• پیشنهاد سرآشپز: شیرینی گردویی

  با فرارسیدن ماه آخر زمستان، بسیاری از خانم‌های خانه‌دار که تهیه شیرینی خانگی را برای پذیرایی از مهمانانشان در روزهای عید نوروز مناسب‌تر می‌دانند، دست به کار تهیه مقدمات و پخت‌وپز انواع این شیرینی‌ها می‌شوند. اگر جزو این دسته افرادید، با سرآشپز ما برای تهیه و پخت شیرینی گردویی همراه شوید.

 • ناخن‌خشکی؛ آفت زندگی

  یکی از این طرف بام می‌افتد و یکی از طرف دیگرش. یکی انگار کف دستش سوراخ است و هر چه پول دارد به باد می‌دهد، یکی مثل این‌که کف دستش چسب دارد و همه پول‌ها را فقط ذخیره می‌کند. یکی با ولخرجی آزار می‌دهد و یکی با خسیسی جان به لب می‌کند. چه باید کرد؟ گویا هیچ‌کدام از اینها هم عوض شدنی نیستند!

 • مادران شاغل و دغدغه فرزندان

  دلم در تب‌وتاب است، یک طرف کمک به شوهر و یک طرف دیگر عشق به فرزند. مانده‌ام چه کنم. حقوق همسرم آنقدر کافی نیست که خرج زندگی سه نفره و اجاره‌خانه و هوس‌های کودکانه مهدی و نیازهای اولیه مرا برآورده کند.بعد از دو سالگی مهدی، تصمیم گرفتم سرکار بروم و من هم بشوم یکی از مادران شاغل.

 • آداب مهمانی رفتن در عصر ارتباطات

  این هفته آنها آمدند خانه اینها، هفته پیش اینها رفته بودند خانه‌ آنها، هفته بعد قرار است باز اینها بروند خانه آنها، هفته تمام نشده آنها باز می‌آیند خانه اینها، می‌روند، می‌آیند.... می‌روند، می‌آیند.... تا کی ادامه دارد؟ خودشان هم نمی‌دانند، اما اگر همین‌طور پیش بروند احتمالا در هفته‌های آینده به جای هر هفته یکبار، هر هفته سه چهار بار به هم سر می‌زنند.

 • راز شادی

  نمی‌دانم چند سال داری، چند سال است که به این جهان پا گذاشته‌ای، چند سال درس خوانده‌ای، چند سال است ازدواج کرده‌ای، چند فرزند داری و... اما می‌خواهم بپرسم: آیا تا به حال نگاهی به سال‌های گذشته‌ات انداخته‌ای؟ آیا به این فکر کرده‌ای که آن سال‌ها را چگونه گذرانده‌ای؟ شاد بوده‌ای یا غمگین؟

 • حالا واقعا: دختر می‌خواهید یا پسر؟

  «مهم نیست بچه دختر است یا پسر؛ فقط باید سالم باشد» خیلی‌ از ما این جمله را بارها شنیده یا آن را به دیگران گفته‌ایم اما اگر کمی با خودمان روراست باشیم، متوجه می‌شویم همیشه در ته دل‌مان دختر و پسر با هم فرق دارند.

 • پیشنهاد امروز سرآشپز: آش آبغوره

  بیشتر خانم‌های ایرانی در پخت انواع آش‌ها و سوپ‌ها مهارت دارند و در هر شهر و روستایی آش‌های محلی زیادی با اسامی گوناگون طبخ می‌کنند. سرآشپز بخش «دیگ و سه‌پایه»، امروز طرز تهیه آش آبغوره را به دوستداران چنین غذایی آموزش می‌دهد که از آش‌های خوشمزه ایرانی به شمار می‌رود.

 • بامن درددل کن مادر بزرگ

  خسته‌ام. همه جای بدنم درد می‌کند. دلم گرفته است. بچه‌ها هیچ کدام حواسشان به من نیست و اگر یک‌روز از این هم افتاده‌تر بشوم در تنهایی می‌میرم و لابد همسایه‌ها زنگ می‌زنند به پلیس و می‌گویند از این خانه بوی تعفن می‌آید. خسته‌ام. انگار 200 سال عمر کرده‌ام.

 • باز دماغت دراز شد!

  کودکان خیلی از اوقات دروغ می‌گویند تا والدین را از خود راضی نگه دارند چرا که تا سن 4 سالگی معمولا براساس خشنودی والدین رفتار می‌کنند؛ دروغ می‌گویند تا برایشان مشکلی پیش نیاید؛ یا خجالت و عدم کفایت خود را بپوشانند. آنها حتی تا 7 سالگی تفاوت حقیقت، دروغ و افسانه را خوب درک نمی کنند.

 • خوبی های داشتن فرزند

  یاد آن روزها بخیر؛ آن روزهایی که وقتی خاله‌ها و دایی‌ها، عمه‌ها و عموها یا دوستان و آشنایان دور هم جمع می‌شدند، انگار دنیا را به بچه‌ها می‌دادند؛ خوشحالی چنان در وجودشان می‌جوشید که سر و صدای‌شان فضای خانه را پر می‌کرد.

 • تصاویر دلبندان شما

  مریم طاهری

 • مشاوره

  سیاوش

  سلام.سال نو مبارك.پسری 3ساله دارم.اخیرا مدام دست در بینی خودش میبرد.چگونه از این عمل زشت او جلوگیری كنیم؟ممنون.

  سلام. این عمل برای شما ممكن است زشت باشد ؛ اما بچه 3ساله كه نمی‌داند و دركی از زشت بودنش ندارد.پس اول به این نكته توجه داشته باشید كه هر رفتار و حركت كودك را با سن و شرایط كودك بسنجید و تعریف كنید. پس این كار كودك شما زشت نیست.صرفا یك رفتار است. هر رفتار هم می تواند علت یا عللی داشته باشد. یكی از عللش می‌تواند مشكلی در بینی باشد كه باید بررسی شود.مثلا بینی كودك شما كیپ شده است و ناراحت است. خودش اقدام می‌كند تا مشكل حل شود. یا خشك شده است و نیاز است چرب كنید. می‌تواند این رفتار را دیده و خواسته امتحان كند، اما با واكنش های نامناسب شما مواجه شده و ادامه‌اش داده است. واكنش نشان دادن اطرافیان می‌تواند یك تقویت كننده مثبت برای ادامه آن رفتار باشد. كافی است كودك شما بخواهد جلب توجه كند.همین كه انگشت در بینی كند و شما دعوا یا تهدیدش كنید به هدفش رسیده است. می‌تواند علتش در پی استرسی باشد كه تجربه كرده و با این كار به آرامش رسیده است.همین می‌شود آرامبخشی كه كودك در هر بحرانی سراغ آن برود و...پس ببینید یك رفتار چقدر دلیل می‌تواند داشته باشد. حتی گاهی هم صرفا برای جلب توجه است و اینكه اطرافیان واكنش نشان دهند.در كل باید دقیق شوید. می‌توانید برای مدتی بین‌اش را چرب كنید .این چرب كردن احتمالا مانعی می‌شود برای ادامه رفتار. تمرین كنید اصلا واكنش نشان ندهید. رفتار دیگران در برابر دین رفتار بچه شما نباید اهمیت داشته باشد. كودك خیلی كارها را باید انجام دهد تا رشد كند.نگران قضاوت و حرف دیگران نباشید. زشت و زیبا تعیین نكنید. گاهی رفتاری پس از مدتی خاموش می‌شود چون تجربیاتی كه باید، كسب شده است. موفق باشید. لیلاكامرانی، كارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی

  علی ع ح

  سلام دختر 4 ساله من غذا نمی خورد این مشكل را ما از 2 سالگی با او داریم برای همین لاغر و مدتی دچار یبوست شد. چطور میتوانیم اشتها و همینطور سلامتی مزاجش را به حد نرمال برسانیم. با تشكر

  سلام.با متخصص كودك مشورت كنید. من روان‌شناسم.

  م

  سلام همسرم نسبت به من بی توجه است وبه خانم های اطراف بنده بیشتراهمیت می دهد ازمادر وخواهر ش تاافراد غریبه مثل همكارانش لطفا راهنمایی ام كنیدمثلا به زن داداش بنده توجه بیشتری داشت ومن راجلوایشان كوچك می كرد وبااون خوش رفتاری ومی خندید به همسرم گفتم ولی تاثیری نداشت حتی طوری رفتار می كند كه زن داداشم متوجه می شود كه همسرم به من توجه نمی كند واز این سواستفاده می كندلطفا راهنمایی ام كنید چیكار كنم یالااقل باطرف مقابل چه طوری رفتار كنم چگونه رفتار كنم كه همسرم متوجه شود من ازنظر روحی دیگه طاقت ندارم

  سلام. نمی توانم بدون حضور همسرتان تمام حرف هایتان را بپذیرم و قبول كنم. می تواند حرفتان درست باشد یا برداشت اشتباه شما باشد یا ریشه در حسادت شما داشته باشد یا ...پس علل زیادی می تواند داشته باشد. بدون بررسی دقیق نمی توان نظر درست داد.اگر حرف تان درست باشد پس باید ریز به ریز بررسی شود و بیشتر همسرتان بررسی شوند.اگر برداشت شما اشتباه باشد یا حسادتتان برانگیخته شده باشد راه حل دیگری دارد. اما این كه شما چه باید بكنید.باید بگویم خودتان باشید.تلاش برای دیگری بودن یا مثل دیگری شدن اشتباه است. چون اگر مشكل در ایشان باشد شما هر چه شوید و هر كاری كنید ،‌مساله حل نمی ‌شود فقط خودتان را خسته و كلافه كرده اید و از اینكه از خودتان دور شده اید خشمگین خواهید شد. باید با همسرتان صحبت كنید و بگویید این رفتارش شما را آزار می‌دهد و این مشكل به گونه ای باید حل شد.توصیه كنید از جلسات حضوری روان شناس كمك بگیرید.چون وافعا به شكل مكاتبه ای امكانپذیر نیست. اما اگر حسادت شما باعث این مشكل باشد خب راهكارهایی وجود دارد. تاكید می‌كنم یكی از كارهایی كه شما باید انجام دهید افزایش اعتماد به نفس‌تان است.ارتقای اعتماد به نفس در پی خود افزایش عزت نفس و شناخت از خود را دارد.وقتی اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی داشته باشید به راحتی از پس این مشكل برخواهید آمد و احتمالا خود به خود حل می‌شود. اعتماد به نفس نمی گذارد اسیر خواسته های دیگری بشوید یا آنها شما را آزار دهند.پس حتما روی اعتماد به نفس‌تان كار كنید و از مشاوره حضوری كمك بگیرید.موفق باشید. لیلاكامرانی، كارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی