• عشق می‌رود، عقل می‌ماند

  به کلاس‌های آمادگی پیش از ازدواج نرفته بودم تا روزی که به دعوت روان‌شناسی در یکی از این کلاس‌ها حاضر شدم و حرف‌های این استاد دانشگاه و شاگردانش را شنیدم. بعد از ذهنم گذشت که کاش امکان شرکت در این نوع جلسات، برای همه جوان‌های آماده ازدواج در سراسر کشور مهیا بود.

 • خانه‌آرایی با کمترین امکانات

  برای ایجاد تغییر در دکوراسیون خانه راه‌های متفاوتی وجود دارد. کسانی که به اندازه کافی پول برای این کار دارند، با مشورت مشاوران طراحی داخلی به هدف خود می‌رسند اما امروز و در این قسمت تصمیم داریم به نکته‌هایی اشاره کنیم که با هزینه کمتر نیز بتوان فضای داخلی خانه را زیبا و چشمنواز کرد.

 • خانواده و آداب پرسه در دنیای‌ مجازی

  ما نمی‌گوییم دقیقاً در این لحظه، اژدهایی در اتاق نشیمن با چشم‌هایی قرمز و دودی که از لای لب‌های نیمه‌‌بازش بیرون می‌جهد، به شما خیره‌شده است، یا بمبی خنثی‌نشده در خانه دارید که هر‌لحظه ممکن است شما و اعضای خانواده‌تان را به هوا بفرستد، نمی‌گوییم ناشناسی نیش چاقویی را زیر گلوی‌تان گذشته و یک عطسه شما یا او‌ موجب مرگ می‌شود... ما می‌گوییم آن رایانه متصل به اینترنت، چاقوی دولبه‌ای ‌است که می‌تواند رفیقی شفیق یا دشمنی خطرناک باشد.

 • برادری که خودت انتخاب می کنی

  «روباه گفت زندگی یکنواختی دارم. من مرغ‌ها را شکار می‌کنم، آدم‌ها مرا. همه مرغ‌ها عین همند، همه آدم‌ها هم عین همند. این وضع یک‌خرده خلقم را تنگ می‌کند، اما اگر تو منو اهلی کنی انگار زندگی‌ام را چراغان کرده باشی. آن وقت صدای پایی را می‌شناسم که باهر صدای پای دیگر فرق می‌کند: صدای پای دیگران مرا وادار می‌کند توی هفت‌تا سوراخ قایم بشوم، اما صدای پای تو مثل نغمه‌ای مرا از سوراخم می‌کشد بیرون.تازه، نگاه کن آ‌نجا آن گندمزار را می‌بینی؟ برای من که نان‌بخور نیستم گندم چیز بی‌فایده‌ای است. پس گندمزار هم مرا به یاد چیزی نمی‌اندازد.

 • امان از دست بچه‌های قلدر

  محسن کوچولو این روزها قد کشیده و دندان‌هایش ریخته اما از همیشه قلدرتر و بداخلاق‌تر شده است. مادرش می‌ترسد او با پرخاشگری‌هایش در مدرسه هم با بچه‌های دیگر درگیر شود و با دیگران کنار نیاید. با کودکان پرخاشگر چه باید کرد؟ راه‌های عملی و برنامه‌های کارآمد درمان پرخاشگری در آنها را بخوانید.

 • خوراک جگر در سه دقیقه

  جگر از جمله خوراکی‌هایی است که خاصیت تغذیه‌ای فراوانی دارد ولی معمولا همه از سفت شدن آن هنگام پخت گله می‌کنند . سرآشپز ما امروز ترفند پخت خوراک جگر را به شما آموزش می‌دهد تا بدانید که چگونه می‌توان فقط در سه دقیقه خوراکی لذیذ و خوشمزه و در عین حال نرم، با جگر را طبخ کرد و بر سر سفرده نهاد.

 • رموز مکالمه موفق با شریک زندگی

  نرگس 27 ساله، 4 سال است‌ که ازدواج کرده و با شوهرش زیاد جر و بحث می‌کند. هردو تحصیلکرده‌اند اما درباره زندگی و شیوه‌های مدیریت آن اختلاف نظرهایی دارند. هیچ یک در مقابل دیگری کوتاه نمی‌آید و سرآخر هم این نرگس است که وقتی از جر و بحث خسته می‌شود، به اتاق خواب می‌رود و در را قفل می‌کند!

 • راه‌های ساده برای دوری از پشه

  پشه‌ها اگرچه حشرات دوران گرم سالند اما بی‌توجهی به بهداشت محیط زیست باعث شده که در فصول سرد هم از صدای وزوز آنها و نیش و سوزش محل نیششان در امان نباشیم. برای جلوگیری از سوزش و التهاب ناشی از نیش پشه راه‌های ساده‌ای وجود دارد. در این نوشتار برخی از آنها را برایتان گردآوری کرده‌ایم.

 • فرزندانی نابغه تربیت کنیم

  فرزندان انسان، همانند خمیر شکل‌پذیرند. دانشمندان هم باور دارند که والدین می‌توانند با زمینه‌سازی‌ها و فراهم آوردن برخی امکانات آموزشی یا حتی تغذیه‌ای، از فرزند خود نابغه بسازند! بله درست متوجه شدید، نابغه!

 • اصول تغذیه در دوران سالمندی

  سالمندی، پدیده‌ای طبیعی و دورانی نو در زندگی است که اگر با آگاهی همراه شود، همان شیرینی قسمتهای دیگر عمر را با خود دارد. شیوه تغذیه در این دوران، یکی از آگاهیهایی است که هر سالمندی باید با آن آشنا باشد.

 • تصاویر دلبندان شما

  مریم طاهری

 • مشاوره

  سیاوش

  سلام.سال نو مبارك.پسری 3ساله دارم.اخیرا مدام دست در بینی خودش میبرد.چگونه از این عمل زشت او جلوگیری كنیم؟ممنون.

  سلام. این عمل برای شما ممكن است زشت باشد ؛ اما بچه 3ساله كه نمی‌داند و دركی از زشت بودنش ندارد.پس اول به این نكته توجه داشته باشید كه هر رفتار و حركت كودك را با سن و شرایط كودك بسنجید و تعریف كنید. پس این كار كودك شما زشت نیست.صرفا یك رفتار است. هر رفتار هم می تواند علت یا عللی داشته باشد. یكی از عللش می‌تواند مشكلی در بینی باشد كه باید بررسی شود.مثلا بینی كودك شما كیپ شده است و ناراحت است. خودش اقدام می‌كند تا مشكل حل شود. یا خشك شده است و نیاز است چرب كنید. می‌تواند این رفتار را دیده و خواسته امتحان كند، اما با واكنش های نامناسب شما مواجه شده و ادامه‌اش داده است. واكنش نشان دادن اطرافیان می‌تواند یك تقویت كننده مثبت برای ادامه آن رفتار باشد. كافی است كودك شما بخواهد جلب توجه كند.همین كه انگشت در بینی كند و شما دعوا یا تهدیدش كنید به هدفش رسیده است. می‌تواند علتش در پی استرسی باشد كه تجربه كرده و با این كار به آرامش رسیده است.همین می‌شود آرامبخشی كه كودك در هر بحرانی سراغ آن برود و...پس ببینید یك رفتار چقدر دلیل می‌تواند داشته باشد. حتی گاهی هم صرفا برای جلب توجه است و اینكه اطرافیان واكنش نشان دهند.در كل باید دقیق شوید. می‌توانید برای مدتی بین‌اش را چرب كنید .این چرب كردن احتمالا مانعی می‌شود برای ادامه رفتار. تمرین كنید اصلا واكنش نشان ندهید. رفتار دیگران در برابر دین رفتار بچه شما نباید اهمیت داشته باشد. كودك خیلی كارها را باید انجام دهد تا رشد كند.نگران قضاوت و حرف دیگران نباشید. زشت و زیبا تعیین نكنید. گاهی رفتاری پس از مدتی خاموش می‌شود چون تجربیاتی كه باید، كسب شده است. موفق باشید. لیلاكامرانی، كارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی

  علی ع ح

  سلام دختر 4 ساله من غذا نمی خورد این مشكل را ما از 2 سالگی با او داریم برای همین لاغر و مدتی دچار یبوست شد. چطور میتوانیم اشتها و همینطور سلامتی مزاجش را به حد نرمال برسانیم. با تشكر

  سلام.با متخصص كودك مشورت كنید. من روان‌شناسم.

  م

  سلام همسرم نسبت به من بی توجه است وبه خانم های اطراف بنده بیشتراهمیت می دهد ازمادر وخواهر ش تاافراد غریبه مثل همكارانش لطفا راهنمایی ام كنیدمثلا به زن داداش بنده توجه بیشتری داشت ومن راجلوایشان كوچك می كرد وبااون خوش رفتاری ومی خندید به همسرم گفتم ولی تاثیری نداشت حتی طوری رفتار می كند كه زن داداشم متوجه می شود كه همسرم به من توجه نمی كند واز این سواستفاده می كندلطفا راهنمایی ام كنید چیكار كنم یالااقل باطرف مقابل چه طوری رفتار كنم چگونه رفتار كنم كه همسرم متوجه شود من ازنظر روحی دیگه طاقت ندارم

  سلام. نمی توانم بدون حضور همسرتان تمام حرف هایتان را بپذیرم و قبول كنم. می تواند حرفتان درست باشد یا برداشت اشتباه شما باشد یا ریشه در حسادت شما داشته باشد یا ...پس علل زیادی می تواند داشته باشد. بدون بررسی دقیق نمی توان نظر درست داد.اگر حرف تان درست باشد پس باید ریز به ریز بررسی شود و بیشتر همسرتان بررسی شوند.اگر برداشت شما اشتباه باشد یا حسادتتان برانگیخته شده باشد راه حل دیگری دارد. اما این كه شما چه باید بكنید.باید بگویم خودتان باشید.تلاش برای دیگری بودن یا مثل دیگری شدن اشتباه است. چون اگر مشكل در ایشان باشد شما هر چه شوید و هر كاری كنید ،‌مساله حل نمی ‌شود فقط خودتان را خسته و كلافه كرده اید و از اینكه از خودتان دور شده اید خشمگین خواهید شد. باید با همسرتان صحبت كنید و بگویید این رفتارش شما را آزار می‌دهد و این مشكل به گونه ای باید حل شد.توصیه كنید از جلسات حضوری روان شناس كمك بگیرید.چون وافعا به شكل مكاتبه ای امكانپذیر نیست. اما اگر حسادت شما باعث این مشكل باشد خب راهكارهایی وجود دارد. تاكید می‌كنم یكی از كارهایی كه شما باید انجام دهید افزایش اعتماد به نفس‌تان است.ارتقای اعتماد به نفس در پی خود افزایش عزت نفس و شناخت از خود را دارد.وقتی اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی داشته باشید به راحتی از پس این مشكل برخواهید آمد و احتمالا خود به خود حل می‌شود. اعتماد به نفس نمی گذارد اسیر خواسته های دیگری بشوید یا آنها شما را آزار دهند.پس حتما روی اعتماد به نفس‌تان كار كنید و از مشاوره حضوری كمك بگیرید.موفق باشید. لیلاكامرانی، كارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی