لوگوی جام جم سیما
  • 3 1
  • 0

فامیل دور اول شد

شنبه 17 مرداد 1394 ساعت 13:00
نخستین جشنواره ملی اسباب بازی، برگزیدگانش را معرفی کرد و «فامیل دور» از صدا و سیما برترین عروسک شد.

عصر روز گذشته (جمعه 16 مرداد) در مراسمی که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد،

نزدیک به 60 جایزه در بخش‌های اصلی و جنبی این جشنواره به فعالان، طراحان، تولیدکنندگان و واردکنندگان این حوزه اهدا شد.

گروه داوری در پنج بخش ویژه و چند جایزه و تقدیر جنبی، نتایج بررسی بیش از 500 طرح را در قالب یک بیانیه اعلام کرد تا برگزیدگان جوایز خود را از مسئولان فرهنگی کشور دریافت کنند.

بر اساس رای داوران این جشنواره، که در این مراسم قرائت شد، در گروه فرهنگی و هنری رتبه‌ اول، تندیس جشنواره، لوح تقدیر، 5 هزار هولوگرام و جایزه‌ 10 میلیون ریالی به ایرج طهماسب و حمید جبلی برای تولید عروسک‌های فامیل دور و مجموعه عروسک های کلاه قرمزی اهدا شد.

مهر نوشت: در این بخش و در رتبه‌ دوم، لوح تقدیر، 3 هزار هولوگرام و جایزه‌ هفت میلیون و پانصد هزار ریالی اهدا شد به سمیه ناصری، حفیظه منعی، شهره بهرامی و مهتاب کامیاب برای تولید عروسک‌های منو بدوز: بال ناز و جوجو، شیرجان، فیل کوچولو و خال‌خالی، و رتبه‌ی سوم هم با دریافت لوح تقدیر، 2 هزار هولوگرام و جایزه‌ پنج میلیون ریالی به شرکت جم ویژن راه نیک برای تولید عروسک‌های پولیشی و نمایشی مدرسه‌ موش‌ها رسید.

در گروه حرکتی و مهارتی، رتبه‌ی اول، تندیس جشنواره، لوح تقدیر، 5 هزار هولوگرام و جایزه‌ی 10 میلیون ریالی اهدا شد به آقای هانی جیواد برای تولید بازی رنگارنگ، جوایز رتبه‌ دوم، شامل لوح تقدیر، 3000 هولوگرام و جایزه‌ هفت میلیون و پانصد هزار ریالی به موسسه‌ کودکان هوشمند برای تولید بازی حرکت توپ‌ها تقدیم شد.
رتبه‌ سوم این بخش نیز با اهدای لوح تقدیر، 2 هزار هولوگرام و جایزه‌ی پنج میلیون ریالی به خانم سارا نظامی برای تولید بازی واکنش تعلق گرفت.
داوران اولین جشنواره‌ ملی اسباب‌‌بازی همچنین در گروه الکترونیکی و رایانه‌ای، جایزه‌ی رتبه‌ی اول شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر، 5 هزار هولوگرام و جایزه‌ 10 میلیون ریالی را به شرکت نوین افزار سینا برای تولید بازی روبات تعقیب خط روبومکس دادند.

رتبه‌ دوم این گروه نیز تعلق گرفت به آقای نوید اشرف‌زاده و خانم غزل حسین‌زاده ظروفچی برای تولید بسته‌ آموزش روباتیک سام. لوح تقدیر، 3 هزار هولوگرام و جایزه‌ هفت میلیون و پانصد هزار ریالی جایزه‌‌ این برگزیدگان بود.

در رتبه‌‌ سوم این بخش نیز لوح تقدیر، جایزه‌ پنج میلیون ریالی و 2 هزار هولوگرام به شرکت ژرف صنعت برق آذران برای تولید مجموعه‌ آموزشی ارومگا 2 اهدا شد.

داوران جشنواره در گروه آموزشی و کمک آموزشی در سه بخش جوایز خود را اعلام کردند که بر این اساس، رتبه‌ اول به شرکت کاوشکر نیاز فردا برای تولید جرثقیل تلسکوپی مهارت‌افزا رسید. تندیس جشنواره، لوح تقدیر، 5 هزار هولوگرام و جایزه‌‌ 10 میلیون ریالی جایزه‌ این برگزیده بود.

علیرضا شریفی‌راد برای تولید کیت ساعت زنگ‌دار آونگی برنده‌ رتبه‌ دوم شد و لوح تقدیر، 3هزار هولوگرام و جایزه‌ی هفت میلیون و پانصد هزار ریالی را دریافت کرد.

رتبه‌ سوم این گروه نیز به سیدحسین حسینی برای تولید بازی فکرانه روبو بایو تعلق گرفت، که شامل لوح تقدیر، 2 هزار هولوگرام و جایزه‌ پنج میلیون ریالی بود.

در گروه اسباب‌بازی‌های فکری، از سه برگزیده تقدیر شد: شرکت‌ سرگرمی‌های میلاد قائم ابتکار برای بازی با مربع و مکعب، سلمان داداشی برای معماهای چوب کبریتی و شرکت طلوع آفتاب کمال برای بازی سگِ هوش. این برگزیدگان لوح تقدیر و 2 هزار هولوگرام دریافت کردند.

اما رتبه‌ اول این بخش در قالب تندیس جشنواره، لوح تقدیر، 5 هزار هولوگرام و جایزه‌ 10 میلیون ریالی اهدا شد به شرکت کیان بسپار برای تولید بازی‌هایی مانند آب‌نبات، برج، هورا و چارچین؛ در همین حال، رتبه‌ دوم نیز ضمن دریافت لوح تقدیر و 3 هزار هولوگرام و جایزه‌ هفت میلیون و پانصد هزار ریالی به شرکت مدیریت ارتباطات عارف برای تولید جورچین‌های معماری ایرانی مانند عالی‌قاپو، حافظیه و کلیسای وانک رسید.

یونس خلیلی نیز لوح تقدیر، 2 هزار هولوگرام و جایزه‌ پنج میلیون ریالی رتبه‌ سوم را برای تولید بلوک‌های خانه‌سازی گرفت.

جوایز ویژه

امسال هیات داوران در چند بخش، جوایز ویژه‌ و تقدیری نیز به برخی فعالان، شرکت‌ها و گروه‌ها اهدا کرد.

در همین بخش، لوح تقدیر و جایزه‌ پنج میلیون ریالی هیأت داوران به آمنه نصیری به‌خاطر پژوهش‌های ارزشمندی که منجر به تولید اسباب‌بازی‌های موفق و جذابی شده، اهدا شد.

همچنین تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه‌ی پنج میلیون ریالی به شهرام مقصودی به‌خاطر ارایه‌‌ی ایده‌های نو، تجاری‌سازی ایده‌ها و ایجاد زمینه‌های صادرات اسباب‌بازی اختصاص یافت.

دبیر جشنواره نیز جایزه‌ای ویژه‌اش را به موسسه‌ی سراچه‌ی آفرینش‌های چهارباغ به‌خاطر تلاش برای احیای بازی‌های سنتی و بومی مانند بادبادک اهدا کرد. جایزه‌ای که شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و پنج میلیون ریال بود.

تقدیر از طراحان

در بخش طراحان، داوران حشنواره 12 جایزه‌ی تقدیری داشتند. این جایزه شامل لوح تقدیر و پنج میلیون ریال بود.

بر این اساس، در مراسم اختتامیه‌ اولین جشنوارهی ملی اسباب‌بازی کشور، این هدایا به طراحان برتر و صاحبان ایده اهدا شد.

مرجان عالی‌دوست برای طراحی نبرد تخته و سنگ، فرامرز عقبایی برای طراحی چوبین ربا، فرزاد خضرایی برای سودوکو کلان سبز، محمد رمضانی برای پشت بوم و محمدحسین حداد برای شهروند و محیط زیست (ماموریت نجات) مورد تقدیر هیات داوران قرار گرفتند. در همین حال، مسعود و علیرضا نویدی برای طراحی شطرنگ 9×9 و مریم عباسی دستجردی و زینب السادات صغیرا برای سکرون در سکرون تقدیر شدند.

مقداد ساداتی برای بازی نمایش تقدیر شد و ساجده آقا بابایی، حسین پور و فروتن کودهی به صورت گروهی برای رنگینه مورد تقدیر قرار گرفتند. مهنام منفرد برای طرح توچو، اسماعیل عظیم‌پور شفیعی برای منچ ریاضایت تقدیر شدند.

در این آیین همچنین گروه برگزارکننده‌ جشنواره از فعالان و چهره‌های پیشکسوت عرصه‌ اسباب‌بازی کشور نیز با اهدای لوح تقدیر، تجلیل به عمل آورد. مهدی معینی از موسسان مرکز سرگرمی‌های سازنده‌ کانون و طراح اسباب‌بازی، جوانشیر بنیاب طراح سرگرمی و پیشکسوت این حوزه به همراه زرتشت هوش‌ور نمونه‌ساز و مولف اثر پژوهشی دانشنامه‌ اسباب‌بازی‌های تهران قدیم، در کنار فرزانه بابای، طراح عروسک، از جمله هنرمندان و طراحانی بودند که در این آیین از سوی مدیرعامل کانون و دبیر جشنواره و مسئولان فرهنگی کشور مورد تقدیر قرار گرفتند.

علیرضا حاجیان‌زاده در متن لوح تقدیر این فعالان، تاکید کرده که صنایع فرهنگی کودک و نوجوان و از جمله صنعت سرگرمی و اسباب‌بازی، حلقه‌ی وصل مناسبی برای پیوند فرهنگ و هنر به صنعت و اقتصاد به شمار می‌آید و بی‌تردید این پیوند می‌تواند نقشی شایستـه در فرهنگ‌سازی، شکل‌گیری هویت کودکان، فراگیری مهارت‌های زندگی و شکوفایی ‌خلاقیت‌ها و استعدادها بر عهده داشته باشد.

در همین حال، مسعود ناصری مسئول موزه‌ عروسک‌های ملل، امیر سهرابی از موزه‌ی اسباب‌بازی کاشان نیز از سوی این جشنواره تقدیر شدند. شرکت‌های بازی «تا و هوپا» به عنوان تولیدکننده و شرکت «سرزمین ذهن زیبا» به عنوان واردکننده، و شرکت «پرتو بیتا» به عنوان برگزارکننده‌ی نمایشگاهی مورد تقدیر قرار گرفتند.

از میان پیشکسوتان حوزه‌ اسباب‌بازی نیز از سال‌ها تلاش مهندس مصطفی کریمی و مهندس سید علی اصغر آقامیری پیشکسوت تولید اسباب‌بازی تقدیر شد.

در این آیین، همچنین حوزه‌ی هنری سازمان تبلیغات اسلامی به خاطر تولید مجموعه‌ «شکرستان»، از وبگاه دانش‌آموزی دانشگاه شریف به خاطر برگزاری مسابقات طراحی اسباب‌بازی و اداره‌کل آموزش‌های شهروندی برای تولید سرگرمی‌هایی با محتوای آموزش شهروندی مورد تقدیر داوران و مسئولان قرار گرفتند.

سید شجاع‌الدین موسوی‌زاده نیز به خاطر همکاری در تهیه‌ استانداردهای اسباب‌بازی و تولیدکننده، در کنار مریم نیری تهیه‌کننده‌ استانداردهای حوزه‌ کودک به‌ویژه در زمینه‌ی اسباب‌بازی مورد تقدیر این داوران قرار گرفتند.

مهدی سالم، عرشیا صادقی و علیرضا عظیم‌زاده نیز به عنوان واردکنندگان اسباب‌بازی‌های خلاقانه‌ آموزشی و فکری از سوی دبیرخانه‌ی اولین جشنواره‌ ملی اسباب‌بازی تجلیل شدند.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2048093472941550720
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: