لوگوی جام جم سیما
  • 3 0
  • 0

سفره‌های ساده افطار در «شهر عزیز»

سه شنبه 8 تیر 1395 ساعت 01:00
مشهد مقدس، شهری است که به‌واسطه قرارگرفتن بارگاه باعظمت امام رضا(ع) ملجاء و پناهگاه دل و جان میلیون‌ها نفر از دوستداران و ارادتمندان آن حضرت است.

حرم رضوی که هیچ‌گاه خالی از زائران مشتاق نیست، امروزه و در ماه مبارک رمضان به حریم کرامت آن حضرت در قالب بزرگ‌ترین و در عین حال ساده‌ترین سفره افطاری جهان اسلام تبدیل شده است؛ سفره‌ای که عظمت آن در قاب تصویر نمی‌گنجد. «شهر عزیز» نام برنامه‌ای در شبکه پنج است که سعی دارد هر روز این سفره افطاری را به نمایش گذارد و با پخش زنده از حرم رضوی، دل‌های مشتاقان بسیاری را از راه دور به زیارت حضرتش فراخواند. سادگی این سفره عظیم بهانه‌ای شد تا با عوامل برنامه‌ساز گفت‌وگو کنیم.

سفره‌های ساده افطاری

سیدکاظم احمدزاده، مجری برنامه درباره «شهرعزیز» به جام‌جم گفت: ایده اولیه برنامه بر‌اساس طرح اطعام رضوی در صحن و بارگاه امام هشتم و در ماه رمضان است، لذا پوشش زنده این مراسم بهانه‌ای شد تا شهر عزیز به پیشنهاد رئیس شبکه پنج شکل بگیرد.

احمدزاده ترویج سفره‌های ساده افطاری را مهم‌ترین هدف این برنامه خواند و گفت: سفره‌های ساده افطاری یکی از زیرمجموعه‌های سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی است و تأکید فراوانی از بزرگان دین مبنی بر اطعام مسلمین حتی به یک خرما و قرصی نان وارد شده است.

وی افزود: این برنامه برای اولین بار از رمضان امسال آغاز شده و امیدواریم ایده و فکر این سفره‌های ساده با پوشش زنده رسانه ملی در آینده‌ای نزدیک به یک آیین رسانه‌ای و رفتار بهنجار اجتماعی تبدیل شود.

این مجری تلویزیونی، نداشتن تمایل شخصی و کاری را عمده‌ترین دلیل همراهی نکردن با برنامه «جشن رمضان» امسال دانست و گفت: جشن رمضان 19سال است تولید و پخش می‌شود و راه خود را یافته است. لذا امسال به برنامه شهر عزیز آمدم تا کاری متفاوت به مخاطبان سیما ارائه کنم.

فرصت طلایی فرهنگسازی

احمدزاده با بیان این که هر شب آستان قدس رضوی سفره اطعامی به تعداد 12 هزار و 800 نفر پهن می‌کند، افزود: این سفره عظیم اما ساده فرصتی طلایی برای انجام کارهای فرهنگی و اعتقادی در ماه مبارک رمضان است. من خدا را بسیار شاکرم که سهم کوچکی به عنوان یک مجری برنامه در این سفره عظیم نصیبم شده است. همچنین از این که چند سال است در ماه رمضان توفیق خدمتگزاری مردم کشورم را دارم، بسیار خوشحال هستم.

این تهیه‌کننده درباره انتخاب هشت نفر در هرشب برای اعزام به مشهد مقدس گفت: کسانی که تاکنون موفق به زیارت بارگاه حضرت رضا(ع) نشده‌اند با ارسال پیامک به برنامه و شرکت در قرعه‌کشی، در صورت انتخاب بخت این را خواهند داشت تا به‌صورت رایگان سفری زیارتی به مشهد مقدس داشته باشند. دلیل عدد هشت هم براساس این بیت است که؛ بین ما مردم ایران نود و نه درصد/ عدد حاجتمان پنج نباشد،‌ هشت است.

احمدزاده تصریح کرد: این برنامه را به‌دلیل تازگی آن نمی‌توان از نظر مخاطب با برنامه‌هایی مانند ماه عسل و جشن رمضان مقایسه کرد، اما با توجه به حجم زیاد پیامک‌های رسیده به برنامه مشخص است که شهر عزیز دیده شده و مخاطبان بسیاری دارد.

بزرگ‌ترین سفره افطاری جهان اسلام

تهیه‌کننده برنامه شهر عزیز، هدف برنامه را بسط و گسترش فرهنگ افطاری ساده خواند و گفت: این سفره را می‌توان بزرگ‌ترین سفره جهان اسلام و درعین حال ساده‌ترین سفره افطاری دانست که در پی فرهنگسازی اطعام روزه‌داران در ماه رمضان است.میرمحمدحسین رضوی درباره آیتم‌های برنامه تصریح کرد: شهرعزیز از هفت آیتم تشکیل شده است. آیتم اصلی مربوط به پلاتوهای مجری برنامه است که در آن، آقای احمدزاده ابعاد، قصه ها، معارف و مسائل ماه صیام را به صورت زنده اجرا می‌کند. دوم، آیتم مستند است که در آن افطاری‌های ساده یا کرامات حضرت رضا(ع) درباره زائران به نمایش در‌می‌آید و سوم، آیتم گزارش‌های مردمی است که در آن اتفاقات تلخ و شیرینی که برای مردم رخ داده است، به صورت گزارش و گفت‌وگو مطرح می‌شود.

زیارت از راه دور

وی در ادامه گفت: آیتم چهارم شامل عکس‌ها، فیلم و کلیپ‌های دریافتی از بینندگان برنامه با سوژه افطاری ساده است. آیتم پنجم شامل پخش وله و کلیپی از حرم رضوی است که سعی شده هر شب کلیپی جدید از گوشه‌ای تازه از حرم امام رضا تهیه و با نیایشی زیبا پخش شود. در این کلیپ نوعی زیارت از راه دور برای مخاطبان در هر نقطه‌ای از جهان که هستند، تداعی می‌شود.

این برنامه‌ساز تلویزیونی افزود: آیتم ششم مربوط به حرم نرفته‌هاست. افرادی هستند که در طول عمر خویش به دلایل مختلف مانند نداشتن بضاعت مالی نتوانسته‌اند به بارگاه رضوی مشرف شوند. لذا این افراد با فرستادن پیامک به برنامه در قرعه‌کشی شبانه 8 زائر شرکت می‌کنند و در صورت انتخاب، می‌توانند از سفر رایگان به مشهد مقدس برخوردار شوند.

رضوی ادامه داد: آیتم هفتم که یکی از جذاب‌ترین بخش‌های برنامه است، بخش مهمان است. در این بخش یک مهمان که بیشتر از خدام حرم رضوی است، به برنامه دعوت می‌شود و کرامات و عنایت‌هایی را که در طول خدمت خود در این بارگاه به چشم دیده یا تجربه کرده است، تعریف می‌کند.

یک نمونه از هزار کرامت

وی افزود: یکی از خدام حرم که در بخش تأسیسات مهمانسرای رضوی کار می‌کرد‌، ‌به عنوان مهمان برنامه گفت: روزی غذای آشپزخانه حضرتی را میان زائران تقسیم کردیم و غذا تمام شد. زائری جلو آمد و طلب غذا کرد و من که می‌دانستم غذا تمام شده، ‌نخواستم آن فرد دست خالی برگردد؛ لذا غذای خودم را به او دادم. از این قضیه ماه‌ها گذشت تا این که به همراه خانواده‌ام برای تفریح و تعطیلات به یزد رفتم. ابتدای شهر ماشینم خراب شد و نمی‌دانستم چه کنم که فردی یزدی آمد و وقتی فهمید مشهدی هستیم، ما را به خانه برد. در آن خانه با همان مردی که چندماه پیش برای غذای حضرتی دیده بودم،‌ مواجه شدم. تمام اعضای خانواده یزدی گریه می‌کردند و داستان آن غذای حضرتی را می‌گفتند. از این قرار که آنها دختری سرطانی داشتند و امام رضا به واسطه آن غذا، دختر را شفا داد و هیچ اثری از سرطان در بدن دختر بعد از تناول غذا دیده نشد. همچنین مرد خانه گفت، دیشب امام هشتم به خوابم آمد و از آمدن شما به شهر یزد خبر داد و فرمود که خادم من در راه می‌ماند و تو به او پناه بده و این طور شد که من به‌دنبال شما فرستاده بودم.

رضوی با اشاره به پخش برنامه شهر عزیز به افق مشهد گفت: باتوجه به تفاوت افق‌های شرعی، پخش اذان به افق مشهد در این برنامه زیرنویس می‌شود که مخاطبان در شهرهای دیگر دچار اشتباه نشوند.

این تهیه‌کننده در پایان ابراز امیدواری کرد که برنامه شهر عزیز بتواند در موضوع سفره‌های ساده بخصوص در ماه مبارک رمضان به برنامه‌ای موج آفرین و رفتارساز در میان جامعه تبدیل شود.

محمد زندکریمخانی

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2447609663068412469
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: