لوگوی جام جم ورزشی
 • تکرار نایب قهرمانی ووشو دشوار است

  بی‌شک ووشو یکی از رشته‌هایی است که خیلی‌ها آرزوی المپیکی شدن آن را دارند، چرا که در آن صورت می‌توان روی مدال‌های این رشته و بخصوص طلا در بزرگ‌ترین آوردگاه ورزش جهان حساب باز کرد.

  • گفتگو
 • هدف ویژه خروس های آبی

  رقابت پایاپای فرانسه با اسپانیای بزرگ و توانمند در جدول رده‌بندی گروه نهم انتخابی جام‌جهانی فوتبال 2014 در قاره اروپا حتی اگر موقتی باشد و تیم ویسنته دل‌بوسکه در نهایت بر مردان دیدیه دشان تفوق یابد،‌ توجهی مجدد بر خروس‌های آبی و کنکاش در دلایل و ابزار موفقیت‌های آنان را الزامی می‌سازد. یکی از آنها متیو والبوئناست که خودش یک داستان ویژه و متفاوت دارد و قصه اوجگیری‌اش در عین وجود شرایط نامساعد، داستانی به جذابیت اعتلای دوباره فوتبال فرانسه است. این هافبک تهاجمی و آزاد بیست و نه ساله که بازی انفجاری و سریع و فنی‌اش از نقاط ممتاز و متمایز در روش کار خروس‌ها طی سال‌های اخیر به‌شمار می‌آید، سال‌ها پیش به دلیل بیش از حد کوتاهی قد و کوچک‌جثه‌بودن توسط بورد و جواب شد و بهتر بگوییم این باشگاه معروف فرانسوی حاضر نشد وی را بپذیرد. والبوئنا با وجود این ناکامی روحیه فروکش خود را نباخت و هرچند مجبور شد مدتی را در تیم کوچک و دسته پنجمی لیبورن سنت‌سورن بگذراند، اما چنان خوب بازی کرد که در اندک مدتی جذب مارسی دسته اولی شد و از همان‌جا راه شرکتش در جام‌جهانی 2010 و همراهی تیم ملی فرانسه هموار شد. در حال حاضر دشان و والبوئنا می‌کوشند با کمک یکدیگر و البته با تکیه بر نظایر بنزما، ریبه‌ری، مکزس، لوریس و مه‌نز و با پشت سر گذاشتن اسپانیایی‌ها مجوز حضور مستقیم در مرحله نهایی جام جهانی بیستم را تقدیم خروس‌ها کنند و تیم ملی ماتادورها فاتح هر سه جام بزرگ طی سال‌های اخیر را دچار سرنوشتی تیره و شاید وادار به خوفی تلخ کنند. والبوئنا در دل بهار دل‌انگیز 2013 حرف‌های زیادی در این زمینه و کوشش گاه موفق و گاه ناکام مارسی در صحنه‌های داخلی و خارجی در فصل رو‌به پایان فوتبال اروپا دارد.

 • کشمکش 12 ساله برای کمیت لیگ برتر

  با وجود تصویب برگزاری لیگ برتر با حضور 16 تیم، هنوز شک و تردیدهای زیادی نسبت به عملی‌شدن این طرح وجود دارد که این شرایط به دلیل اعتراض گسترده بسیاری از مربیان و نمایندگان باشگاه‌ها به وجود آمد. بحث کم و زیاد شدن تعداد تیم‌های لیگ برتری قدمتی به اندازه سال‌های برگزار شده (12 سال) این لیگ دارد، در واقع از همان نخستین دوره لیگ برتر زمزمه‌هایی برای زیاد‌‌کردن تعداد تیم‌ها وجود داشت، اما در همه این سال‌ها مشخص نشد بالاخره برگزاری لیگ با تعداد تیم‌های کمتر بهتر است یا لیگ با تعداد تیم‌های بیشتر. نظرها و عقاید اهالی فوتبال هرگز با یکدیگر واحد و هماهنگ نبوده که بتوان در این باره اظهار نظر صریحی داشت. بسیاری بر این باورند که با توجه به امکانات محدود سخت‌افزاری فوتبال ایران، لیگ هر چقدر با تعداد تیم‌های کمتری برگزار شود بهتر است و در مقابل بسیاری دیگر بر این عقیده هستند که با محدود‌شدن تیم‌های حاضر در لیگ برتر، فرصت‌سوزی‌های زیادی به وجود می‌آید و بازیکنان جوان و مستعد فرصت این‌که خود را در فوتبال ایران نشان بدهند، نخواهند داشت. اما در مقابل همه این اظهارنظرها فقط یک دلیل لیگ برتر را در دوره سیزدهم برگزاری خود کم‌حجم‌تر می‌کند و آن هم چیزی نیست جز تیم ملی که در کوران رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی قرار دارد.

 • فوتبال ایران با کاهش تیم ها "پاک" نمی شود

  فدراسیون فوتبال در شرایطی بر کاهش تعداد تیم‌های لیگ برتری از 18 به 16 تیم اصرار دارد که اکثر قریب به اتفاق باشگاه‌ها به این موضوع معترض بوده و آن را به ضرر خود می‌دانند. البته فدراسیون فوتبال برای این تصمیم خود، استدلال‌ها و دلایلی دارد. برای بررسی موضوع و همچنین استدلال فدراسیون فوتبال سراغ بهمن فروتن، یکی از کارشاسان فوتبال کشور رفتیم که سابقه حضور در فوتبال آلمان را هم در کارنامه مربیگری خود دارد؛ کارشناسی که بدون واهمه به بیان دیدگاه هایش می‌پردازد و مسائلی را در این گفت و گو مطرح کرد که در نوع خود خواندنی است؛ مسائلی مثل دست‌های پشت پرده کنفدراسیون فوتبال آسیا، دوپینگ و فساد گسترده در فوتبال.

 • روژه میلا: به داد آفریقای محتاج برسید

  23 سال بعد از تبدیل‌شدن به پدیده جام‌جهانی فوتبال 1990 و آن هم در سی‌و هشت سالگی و بالا بردن تیم ملی کامرون تا مرحله یک‌چهارم نهایی آن پیکارها و شرکت خبرساز در دو جام‌جهانی بعدی در آمریکا و فرانسه و 16 سال بعد از آویختن کفش‌هایش روژه‌ میلای معروف سفیر ویژه کشورش در بسیاری از مجامع و حتی محافل غیرورزشی به حساب می‌آید. او از بنیانگذاران و مدیران سازمان موسوم به بنیاد «قلب آفریقا» هم هست که کار و هدفش استفاده از فوتبال به عنوان حربه‌ای برای رفع مشکلات اجتماعی در قاره سیاه است. حتی اگر دستاوردهای بارز اجتماعی سال‌های اخیر روژه میلا در کار نبود، این مهاجم انفجاری و فنی و شجاع «شیرهای رام‌نشدنی» (لقب تیم کامرون) به عنوان یک کارشناس ارشد فوتبال بویژه در زمینه نیازهای آفریقا باید اینک نیز مورد توجه ویژه‌ قرار گیرد و از او درباره فوتبال آفریقا و دلایل اوجگیری‌اش پرسید.

  • گفتگو
 • مردان افسانه ای در لیگ جهانی والیبال

  لیگ جهانی والیبال سال 1990 میلادی کلید خورد، روزگاری که اوج ابتکارات مرد تازه‌نفس FIVB یعنی پروفسور مکزیکی روبن اکوستا به شمار می‌آمد که به ریاست سی ساله پل لیبود فرانسوی پایان داده بود و می‌خواست گوی پرنده در فضایی تازه‌ نفس بکشد. وزیر پیشین نفت مکزیک که زمانی پاسور تیم‌ ملی مکزیک بود و همانند آری‌کراسای برزیلی، رئیس کنونی فدراسیون جهانی دستی بر توپ داشت، با راه‌اندازی لیگ یادگاری بی‌نظیر از خود بر جای گذاشت، چون والیبال تنها ورزش گروهی است که لیگ ملی و حرفه‌ای دارد. هدف این بود که والیبال تحت پوشش وسیع تلویزیونی قرار بگیرد و بحث مارکتینگ و مسائل اقتصادی والیبال دنیا را در کانون توجهات قرار دهد. در ابتدای کار لیگ جهانی با شرکت هشت تیم و پنج میلیون دلار جوایز نقدی شروع شد، اما تحول اصلی در دسامبر 1997 رخ داد که تصمیم گرفته شد لیگ جهانی با شرکت 12 تیم و هشت میلیون دلار جوایز نقدی پی گرفته شود، این اقدام شور و تحرک جدیدی را در سراسر دنیا به وجود آورد که براساس آن 38 شهر از آسیا، آمریکای جنوبی و مرکزی و اروپا درگیر مسابقات شوند.

  • گفتگو
 • می خواهند من هم بی حاشیه نمانم

  انگار رودررو‌شدن پرسپولیس و سپاهان در فینال رقابت‌های جام‌حذفی بهانه‌ای شده برای خیلی از حرف و حدیث‌ها و شایعه‌های زودتر از موعد مقرر آغاز شده. یکی از این گمانه‌زنی‌ها که بی‌ارتباط با نزدیک‌شدن به پایان فصل نیست، بازگشت سید‌جلال حسینی به سپاهان برای فصل آینده است؛ مدافعی که در تمام هفته‌های گذشته لیگ به نسبت سایر بازیکنان جدید پرسپولیس بیشتر به میدان رفته و در ثبات نسبی تیمش تاثیرگذار بوده است. سید‌جلال حسینی که شایعه‌های مربوط به بازگشت خود به اصفهان را رد می‌کند، با شناختی که از سپاهان دارد، معتقد است برای این تیم فرقی ندارد در کدام ورزشگاه بازی می‌کند. از این منظر هرچند برگزاری بازی در ورزشگاه آزادی، شانس بزرگی برای پرسپولیسی‌ها به حساب می‌آید، اما برای سپاهان بدشانسی نیست، چون این تیم آنقدر تجربه دارد که در خانه پرسپولیس هم خطرناک ظاهر شود. با خط حمله خوبی که تیم کرانچار دارد، حتما دیدار با سپاهان آن هم در فینال جام‌حذفی برای خط دفاعی پرسپولیس که نقش اول آن را سید‌جلال حسینی به عهده دارد، سخت و نفسگیر خواهد بود. فرصتی که مدافع سرخپوشان معتقد است با تمام دشواری‌هایش نباید از دست برود، چون همبازیانش خیلی وقت است منتظرند جشن قهرمانی بر پا کنند. در گفت‌و‌گو با سید‌جلال حسینی از مسائل مختلفی حرف زدیم که پیشنهاد می‌کنیم همراه ما باشید.

 • فوتبال ایران روحیه بازی گروهی ندارد

  رفتار حرفه‌ای جی لوید ساموئل، بازیکن اهل ترینیدادوتوباگو شرایطی را برایش رقم زد که امیر قلعه‌نویی مجاب شد از او به عنوان یکی از ارکان اصلی تیمش بهره ببرد. او که به بازیکنان مورد قبول خودش بیشتر اهمیت می‌دهد و حسابی روی نفرات برگزیده دیگران (مانند آرزه که با محوریت فتح‌الله‌زاده به استقلال پیوست و تاکنون هربار که برای این تیم به میدان رفته گلزنی کرده یا بازی خوبی ارائه کرده است) باز نمی‌کند. ساموئل در نیم‌فصل دوم لیگ برتر تقریبا از ارکان اصلی تیم استقلال محسوب شده و حالا هم حساب ویژه‌ای روی او باز کرده تا با این فوتبالیست حرفه‌ای گام‌های محکمی تا آخرین هفته لیگ بردارد. گفت‌وگوی ما با این بازیکن خواندنی است.

 • دوران ماتیچ گم شده بودم!

  وقتی که حامد سهراب‌نژاد در مراسم پایانی لیگ برتر بسکتبال باشگاه‌های ایران بر جام قهرمانی بوسه زد، جواب بسیاری از منتقدانش را داد. بازیکن سی ساله و سنندجی بسکتبال ایران در دوره‌های لیگ برتر بسکتبال حضور داشت و با صباباتری و مهرام قهرمان شد، اما قهرمانی در لیگ سال گذشته نقطه شروع‌ تازه است. فوروارد قدرتی تیم پتروشیمی بندرامام در دو سال گذشته سختی‌های زیادی را تحمل کرد. برخی بی‌اعتنایی‌ها او را نسبت به خداحافظی از تیم ملی و بسکتبال باشگاهی مصمم کرده بود، با این حال سهراب‌نژاد ماندن را انتخاب کرد تا پس از یک مبارزه جانانه باز هم قدرت بازی خود را بر همگان ثابت کند. او این روزها ‌با ‌پتروشیمی بندرامام تمرین می‌کند تا برای بسکتبال جام باشگاه‌های غرب آسیا آماده شود.

  • گفتگو
 • دور ، دور جوان هاست

  تیم ملی تکواندوی ایران خود را برای رقابت‌های جهانی مکزیک آماده می‌کند؛ رقابت‌هایی که تیرماه برگزار می‌شود و تیم ملی نیز قرار است با ترکیبی کاملا متفاوت نسبت به گذشته در این رقابت‌ها به میدان برود. تیم ملی تکواندوی ایران دیگر نشانی از تیم ملی سال گذشته ندارد، زیرا این تیم قرار است با تکواندوکارانی به رقابت‌های جهانی برود که اکثر آنها زیر 21 سال دارند. مرتضی کریمی، سرمربی تیم ملی از زمان انتصابش در این پست برنامه جوانگرایی را مد نظر قرار داد و ناآمادگی و آسیب‌دیدگی بازیکنان با تجربه و قدیمی را بهترین بهانه برای جوانگرایی در تیم ملی دید تا برنامه‌های مورد نظر خود را در این زمینه اجرا کند. او در گفت‌وگو با جام‌جم از شرایط کنونی تیم ملی و تکواندوکاران جدید تیم ملی می‌گوید.

  • گفتگو
 • رئیس فدراسیون بوکس:

  با 3 میلیارد بودجه، رنگ مدال را هم تعیین می‌کنیم

  اشاره: قرار بود اسفند ماه از احمد ناطق نوری دعوت کنیم و برای این کار چند بار به دفتر رئیس فدراسیون بوکس تلفن زدیم، اما موفق به انجام چنین کاری نشدیم. دلیل نیامدن ناطق نوری به تحریریه گروه ورزش جام‌جم کاملا مشخص بود؛ حجم سنگین کار رئیس فدراسیون به دلیل برگزاری اردوهای مشترک، اعزام تیم جوانان به مسابقه‌های جوانان آسیا و نشست‌هایی که او به همراه هیات اجرایی برای اصلاح اساسنامه کمیته ملی المپیک به منظور برگزاری انتخابات مجامع ورزشی داشت. ناطق نوری به گفته خودش قدیمی‌ترین رئیس فدراسیون در بین روسای فدراسیون‌های ورزشی است. تجربه مدیریتی بیش از 20 سال برای او انتظاراتی را هم در بین افکار عمومی به وجود آورده، مثل این که بوکس در سال‌های مدیریت او اکنون باید پشتوانه‌های لازم را در همه رده‌های سنی داشته باشد و قهرمانان متعددی را در این عرصه معرفی کند. در المپیک، درخشش بوکسورهای ایران بارقه‌هایی از امید را به وجود آورد، هرچند تیمی که ناطق نوری به لندن فرستاد چند قدم به مدال فاصله داشت و هرگز به مدال نرسید، اما نتایج بوکس در المپیک همه را امیدوار کرد بویژه فدراسیون بوکس را که برای برنامه‌ریزی بیشتر دست به کار شود. با این حال کمبود منابع مالی همچنان بحث روز ناطق نوری و همه روسای فدراسیون‌هاست.

  • گفتگو
 • تیم ملی را نباید فدای قهرمانی آسیا کرد

  حنیف عمران‌زاده یکی از مدافعان استقلال است که با عملکرد خوبش در کنار دیگر مدافعان باعث شد خط دفاع این تیم در میان تیم‌های لیگ برتر از شرایط بهتری برخوردار شده و کمترین گل خورده را به نام خودش ثبت کند. عمران‌زاده که اکنون یکی از مهره‌های مورد اعتماد امیر قلعه‌نویی است در کنار همه دغدغه‌هایی که برای تیم محبوبش دارد دعا می‌کند به آخرین آرزوی فوتبالی‌اش برسد؛ بازی در جام جهانی. وی در شرایطی که استقلال از سه جامی که برای تصاحب آنها برنامه‌ریزی کرده بود اکنون فقط دو جام پیش روی خود می‌بیند، امیدوار است تیمش بهترین فصل را پشت سر بگذارد وبا کسب دو جام، یکی در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا شیرین‌ترین سال استقلال را در 20 سال اخیر رقم بزند. او در گفت‌وگو با جام‌جم از امیدهای استقلال برای رقم زدن یک فصل رویایی و قهرمانی در آسیا می‌گوید، البته در این میان تیم ملی را هم از یاد نمی‌برد.

  • گفتگو