رفتار سلیقه‌ای، آفت تسهیلات ازدواج

«جام‌جم» از روند پرداخت تسهیلات ازدواج گزارش می‌‌دهد

رفتار سلیقه‌ای، آفت تسهیلات ازدواج

۰۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۷

از ابتدای امسال تا ۳۰مهرماه به یک میلیون و ۲۱۲ هزار و ۵۱۱ متقاضی وام ازدواج و فرزند و ودیعه مسکن، بیش از ۱۴۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد. این آماری بود که از سوی بانک مرکزی اعلام شد. قرار بود صف وام ازدواج تا پایان امسال صفر شود اما این اتفاق نیفتاده است.

پایان یک رکود

پایان یک رکود

۰۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۳

رشد پول، به‌عنوان معیاری برای سنجش وضعیت انتظارات تورمی شناخته می‌شود که افزایش آن، حاکی از نگرانی جامعه از رشد قیمت‌ها و تلاش برای تبدیل پول به دارایی‌های امن و مصون از تورم است. از همین‌رو کاهش سرعت رشد پول را می‌توان نشان‌دهنده فروکش کردن انتظارات تورمی و بازگشت اعتماد و آرامش به جامعه نسبت به ثبات قیمت‌ها دانست.

بحران ناترازی بانک‌ها حل می‌شود

معاون نظارت بانک مرکزی ایران در گفت‌و‌گو با «جام‌جم»:

بحران ناترازی بانک‌ها حل می‌شود

۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۳

قانون جدید بانک مرکزی که چندی پیش تصویب شد، این امکان را به نهاد پولی و بانکی کشور می‌دهد که بتواند نظارت خود را افزایش دهد. از مقابله با اضافه‌برداشت بانک‌ها گرفته تا رفع قوانین مازاد. تجربه بحران‌های اقتصادی در سال‌های گذشته نشان داده بانک مرکزی در کنار سیاست‌های غلطی که داشته از ضعف اختیارات نیز رنج می‌برده که این موضوع یک پاشنه آشیل برای اقتصاد ایران بوده است. درباره اختیارات جدید بانک مرکزی با فرشاد محمدپور، معاون نظارت بانک مرکزی گفت‌و‌گویی داشتیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

افزایش اختیار بانک مرکزی و شفافیت بازار

افزایش اختیار بانک مرکزی و شفافیت بازار

۲۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۳

تقویت استقلال و اقتدار بانک مرکزی به بهبود مدیریت این نهاد پولی مالی مهم در بازار ارز و سیستم بانکی کمک خواهد کرد.

در مسیر مهار تورم

افزایش اختیارات بانک مرکزی در بازار پول و ارز را بررسی کرده‌ایم

در مسیر مهار تورم

۲۹ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۴

سال ۱۴۰۲ مهار تورم و رشد تولید نام‌گذاری شده است. بررسی‌ها در نیمه نخست امسال نشان می‌دهد رشد تورم تا حدی مهار شده اما هنوز با هدف‌گذاری اصلی و آنچه در اسناد بالادستی آمده، فاصله داریم. یکی از دلایل ایجاد تورم در کشور، بانک‌های ناتراز و رفتار نادرست مالی دولت‌هاست که در قانون جدید این رویه اصلاح شده‌است.

تورم، فرزند ناترازی بانکی

«جام‌جم» یک چالش مهم بانکی را بررسی می‌کند

تورم، فرزند ناترازی بانکی

۲۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۰

ناترازی بانک‌ها محصول فعالیت چند دهه شبکه بانکی کشور بوده که عوامل زیادی بر ایجاد آن تاثیر داشته است. در تعریف ناترازی بانک‌ها می‌توان بیان کرد که اگر بدهی بانک(عمدتا سپرده‌ها) از دارایی بانک(عمدتا تسهیلات، املاک و شرکت‌های متعلق به بانک) بیشتر شود، بانک ناتراز است.

سهم رانت در بورس کالا

«جام‌جم» اختلاف نظرها درباره سیمان و فولاد را بررسی می‌کند

سهم رانت در بورس کالا

۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۶

زمانی که صحبت از بورس به میان می‌آید این انتظار می‌رود که فضای آن شفاف باشد اما ظاهرا بورس کالا این فضا را در اختیار ندارد. از قیمت‌سازی محصولاتی که در این بازار عرضه می‌شود گرفته تا افزایش قیمت. بررسی‌ها نشان می‌دهد هیات‌مدیره بورس کالای ایران متشکل ازچند شرکت است.

آخرین خبر‌ها از انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

آخرین خبر‌ها از انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

۲۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۴

معاون حقوقی سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار با تشریح آخرین جزئیات انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث قانونی، گفت: به زودی اعلام می‌شود که ورثه سهام‌داران عدالت به کارگزاری‌های منتخب مراجعه کنند.

شروع هفته کاری بورس با کاهش 18 هزار واحدی

شروع هفته کاری بورس با کاهش 18 هزار واحدی

۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰

شاخص کل بورس امروز روند نزولی داشت و با کاهش حدود ۱۸ هزار واحدی، روی دو میلیون و یک هزار واحد ایستاد.

ظرفیت‌های گسترده جامعه ایثارگری کشور را در یابیم 

دکتر محمدجعفر ایرانی: 

ظرفیت‌های گسترده جامعه ایثارگری کشور را در یابیم 

۲۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۸

دکتر محمدجعفر ایرانی اظهار داشت: ظرفیت‌های گسترده جامعه ایثارگران باید به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد و نسبت به احراز و به فعلیت رسانی توانمندی‌های آن‌ها اقدامات لازم را صورت داد.

قبلی۸بعدی