• قانون بازتاب در کتابخوانی

  قانون جهان، قانون بازتاب است. این قانون به زبان‌های مختلف و در زمان‌ها و فرهنگ‌های مختلف تکرار شده است: «از کوزه همان برون تراود که در اوست» یا «از ماست که برماست»، «از این دست بدهی از آن دست پس می‌گیری». هرکدام از این عبارت‌ها به نوعی برقانون بازتاب، تاکید می‌کنند.

 • ۴ گام بزرگ برای نزدیکی والدین و نوجوانان

  نوجوانی و بلوغ دوره بسیار حساسی است که می‌تواند اضطراب زیادی برای والدین و نوجوان به همراه داشته باشد؛ اما چگونه می‌توان این دوران را با آرامش بیشتر طی کرد و به نوجوانان کمک کرد تا تنش‌های کمتری را با خانواده و جامعه تجربه کنند؟

 • گفتگو با عمو پورنگ: شرایط فراهم شود ازدواج می‌کنم [عکس]

  داریوش فرضیایی که نه تنها کودکان، بل که بزرگسالان نیز او را به سبب اجرای متفاوت برنامه «عمو پورنگ» در سیما و البته بیشتر با همین اسم می‌شناسند، شب گذشته در برنامه «بعضیا» از بعضی علائق، دلبستگی‌ها، طرز فکر، کار و زندگی شخصی و خانوادگی خود سخن گفت.

 • معایب تک‌فرزندی

  این روزها خیلی از بچه‌های ده پانزده ساله را می‌بینیم که تک‌فرزند هستند و خواهر و برادری ندارند، در این که پدر و مادر اگر یک فرزند داشته باشند، تمام امکاناتی که لازم است و در توانشان می‌باشد و شاید بهتر بگوییم، کل زندگی​شان را در اختیار تنها فرزندشان می‌گذارند​ شکی نیست؛ اما در کنار این مزایا برای تک‌فرزندها، این مساله، معایب بسیار زیادی هم برای فرزند این خانواده و هم برای والدین او دارد.

 • وقتی خواندن مشکل می‌شود

  یکی از اختلالاتی که در فرآیند یادگیری دیده می‌شود اختلال خواندن است که از میان روش‌هایی که برای درمان این اختلال ارائه شده می‌توان به روشی که برای بازپروری مشکل خواندن ارائه شده اشاره کرد که متمرکز بر نظام عصبی فرد است که سه مرحله آن در ادامه می‌آید.

 • تنبلی چشم کودکان، پیشگیری و راهکارها

  توصیه پزشکان​ این است که باید همه کودکان در دو تا چهار سالگی تحت معاینه چشم‌پزشک قرار گیرند تا در صورت داشتن تنبلی چشم خیلی زود تشخیص داده و درمان شود. به سراغ دکتر محمود بابایی، جراح و متخصص بیماری‌های چشم و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله رفتیم و از او پرسیدیم برای پیشگیری و درمان تنبلی چشم کودکان چه کارهایی باید انجام داد.

 • بهترین فاصله سنی بین فرزندان

  سارا و خواهر کوچک‌ترش دائم با هم جنگ و دعوا دارند، مادر هم هر چقدر دقت می‌کند، می‌بیند هیچ کدام تقصیر ندارند، سارا برای امتحانات پایانی سال اول دبیرستان باید خودش را آماده کند و خواهر دو ساله‌اش هم به اقتضای سنش نمی‌تواند این مساله را درک کند و دائم دوست دارد خواهرش با او بازی کند یا حداقل به اتاقش راهش دهد؛ در این میان مادر خودش را برای فاصله سنی زیاد دو فرزندش و مشکلات میانشان بیشتر از همه مقصر می‌داند.

 • دردسرهای روزهای اول مدرسه

  حالا که مدرسه‌ها باز شده‌اند و من مجبورم صبح زود بچه‌ها را بیدار و قبل از رفتن به اداره آنها را راهی مدرسه کنم، هر روز دیر به اداره می‌رسم. فرقی نمی‌کند چقدر زودتر از خواب بیدار شوم ​یا این‌که کارهایم را شب قبل انجام داده باشم. پسر چهار ساله‌ام خیلی کند کار می‌کند، رفتار او برایم یک کابوس است.

 • تصاویر دلبندان شما

  مریم طاهری

 • مشاوره

  م

  سلام ببخشید من باهمسرم مشكلات زیادی درزندگی داریم ولی هردفعه بهش میگم بیاصحبت كنیم یا دروقت مناسب صحبت كنیم سكوت می كند به نظرشماچكاركنم ؟به اینكه منودوست ندارد واقعا شك كردم واین رابیان كردم بازسكوت می كند حتی بهش گفتم ازسكوتت بیزارم كه تلاشی برای زندگی مان نمی كنی حتی راضی نیست برای خوشحال كردن من صحبت كند چكاركنم

  سلام.متاسفانه در عموم خانواده ها به بچه ها یاد داده نمی‌شود هنگام مشكلات، حرف بزنند. والدین دستور می‌دهند و تصمیم می‌گیرند و بچه ها اجرا می‌كنند. همین بچه ازدواج می‌كند خودش می‌شود والد و با بچه خودش هم همین شیوه را ادامه می‌دهد. همسر شما هم احتمالا یكی از این بچه هاست. حرف زدن یك مهارت است. این مهارت در خانم‌ها قوی است و به فیزیولوزی و جنسیت‌شان برمی‌گردد اما در آقایان برعكس است. آقایان خیلی اهل صحبت و برون ریزی و ابراز احساسات نیستند.پس نمی‌توان نتیجه گرفت شما یا زندگی‌تان را دوست ندارد. بلد نیستند و نمی‌توانند.باید یاد بگیرید آرام آرام به ایشان یاد بدهید صحبت كنند. بدون دعوا و ناراحتی با ایشان حرف بزنید.اگر شروع كردن به صحبت اصلا وسط حرف‌شان نپرید، گِله نكنید و دعوا نداشته باشید.این هم مهارتی است كه باید بیاموزید.برای این كار می توانید از روان شناس به شكل حضوری كمك بگیرید.موفق باشید. لیلاكامرانی،كارشناس ارشد روان‌شناس بالینی

  نسترن

  با سلام من توو دوره بچگیم محبت و توجه كافی از والدین و اطرافیانم نگرفتم و این باعث شده كه ادم های اشتباهی كه وارد زندگیم میشن رو به این دلیل كه بهم توجه و محبت میكنن بپذیرم و ازشون استقبال كنم.این كمبود محبت برای من خیلی ازاردهنده شده، راهی وجود داره كه بتونم اون خلا عاطفی رو پر كنم؟

  سلام.چقدر خوب است كه شما به این موضوع واقف هستید و ریشه یابی كرده اید.حال تا اینقدر به شرایط و روحیات خود اهمیت می دهید ،‌همین مسیر را ادامه دهید و نزد روانشنشاس بروید تا به شكل حضوری تمام باورها و هسته های اصلی شما را تغییر دهد.طی جلسات درمانی متوجه تغییرات بزرگ در حال و زندگی تان خواهید شد.موفق باشید. لیلاكامرانی،‌كارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی

  زهرا

  سلام من دختری ۲۹ ساله هستم مدتیست ازطریق یكی ازهمكارانم با پسری همسن خودم آشنا شدم ك ازنظر تحصیلی و اخلاقی شبیه خودم هست بعد ازمدت كوتاهی آشنایی بین ما علاقه بوجود آمد و ایشان برای خواستگاری اقدام كردن ولی خانواده ما به شدت مخالفت كردن بخاطر اینكه ایشان شغل ثابت ندارن و دریك شركت پروژه ای سه سال هست كارمیكند و حقوق پایینی نسبت به من میگیرد من خودم پرستارم چكاركنم برای راضی كردن خانواده باتوجه به اینكه برام اخلاقیات و طرزتفكر و علاقه همیسه بیشتر از پول و میزان درآمد ارزش داشته

  سلام.اگر از انتخاب خودتان مطمئنید،‌كافی است اخلاقیات ایشان را بازگو كنید.مثال های فراوان بزنید. اجازه دهید با والدین تان بیشتر آشا شوند و گفتگو كنند.هر چه دیدار بیشتر باشد امكان شناخت بیشتر می‌شود.در ضمن در این میان می توان از فرد مورد اطمینان خانواده نیز كمك گرفت .از او بخواهید با والدین تان صحبت كند.از روان شناس هم كمك بگیرید.اجازه دهید والدین تان خیالشان راحت شود كه نزد متخصص برای شناخت بیشتر و بهتر می روید.روان شناس به شما كمك خواهد كرد.موفق باشید. لیلاكامرانی،‌كارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی