در گفتگو با جام جم آنلاین مطرح شد
بعد از قهرمانی فرانسه در جامجهانی روسیه، تمام نگاهها به شاگردان دیدیه دشان است تا مقابل حریف سرسختی همچون آلمان چطور بازی میکنند. آلمانها نیز بعد از حذف تحقیرآمیز در مسابقات جامجهانی سعی میکنند بار دیگر قدرت خود را به فوتبال دنیا نشان دهند. آخرین تقابل آنها به یورو2016 بازمیگردد که فرانسه توانست با دو گل ژرمنها را شکست دهد. فرانسه در حالی در خانه آلمان به مصاف این تیم میرود که سابقه خوبی از بازی در زمین ژرمنها دارد. این تیم از چهار بازی گذشته خود در خانه آلمان، سه بازی را با پیروزی پشت سر گذاشته و تنها نتیجه یک بازی را واگذار کرده است.
نحوه برگزاری رقابتها
یوفا 55 تیم اروپایی را براساس رده بندیهای رسمی در چهار لیگ A، B، C و D به صورت مجزا قرار داد که هر لیگ شامل چهار گروه است. تیمهای صدرنشین لیگهای B، C و D از دوره بعدی در یک لیگ بالاتر حضور خواهند داشت و تیمهای قعرنشین (به جز تیم قعرنشین) لیگ D از دوره بعدی در یک لیگ پایینتر بازی میکنند.
چهار تیم صدرنشین گروههای لیگ A هم به دور نهایی لیگ ملتهای اروپا که تابستان آینده به صورت حذفی برگزار میشود، راه مییابند تا در نهایت قهرمان این مسابقات مشخص شود. میزبان دور نهایی هم یکی از چهار کشور صعود کننده به این دور خواهد بود. چهار تیم قعرنشین گروههای لیگ A هم از دوره بعدی رقابتها جای خود را به چهار تیم صعود کرده از لیگ B خواهند داد.
زمان برگزاری
دو هفته ابتدایی بین روزهای 6 تا 11 سپتامبر (15 تا 22 شهریور)، هفتههای سوم و چهارم بین روزهای ۱۱ تا ۱۶ اکتبر (19 تا 24 مهر) و هفتههای پنجم و ششم هم بین روزهای ۱۵ تا ۲۰ نوامبر (24 تا 29 آبان) برگزار میشود. دور حذفی رقابتها هم روزهای ۵ تا ۹ ژوئن ۲۰۱۹ ( 15 تا 19 خرداد 98) برگزار میشود. قرعهکشی این دور در ماه دسامبر انجام خواهد شد.
جوایز مالی
هر تیم حاضر در لیگ A مبلغ 5/1میلیون یورو دریافت میکند و در صورت صدرنشینی
5/1میلیون یوروی دیگر هم دریافت خواهد کرد. این مبلغ برای لیگ B رقم یک میلیون یورو، برای لیگ C رقم ۷۵۰ هزار یورو و برای لیگ D رقم ۵۰۰ هزار یورو است. تیم قهرمان مبلغ 5/4 میلیون یورو میگیرد و 5/3 میلیون هم به تیم نایبقهرمان میرسد.
مزیت و اهداف
فدراسیونهای فوتبال کشورهای اروپایی و مربیان آنها در گفتوگوهای خود با یوفا به این مساله اذعان داشتند که بازیهای بینالمللی دوستانه نمیتواند حس رقابت را در بین بازیکنانشان زنده کند. بر همین اساس لیگ ملتهای اروپا شکل گرفت تا با برگزاری بازیها در زمان و ساختاری مشخص، رقابتها شکل جدیتری به خودش بگیرد.
تیمهای درجه اول اروپا میتوانند از این فرصت استفاده کرده و برای رسیدن به فینال و مراحل بالاتر با رقبایی سرسخت مبارزه کنند. تیمهای رده پایینتر نیز این فرصت را پیدا میکنند تا مقابل حریفانی قرار بگیرند که در طراز و اندازه خودشان هستند. از سوی دیگر، این مسابقات در یورو2020 نیز تاثیرگذار خواهد بود. بنا بر تصمیم یوفا در مرحله مقدماتی یورو ۲۰۲۰ تنها تکلیف
۲۰ تیم از ۲۴ تیم صعودکننده به دور نهایی رقابتها مشخص خواهد شد. ۱۶ تیمی که صعودشان در دور مقدماتی قطعی نشده باشد براساس عملکردشان در لیگ ملتهای اروپا در مرحله پلیآف شرکت خواهند کرد تا تکلیف چهار تیم نهایی راه یافته به یورو ۲۰۲۰ مشخص شود.
