لوگوی جام جم ورزشی
  • 2 0
  • 0

بررسی احتمالات قهرمانی در این فصل از رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران

تعیین قهرمان از میان 4 شگفت انگیز

دوشنبه 27 اسفند 1397 ساعت 08:00
لیگ هجدهم در پایان سال 97 با صدرنشینی پرسپولیس تمام شد اما این صدرنشینی به این معنا نیست که ردای قهرمانی را از همین اکنون باید در حد و اندازه‎های پرسپولیس در نظر بگیریم. واقعیت این است که صدر جدول و کورس قهرمانی در لیگ برتر فوتبال ایران در این فصل محدود به پرسپولیس نیست و اکنون سه تیم به شدت برای یکه تازی در این کورس تقلا می‎کنند؛تراکتورسازی ، سپاهان و البته استقلال.

به گزارش جام‏ جم آنلاین ، سال گذشته شرایط برای پرسپولیس آنچنان یک طرفه بود که می‏توانست از لحاظ قهرمانی زودهنگام در لیگ برتر رکوردشکنی کند. این فصل اوضاع فرق دارد. استقلال حسابی جان گرفته است و همین دیروز به رده دوم جدول رده‎بندی لیگ برتر رسید. تراکتورسازی و سپاهان نیز به شدت برای رسیدن به صدر رقابت دارند. پرسپولیس 45 امتیاز دارد، استقلال و تراکتورسازی 43 امتیازی هستند و سپاهان با 42 امتیاز در رده چهارم قرار گرفته است. حتی پدیده شهر خودرو که اکنون 39 امتیازی است هم برای قهرمانی می‌تواند همچنان در کورس باشد. اما با کنار هم قرار دادن واقعیات و منطق به این نتیجه می‎رسیم که معادله قهرمانی ایران چهار مجهولی است؛ پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی و سپاهان. فاصله امتیازی کم برای هر یک از آنها هیچ حاشیه امنیتی را برایشان به وجود نیاورده است. مسیر قهرمانی این چهار تیم چگونه خواهد بود و برای کدام یک این مسیر راحت‎تر توصیف می‎شود؟ ابتدا با صدرنشین یعنی پرسپولیس شروع می‎کنیم.

مسیر پرسنگلاخ برای هت‎تریک در قهرمانی

پرسپولیس در هفته‌های پیش رو باید به مصاف تیم های استقلال، پیکان، سایپا، ذوب آهن، سپاهان، تراکتورسازی، ماشین‌سازی تبریز و پارس‌جنوبی جم برود. نکته بسیار مهم این است که ادامه روند صدرنشینی برای سرخ‌ها با رقیب بسیار مدعی و سرسختی به نام استقلال در روز دهم فرودین ماه آغاز می‌شود. سرخ‌ها مسیر بسیار سختی را پیش روی خود می‌بینند. آنها در هفته بعد باید به مصاف پیکان تازه جان گرفته بروند و سپس مقابل سایپا قرار بگیرند، سایپایی که سرمربی‎اش علی دایی است و این علی دایی همیشه حرف‎های زیادی مقابل پرسپولیس برای گفتن دارد. سرخ‎ها در ادامه مسیر سخت خود باید به مصاف تیم منصوریان یعنی ذوب‎آهن بروند و سپس مقابل ضلع دیگر قهرمانی یعنی سپاهان قرار بگیرند. شاگردان برانکو در هفته بعد از آن، باز هم باید مقابل یک مدعی سرسخت دیگر قهرمانی به میدان بروند، مدعی خطرناک و پرشوری به نام تراکتورسازی. کاملا قابل پیش‎بینی است که با توجه به اوج حساسیت این مسابقه چه حواشی متعددی قرار است رقم بخورد. سرخ‎ها در دو هفته پایانی پس پشت سر گذاشتن هفته‎هایی بسیار طوفانی و سخت رقبایی به نسبت مدعیان راحت‎تر خواهند داشت یعنی ماشین‎سازی تبریز و پارس‎جنوبی جم. مشخص است که سرخ‎های پایتخت تا چه اندازه کار بسیار دشواری دارند، مسیری که در آن باید با هر سه مدعی قهرمانی مصاف بدهند و در این میان خبری از مصاف با تیم‎های ضعیف و قعرنشین جدول نیست. با این اوصاف پرسپولیس موفق به کسب عنوان قهرمانی می‎شود؟ بر خلاف فصل گذشته نمی‎توان چندان راحت در اینباره صحبت کرد. واقعیت این است که هر گونه تعلل و سستی در این مسیر، دست سرخ‎ها را از رسیدن به مقام قهرمانی کوتاه می‌کند. هت‌تریک در راه قهرمانی آنچنان که هواداران تصور می‌کردند راحت نیست...

کارِ راحت‎تر آبی‎ها نسبت به پرسپولیس

و اما استقلال. آبی‎پوشان با شفر می‎برند و می‎تازند. نگاهی به نتایج چند هفته اخیر نشان می‎دهد که آنها برای کسب عنوان قهرمانی عزم خود را جزم کرده‎اند. برخلاف پرسپولیس که در راه قهرمانی برای سال جدید باید به مصاف سه ضلع دیگر قهرمانی برود و مقابل چند تیم سرسخت دیگر هم صف آرایی کند، استقلال کار نسبتا راحت‎تری را مقابل خود می‎بیند. این تیم ابتدا در شهرآورد دهم فروردین به مصاف پرسپولیس می‎رود. این دیدار یکی از فینال‎های چندگانه لیگ برتر تا پایان فصل است و اهمیت بسیار زیادی دارد. هر دو تیم مدعی قهرمانی هستند و هر دو تیم با چنگ و دندان صدر را می‌خواهند. پس از گذر از شهرآورد سخت و دشوار آنها مقابل سایپای علی دایی قرار می‌گیرند که همیشه تیم سرسختی مقابل سرخابی‌هاست. سومین هفته سخت استقلال در سال 98 مقابل سپاهان است، یعنی یکی دیگر از رقیبان قهرمانی. استقلالی‌ها از سد سپاهان هم به سلامت عبور کنند هفته بعد مقابل ماشین‌سازی تبریز قرار می‌گیرند، سپس به مصاف تیم آماده و یکدست یحیی گل محمدی یعنی پدیده شهر خودرو می‌روند، در دیداری بعدی مقابل قعرنشین یعنی استقلال خوزستان صف آرایی می‌کنند، در نبردی جذاب به مصاف صنعت نفت آبادان می‌روند و در نهایت سپیدرود رشت مقصد نهایی آنهاست. استقلال با این روند قهرمان می‌شود؟ نخست باید در نظر گرفت که مسیر قهرمانی استقلال نسبت به پرسپولیس آسان‌تر است. اگر قدر این موقعیت را ندانند قطعا لایق قهرمانی هم نخواهند بود. اینجاست که شفر باید نشان بدهد نسبت به برانکو چقدر عیار دارد.

بخت بلند تراکتورسازان

در شرایطی که مدعیان برای رسیدن به صدرجدول دست و پا می‎زنند تراکتورسازی بسیار خوش اقبال است که نسبت به سه رقیب خود یعنی پرسپولیس ، استقلال و سپاهان راه هموارتری را پیش روی خود می‎بیند؛ کافی است نگاهی به رقیبان این تیم در هفته‎های آتی بیندازید: شنبه دهم فروردین ماه کار آنها در سال جدید با مصاف با قعرنشین یعنی استقلال خوزستان آغاز می‎شود. صنعت نفت آبادان و سپیدرود رشت برنامه بعدی آنها در هفته‎های پیش رو است. برای تیمی که داعیه قهرمانی به شمار می‎رود گذر از این سه تیم نباید کاری داشته باشد. پس از مصاف با سپیدرود رشت سه هفته سخت برای تراکتورسازی از راه می‎رسد؛ یعنی مصاف با پیکان، ذوب‎آهن و پرسپولیس. به خصوص پرسپولیس که خود، رقیب جدی تبریزی‎ها برای قهرمانی است. در نهایت نوبت به پارس‎جنوبی جم و فولاد می‎رسد. اگر نگاهی از ابتدا تا اکنون بیندازیم متوجه می‌شویم که تیم تحت هدایت جورج لینکز نسبت به پرسپولیس و استقلال برای رسیدن به قهرمانی مسیر راحت‌تری را پیش روی خود می‎بینند، البته باید دید که در این مسیر چه اتفاقاتی می‎افتد و آیا این اتفاقات به نفع نماینده تبریز است یا به ضررش؟ و نکته دیگر اینکه رقبا چه کار می‎کنند....

تلاش‎های نصف جهان در یک مسیر سخت

نصف جهان هم به دنبال قهرمانی است. سپاهان در بازی های بعد از عید با دو معدی قهرمانی روبرو خواهد شد و البته پدیده را هم مدعی حساب کنیم باید بگوییم که سه مدعی قهرمانی در انتظار شاگردان امیر قلعه نویی است. سپاهان در سال 98 به ترتیب مقابل نفت مسجد سلیمان، استقلال، سایپا، پرسپولیس،‌ ماشین‎سازی تبریز، پدیده شهر خودرو و استقلال خوزستان قرار می گیرد. سه هفته بسیار سخت زردهای اصفهان مقابل استقلال ، سایپا و پرسپولیس خواهد بود.

اگر قرار است شانس قهرمانی چهار مدعی قهرمانی را بر اساس راحتی و دشواری رقیبانشان در هفته‎های پیش رو ارزیابی کنیم ابتدا باید برای تراکتورسازی شانس قائل شویم، سپس سپاهان، بعدی استقلال و در نهایت پرسپولیس. کدام مدعی قهرمانی از برنامه لیگ برتر بعد از عید به سلامت و سربلندی عبور می‌کند؟ شاید هم اتفاقات عجیب و غریب دیگری در راه باشد...

به اشتراک گذاری
کد خبر : 3669608911183163027
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: