مهارت خود را در گرفتن یک تصمیم غیر احساسی بالا ببرید

مهارت های تصمیم گیری یکی از مهارت های زندگی موفق است

یکی از مهارت های زندگی که لازمه یک زندگی موفق است مهارت تصمیم گیری است. تصمیم گیری به فرآیند جمع آوری اطلاعات و ارزیابی انتخاب های موجود در حل یک مسأله گفته می شود. با استفاده از مهارت تصمیم گیری ضمن سازماندهی اطلاعات مربوطه و بررسی گزینه های جایگزین در یک مسأله می توانید تصمیمات متفکرانه و مدبرانه ای بگیرید. به عبارتی ساده تر تصمیم گیری به عمل انتخاب بین دو یا چند مسیر عملی گفته می شود که مسیر و آینده فرد را مشخص می کند. وقتی از بین گزینه های انتخابی موفق شوید درست تصمیم بگیرید به یکی از مهم ترین مهارت های زندگی موفق دست می یابید و انسان موفقی خواهید بود.
کد خبر: ۱۲۷۶۴۸۹

مهارت تصمیم گیری

به گزارش جام جم آنلاین ،یکی از مهارت های زندگی که لازمه یک زندگی موفق است مهارت تصمیم گیری است. تصمیم گیری به  فرآیند جمع آوری اطلاعات و ارزیابی انتخاب های موجود در حل یک مسأله گفته می شود. با استفاده از مهارت تصمیم گیری ضمن سازماندهی اطلاعات مربوطه و بررسی گزینه های جایگزین در یک مسأله می توانید تصمیمات متفکرانه و مدبرانه ای بگیرید. به عبارتی ساده تر تصمیم گیری به عمل انتخاب بین دو یا چند مسیر عملی گفته می شود که مسیر و آینده فرد را مشخص می کند. وقتی از بین گزینه های انتخابی موفق شوید درست تصمیم بگیرید به یکی از مهم ترین مهارت های زندگی موفق دست می یابید و انسان موفقی خواهید بود. تصمیم گیری می تواند از طریق شهودی یا منطقی یا ترکیبی از هر دو انجام شود.

مهارت های تصمیم گیری از مهارت های زندگی موفق است.

تصمیم گیری شهودی:  

تصمیم گیری شهودی از طریق احساسات فرد  انجام می گیرد که خود ترکیبی از تجربه های گذشته و چیزیهایی که در زندگی یاد گرفته اید، می باشد. در واقع تصمیم گیری از طریق ندای درونی شماست. به طور کلی تصمیم گیری شهودی در جایی به کار می رود که یا ماهیت تصمیم ساده است یا باید تصمیم گیری سریع انجام شود.

تصمیم گیری منطقی:

 تصمیم گیری منطقی با استفاده از استدلال و منطق و واقعیت انجام می گیرد و احساسات در آن هیچ نقشی ندارد. بنابراین درصد خطای این تصمیم گیری بسیار پائین است. 

تصمیم گیری شهودی و منطقی:

در جایی که تصمیم گیری پیچیده است یا ماهیت تصمیم رسمی است معمولا از این نوع تصمیم گیری استفاده می شود. این تصمیم گیری نسبت به دو حالت قبل دقیق تر می باشد. 

عوامل مؤثر در تصمیم گیری

 1. آگاهی از جوانب مختلف موضوع مورد تصمیم
 2. موقعیت اجتماعی شخص تصمیم گیرنده، شأن و منزلت اجتماعی فرد تصمیم گیرنده
 3. فشارهای اجتماعی از جمله عرف، آداب و رسوم، فرهنگ و قوانین اجتماعی
 4. ارزش ها و هنجارهای والدین و همسالان
 5. ویژگی های شخصیتی از جمله باورها، احساسات، تمایلات، ترس ها و ...
 6. سن تصمیم گیرنده
 7. شرایط مکانی و زمانی تصمیم گیرنده، هر کسی در هر مکان و زمانی تصمیم خاصی می گیرد.
 8. پیام های تبلیغاتی رسانه های جمعی از جمله صوتی، تصویری، اینترنت و ...

مهارت های تصمیم گیری از مهارت های زندگی موفق است.

انوع تصمیم گیری

 • تصمیم گیری احساسی: در این تصمیم گیری احساسات و هیجانات روحی افراد حرف اول را می زند و کسی به دنبال عقل و منطق نیست. اغلب تصمیم گیری های روزانه افراد احساسی است به عنوان نمونه وقتی به فروشگاه می روید آنچه بیشتر دوس دارید را می خرید تا آنچه که ماندگاری و دوام بالاتری دارد. این تصمیم گیری مشکلات و عواقب زیادی برای افراد به دنبال دارد زیرا در آن بدون لحاظ پیشامدهای آینده و حتی بدون فکر انجام می گیرد.
 • تصمیم گیری اضطراری: گاهی افراد تحت شرایط روحی نامناسبی از جمله اضطراب مجبور به تصمیم گیری می شوند. این گونه افراد نیز بدون فکر و اندیشیدن به عواقب تصمیم خود و حتی بدون جمع آوری اطلاعات مورد نیاز راجع به مسأله یکی از گزینه ها را اجبارا انتخاب می کنند. اینگونه افراد بجای حل مسأله، با یک تصمیم نامناسب از آن فرار می کنند. حتما برای تصمیم گیری بهتر، تصمیم گیری را به زمان دیگری موکول کنید تا شرایط روحی مناسب تری داشته باشید یا به یک مشاور مراجعه نمائید تا از راهنمایی های او بهره ببرید.
 • Žتصمیم گیری اجتنابی: گاهی افراد بجای تصمیم درست برای مسائل مهم زندگی خود سعی در فرار دارند. آن ها به دلیل اعتماد به نفس پایین  نمی توانند تصمیم بگیرند و  تصمیم خود را به امروز و فردا  موکول می کنند و همیشه به دنبال آرامش کاذب و زود گذر می باشند.  این گونه افراد که از تصمیم گیری می ترسند و توانایی تشخیص و جرأت انتخاب ندارند همیشه از تصمیم گیری فرار می کنند.
 • تصمیم گیری هیجانی: گاهی افراد در اثر هیجان های زود گذر بدون فکر تصمیم می گیرد. این گونه افراد بعدها از تصمیم خود پشیمان می شوند. این تصمیم گیری یکی از خطرناک ترین تصمیم گیری هاست زیرا  عواقب بدی برای خود فرد و اطرافیان دارد. با مدیریت و کنترل هیجانات خود به منطق و تفکر اجازه دهید تا تصمیم مناسبی اتخاذ کند.
 •  تصمیم گیری مطیعانه:  در این تصمیم گیری فرد  بر اساس انتظاراتی که اطرافیان از او دارند بدون در نظر گرفتن خواسته ها و اهداف  خود تصمیم می گیرد و گاهی اجازه می دهد دیگران برایش تصمیم بگیرند. این گونه افراد  اعتماد بنفس پائینی دارند.
 • ‘تصمیم گیری تقدیری: این گونه افراد تصمیم گیری را بر اساس بخت و اقبال انجام می دهند و همه چیز را به قضا و قدر می سپارند. نتایج تصمیم گیری خود را ناشی از بخت و اقبال می دانند. اینگونه افراد معمولا افراد ترسویی هستند و مهارتی در تصمیم گیری ندارند.
 • ’تصمیم گیری منطقی: بهترین نوع تصمیم گیری، منطقی است در این نوع تصمیم گیری فرد بر اساس فکر و عقیده و دانش خود و ضمن جمع آوری مسائل دخیل در تصمیم گیری و سنجیدن عواقب کار دست به تصمیم گیری می زند. این گونه افراد با اعتماد به نفس بالا و پذیرش نتایج تصمیم گیری، تصمیم آگاهانه می گیرند.

مهارت های تصمیم گیری از مهارت های زندگی موفق است.

مراحل تصمیم گیری

 • مشخص کردن مسأله : در قدم اول برای تصمیم گیری، باید به طور دقیق و روشن مسأله مورد تصمیم گیری را مشخص کرد.
 • اطلاعات مربوط به مسأله را جمع آوری کنید: در قدم بعدی در تصمیم گیری بایستی هر گونه اطلاعاتی که مربوط به مسأله است را جمع آوری کنید. که جمع آوری اطلاعات به دو شیوه انجام می گیرد یا از  طریق اطلاعات شخصی و تجارت شماست، یا از طریق منابع دیگر به صورت جستجو در کتاب ها، اینترنت و پرسش از اهل خبره است.
 • گزینه ها را مشخص کنید: در قدم بعدی از تصمیم گیری بایستی  همه گزینه های احتمالی که در فرآیند تصمیم گیری شما نقش مؤثری دارند را شناسایی و مشخص کنید. در این مرحله می توانید از قوه تخیل خود هم استفاده کنید و  گزینه های جدیدی برای خود بسازید. حال همه گزینه ها را لیست کنید.
 • شواهد موجود در مسأله را بسنجید: از همه اطلاعات و احساسات خود استفاده کنید و تصور کنید اگر هر کدام از گزینه ها را تا انتها انجام دهید چه اتفاقی می افتد. با سنجیدن نتایج تصوری هر کدام از گزینه ها، گزینه هایی که ارزش بالاتری دارند را اولویت بندی کنید. اکنون شما آماده انتخاب بهترین گزینه هستید ممکن است ترکیبی از گزینه ها را هم انتخاب کنید.
 • تصمیم و عواقب آن را مرور کنید: در این مرحله ، نتایج تصمیم خود را در نظر بگیرید و ارزیابی کنید که آیا نیازی را که در مرحله اول شناسایی کرده اید برطرف کرده است یا خیر. اگر تصمیم نیاز مشخص شده را برآورده نکرده است، ممکن است بخواهید اطلاعات دقیق تر یا تا حدودی متفاوت را جمع آوری کنید یا گزینه های اضافی را جستجو کنید.

مهارت های تصمیم گیری از مهارت های زندگی موفق است.

تصمیم گیری مؤثر

یک تصمیم گیری مؤثر باید براساس توانایی شما باشد و شما بایستی بتوانید به دیگران شایستگی های انجام آن را ثابت کنید. ممکن است مشکلات و موانعی در راه پیش روی شما باشد که نتوانید تصمیم مؤثری بگیرید از جمله:

 1. اطلاعات ناکافی: در صورتی که اطلاعات کافی نداشته باشید بدون هیچ پایه و اساسی تصمیم گیری صورت می گیرد. پس بهتر است کمی وقت بگذارید و اطلاعات کافی در مورد مسأله مورد تصمیم گیری جمع آوری کنید تا بتوانید یک تصمیم گیری مؤثر و بی نقصی داشته باشید.
 2. اطلاعات متناقض: گاهی با داشتن اطلاعات متناقض نمی توان درست تصمیم گرفت و فرد دچار سرگردانی در انتخاب می شود. این مشکل معمولا با جمع آوری اطلاعات قابل رفع است.
 3. افراد تصمیم گیرنده: گاهی دیگران سعی در کمک رساندن به شما در یک تصمیم گیری مؤثر دارند اما ممکن است باعث سرگردانی هر چه بیشتر شما شوند چرا که هر کدام از آن ها نظر و ارزش خاص خود را دارند. اما بهتر است بدانید مسئولیت نهایی تصمیم شما با خود شماست. پس با در نظر گرفتن همه نظرات، خود تصمیم بگیرید.
 4. تعارض با منافع دیگران: مطمئنا تصمیم گیری ممکن است با منافع شخصی دیگران در تعارض باشد. می توانید با کمی کاوش از طریق جنبه های منطقی یا شهودی در مسأله و کشف همه جوانب موجود بهترین تصمیم را بگیرید.
 5. سنجیدن جوانب مثبت و منفی مسأله: حتما جوانب مثبت و منفی موجود در مسأله را بررسی کنید تا بتوانید یک تصمیم ساختار یافته و مؤثر بگیرید. بررسی همه جوانب باعث می شود تصمیمات پیچیده  به مراحل ساده تر تبدیل شود.
 6.  در شرایط سخت و حساس تصمیم نگیرید. زیرا در شرایط سخت و حساس انسان از اعتماد به نفس کافی در پذیرش مسئولیت انتخاب خود ندارد. بنا براین تصمیم گیری را به تأخیر بیندازید تا از شرایط روحی کافی برخوردار شوید. با این کار می توانید مدیریت هیجانات روحی را به دست بگیرید و از تصمیم گیری اشتباه خودداری کنید.

مخلص کلام، در تصمیم گیری های بزرگ و مهم زندگی  بهتر است با افراد آگاه، متخصص و با تجربه مشورت کنید. یک خص توانمند کسی نیست که توانایی های زیادی داشته باشد بلکه کسی است که بتواند از توانایی های دیگران نهایت استفاده را ببرد. از سرزنش فرزندان خود برای تصمیم اشتباه و شتاب زده بپرهیزید چون اعتماد به نفس را از آن ها می گیرید.

نویسنده: غنیه اسفندیاری راد

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها