لوگوی جام جم سیما
  • 0

  یادی از محمود جوهری، بازیگر دلیران تنگستان

  بازآفرین یک حماسه ملی

  نمی‌توان از تلویزیون دهه 60 گفت و نوشت و یادی از یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین چهره‌هایش در آن روزگار سخن به میان نیاورد. محمود جوهری، بازیگر نقش رئیسعلی دلواری در سریال پربیننده و بارها پخش‌شده «دلیران تنگستان» کسی بود که یگانه کار تصویری‌اش در این دهه به خوبی دیده شد و نام و بازی‌اش قدر دید و در دل‌ها برای خودش جا باز کرد.

  • 1

  به بهانه بازپخش مجموعه «مسافری از هند» از شبکه نمایش

  همچنان جذاب و دیدنی

  مواجهه ادیان گوناگون همواره از موضوع‌های جذاب برای طرح در سینما و تلویزیون بوده، بسیاری از کارگردان‌ها و نویسندگان را به صرافت تجربه در این حوزه انداخته است.

  • 0

  نگاهی به سریال‌های تلویزیون با محوریت تاریخ

  تاریخ از 2 زاویه متفاوت

  در میان خیل مجموعه‌های تولید شده در بیش از سه دهه‌ای که از انقلاب گذشته، گهگاه آثاری به چشم می‌خورد که روایتی از یک دوره تاریخی بوده و به اصطلاح در گونه تاریخی جای می‌گیرند.

  • 0

  محفوظ در قاب خاطره‌ها

  بدون شک، ساخت و پخش تله‌تئاترهای مختلف را باید از نقاط عطف تاریخ نمایشی تلویزیون به‌خصوص در سال‌های ابتدایی دهه 70 دانست؛ روزگاری که پس از آشوب‌ها و ناآرامی‌های سال‌های اولیه انقلاب، تلویزیون کم‌کم می‌کوشید مسیر خودش را به عنوان اصلی‌ترین رسانه خبری و فرهنگی کشور دوباره پیدا کند و گام‌های خود را در راه تثبیت این نهاد، همسو با آرمان‌های انقلابی که رخ داده بود، بردارد.

  • 0

  کادیلاک «سوپرانوها» فروخته شد

  کادیلاک اسکلید سفید مدل ۲۰۰۳ که در فیلمبرداری سریال مشهور «سوپرانوها» برای شبکه «اچ‌بی‌او» استفاده شده بود به فروش رفت.

  • 0

  خاطره «مایا» که نمایش‌اش یک‌بار اتفاق افتاد

  ظهر پنجشنبه‌های خیلی دور‌

  بخشی از دوران کودکی و خاطرات تلویزیونی ما با سریالی همراه شد که نمایش‌اش یک‌‌بار اتفاق افتاد. این سریال برای ما که حدود هشت، نه سال داشتیم جذابیت‌های زیادی داشت. بعدها همیشه فکر می‌کردم چرا این سریال تکرار نشد، چراکه نه از صحنه‌هایی که لازم به جرح و تعدیل‌شان باشد در آن خبری بود و نه چیزهایی که نشود با ممیزی‌های جزئی و حتی کلی مانع تکرار پخش سریال شود.

  • 0

  درباره شخصیت‌های دین محور مجموعه‌های تلویزیونی

  چون که گفتی بنده ام سلطان شدی

  برخی از مجموعه‌های تلویزیونی ساخته شده در سال‌های گذشته از شخصیت‌های محوری یا مکملی بهره گرفته‌اند که وجوه پررنگ معنوی و مذهبی داشته و این جنبه از وجودشان بر دیگر وجوه شخصیت‌شان برتری داشته است.

  • 0

  «نیمه پنهان ماه»

  اولین سریال مناسبتی تلویزیون

  در این‌سو، جلال بود و مریم بود و آقابزرگ بود و خانجان بود؛ در آن‌سو، خان‌عمو بود و زن‌عمو بود و شریف بود و مرضیه بود. نوعی صف‌آرایی خیر و شر در مقابل هم. جلال رفته بود و دیگر نیامده بود، بی‌نام و نشان. دریغ از حتی یک خبر؛ نامه‌ای، تلفنی، پیامی. مریم اما نام و یاد جلال را بر قلب و جانش حک کرده بود و عاشقانه و معصومانه چشم به بازگشت محبوب داشت و سخت امیدوار به تحقق این آرزو.

  • 0

  به مناسبت سالروز آزادسازی سوسنگرد صورت می گیرد

  پخش سکانس هایی از بوی پیراهن یوسف در رادیو تهران

  شبکه رادیویی تهران سه شنبه 26 آبان، به مناسبت سالگرد آزادسازی سوسنگرد در ویژه برنامه «سکانس حماسه» فیلم بوی پیراهن یوسف فیلمی از ابراهیم حاتمی کیا را پخش می کند.

  • 0

  کافه‌ میرداماد

  مریم نشیبا: آرامش را فدای زندگی می‌کنیم

  چند نسل است که با لالایی و قصه‌های او به خواب می‌روند. سال‌هاست، سکان شب‌بخیر کوچولو در دستش است و این برنامه را به‌درستی هدایت می‌کند، مدتی است اجرای برنامه گلبانگ را هم به‌عهده گرفته است.

  • 0

  یادی از بازیگر فقید نعمت‌الله گرجی

  نسلی بی‌جایگزین در هنر بازیگری

  زردچوبه داری؟ ـ دختر دم‌بخت داری؟! این دو دیالوگ، شاید در نگاه اول و در نزد کسانی که حالا آن را از یاد برده باشند ساده یا مبهم جلوه کند، اما در نوروز سال 1369 میان مهمانان و میزبان نوروزی به کنایه ردوبدل می‌شد تا لبخندی بر لب همدیگر بنشانند و بینندگانش این‌گونه به یاد هم بیاورند که ـ مثلا ـ امشب قسمت تازه این مجموعه را از دست ندهند.

  • 0

  بیوک میرزایی و نقش آقای تیموری:

  «سایه همسایه» سکوی پرتابم شد

  بیوک میرزایی 60 ساله از هنرمندانی است که سال‌ها پشت میکروفن رادیو نشسته و یکی از دوبلور‌های حرفه‌ای و پیشکسوت ایران به‌ حساب می‌آید. این هنرمند در طول دهه‌های فعالیت حرفه‌ای‌اش، بازی در تلویزیون، تئاتر و سینما را تجربه کرده ؛ البته بیشتر در قالب شخصیت‌ منفی. او در مجموعه سایه همسایه اسماعیل خلج، اولین نقش منفی‌اش را آزمود؛ آقای تیموری و به اذعان و اعتراف خودش، همین نقش پای او را به دیگر مجموعه‌های تلویزیونی باز کرد.

  • 0

  گفت‌وگو با اسماعیل خلج، کارگردان «سایه همسایه»

  یکی از کم‌هزینه‌ترین سریال‌ها را ساختیم

  «سایه همسایه» نام یکی از مجموعه‌های تلویزیونی صداوسیماست که سال 1365 از شبکه دوی سیما روی آنتن می‌رفت و در همان زمان توانسته بود مخاطبان زیادی را به خود جلب کند. سریالی که در دل یک محله و با حضور اهالی آن روایت می‌شد و می‌کوشید در دل مشکلات داستانش، به مخاطبان درس زندگی بدهد. به بهانه مروری بر این سریال خاطره‌انگیز با کارگردان آن یعنی اسماعیل خلج گفت‌وگو کردیم و از او در خصوص تجربیات و خاطراتش از ساخت این مجموعه پرسیدیم.

  • 1

  با عنایت بخشی و نقش‌آفرینی‌ مثبت و منفی‌اش به بهانه «سایه همسایه»

  بازیگران نقش‌های منفی مظلوم هستند

  عنایت‌الله بخشی،‌ زاده شهر طالقان است به سال ۱۳۲۴؛ ورود حرفه‌ای‌اش به عرصه بازیگری هم سال ۱۳۳۸ با گروه هنر ملی به سرپرستی عباس جوانمرد اتفاق افتاد.