jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۷۶۶۲۲ ۳۱ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۷:۴۱

وجود حجاب در ادیان اسلام، یهود و مسیحیت

چرا حجاب در اسلام اجباری شده است؟

حجاب سابقه ای دیرین میان بشر و ادیان الهی داشته است و مورد سفارش و الزام شریعت های پیش از اسلام هم بوده است این مطلب، هم از برخی متون مقدس این شریعت ها استفاده می شود و هم از سیره و روش عملی زندگی متدینان به این شرایع و هم بر مبنای گزارش مورخان.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه پویش حفظ قرآن کریم، دو آیه قرآن به صورت صریح بحث حجاب را مطرح کرده اند. آیه ۳۱ سوره نور و آیه ۵۹ سوره احزاب به طور صریح به این بحث پرداخته اند:
 
«وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَكَتْ أَیْمانُهُنَّ أَوِ التَّابِعینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلى‏ عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفینَ مِنْ زینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ؛[نور/۳۱]
و به زنان مؤمن بگو كه چشمان خویش فروگیرند و شرمگاه خود نگه دارند و زینتهاى خود را جز آن مقدار كه پیداست آشكار نكنند و مقنعه ‏هاى خود را تا گریبان فروگذارند و زینتهاى خود را آشكار نكنند، جز براى شوهر خود یا پدر خود یا پدر شوهر خود یا پسر خود یا پسر شوهر خود یا برادر خود یا پسر برادر خود، یا پسر خواهر خود یا زنان همكیش خود، یا بندگان خود، یا مردان خدمتگزار خود كه رغبت به آن ندارند، یا كودكانى كه از شرمگاه زنان بى‏ خبرند. و نیز چنان پاى بر زمین نزنند تا آن زینت كه پنهان كرده‏اند دانسته شود. اى مؤمنان، همگان به درگاه خدا توبه كنید، باشد كه رستگار گردید.»
«یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لازْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً؛[احزاب/۵۹]
اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خویش فروافكنند، این كار براى اینكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.»
چرا حجاب در اسلام اجباری شده است؟
چند سالی است که در خصوص امر حجاب در اسلام شبهه های فراوانی وارد می شود و گاهی آن را با «لاَ إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ» تطبیق می دهند و آن را تفسیر به رأی می کنند.
در این جستار قصد داریم تا پاسخ این سؤال که «چرا خداوند حجاب را پس از گذشتن قسمت بیشتری از طول تاریخ واجب کرده و از اول نبود؟ و مانند قدیم اختیاری باقی نماند؟ در حالی که با آن شرایط هم زنانی به کمال رسیده اند؟» را بدهیم.
درباره این پرسش باید گفت آنچه که مسلم است این است که هیچ دلیل قاطعی در دست نیست که بتوان بر اساس آن بیان کرد که حجاب در روزگاران پیش از اسلام نبوده است و سابقه ای طولانی ندارد. بلکه مطلب کاملا برعکس است، یعنی دلایل و شواهد متعددی وجود دارد که نشان می دهد حجاب در شریعت های پیشین نیز وجود داشته است. بعضی از این دلایل برگرفته از متون دینی باقی مانده از این شریعت هاست و برخی بر اساس یافته ها و اسناد تاریخی است و تمامی آن ها حاکی از این است که حجاب سابقه ای طولانی در ادیان الهی و در تاریخ بشری دارد.
اصولا حفظ ارزش ها و فضیلت هایی مانند عفت و حیا، تقویت بنیان خانواده و جلوگیری از تهییج و به فساد افتادن مردان و چیزهای دیگری از این قبیل که ضرورت بخش وجود حجاب و فلسفه آن محسوب می شوند، مسائلی موقتی و مربوط به برهه های خاصی از زمان نیستند بلکه همیشه در طول تاریخ مطرح بوده اند. البته باید توجه داشت بسیاری از احکام قبل از اسلام نبوده اند، ولی در اسلام هستند و یا برعکس قبل از اسلام بوده ند ولی در اسلام برداشته شده اند و این که دستوری پیش از اسلام نبوده است،‌ دلیل نمی شود که در اسلام نباشد (که البته ما اثبات خواهیم کرد که حجاب پیش از اسلام هم بوده است) مخصوصا با توجه به این نکته که اسلام جامع ترین و کامل ترین دین و شریعت آسمانی و نسخ کننده شرایط پیش از خود است.
اکنون ما به آثار مذهبی مجوسیان، یهودیان و مسیحیان که از نظر اسلام اهل کتاب محسوب می شوندو نیز به آنچه که از نظر تاریخ در این زمینه قابل استناد است،‌ اشاره می کنیم.
پیش از هر چیز این نکته را یادآور می شویم که وقتی می گوییم حجاب در فلان شریعت الزامی بوده معنایش این نیست که همه پیروان آن، بدان گردن نهاده و آن را رعایت می کرده اند. چنان که امروزه شاهدیم که همه مسلمانان همه احکام اسلامی را چنان که باید و شاید مراعات نمی کنند.

چرا حجاب در اسلام اجباری شده است؟
1. حجاب در ایرانیان

زنان ایران زمین از زمان «مادها» که نخستین ساکنان این دیار بوده اند،‌ دارای حجاب کاملی شامل پیراهن بلند چین دارد،‌ شلوار تا مچ پا و چادر و شنل بلندی بر روی لباس ها بوده اند. این حجاب در زمان پارس ها (هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان) نیز معمول بوده است. بنابراین هم در زمان زرتشت (که در سده ششم قبل از میلاد می زیسته است) و هم قبل و هم بعد از او، زنان ایرانی از حجاب کاملی برخوردار بوده اند، البته ناگفته نماند که در دستورات دینی زرتشتی چیزی که به صراحت حجاب را بر زنان واجب کند به دست نیامده است. ولی از راه ها و قرائن دیگری می توان نتیجه گرفت که حجاب امری مورد تأکید و دستور این شریعت بوده است. مواردی مانند:
1. توصیه هایی که در متون مذهبی آنان به زنان شده مبنی بر این که تن و روان خود را پاک دارند و از کردار زشت دوری کننند.
2. مدح و ستایشی که از دختران با شرم و آزرم شده است.
3. و از همه مهم تر سیره عملی و راه و روش متدینان به این شریعت از آغاز پیدایش آن.

چرا حجاب در اسلام اجباری شده است؟
2. حجاب در یهودیان

رواج حجاب در بین زنان یهودی به وسیله همه مورخان گزارش شده است، به گونه ای که هیچ کس نمی تواند آن را انکار کند یا مورد تردید قرار دهد. هم چنین در مواضع متعددی از کتاب «تورات» و کتاب فهی «تلمود» به طور صریح وجود پوشش از نامحران و در بیرون از خانه بیان شده است. و نیز مسائلی مانند نهی از تشبیه زن به مرد و بالعکس در لباس پوشیدن،‌ منع لمس و تماس و اختلاط با زنان بیگانه،‌ پرهیز از آرایش و ناز و غمزه،‌ نهی از به صدا در آوردن خلخال های پا که موجب نزول و عذاب الهی می گردد به صراحت در تورات آمده است و در تلمود مجازات سنگین طلاق بدون مهریه برای متخلفین از قانون حجاب پیش بینی گرده است.
در کتاب «حجاب در اسلام»، آمده است:
«گرچه پوشش، در بین عرب مرسوم نبود و اسلام، آن را به وجود آورد، ولی در ملل غیر عرب، به شدیدترین شکل، رواج داشت. در ایران و در بین یهود و مللی که از فکر یهود پیروی می کردند، حجاب، به مراتب شدیدتر از آنچه اسلام می خواست وجود داشت. در بین این ملت ها وجه و کفّین (= صورت و کف دست ها) هم پوشیده می شد. حتی در بعضی از ملت ها سخن از پوشیدن زن و چهره زن نبود، بلکه سخن از قایم کردن زن بود و این فکر را به صورت یک عادتِ سفت و سخت درآورده بودند»
در «تورات» می خوانیم:
«و خداوند می گوید از این جهت که دختران صهیون متکبّرند و با گردن افراشته و غمزات چشم، راه می روند و به ناز می خرام اند و به پاهای خویش، خلخال ها را به صدا می آورند * بنابراین، خداوند فَرقِ سر دختران صهیون را کَلْ خواهد ساخت و خداوند، عورت ایشان را برهنه خواهد نمود * و در آن روز، خداوند زینت خلخال ها و پیشانی بندها و هلال ها را دور خواهد کرد*و گوشوارها و دستبندها و روبندها* و دستارها و زنجیرها و کمربندها و عطردان ها و تعویذها را* و انگشترها و حلقه های بینی را * و رداها و شال ها و کیسه ها را * و آینه ها و کتان های نازک و عمامه ها و بُرقع ها را * و واقع می شود که: به عوض عطریات، عفونت خواهد شد و به عوض کمربند، ریسمان و به عوض موهای بافته، کَلی و به عوض سینه بند، زنّار پلاس و به عوض زیبایی، سوختگی خواهد بود * مردانت به شمشیر و شجاعانت در جنگ خواهند افتاد * و دروازه های وی، ناله و ماتم خواهند کرد و او خراب شده، بر زمین خواهد نشست»

چرا حجاب در اسلام اجباری شده است؟
3. حجاب در مسیحیان

سخن خود را با گفتاری از جرجی زیدان، دانشمند شهیر مسیحی، پی می گیریم: «اگر مقصود از حجاب پوشانیدن تن و بدن است، ‌این وضع قبل از اسلام و حتی پیش از ظهور دین مسیح معمول بوده است و دیانت مسیح هم تغییری در آن نداده و تا اواخر قرون وسطی در اروپا معمول بوده است و آثار آن هنور در خود اروپا باقی مانده اسم.»
در کتاب مقدس مسیحیان به طور صریح مقرراتی درباره لزوم عفت و خانه نشینی، آراستگی زن به وسیله حیا، پرهیز از آرایش با زیور آلات و بافتن موی، هم چنین وجوب پوشاندن موی سر به ویژه در مراسم عبادی،داشتن وقار  و دوری از نگاه به نامحرم آمده است. این دستورات روشن و صریح در کتاب مقدس، بیان گر کیفیت حجابی است که از نظر دینی واجب بوده است. از آنچه گفتیم معلوم می شود که در شریعت های قبل از اسلام نیز حجاب الزامی و یا دست کم مورد سفارش بسیار اکید بوده است و لذا گذشته از این که رعایت این قانون اختیاری نبوده بلکه در مواردی بی اعتنایی به آن، مجازات هم در پی داشته است، از این مطلب به ضمیمه این نکته که حجاب قالب و تجلی گاه دو صفت با ارزش اخلاقی یعنی عفت حیاست می توان نتیجه گرفت که در گذشته نیز به کمال رسیدن زن در گروه حجاب بوده است.
 
دلیلی در دست نیست که براساس آن بتوان ادعا کرد که حجاب از اول نبوده و پس از گذشتن قسمت بیشتری از تاریخ، خدا آن را واجب کرده است. بلکه باید گفت: حجاب سابقه ای دیرین میان بشر و ادیان الهی داشته است و مورد سفارش و الزام شریعت های پیش از اسلام هم بوده است این مطلب، هم از برخی متون مقدس این شریعت ها استفاده می شود و هم از سیره و روش عملی زندگی متدینان به این شرایع و هم بر مبنای گزارش مورخان.


ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر