• 89 58
  • 144

از ضرب‌دیدگی تا شکستگی

یکشنبه 13 اردیبهشت 1394 ساعت 00:05
جام جم سرا- فرض کنید حین پیاده‌روی، پایتان به سنگ کوچکی گیر می‌کند و زمین می‌خورید و دیگر نمی‌توانید پایتان را تکان دهید. کم‌کم متوجه می‌شوید مچ‌تان در حال ورم کردن و کبود شدن است. از کجا می‌فهمید پایتان شکسته، پیچ‌خورده یا ضرب دیده است؟ اصلا این آسیب‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

بد نیست بدانید تشخیص آسیب‌های وارد شده به مفصل و استخوان و عضلات که تحت عنوان شکستگی، ضرب‌دیدگی، دررفتگی، کوفتگی، رگ‌ به‌ رگ‌ شدن و... آنها را می‌شناسیم اصلا ساده نیست و نیاز به نظر پزشک دارد و نمی‌توانیم با یک نگاه ظاهری متوجه شویم که چه اتفاقی افتاده است.

دکتر مرتضی سلیمی، فیزیوتراپیست در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: دررفتگی همان خارج شدن سر استخوان از حفره مفصلی است که می‌تواند با پارگی و آسیب به رباط‌های نگهدارنده اطراف مفصل همراه باشد. دررفتگی معمولا در مفاصل لگن، قوزک، شانه، انگشتان و آرنج شایع‌ است و علائمی شبیه شکستگی دارد به طوری که در محل مفصل، بدشکلی هم دیده می‌شود. بهترین اقدام هنگام بروز دررفتگی مراجعه به یک متخصص ارتوپد است تا بدون آسیب به مفصل، استخوان در رفته را جا بیندازد. اگر جاانداختن مفصل در‌رفته بخوبی صورت بگیرد و در دوران نقاهت فشاری به مفصل وارد نشود پس از گذراندن یک تا دو هفته مفصل دررفته به حالت اولیه خود برمی‌گردد و جای نگرانی نیست.

دررفتگی را با پیچ‌خوردگی اشتباه نگیرید

به گفته دکتر سلیمی، برخلاف دررفتگی که به دلیل فشار بیش از حد روی مفصل ایجاد می‌شود، پیچ‌خوردگی معمولا آسیبی ورزشی است که بر اثر چرخش یا کشش ناگهانی و بیش از حد معمول عضو در سطح مفصل ایجاد شده و باعث کشیدگی یا پارگی رباط یا لیگامان‌های محافظ مفصل می‌شود. بد نیست بدانید در ورزش‌هایی مثل فوتبال، بسکتبال، دو، تنیس، ژیمناستیک و... بیشتر مفاصل پا در معرض پیچ‌خوردگی قرار می‌گیرند. علائم پیچ‌خوردگی تقریبا شبیه شکستگی است، اما نشانه‌های دیگری هم می‌تواند داشته باشد. به عنوان مثال، احساس گرما و تغییر رنگ پوست در ناحیه آسیب دیده از دیگر علامت‌هاست چون بافت‌ها و مویرگ‌ها به دلیل پارگی دچار خونریزی می‌شود. همچنین تکان‌دادن مفصل آسیب‌دیده درد را تشدید می‌کند. نباید فراموش کنید هر چه اقدامات درمانی پیچ‌خوردگی سریع‌تر شروع شود، شانس پیشگیری از درد مزمن و مشکلات مفصلی بیشتر خواهد بود که این اقدامات شامل استراحت، استفاده از کمپرس یخ و بانداژ کردن عضو آسیب‌دیده از سوی پزشک است. همچنین عضوی که دچار پیچ‌خوردگی شده است باید بعد از بانداژ بالاتر از سطح قلب قرار بگیرد. معمولا با رعایت این نکات مشکل در عرض چند روز حل می‌شود؛ مگر در موارد خاص که پیچ‌خوردگی آسیب‌های دیگری را به همراه داشته باشد و بیمار به جراحی و فیزیوتراپی نیاز پیدا کند.

رگ به رگ شدن؟

به گفته دکتر سلیمی، خیلی‌ها فکر می‌کنند رگ به رگ شدن همان پیچ‌‌خوردگی است در حالی که این آسیب‌ها کاملا با هم متفاوت است و تنها نقطه مشترکشان این است که تقریبا هر دو در گروه آسیب‌های ورزشی قرار می‌گیرد.

رگ به رگ شدن نوعی کشیدگی عضله یا همان ماهیچه است و زمانی روی می‌دهد که یک عضله بیش از محدوده طبیعی کشیده شده و رشته‌های عضلانی دچار پارگی شود. صدای پاره شدن عضله در زمان ورود ضربه، سفتی عضله درد تیرکشنده و بسیار شدید به ویژه هنگام لمس ناحیه آسیب دیده و ایجاد حفره یا برآمدگی در محل درد از جمله مهم‌ترین علائم رگ به رگ شدن است. باید بدانید مهم‌ترین راهکار درمانی استفاده از کمپرس یخ و قرار دادن عضو آسیب‌دیده بالاتر از سطح قلب است و بیمار به چند روز زمان نیاز دارد تا علائم برطرف شود.

روش‌های درمان ضرب‌دیدگی

وارد شدن ضربه به هر یک از بافت‌های نرم اعضای بدن که به دنبال آن پارگی مویرگ‌ها و تجمع خون یا به اصطلاح کبودی زیر پوست ایجاد شود، ضرب‌دیدگی نامیده می‌شود که معمولا با علائمی مثل درد، تورم و کبودی همراه است. به گفته دکتر سلیمی، بهترین اقدام برای درمان این آسیب قراردادن کمپرس یخ یا آب سرد روی ناحیه صدمه دیده است که باعث تسکین درد و تورم می‌شود.

شکستگی

به گفته دکتر سلیمی، شکستگی یا ترک‌خوردگی بر اثر از بین رفتن تداوم و پیوستگی استخوان‌های بدن ایجاد می‌شود و دو شکل متفاوت دارد؛ نوع اول شکستگی‌های باز که در آن پس از شکستگی، پوست بدن پاره می‌شود و متاسفانه احتمال وجود زخم، خونریزی و عفونت هم وجود دارد و نوع دوم شکستگی‌های بسته که در آن هیچ نشانه‌ای از بریدگی، پارگی و... روی پوست نیست. از طرفی در بیشتر شکستگی‌ها علائمی مثل تورم عضو (بلافاصله بعد از وقوع شکستگی رخ می‌دهد)، تغییر رنگ ناحیه آسیب‌دیده، درد شدید، از کار افتادن عضو آسیب‌دیده و... مشاهده می‌شود. حتی در شکستگی‌های شدید لبه‌های تیز استخوان شکسته شده باعث بریده شدن قسمتی از اندام و رگ‌ها شده و خونریزی را به همراه دارد.

نکته بسیار مهمی که در شکستگی‌ها باید به آن توجه کنیم تغییر شکل عضو شکسته است طوری که باعث کوتاه شدن و گاهی زاویه‌دار شدن استخوان بخش آسیب‌دیده می‌شود. این در حالی است که این تغییر شکل در ترک‌خوردگی یا موبرداشتن استخوان قابل رویت نیست و اندام آسیب دیده را باید با اندام سالم طرف دیگر مقایسه کرد. همچنین تغییر رنگ عضو شکسته شده معمولا دیرترین علامتی است که حدود یک ساعت پس از شکسته شدن استخوان ظاهر می‌شود و با رنگ پریدگی یا کبودی در محل شکستگی همراه است.

هنگامی که برای تشخیص شکستگی به پزشک مراجعه می‌کنید، متخصص برای اطمینان شما را به رادیولوژی ارجاع می‌دهد تا از عضو شکسته عکس بگیرید و سپس بر اساس نتیجه آن تصمیم به گچ گرفتن عضو یا جراحی آن می‌گیرد. البته با توجه به گچ‌های جدیدی که در داروخانه‌ها و بیشتر مراکز درمانی عرضه می‌شود، دیگر نگرانی سنگینی گچ‌های قدیم را هم نخواهید داشت. تا پیش از مراجعه به دکتر هم باید مراقب باشید و عضو شکسته‌شده را حرکت ندهید، چون می‌تواند به آسیب‌های بیشتر منجر شود و طول درمان ـ که در شرایط معمول شش تا هشت هفته است ـ به واسطه نیاز به جراحی افزایش یابد.

بعد از باز کردن گچ و اطمینان از جوش خوردن استخوان، پزشک استفاده از محافظ‌های طبی مثل مچ‌بند، انجام نرمش‌های تقویت‌کننده، ماساژ عضو آسیب‌دیده با آب نمک ولرم و... را به مدت چهار تا شش هفته توصیه می‌کند. در مواردی هم که نیاز به جراحی وجود داشته باشد، ممکن است استخوان‌های مصنوعی یا پلاتین مورد استفاده قرار بگیرد.

توصیه‌های طلایی

خیلی‌ها بعد از این‌که بر اثر یک سانحه دچار آسیب می‌شوند توجه چندانی به آن ندارند و حتی به پزشک هم مراجعه نمی‌کنند، چون براین باورند با کمی استراحت، کمپرس یخ، بستن عضو آسیب دیده با باندهای کشی موجود در داروخانه‌ها و حتی استفاده از درمان‌های خانگی توصیه‌شده از سوی قدیمی‌ترها مثلا ماساژ و بستن محل آسیب بازرده تخم مرغ و زردچوبه و... مشکل حل خواهد شد، اما به گفته دکتر سلیمی گاهی اوقات این باور اشتباه به آسیب‌های جدی استخوان، مفصل یا عضله منجر می‌شود و فرد تا مدت‌ها با صدمه وارده دست و پنجه نرم می‌کند در حالی که اگر هنگام بروز آسیب به پزشک مراجعه می‌کرد و تحت درمان قرار می‌گرفت دچار عوارض ناشی از آن نمی‌شد. مثلا بسیاری از افراد که دچار آسیب مچ دست یا پا می‌شوند احتمال شکستگی را ناچیز می‌دانند و چند روز بعد از اقدامات خودسرانه و بهبود نیافتن و بدتر شدن وضعیت‌ خود به پزشک مراجعه می‌کنند که کار از کار گذشته و یک شکستگی ساده که با گچ گرفتن درمان می‌شد نیاز به جراحی و جلسات متعدد فیزیوتراپی دارد. پس توصیه می‌کنیم در صورت بروز کوچک ترین آسیب به مراکز درمانی مراجعه کنید تا دچار دردسر نشوید و سلامت‌تان به دلیل سهل‌انگاری‌های بی‌مورد به خطر نیفتد.

پریسا اصولی ‌/‌ جام‌جم

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1927741489989572816
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 144 نظر )

سلام امروز من داخل فوتسال حریف زد زیر پای من من باسر و آرنج بز زمین خوزدم حریف هم اتفاقی افتاد روی آرنج من الان آرنجم درد می کنه نه کبودی و نه ورم آیا ضرب دیده؟
سلام من ۵ روز پیش استخوان قبل انگشت بزرگ پام درد خفیفی پیداكرد ولی از دیروز دردش شدید شده و باد كرده و استخوانش درد داره. می خواستم بدونم مشكلش جدیه؟
سلام. كاربرگرامی اگر انگشت شما در اثر ضربه این مشكل را پیدا كرده احتمالا تاندونهای پا یا استخوان آسیب وارد شده است. اما اگر خودبخود این مشكل ایجاد شده در وهله اول به متخصص ارتوپد و در وهله دوم به متخصص داخلی مراجعه كنید.
سلام من سه هفته پیش با كمر خوردم زمین كمرم ضربه دید از فرداش درد شروع شد ولی كم بود دیروز حالم خوب بود ولی امروز ب شدت درد میكنه ب نظرتون شكسته؟
سلام كاربرگرامی، هنگام ضربه دیدن عضوی از بدن چون بدن گرم است احساس درد پیدا نمی كنید اما با گذشت زمان و سرد شدن بدن عضو آسیب دیده شروع به درد میكند . احتمالا تاندونهای شما مشكل پیدا كرده . شكستگی نیست .پیشنهاد می شود به متخصص ارتوپد مراجعه كرده تا با تشخیص مراحل درمان را شروع كنند
پسر سه ساله من درحین بازی افتاد و انگشت شست پاكمی خم شد بعد از اون كمی روی پاش ورم كرد ولی كبودی و تغییر رنگ نداره تا چند ساعت همً نمی تونست راه بره ولی بعدا بهتر شد و راه رفت ولی بعد از دو روز هنوز ورم پاش از بین نرفته و كمی درد قسمت زیر پا داره ولی انگشتای پاشو به راحتی تكون میده احتمال شكستگی هست؟
سلام كاربر گرامی احتمال شكستگی كه اصلا نیست فقط كمی حالت كشیدگی ایجادشده. ولی پیشنهاد می شود به متخصص ارتوپد مراجعه كنید تا این مشكل كوچك برطرف شود.
من روی پام به اهن خورد اونم خیلی شدید الان زاویه دار كمی كبود و شدیدا درد میكنه چیكار كنم
سلام كاربرگرامی حتما به متخصص ارتوپد مراجعه كنید شاید احتمال شكستگی بسته صورت گرفته باشد و نیاز به عمل جراحی داشته باشد.
سلام ممنون از تاپیك خوبتونمن چند خانوم سی30 ساله ام چند سال پیش موقع نشستن رو زمین یه صدای تقه بلندی از زانوم شندیم از همون موقع تا حالا درد شدید دارم دكتر رفتم ولی نظرشون اینه كه من دچار نرمی غضروف دو تا زانو هستم . چرا بعد از اون نشستن تمام علائم آن مشخص شد . ممكنه زانویم در رفته باشه ؟؟؟
سلام. كاربرگرامی زانوی شما در نرفته احتمال علائم آرتروز یا ساییدگی مفصل هم می تواند باشد.
سلام،ممنونم از مطالبتون 3_4 روز پیش دچار حادثه شدم و ب اورژانس رفتم،دكتر پس از مشاهده عكس گفت ك استخوان نازك نی دچار شكستگی و ترك شده اما گچ نگرفتن و باند كشی و پنبه بستن نگرانیم از اینه ك جوش نخوره و دچار مشكلات عفونتی بشم ب نظرتون همون باند كشی كفایت میكنه؟؟؟
سلام. كاربرگرامی . نگران نباشید احتمالا استخوان یا عضلات به آن صورت آسیب جدید ندیدن كه گچ بگیرن همان باندكشی كفایت میكنه فقط فشار به عضو آسیب دیده وارد نكنید و مراقبت شود.
سلام من دیشب در سالن فوتسال روی پام بین قوزك و انگشت كوچك پام در اثر ضربه به زانوی حریف برخورد شدید داشت.حین بازی درد میگرفت ولی میتونستم بازی كنم ولی از صبح خیلی با درد راه میرم و نمیتونم رو پام وایسم احتمال شكستگی داره یا با استراحت خوب میشه ممنون اگه جواب بدین؟
