لوگوی جام جم ورزشی
  • 0 0
  • 0

کارشناس و مفسر والیبال در گفت‌وگو با جام جم آنلاین مطرح کرد؛

بازگشت والیبال به مسیر درخشان با نگرش علمی و بنیادی / آپارتمانی شدن مدارس ، والیبال را نابود می‌کند

چهارشنبه 28 آذر 1397 ساعت 12:43
محبوبیت والیبال در سطح دنیا به‌پای رشته‎هایی مثل فوتبال و یا بسکتبال و حتی تنیس نمی‎رسد اما این رشته ورزشی در سال‎های اخیر توسعه همه‎جانبه‎ای در سراسر دنیا داشته است و اکنون شکل قدرتمندتری چه ازلحاظ محبوبیت و چه ازلحاظ اقتصادی دارد.

به گزارش جام‎جم آنلاین ، همگام با پیشرفت والیبال حرفه‎ای در سراسر دنیا ، والیبال ایران نیز شکوفایی خود را از دهه هفتاد آغاز کرد و در دهه‌های هشتاد و نود نیز به موفقیت‎های متعددی دست‌یافت. در این سال‌ها ستاره‌های متعددی در والیبال ایران پیدا شدند که نشان دادند یک بازیکن والیبال هم می‌تواند به‌اندازه ستاره تیم فوتبال پایتخت محبوب باشد.

اما در سه سال گذشته چندتایی از این ستاره‌ها رو به خاموشی رفتند و از دایره ستاره‌ها خارج شدند. با این اتفاق، والیبال ایران که نتایج درخشانی را در سال‎های اخیر چه در سطح جهانی و چه در سطح آسیا به دست آورده بود در جاده‎ای پردست‌انداز افتاد. اکنون یک واقعیت بدیهی به نظر می‎رسد. والیبال ایران سال‎های طلایی خود را پشت سر گذاشته و در شرایط کنونی همچنان وابسته به ستاره‎هایی است که دیر یا زود موعد آنها هم در سطح ملی به پایان می‎رسد. والیبال ایران چطور به این شرایط رسید؟ چرا به‌جای پیشرفت، پسرفت در دستور کار قرار گرفت؟

جمشید حمیدی مفسر و کارشناس بین‎المللی والیبال در این رابطه به جام‎جم آنلاین گفت: فرازوفرود در ورزش قهرمانی در اکثر کشورهای دنیا وجود دارد. روزگاری هلند در والیبال حرف اول را در جهان می‎زد اما این تیم اکنون در بین تیم‎های رده دوم دنیا حضور دارد. زمانی هم چکسلواکی سابق در والیبال جهان پادشاهی می‎کرد اما امروز اثری از آنها نیست.

حمیدی افزود: نمونه‎های متعددی در این زمینه وجود دارد. برخی از کشورها دچار کمبود نیروی انسانی شده‎اند و ژاپن نیز به همین سرنوشت دچار شده است. اما کشورهایی که بنیادی و ریشه‌دار کار می‎کنند کمتر دچار افت می‎شوند. مثال‎های متعددی برای این وجود دارد، همانند روسیه، آمریکا، برزیل، لهستان و ایتالیا. این تیم‎ها ریشه‎ای کار می‎کنند والان هم به‌خوبی می‌بینیم که