چهل حدیث ازدواج

احادیث ازدواج در اسلام

title
نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.
کد خبر: ۱۲۷۶۳۰۰

به گزارش جام جم آنلاین اسلام ازدواج را قراردادی با شرایط ویژه می داند و در مقایسه با سایر ملل و ادیان، برای مسلمانان شرایط بیشتری را در ازدواج مقرر کرده است. هرچند ازدواج سایر فرهنگ ها را در ظرف و قالب خود به رسمیت می شناسد. از مهمترین اصول ادیان الهی، ازدواج با فردی از جنس مخالف است، چرا که این امر مبتنی بر اصل طبیعی تفاوت زن و مرد است و هدف مهم ازدواج تولیدمثل است.
اصل دیگر، ازدواج هر زن در یک دوره معین فقط با یک مرد است، بر خلاف مرد که می تواند با یک تا چهار زن رابطه زوجیت برقرار کند. [1]

معنی و مفهوم عقد

عقد از نظر لغت به معنی گره زدن، بستن و محکم کردن عهد و پیمان و نیز به معنای پیمان و صیغه ی معامله می باشد و در اصطلاح هر امری است که در سایه ی آن رابطه ی بین دو گروه یا دو فرد ایجاد می کند. در زبان ازدواج و زناشویی، عقد عبارت است از؛ ایجاد پیوند مشترک بین زن و شوهر که در سایه ی آن حقوق تعهدات و مسیولیت های دوجانبه پدید می آید.
این قرارداد صورت شرعی و عرفی دارد و تنها با خواستن، ابراز کردن از راه اشاره و کنایه منعقد نمی شود بلکه باید بصورت الفاظی معین و حساب شده منعقد گردد. [2]

دستور خواندن صیغه عقد دائم

برای خواندن صیغه دایم کافی است زن بگوید: زُوٌجتُکَ نَفسی علی الصٌداق المعلوم(خود را به همسری تو درآوردم به مهری که معین شده است) و مرد هم بعد از آن بگوید: قُبلتٌ التزویج (این ازدواج را قبول کردم) و اگر دیگری را برای این کار وکیل کنند کافی است که وکیل زن بگوید: زوجت موکلی موکلک علی الصداق المعلوم ( موکله خود را به همسری موکل تو با مهر معلوم درآوردم) وکیل مرد نیز می گوید: قبلت لموکلی هکذا (من نیز همین گونه از طرف موکل خود قبول کردم). [3]

راه های شناخت زوجین از یکدیگر قبل از ازدواج

الف. اصالت خانواده

یکی از عوامل مهم که ما را در شناخت اشخاص کمک می کند مطالعه
خانواده آن ها است. شخصیت اخلاقی و معنوی کسانی که در خانواده های نجیب و سالم بار آمده اند و عمق و اصالت بیشتری دارد و به همین علت این افراد بیشتر قابل اعتمادند. در روایتی از پیامبر اکرم (صل الله علیه و آله)نقل شده است که فرموده اند: از سبزه مزبله بپرهیزید. پرسیدند: سبزه ی مزبله چیست؟ فرمودند: زن در خانواده ی بد. این مطلب در مورد مردانی نیزکه از امتیازات ظاهری از قبیل زیبایی و مال و مقام برخوردارند اما در خانواده های فاسد و نامناسب بار آمده اند، صادق است.

ب. تحقیق و بررسی

یکی دیگر از راه های شناخت افراد تحقیق از کسانی است که از نزدیکی با او آشنایی دارند از قبیل؛ دوستان، همسایگان، همکاران و... چون دوستی محصول هم رنگی و تفاهم است. وجود دوست یا دوستان مشترک که آشنایی کامل با فرد مورد نظر دارند و خود نیز از لحاظ امانت و صداقت مورد اطمینان باشند بسیار با ارزش است. زیرا از طریق آن ها به شناخت کامل تری می توان دست یافت.

ج. گفتگو و بیان شروط

از دیگر راه ها که برای شناخت بیشتر میتوان ازآن استفاده کرد گفت و گو با طرف مقابل است. در این گونه گفت و گوها می توان درباره محورهای زیر تبادل نظر کرد:

- مدیریت خانواده و نقش هریک از زن و شوهر در این زمینه

- شرایط مادی زندگی و اینکه چه نوع زندگی را می پسندند، زندگی ساده و بدون تجملات

- نظر مرد راجب به حجاب و پوشش زن و حریم روابط زن و مرد در رفت و آمدهای فامیلی

- ادامه تحصیل و داشتن شغل برای زن [4]

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

فایده های دوران عقد(نامزدی)

منظور از دوران نامزدی، زمانی می باشد که پسر و دختر خطبه ی عقد را خوانده اند و رسمی و قانونی محرم یکدیگر شده اند و یا اگر عقد دائمی صورت نگرفته عقد موقت را خوانده اند و از نظر رابطه داشتن باهم هیچ گونه مشکل شرعی ندارند.
ازجمله فواید این دوران عبارت است از:

 • افزایش شناخت دقیق یکدیگر بر ای رسیدن به تفاهم و سازگاری بیشتر در زندگی

 • افزایش مهر و محبت نسبت به همدیگر با ملاقات های صمیمانه

 • ایجاد شور و نشاط و امید نسبت به زندگی آینده

 • اصلاح و تربیت همدیگر

 • برنامه ریزی برای استقلال و شکوفایی زندگی مشترک

 • پاسخ مثبت دادن به احساسات و عواطف همدیگر

 • ازشناخت بیشتر از خانواده های همدیگر

 • آمادگی اقتصادی داماد برای کمک به تهیه جهزیه و مسکن

 • فراگیری علوم وفنون اداره زندگی و همسرداری با مطالعه کتب مفید و آموزنده [5]

منابع:

 1. محمدرضا،سالاری فر،درآمدی برنظام خانواده دراسلام،ص25

 2. امیرملک،محمودی الیگودرزی،راهنمای ازدواج،انتشارات منشور روحی،چاپ22،سال1388،ص201

 3. اصر،مکارم شیرازی،رساله توضیح المسائل،انتشارات هاتف،ج9،سال1380،ص398

 4. محمدعلی،سادات،راهنمای همسران جوان،انتشارات فرهنگ اسلامی،چ1،بهار1376،ص28الی32

 5. امیرملک،محمودی الیگودرزی،همان،ص209و210

 

هاجر طرفاوی

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها