جام جم آنلاین - آرشیو

jamejamonline
آرشیو
از تاريخ:
تا تاریخ:
تعداد نتايج:
۱۳ مطالبه اهالی فرهنگ از وزیر ارشاد

۱۳ مطالبه اهالی فرهنگ از وزیر ارشاد

با ابلاغ اخیر تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌به دکتر محمدمهدی اسماعیلی از سوی رئیس‌جمهور، سکان هدایت این وزارتخانه حساس و ‌اندیشه‌ساز به چهره‌ای جدید سپرده شد تا نگاه اهالی فرهنگ و هنر به او دوخته شود.

لباس یک آدم پول‌دوست را پوشیدم

لباس یک آدم پول‌دوست را پوشیدم

داریوش کاردان یکی از بازیگران سریال تلویزیونی «87 متر» است که نقش یک آدم عاشق پول را بازی می کند. با او درباره بازی در این سریال گپ زدیم.

پاک نیت : استفاده از لهجه در فیلم و سریال درگیری و دردسر دارد / مردم در خانه بمانند

پاک نیت : استفاده از لهجه در فیلم و سریال درگیری و دردسر دارد / مردم در خانه بمانند

سریال «مینو» در بازپخش از شبکه آی فیلم هم جزو پر بیننده ترین سریال هاست; سریالی به کارگردانی امیر پوروزیری و تهیه کنندگی مهدی همایونفر که در حال و هوای جنگ و دفاع مقدس و التهابات پس از انقلاب، روابط عاطفی و احساسی آدم ها را به تصویر می کشد.

معنی ضرب المثل از ماست که بر ماست + داستان آن

معنی ضرب المثل از ماست که بر ماست + داستان آن

ریشه ضرب المثل از ماست که بر ماست به شعری از ناصر خسرو بر می گردد و زمانی به کار برده می شود که عملی اشتباه توسط فرد یا افرادی انجام ‌گیرد و باعث به وجود آمدن دردسرهایی بزرگ شود. همچنین در موردی گفته می‌شود که شخصی از نزدیکان خود آسیب ببیند

حکایت دو شریک از کتاب کلیله و دمنه

حکایت دو شریک از کتاب کلیله و دمنه

کلیله و دمنه کتابی است از اصل هندی که در دوران ساسانی به فارسی میانه ترجمه شد. کلیله و دمنه کتابی پندآمیز است که در آن حکایت‌های گوناگون (بیشتر از زبان حیوانات) نقل شده‌است

بخاطر سلفی کرونایی شدم

بخاطر سلفی کرونایی شدم

مهران رجبی که مدتی است با کرونا دست و پنجه نرم می کند بیان کرد که در این مدت یک روز خیلی سخت داشته است که از شدت درد و آه و ناله به خنده افتاده است.

نظر شهید آوینی درباره فیلم های مخملباف، حاتمی کیا و پوراحمد

نظر شهید آوینی درباره فیلم های مخملباف، حاتمی کیا و پوراحمد

معروف است سید مرتضی آوینی در میان چهره هایی که در مباحث فرهنگی هنری و سیاستگذاری های بنیاد سینمایی فارابی در اوایل دهه 60 حضور می یافتند، در عین دیدگاه های انقلابی اش، همواره با تکیه بر استدلال های برخاسته از پژوهش و تحقیق و البته بی تعارف و صریح ابراز نظر می کرد. به قول سید محمد بهشتی، مدیر عامل وقت فارابی، «تفکرات آوینی درباره سینما، با وجود فراز و نشیبهایش مبتنی بر تبیین ایدئولوژیک بود و فلسفه و سینما را به موازات یکدیگر پیش می برد». قطعا به همین خاطر نیز وقتی این آرا و برداشتها در معرض و گاه سنجش قرار می گیرند، همچنان شاخص و به روز به نظر می رسند. مروری بر مقالات تئوریک او درباره ماهیت و بن مایه سینما و نقدهایش بر محصولات سینمای ایران و جهان نشان از آن دارد با فردی طرفیم که سیر پختگی و بلوغ فکری او از بدحادثه یا اتفاقی نبوده. او خود را فردی در دسترس و زمینی معرفی می کند و از مبالغه پرهیز آشکاری دارد. به قول خودش «ساعتها از وقتش را به مباحثات بیهوده درباره چیزهایی که نمی دانسته گذرانده و سال ها با جلوه فروشی و تظاهر به دانایی بسیار زیسته، اما بعدها عمیقا پذیرفته که تظاهر به دانایی هرگز جایگزین دانایی نمی شود و حتی از این بالاتر دانایی نیز با «تحصیل فلسفه» حاصل نمی آید. باید در جست و جوی حقیقت بود».

افطاری‌ ها

افطاری‌ ها

ماه رمضان از هفته دیگر شروع خواهدشد و به همین دلیل هریک از شبکه‌های تلویزیونی متناسب با ذائقه مخاطبان یک سبد هیجان‌انگیز را آماده کرده‌اند. شبکه یک در ایام ماه رمضان قرار است سریال «زیرخاکی» را آماده پخش کرده که جلیل سامان کارگردانی آن را به عهده دارد.

شمشیر سرخ شعله ور در باد

شمشیر سرخ شعله ور در باد

یک: پدرم خیلی اهل کتک زدن نبود. ولی نگاه و اخمش زهره می‌ترکاند. خدا نیاورد وقتی که اخم می‌کرد تنگ نگاهش دیگر تمام بود. نمی‌دانم چه قدرتی توی آن بچه ماهیچه‌های زیر ابرو وجود داشت که وقتی منقبض می‌شدند و میل می‌کردند به پایین، آنچنان قدرتی داشتند که تا چند دقیقه بعدش آب گلویم پایین نمی‌رفت و یک چیزی مثل خشت خیس خورده می‌چسبید بیخ حلقم.

یادداشت

بیشتر
سال تحصیلی با ١٠هزار کلاس جدید

سال تحصیلی با ١٠هزار کلاس جدید

ماه مهر همواره یادآور فرا رسیدن بهار تعلیم و تربیت، تبلور تلاش و تکاپوی پرشتاب و شوق‌انگیز برای فتح قله‌های دانش و کرامت انسانی است تا هرچه بیشتر زنگارهای جهل و نادانی از پیکره جامعه زدوده‌شود و انسان‌ها در مسیر حیات بخش آگاهی و تکامل قرار گیرند.

«لحظه»ای که مهم است

«لحظه»ای که مهم است

«علی لندی که بود و چه کرد؟ (۲ نمره)» در بهترین حالت این سوالی است که سال‌های بعد در امتحانات دانش‌ آموزان مطرح می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر