لوگوی جام جم سیما
  • 1 5
  • 48

تمدید ثبت نام علاقه‌مندان به بازیگری

شرکت بیش از 40 هزار داوطلب در مسابقه «ستاره 20»

دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 ساعت 11:49
مرحله اول‌ مسابقه تلویزیونی «ستاره بیست» که شامل ثبت‌نام در سایت می شود تا 6 خرداد تمدید شد.

«شبکه نمایش سیما در نظر دارد یک مسابقه بزرگ بازیگری برگزار کند.» شنیدن‌این جمله از زبان «جمشید مشایخی» بدجوری وسوسه‌برانگیز است. آنقدر که گوش را تیز کنید تا در آخر تیزر ببینید چطور می‌شود در مسابقه «ستاره 20» شرکت کرد.

دعوت به شرکت در مسابقه، مدام به صورت زیرنویس از شبکه نمایش پخش می‌شود. اما اولین تابلوی‌ایست زمانی مقابل شرکت‌کننده‌ها نقش می‌بندد که شرایط و قوانین شرکت در مسابقه را می‌بینند؛ قوانینی که در گام اول بیشتر از‌اینکه قوانین یک مسابقه ساده تلویزیونی باشند، قوانین استخدام در شرکت یا گرفتن ویزای خروج از کشور است!

http://cms.jamejamonline.ir/Media/Image/1393/02/29/635360968799266676.jpg

مرحله اول‌این مسابقه که ثبت‌نام در سایت است شنبه 20 اردیبهشت به پایان رسیده است. به همین بهانه، سراغ‌این مسابقه رفتیم تا ببینیم چند‌ نفر در آن شرکت کرده‌اند؟ مراحل بعدی چیست و اصلا پشت پرده‌این برنامه چه خبر است؟

‌این‌بار عاشقان بازیگری نشانه گرفته شده‌اند و 40هزار نفر می‌خواهند بازیگر شوند

خانم‌ها باید رضایت‌نامه‌ بیاورند
«اگر کمتر از 18 سال دارید، برای شرکت در مرحله حضوری مسابقه باید رضایتنامه محضری از پدر یا قیم قانونی خود ارائه دهید. اگر جزو بانوان متاهل هستید برای شرکت در مرحله حضوری مسابقه باید رضایتنامه محضری از همسر خود ارایه کنید. اگر خانم مجرد هستید برای حضور در مرحله حضوری مسابقه باید رضایتنامه محضری از پدر یا قیم قانونی خود ارایه دهید.»‌

این یکی از شرایط شرکت در مسابقه است. مگر قرار است چه کنیم که به اجازه‌نامه نیاز باشد؟ مگر می‌خواهیم از کشور خارج شویم؟ رامین نواب‌پور، تهیه‌کننده برنامه معتقد است چنین اجازه‌ای لازم است: «محل برگزاری مسابقه در تهران است و خیلی از شرکت‌کننده‌ها از شهرستان می‌آیند. برای پرهیز از حواشی احتمالی چنین قانونی وضع شده است. علاوه‌بر‌این قرار است فیلم‌های‌این افراد پخش شود و شرایطی دارد که ما ترجیح می‌دهیم حاشیه‌ای برای خود مسابقه‌ایجاد نشود. موضوع بازیگری و پخش تصاویر خانم‌ها کمی‌حساسیت‌برانگیز است، مخصوصا در شهرستان‌ها.» اما نکته اصلی‌این است که‌این قوانین برچه اساسی و توسط چه کسی نوشته شده است؟ نواب‌پور می‌گوید: «مسابقه توسط سازمان صداوسیما، معاونت سیما، شبکه نمایش پخش می‌شود. ‌این ضوابط هم در کمیته‌ای که برای مسابقه در شبکه تعیین شده، وضع شده است.»


شرکت کنید اما بازیگر نمی‌شوید!
سازندگان برنامه «آقای گزارشگر» می‌گفتند برنامه هیچ تعهدی برای به کار گرفتن برنده‌های مسابقه ندارد. تنها مزیت برنامه‌این بود که‌این افراد، شناخته می‌شدند و بعضی‌هایشان پیشنهادهای کاری از جاهای مختلف داشتند. در آخرین سطر از قوانین شرکت در مسابقه «ستاره 20» نکته مهمی‌نوشته: «ثبت‌نام در‌این مسابقه و ارسال فیلم‌ها هیچگونه تعهدی برای شبکه نمایش و عوامل تهیه و تولید‌ایجاد نمی‌کند، که شما را در فیلم‌ها، سریال‌ها یا برنامه‌های دیگر به کار گیرند.» سوالی که پیش می‌آید‌این است که اگر چنین تعهدی از طرف شبکه وجود ندارد پس چرا اساسا‌این مسابقه برگزار می‌شود؟ استدلال نواب‌پور‌این است: «مسابقه تعهد استخدامی‌ندارد. یکی از شرایط مسابقه‌این است که برگزیده‌ها در سریالی که در حال نوشته‌شدن است، بازی خواهند کرد ولی شبکه تعهدی برای جذب‌این افراد ندارد».

http://cms.jamejamonline.ir/Media/Image/1393/02/29/635360968836866773.jpg

از هر 40 نفر، یکی انتخاب می‌شود
تا به حال بیش از۴۰هزار نفر برای شرکت در مسابقه ثبت‌نام کرده‌اند. اما معلوم نیست چند نفرشان به مرحله دوم می‌روند. از‌این تعداد شاید 1000 نفر به مرحله بعد برسند که‌این تعداد، هم از حوصله مسابقه خارج است و هم هزینه بیشتری را برای داوری و فیلمبرداری به شبکه تحمیل می‌کند. نواب‌پور معتقد است با افزایش شرکت‌کننده‌ها، تعداد بیننده‌ها هم افزایش پیدا می‌کند و همین مساله باعث توجیه‌پذیر‌شدن بودجه می‌شود. گرچه تا همین الان هم‌این مسابقه در ردیف ساخته‌های «الف ویژه» تلویزیون در نظر گرفته شده است. اما افزایش تعداد شرکت‌کننده‌ها باعث گیج‌شدن بیننده‌ها و حتی شرکت‌کننده‌ها می‌شود.‌‌این کار حتی داورها را هم خسته می‌کند. اما مراحل بعدی مسابقه چیست؟ «هزار نفری که انتخاب می‌شوند اول بازی انفرادی دارند. اما مردم لازم نیست همه بازی‌های انفرادی را ببینند. فقط بازی‌های گروهی را می‌بینند و بعد در میان برنامه‌ها، بازی‌های انفرادی نمایش داده می‌شود. ضمناینکه بسیاری از‌این افراد در مرحله دوم رد می‌شوند.» در مرحله غربالگری شرایط سخت‌تر می‌شود و هرچه جلوتر می‌رویم شرایط سختگیرانه‌تر می‌شود.

مسابقه تعهد استخدامی‌ندارد. یکی از شرایط مسابقه‌این است که برگزیده‌ها در سریالی که در حال نوشته‌شدن است، بازی خواهند کرد ولی شبکه تعهدی برای جذب‌این افراد ندارد.


داورها نمی‌خواهند شناخته شوند!
مهم‌ترین بخش چنین مسابقه‌ای با‌این وسعت، بخش داوری آن است. اما داوران مرحله اول معرفی نمی‌شوند. مرحله اول داوری‌ها پشت درهای بسته صورت می‌گیرد: «خود داورها تمایل ندارند اسم‌شان برای مرحله اول برده شود. چون ممکن است تماس‌هایی با آنها صورت بگیرد که برایشان اذیت‌کننده باشد. در واقع می‌خواهیم داوری‌ها در یک فضای امنی صورت گیرد اما اسامی‌داورها را در مرحله دوم اعلام می‌کنیم. حتی فیلم‌هایی که به داورها داده می‌شود بدون اسم است تا بیطرفانه داوری شوند.» بعد از‌اینکه داورها فیلم‌های اولیه را دیدند، برگزیدگان به مرحله دوم می‌روند که بازی انفرادی در مقابل داورهاست.
تا به امروز با چند چهره مطرح درباره پذیرفتن کار صحبت شده اما لیست نهایی هنوز مشخص نیست. داوری‌ها براساس متر و معیار مشخصی صورت می‌گیرد که توسط کمیته علمی‌مسابقه تعیین شده است؛ کمیته‌ای متشکل از 2 نفر از مسوولان شبکه، مجری طرح و تهیه‌کننده مسابقه و تعدادی هم از سرتیم‌های داوری. داورها از میان کارگردان‌ها، بازیگران، نویسنده‌ها و دیگر عوامل سینما انتخاب می‌شوند. بازیگرانی که برای‌این کار انتخاب شده‌اند کسانی‌اند که تحصیلات آکادمیک در رشته بازیگری دارند و به اصول بازیگری به خوبی واقفند. مهم‌ترین معیار؛ تجربه و تسلط‌این افراد به موضوع و تخصص‌شان است. بعد از آن، چهره‌بودن فرد هم برای تیم سازنده مهم است. داورها در مرحله اول که مرحله دیدن تمام فیلم‌های رسیده به مسابقه است، متفاوتند اما وقتی به مرحله مسابقه گروهی، آموزش و غربالگری می‌رسیم، برای اطمینان بیننده‌ها و شرکت‌کننده‌ها، داورها دیگر تغییر نمی‌کنند.


‌ایده خودمان است؟!
انتخاب در مرحله نهایی به عهده خود مردم خواهد بود. طراحی مسابقه به‌گونه‌ای است که در مرحله‌ای به نام «نجات ستاره» مردم می‌توانند ستاره‌ای را که روی لبه حذف است، با رای‌شان نجات دهند!‌این برنامه با حضور تماشاگران ضبط می‌شود. ضبط برنامه تا مرداد به پایان می‌رسد و از همان مرداد ماه روی آنتن می‌رود. پخش برنامه یک سال طول می‌کشد. مسابقه تعهدی برای اسکان شرکت‌کننده‌های شهرستانی ندارد.

اما با بعضی مراکز اقامتی مذاکره‌ای صورت گرفته تا تسهیلاتی برای شرکت‌کننده‌ها ارائه کنند. بخش‌های تعریف‌شده برای مسابقه شبیه نمونه‌های خارجی آن است. اما جالب است که تهیه‌کننده اصرار دارد‌ایده اصلی برنامه کاملا در خود شبکه شکل گرفته و برداشت بیرونی‌ای ندارد. گرچه در نهایت قبول می‌کند که اگر برداشتی هم از مشابه‌های خارجی دارد، برداشت نعل‌به‌نعل نیست!

هرچه که هست،‌این مسابقه در مراحل اولیه قرار دارد و هنوز شکل درستی به خود نگرفته. باید منتظر ماند و دید آیا صداوسیمای وطنی می‌تواند مسابقه‌ای با‌این وسعت را به خوبی اجرا کند یا نه! (محبوبه شعاعی/ هفته نامه تماشاگران امروز)

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1498922300670030242
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 48 نظر )

سلام به شما عزیزان و خسته نباشید میگم به خاطر همچین برنامه و مسابقه ای كه در نظر گرفتین.والا من تازه متوجه این برنامه شدم اونم خواست پدرم بود كه منم ثبت نام كنم اما متاسفانه دیر متوجه شدم.خواهش میكنم اگه باز مایل به ثبت نام هستید منم شركت كنم.ممنون میشم اگه هنوزم میشه ثبت نام كرد به ایمیل من بفرستید.با تشكر.
مسابقه ستاره بیست فوق العاده برنامه خوب و مفیدی وتحسین برانگیزی است خواهش می کنیم تا می توانید آن را ادامه دهید ، خیلی خیلی برنامه جدید و جالب و متفاوتی است ، با تشکر.
اصلا نحوه ی برخورد داورها مناسب نیست حتی خجالت آوره ... مخصوصا تو مرحله ی اول انگار از رد کردن بقیه خوشحال میشن. و اینکه دکوراسیون صحنه هم جالب نیست.امیدوارم زودتر پیشرفت کنه این برنامه و از این قبیل برنامه ها.
سلام خسته نباشین .میخواستم ببینم چطور میتونم توی مسابقه شركت كنم.سه سال هم تعاتر كار كردم.خیلی علاقه دارم .ممنون میشم راهنمایی كنید
باسلام وخسته نباشیدمیخواستم درمسابقه شركت كنم خیلی علاقه دارم وازپسش برمیام پول ندارم حتما تماس بگیردبیام تامعلوم بشه تلفنم عیسی زارعی
میشه تلفن بدید تا برای شرکت در مسابقه تماس بگیرم
باسلام وخسته نباشیدمیخواستم بدونم چطوربایدتومسابقه شرکت کنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
سلام ببخشید من میخواستم در مسابقه ستاره 20 شرکت کنم اما نمیدانم چگونه شرکت کنم لطفا راهنماییم کنید با تشکر
چگونه دراین مسابقه شر کت کنم؟؟؟
یا الله ما اومدیم اونجا رولی هست كه ما هم رانندگیش كنیم منتظر پیشنهادادتون هستم , فقط وقت قبلی یادتون نره,خخخخخخ
بازم سلام من بخاطر مشكلات دوسال از مدرسه عقب افتادم الان 17سالمه مخاستم از طریقه كلاس برم رشته سینما ولی نشد مخام ثبت نام كنم بم بگین چطوری ثبت نام كنم
سلام خسته نباشید من خیلی دوس دارم بازیگر شم ی فرصت دیگه بدید برا ثبت نام
سلام بنده یکی از شرکت کنندگان این مسابقه بودم،پس از ثبت نام اولیه در موسسه قرار بر این شد که دستیاران محترم در زمان مشخص جهت تست اولیه تماس بگیرند ولی متاسفانه هیچگونه تماسی مبنی بر تست حاصل نشد و فقط موسسه اسپانسر چندین مرتبه تماس جهت کلاسهای بازیگریشان تماس گرفتند و با ناامیدی بسیار بنده نتوانستم حتی مکانی از این مسابقه ویا شماره تلفنی مبنی بر پیگیری یافت نکردم حیف........
من میخواستم بپرسم ببینم هنوز میشه ثبت نام کنیم .؟من خیلی علاقه دارم و مطمئنم که حتما قبول میشم میشه یه فرصت دیگه برا ثبت نام بدید . لطفا
سلام من جز نفرات چراغهای زردی هستم که چراغشون به سبز تغییر کرد و وارد مرحله ی سوم شدن از بین 6000 هزار نفر 450 نفر رفتیم برای مرحله سوم
خوش ب حالتون !!