همه القاب حضرت زینب (س) (اینفوگرافیک)

حضرت زینب (س) با حضور در واقعه عظیم و تاریخی کربلا تبدیل به یک شخصیت بسیار مهم ئ تاریخی شدند.

احکام اعتکاف در یک نگاه (اینفوگرافیک)

اعتکاف از جمله مستحباتی است که می تواند در هر زمانی از سال انجام شود اما ایام البیض ماه رجب از جمله زمان های توصیه شده برای اجرای این مناسک است.

اعمال ایام اعتکاف چیست؟

ایام البیض به روز‌های سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه قمری گفته می‌شود و مهم‌ترین عمل در این سه روز، اعتکاف و روزه است.

مشهورترین دعا‌ها در ماه رجب

اهل‌بیت (ع) برای اتصال بیشتر شیعیان به معنویت ماه رجب، ادعیه و مناجات‌هایی به ایشان آموختند.

اعمال شب و اولین روز ماه رجب

نسیم ماه رجب،‌ ماه استغفار و رحمت و فصل ریزش گناهان وزیدن گرفته و در آستانه ایامی هستیم که ما را به پیشواز بهترین روزهای خداوند کریم می‌برند.

نگاهی به القاب یگانه الگوی بانوان مسلمان

یک بانو و یک دنیا نام و لقب

روز زن یعنی روز ولادت حضرت فاطمه زهرا علیه السلام، دختر گرامی پیامبر عظیم الشان اسلام. این بانوی عالیقدر ده ها لقب داشتند. این القاب چیستند و به چه دلیل روی ایشان گذاشته شدند؟

نماز را هنگام پرواز چگونه بخوانیم؟

سازمان هواپیمایی کشوری از توزیع کارت ویژه احکام نماز مسافران در شرایط اضطرار در داخل هواپیما خبر داد.

شب شهادت حضرت زهرا (س) هیات کجا برویم؟

برنامه هیأت‌های مذهبی شاخص تهران در شب شهادت حضرت زهرا (س)، منتشر شد.

نوآوری در خدمت؛ اصل جدانشدنی از بسیج چهل‌ساله

بسیج از ابتدای تشکیل تاکنون که چهل‌سالگی‌اش را جشن می‌گیرد، در چهار دوره خیزش خارق‌العاده داشته که عنصر اصلی این خیزش‌ها، مردم بودند و مردم بودند و مردم.

بررسی نامه‌های امام زمان (عج)

در کتب روائی، فقهی و تاریخی شیعه قسمتی از مکتوبات ائمه اطهار(علیهم السلام) به عنوان «توقیعات» آمده بیشتر آنها توقیعاتی است که از سوی امام زمان حضرت حجة بن الحسن(عج) صادر گردیده است و توقیعات صادره از ائمه دیگر بسیار کمتر بوده است.

چراغی روشن برای هدایت بشریت

تمامی امامان معصوم علیهم‌السلام برترین اسوه صفات عالیه انسانی بودند و رفتارشان در همه ابعاد می‌تواند برای پیروانشان درس‌آموز باشد، سبک زندگی امام حسن عسکری علیه‌السلام نیز در همین راستا قرار دارد.

نگاهی به شرایط و نشانه های ظهور امام عصر(عج)

کارشناس تاریخ و معارف اسلامی گفت: علائم ظهور آن دسته رخدادها است که براساس پیش بینی معصومان پیش از ظهور یا در آستانه آن یا هم زمان و یا پس از ظهور حضرت مهدی پدید می‌آید .

آغاز امامت حضرت ولیعصر(عج)؛

دانستنی‌هام مهم درباره آغاز امامت حضرت ولیعصر(عج)

یکی از نکات درباره ظهور و انتظار حضرت ولیعصر (عج)، برداشت‌ها نسبت به انواع انتظار در طول تاریخ است؛ عده‌ای گفتند باید منتظر باشیم و دعا کنیم، عده‌ای دیگر گفتند بی‌تفاوت باشیم تا خود آقا تشریف‌فرما شوند، دیگران نیز عقیده داشتند گناهان را ترویج دیم تا آقا ظهور کند. هر سه تفکر موردقبول نیست چراکه انتظار واقعی یعنی هم دعا کنیم و هم حرکت. به قول حضرت امام، انقلاب ما طلیعه‌دار ظهور است یعنی لااقل مقدمات را مهیا کنیم و این به معنای انتظار واقعی است.

باید آغاز امامت امام عصر (عج) را جشن گرفت

امروزه در هزاره سوم، آنچه بیش از هر چیز، جلب توجه نموده است، تعدد و تکثر آراء، اندیشه­‌ها، مکتب­‌ها و مذهب­‌هایی است که هر یک به گونه­‌ای در تلاش هستند، تا به پرسش­‌های زندگی و دغدغه­‌های بشر معاصر پاسخ دهند و در دوران ما بر خلاف آنچه در دهه­‌های آغازین قرن بیستم گمان می­‌رفت، نه‌تنها نگاه به عالم فرامادی و پاسخ­‌های متافیزیکی و دینی، مطرود نیست و توهم تلقی نمی­‌گردد، بلکه گرایش به پاسخ­‌های دینی، عرفانی و معنوی نیز افزایش یافته است و اندیشمندان در حل مسائل مدرن، می­‌کوشند تا از آموزه­‌های دینی و اندیشه­‌های فرامادی کمک گیرند.

استاد حوزه علمیه قم در گفت‌و‌گو با جام جم آنلاین مطرح کرد:

امام حسن عسکری بر دل‌ها حکومت کردند

استاد حوزه علمیه قم، با تأکید بر مقام شامخ و باعظمت امام حسن عسکری(ع)، گفت: حاکمان ظالم همواره در اندیشه از بین بردن کسانی هستند که در برابر آنها می‌ایستند.

به مناسبت آغاز امامت حضرت ولیعصر (عج)؛

وظایف منتظران در عصر غیبت چیست؟

همان‌طور که می‌دانیم در آموزه‌های معصومان علیهم‌السلام برای منتظران راستین حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف جایگاه و منزلتی عظیم عنوان‌شده است که نشان‌دهنده جایگاه عظیم انتظار در اسلام است پس منتظر بودن برای ظهور حضرت حجت اجری عظیم را در پی دارد ، اما برای رسیدن به مقام منتظر واقعی باید برخی کارها را در زمان غیبت حضرت انجام داد که در ذیل به برخی از این وظایف و امور اشاره‌ای هرچند مختصر می‌نماییم.

امام حسن عسکری(ع) چطور شیعیان را برای دوران غیبت آماده کردند؟

امام حسن عسکری (ع) به طرق مختلف سعی‌کردند با ایجاد راهکارهای اصولی شیعیان را برای دوران غیبت امام عصر خود، آماده سازند.

به مناسبت شهادت یازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت؛

کوتاه اما ماندگار به طول تاریخ

امام حسن عسکری در ۸ ماه ربیع‌الثانی در شهر مدینه دیده به جهان گشود و در روز هشتم ربیع‌الاول سال ۲۶۰ توسط معتمد عباسی مسموم شد و به شهادت رسید.

بمناسبت شهادت امام حسن عسکری(ع)؛

نقش مبارزات امام یازدهم در احیای تشیع

در عهد آخرین خلفای عباسی که عمدتاً عمر تکیه آنان بر مسند خلافت کوتاه بود، فشار بر شیعیان بیش‌ازپیش افزایش‌یافته و عرصه بر ائمه معصوم شیعه تنگ‌تر شده بود. بااین‌وجود بر اساس این سنت تاریخی که آتش حقیقت باوجود اختناق و محدودیت بیشتر زبانه می‌کشد، روزبه‌روز برشمار شیعیان افزوده و نیز فعالیت‌های شیعیان جهت گسترش معارف تشیع و گرداوری وجوهات گسترده شده بود همچنین ائمه و خاندان پیامبر بیش از گذشته مورد وثوق و احترام اقشار مختلف مردم قرار گرفتند که همین امر باعث ترس و خشم بیشتر حکومت خلفای عباسی می‌شد.

بمناسبت شهادت امام یازدهم؛

امام حسن عسکری (ع) هادیِ به سوی امام غریب

شهادت یازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، امام حسن عسکری علیه‌السلام، جامه عزا را بر قامت شیعیان و دوستداران آن حضرت پوشاند و همچون پدرانشان، غریبانه و مظلومانه، به دست ظالم زمان خود و بدبخترین فرد آن زمان، شهید شدند و از این جهان فانی رخت بستند و عالمی از نور وجودشان محروم شد.

قبلی۴بعدی