لیگهای چهارگانه ملتهای اروپا
لیگ A
گروه یک: آلمان، فرانسه و هلند
گروه 2: بلژیک، سوئیس و ایسلند
گروه 3: پرتغال، ایتالیا و لهستان
گروه 4: اسپانیا، انگلیس و کرواسی
لیگ B
گروه یک: اسلواکی، اوکراین و جمهوری چک
گروه 2: روسیه، سوئد و ترکیه
گروه 3: اتریش، بوسنی و هرزگوین و ایرلندشمالی
گروه 4: ولز، جمهوری ایرلند و دانمارک
لیگ C
گروه یک: اسکاتلند، آلبانی و رژیم اشغالگر قدس
گروه 2:مجارستان، یونان، فنلاندو استونی
گروه 3:اسلوونی، نروژ، بلغارستان و قبرس
گروه 4: رومانی، صربستان، مونتهنگرو و لیتوانی
لیگ D
گروه یک:گرجستان، لتونی، قزاقستان و آندورا
گروه 2: بلاروس، لوکزامبورگ، مولداوی و سنمارینو
گروه 3: آذربایجان، جزایر فارو، مالت و کوزوو
گروه 4: مقدونیه،ارمنستان، لیختن اشتاین و جبلالطارق
برنامه دور نخست و دوم لیگهای A و B
دور نخست
لیگ A، گروه یک: آلمان - فرانسه / پنجشنبه 15 شهریور 23:15
لیگ B، گروه یک: جمهوری چک / اوکراین پنجشنبه 15 شهریور23:15
لیگ B، گروه چهار: ولز - ایرلند جنوبی / پنجشنبه 15 شهریور23:15
لیگ A، گروه 3: ایتالیا - لهستان / جمعه 16 شهریور 23:15
لیگ B، گروه 2: ترکیه - روسیه / جمعه 16 شهریور 23:15
لیگ A، گروه 2: سوئیس - ایسلند / شنبه 17 شهریور 20:30
لیگ A، گروه 4: انگلیس - اسپانیا / شنبه 17 شهریور 23:15
لیگ B،. گروه 3: ایرلند شمالی - بوسنی و هرزگوین / شنبه
17 شهریور 17:30
دور دوم
لیگ A، گروه یک: فرانسه - هلند/ یکشنبه 18 شهریور23:15
لیگ B، گروه یک: اوکراین - اسلواکی / یکشنبه 18 شهریور 17:30
لیگ B، گروه 4: دانمارک - ولز / یکشنبه 18 شهریور 20:30
لیگ A، گروه 3: پرتغال - ایتالیا / دوشنبه 19 شهریور23:15
لیگ B، گروه 2: سوئد - ترکیه / دوشنبه 19 شهریور23:15
لیگ A، گروه 2: ایسلند - بلژیک سهشنبه 20 شهریور23:15
لیگ A، گروه 4: اسپانیا - کرواسی سهشنبه 20 شهریور23:15
لیگ B، گروه 3: بوسنی و هرزگوین - اتریش سهشنبه
20 شهریور 23:15
حسین خلیلی
ورزش
در گفتگو با جام جم آنلاین مطرح شد
در واکنش به حمله رژیم صهیونیستی به ایران مطرح شد
در یادداشتی اختصاصی برای جام جم آنلاین مطرح شد
در یادداشتی اختصاصی برای جام جم آنلاین مطرح شد
رییس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت در گفتگو با جام جم آنلاین:
گفتوگوی «جامجم» با سیده عذرا موسوی، نویسنده کتاب «فصل توتهای سفید»
یک نماینده مجلس:
علی برکه از رهبران حماس در گفتوگو با «جامجم»: