لوگوی جام جم ورزشی
 • ژیمناستیک ایران در مسیر احیا

  ورزش پایه ژیمناستیک؛ ورزشی که سال‌هاست همه اهالی ورزش بر اهمیت و نقش محوری آن در موفقیت‌های دیگر ورزش‌ها تاکید کرده و انتظار دارند همچون کشورهای پیشرفته به شکل آکادمیک و بنیادین به آن توجه ‌شود، هنوز اندر خم یک کوچه است.

 • تیمی که خوب گل می زند ، گل نمی خورد

  رافا بنیتز در حالی آخرین روزهای حضور خود در چلسی را به عنوان سرمربی سپری می‌کند که امشب در آمستردام شاهد رویارویی تیمش با بنفیکا در فینال لیگ اروپاست. قهرمانی در این جام، آخرین فرصت این مربی برای خودنمایی در چلسی است. این مربی پس از جیووانی تراپاتونی ایتالیایی دومین مربی‌ای در سطح اروپاست که با دو باشگاه مختلف، فینال لیگ اروپا را تجربه می‌کند. او در گفت‌وگو با سایت یوفا آخرین وضعیت چلسی و شرایط این تیم پیش از برگزاری فینال اروپا را بررسی می‌کند.

  • گفتگو
 • رفتارهای خاص سر"الکس"

  در فوتبال اروپا لقب آقای خاص را به خوزه مورینیو نسبت می‌دهند، اما اغراق نیست اگر گفته شود این لقب بیشتر برازنده آلکس فرگوسن است؛ مربی‌ای که بالاخره هشتم می‌ (هجدهم اردیبهشت) اعلام بازنشستگی کرد تا منچستریونایتد وارد دوران دیگری از حیات خود شود، دورانی که برخلاف 27 سال گذشته دیگر این مربی اسکاتلندی‌تبار را روی نیمکت خود نمی‌بیند. فرگوسن در این 27 سال با اقتدار پیش رفت و جز در مواردی بسیار انگشت‌شمار هرگز این اجازه را به سران باشگاه متمول منچستری نداد که به فکر جانشینی برای او باشند. فرگوسن در 27 سال همراهی با منچستریونایتد کوهی از افتخارات را به دست آورد، البته در کنار همه این افتخارات رفتارها و منش‌هایی از خود نشان داد که او را بیشتر خاص و بی‌نظیرتر کرد.

  • گفتگو
 • فوتبالیست ها هم تاریخ مصرف دارند

  فینال رقابت‌های جام حذفی در فصل 92ـ91 هم با قهرمانی سپاهان به تاریخ پیوست؛ اما داستان ناکامی پرسپولیسی که در این دوره میلیاردی لقب گرفته بود، همچنان پایان نیافته و انگار رشته‌ای است که سر دراز دارد، رسم فوتبال ما همین است که با وجود دنیایی از ضعف‌ها و کمبودها، در روزهایی که لنگ‌لنگان پیش می‌رود تا فقط از پا نیفتد، درست مصادف با همان زمانی که شبیه دانش‌آموزی می‌شود که کارنامه‌اش برای قبولی نیاز به تک‌ماده دارد و شانسی و ناپلئونی نتیجه می‌گیرد تا طرفدارانش امیدوار بمانند و دل ببندند به اتفاق‌های فوتبالی و معجزه غیرت و تعصبی که ما ایرانی‌ها زیاد از آن حرف می‌زنیم، اما واقعیت همیشه آن چیزی نیست که ما دلمان می‌خواهد رقم بخورد.

  • گفتگو
 • پرسپولیس ؛ سایه ای از آن تیم پر افتخار

  از آخرین قهرمانی پرسپولیس در لیگ ایران پنج سال می‌گذرد. زمانی برای هواداران قرمزپوش باور این موضوع که تیم‌شان پنج سال متوالی قهرمان لیگ ایران نشود غیرممکن بود؛ اما حالا دیگر برای خیلی از همین هواداران عادت شده که بیشتر با حواشی تیمشان زندگی کنند تا با موفقیت‌هایش.

  • گفتگو
 • کشتی در مخمصه افتاده است

  کشتی گرفتار در دور تسلسل

  معتقدم کشتی امروز در بد وضعی گرفتار شده است. جدا از بی‌پولی، رها‌شدن مدیریت کشتی به حال خود نیز ‌شرایط را متزلزل کرده است

 • بسکتبال را دست هر کسی نمی دهم

  حضور حامیان مالی در بسکتبال به هیچ عنوان سازمان‌یافته نیست، موضوعی که محمود مشحون رئیس فدراسیون بسکتبال آن را تائید می‌کند و آن را نتیجه مستقیم کم‌کاری و بی‌تجربگی خود باشگاه‌ها می‌داند. مشحون هرگونه ارتباط میان کمبود اسپانسر در بسکتبال با فدراسیون تحت هدایتش را رد می‌کند و اعتقاد دارد برای رفع این مشکل علاوه بر هوشیاری باشگاه‌ها موارد دیگری هم باید رعایت شود که به عهده رسانه‌های مختلف است. او فدراسیون بسکتبال را تلویحا یکی از پاک‌ترین فدراسیون‌های ورزشی از لحاظ وضع ترازهای مالی معرفی می‌کند. مشحون در گفت‌وگو با جام‌جم نظرات خود را درباره اسپانسرها و جایگاه آن در ورزش ارائه می‌کند. البته رئیس فدراسیون بسکتبال در این گفت‌وگو از ادبیاتی هم خطاب به برخی افراد و مربیان استفاده کرد که جام‌جم از ذکر آنها خودداری کرده است.

 • آمادگی کانگورو ها برای پرش بعدی

  «تیم کاهیل» بعد از هشت سال درخشش در اورتون با ترک بریتانیا بازیگر لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکا (MLS) و عضو تیم ردبولز نیویورک شده است. با این حال، او هنوز مرد اول تیم ملی کشورش ـ استرالیا ـ است و با این‌که این تیم در کسب مجوز صعود مستقیم از گروه دوم انتخابی آسیا به مرحله‌نهایی جام‌جهانی 2014 مشکلاتی داشته، اما کاهیل به پرواز مجدد کانگوروها در صحنه‌های بین‌‌المللی و آمادگی‌شان برای این مهم معتقد است. وی که تنها فوتبالیست استرالیایی است که در مرحله‌نهایی دو جام‌جهانی متوالی (2006 و 2010) برای کشورش گلزنی کرده، اینک یک توصیه ایام خردسالی و نوجوانی‌اش را هنگامی که به وی گفتند کوتاه‌تر از آن است که در ورزش سنگین و پربرخورد فوتبال حرفه‌ای بدرخشد، پیوسته به یاد می‌آورد و لابد به پایه‌ها و ریشه این‌گونه تصورات می‌خندد.

  • گفتگو
 • تکرار نایب قهرمانی ووشو دشوار است

  بی‌شک ووشو یکی از رشته‌هایی است که خیلی‌ها آرزوی المپیکی شدن آن را دارند، چرا که در آن صورت می‌توان روی مدال‌های این رشته و بخصوص طلا در بزرگ‌ترین آوردگاه ورزش جهان حساب باز کرد.

  • گفتگو
 • هدف ویژه خروس های آبی

  رقابت پایاپای فرانسه با اسپانیای بزرگ و توانمند در جدول رده‌بندی گروه نهم انتخابی جام‌جهانی فوتبال 2014 در قاره اروپا حتی اگر موقتی باشد و تیم ویسنته دل‌بوسکه در نهایت بر مردان دیدیه دشان تفوق یابد،‌ توجهی مجدد بر خروس‌های آبی و کنکاش در دلایل و ابزار موفقیت‌های آنان را الزامی می‌سازد. یکی از آنها متیو والبوئناست که خودش یک داستان ویژه و متفاوت دارد و قصه اوجگیری‌اش در عین وجود شرایط نامساعد، داستانی به جذابیت اعتلای دوباره فوتبال فرانسه است. این هافبک تهاجمی و آزاد بیست و نه ساله که بازی انفجاری و سریع و فنی‌اش از نقاط ممتاز و متمایز در روش کار خروس‌ها طی سال‌های اخیر به‌شمار می‌آید، سال‌ها پیش به دلیل بیش از حد کوتاهی قد و کوچک‌جثه‌بودن توسط بورد و جواب شد و بهتر بگوییم این باشگاه معروف فرانسوی حاضر نشد وی را بپذیرد. والبوئنا با وجود این ناکامی روحیه فروکش خود را نباخت و هرچند مجبور شد مدتی را در تیم کوچک و دسته پنجمی لیبورن سنت‌سورن بگذراند، اما چنان خوب بازی کرد که در اندک مدتی جذب مارسی دسته اولی شد و از همان‌جا راه شرکتش در جام‌جهانی 2010 و همراهی تیم ملی فرانسه هموار شد. در حال حاضر دشان و والبوئنا می‌کوشند با کمک یکدیگر و البته با تکیه بر نظایر بنزما، ریبه‌ری، مکزس، لوریس و مه‌نز و با پشت سر گذاشتن اسپانیایی‌ها مجوز حضور مستقیم در مرحله نهایی جام جهانی بیستم را تقدیم خروس‌ها کنند و تیم ملی ماتادورها فاتح هر سه جام بزرگ طی سال‌های اخیر را دچار سرنوشتی تیره و شاید وادار به خوفی تلخ کنند. والبوئنا در دل بهار دل‌انگیز 2013 حرف‌های زیادی در این زمینه و کوشش گاه موفق و گاه ناکام مارسی در صحنه‌های داخلی و خارجی در فصل رو‌به پایان فوتبال اروپا دارد.

 • کشمکش 12 ساله برای کمیت لیگ برتر

  با وجود تصویب برگزاری لیگ برتر با حضور 16 تیم، هنوز شک و تردیدهای زیادی نسبت به عملی‌شدن این طرح وجود دارد که این شرایط به دلیل اعتراض گسترده بسیاری از مربیان و نمایندگان باشگاه‌ها به وجود آمد. بحث کم و زیاد شدن تعداد تیم‌های لیگ برتری قدمتی به اندازه سال‌های برگزار شده (12 سال) این لیگ دارد، در واقع از همان نخستین دوره لیگ برتر زمزمه‌هایی برای زیاد‌‌کردن تعداد تیم‌ها وجود داشت، اما در همه این سال‌ها مشخص نشد بالاخره برگزاری لیگ با تعداد تیم‌های کمتر بهتر است یا لیگ با تعداد تیم‌های بیشتر. نظرها و عقاید اهالی فوتبال هرگز با یکدیگر واحد و هماهنگ نبوده که بتوان در این باره اظهار نظر صریحی داشت. بسیاری بر این باورند که با توجه به امکانات محدود سخت‌افزاری فوتبال ایران، لیگ هر چقدر با تعداد تیم‌های کمتری برگزار شود بهتر است و در مقابل بسیاری دیگر بر این عقیده هستند که با محدود‌شدن تیم‌های حاضر در لیگ برتر، فرصت‌سوزی‌های زیادی به وجود می‌آید و بازیکنان جوان و مستعد فرصت این‌که خود را در فوتبال ایران نشان بدهند، نخواهند داشت. اما در مقابل همه این اظهارنظرها فقط یک دلیل لیگ برتر را در دوره سیزدهم برگزاری خود کم‌حجم‌تر می‌کند و آن هم چیزی نیست جز تیم ملی که در کوران رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی قرار دارد.

 • فوتبال ایران با کاهش تیم ها "پاک" نمی شود

  فدراسیون فوتبال در شرایطی بر کاهش تعداد تیم‌های لیگ برتری از 18 به 16 تیم اصرار دارد که اکثر قریب به اتفاق باشگاه‌ها به این موضوع معترض بوده و آن را به ضرر خود می‌دانند. البته فدراسیون فوتبال برای این تصمیم خود، استدلال‌ها و دلایلی دارد. برای بررسی موضوع و همچنین استدلال فدراسیون فوتبال سراغ بهمن فروتن، یکی از کارشاسان فوتبال کشور رفتیم که سابقه حضور در فوتبال آلمان را هم در کارنامه مربیگری خود دارد؛ کارشناسی که بدون واهمه به بیان دیدگاه هایش می‌پردازد و مسائلی را در این گفت و گو مطرح کرد که در نوع خود خواندنی است؛ مسائلی مثل دست‌های پشت پرده کنفدراسیون فوتبال آسیا، دوپینگ و فساد گسترده در فوتبال.