میم مثل مادر

گزارش «جام‌جم» از نقش متفاوت مادران در سریال‌های تلویزیون

میم مثل مادر

۲۲ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۷

شاید اگر به سریال‌های دو دهه قبل بازگردیم، شخصیت مادر، کاملا کلیشه‌ای باشد که در شباهت آن در سریال‌های مختلف به هم قابل کتمان نیست. این شخصیت به مرور و به واسطه نیاز به مطرح شدن چالش‌های مختلف در جامعه، در تلویزیون هم رنگ و بوی دیگری به خود گرفت.

ببینید | فرشتگان دوران کرونا

ببینید | فرشتگان دوران کرونا

۱۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۸

از جمله مجموعه‌های تلویزیونی که در اصفهان تصویربرداری شده می‌توان به مجموعه تلویزیونی فرشتگان بی‌بال به کارگردانی امیرحسین عنایتی اشاره کرد که با محوریت جهاد و ایثار کادر درمان و پرستاران در دوران کرونا روی آنتن رفته بود. قصه این سریال روایت داستان زندگی خانواده حاج فتاح معتمد محل است که پسرش نیما یک تعمیرگاه ماشین دارد و دخترش نیره پزشک است. لیلا دوست نیره که او هم پزشک است نامزد نیما است. از طرف دیگر نیکان پسر یکی از دوستان قدیمی حاج فتاح که سال‌ها در آلمان زندگی کرده، برای فروش خانه پدری‌اش به ایران آمده است که ویروس کرونا باعث می‌شود بازگشتش به تعویق بیفتد.

واکنش سریع رادیویی در بحران‌ها

با زهرا قائدی، برنامه‌ساز رادیو

واکنش سریع رادیویی در بحران‌ها

۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۴

رسانه‌ها با توجه به قدرتی که در جذب توده مخاطبان و مشارکت در فرآیند شکل‌دهی به افکارعمومی دارند، نقش قابل‌ملاحظه‌ای در بحران‌ها و کشمکش‌های اجتماعی، سیاسی و بین‌المللی ایفا می‌کنند. البته درک عمومی جامعه و واکنش‌های تشدیدکننده یا ثبات‌بخش توده‌ها در قبال بحران منحصرا در اختیار رسانه‌ها نیست اما رسانه‌ها در این زمینه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل و بازیگران اجتماعی مطرحند.

ببینید | حاتمی‌کیا: وقتی درباره فعالیت‌های حاج قاسم تحقیق کردم فهمیدم او چقدر درد می‌کشیده

ببینید | حاتمی‌کیا: وقتی درباره فعالیت‌های حاج قاسم تحقیق کردم فهمیدم او چقدر درد می‌کشیده

۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۴

در شرایطی که هیچ نشانه مثبتی دریافت نمی‌کرد، تنها چیزی که حاج قاسم را پیش می‌برد ارتباطی بود که با آقا داشت.

ببینید | پلیسی متفاوت در نوار زرد

ببینید | پلیسی متفاوت در نوار زرد

۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۹

سریال نوار زرد در دو فصلی که تولید و پخش شد، توانست چهره‌ای متفاوت از پلیس را نشان دهد. در فصل اول امیر آقایی و در فصل دوم بانیپال شومون نقش کاوه کیهان را بازی می‌کردند که پلیسی کتاب‌خوان و قهوه‌خور است.

ببینید | مزد ترس اکبری

ببینید | مزد ترس اکبری

۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۷

مزد ترس جزء اولین سریال‌ های پلیسی در دهه 70 بود که به کارگردانی حمید تمجیدی و بازی عبدالرضا اکبری روی آنتن رفته بود.

حرکت درست تلویزیون در استعدادیابی کودکان

حرکت درست تلویزیون در استعدادیابی کودکان

۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۳

سال‌هاست که کشورهای مختلف برنامه‌هایی برای استعدادیابی رده‌های سنی مختلف دارند. از استعدادیابی با موضوع‌های خاص مثل موسیقی و بازیگری گرفته تا برنامه‌هایی که امکان بروز هر نوع استعداد را برای گروه‌های سنی متفاوت فراهم می‌کنند. ایران هم مثل برخی دیگر از کشورها، چند وقتی است سراغ این برنامه‌ها رفته و تلاش کرده تا فرصتی فراهم کند که شناسایی این استعدادها سریع‌تر و راحت‌تر انجام شود.

قبلی۸بعدی