سلام. كاربرگرامی احتمال كشیدگی تاندونها یا رباطهای مفصل وجود دارد . به ارتوپد مراجعه كنید تا با یك عكس رادیولوژی موقعیت پای شما مشخص شود و پزشك مراحل درمان را به شما اعلام كند.
سلام من امروز داشتم فوتبال بازی میكردم كه اومدم شوت بزنم شست پام محكم خورد زمین الانم ورم كرده وقتی راه میرم درد میگیره لطفا كمكم كنین فرداهم مسابقه دارم
سلام. كاربر گرامی اگر همراه با كبودی و ورم است احتمال آسیب دیدن تاندون های شما است به متخصص ارتوپد مراجعه كنید تا اقدامات سریعتری برای بهبودی پای آسیب دیده انجام شود.
سلام با تشكر از مطالب خوبتون و راهنمایی هاتون یه سوال داشتم من دیروز توی سالن فوتسال بر روی استخوان پایینی سمت چپ زانوم افتادم و بلافاصل دردش شروع شد اما وقتی یكم صبر كردم دردش خوابید و من به بازی ادامه دادم امشب كه خوابیدم زانوم مشكلی نداشت و درد نمیكرد ولی امروز صبح از وقتی بیدار شدم پام شدیدن درد میكنه امكانش هست ترك خوردگی استخوان باشه ؟؟
سلام. كاربر گرامی بدن هنگام صدمه دیدن گرم هست و معمولا درد به آن صورت حس نمی شود اما با گذشت زمان سیستم دفاعی بدن واكنش خود را با درد نسبت به عضو آسیب دیده نشان می دهند. احتمالا زانوی شما دچار كشیدگی عضلات و یا تاندونها شده حتما به متخصص ارتوپد جهت رسیدگی و درمان مراجعه كنید.
سلام با تشكر از مطالب خوبتون من ۳۷ سالمه.روی زانوم یه برآمدگی وجود داره كه در حالت طبیعی هیچ دردی نداره اما همین كه بهش فشار میارم یا ناخواسته به جایی میخوره درد شدیدی تو بدنم می پیچه.نیازی به مراجعه هست؟
سلام. كاربر گرامی با توجه به علائم ناراحتی شما احتمال بیماری‌ اسگود شلاتر است كه در اثر كشش یا آسیب های مفصلی است كه باعث تورم می شود . پیشنهاد می شود به متخصص ارتوپد مراجعه كنید.
سلام.بابت سایت وراهنمایی هاتون كمال تشكر رو دارم.یه سوال داشتم ازمحضرتون من امروز تویه نزاع خانوادگی یه وسیله ای محكم به دست راستم طرف انگشت كوچك سمت پایین بین مچ ودست خوردبهم الانم به شدت دردمیكنه ونمیتونم دستموبرگردونم اماجم میشه دستم.چیكاركنم لطفن كمكم كنید ممنون
سلام . دوست عزیز آن قسمت از ناحیه دست شما احتمالا آسیب دیده اگر همراه با كبودی و التهاب است بافت عضلات یا تاندونها مشكل پیدا كرده. حتما به یك ارتوپد جهت گرفتن یك عكس از عضو آسیب دیده مراجعه كنید.
سلام اقای دكتر یه سوالی داشتم اگه ممكنه راهنماییم كنید من دو هفته پیش تو سالن تو فوتبال از ناحیه پشت پا (عضله پشت ساق پا) ضربه خوردم اولش درد داشت كم كم ورم كرد البته خونمردگی یا كبودی نداشت فقط درد نسبتا شدید داشت تا دو روز ، كم كم ورم كم شد چندتا لكه صورتی رنگ پیدا شد و دردش هم كم شد و میتونستم به راحتی راه برم فقط اگه میخواستم دو زانو بشینم نمیتونستم بعد گذشت این دو هفته كمی ورم داره چیزی كه منو نگران میكنه اینكه همون قسمت ضربه وارد شده یه حالته سفتی و حالت تخم مرغی پیدا كرده و كاملا سفت هست و جالب اینجاست كه من تو دویدن یا راه رفتن مشكلی ندارم فقط گرفتگی و سفتی عضله دارم متشكرم
سلام. دوست عزیز شما باید بلافاصله به متخصص ارتوپد مراجعه می كردید تا یك عكس از عضله پشت ساق گرفته می شد . احتمالا قسمت تاندون آشیل ضربه وارد شده البته درد می تواند كوتاه بصورت حاد یا طولانی مدت بصورت مزمن شود لكه های صورتی همان خونمردگی هایی هست كه كمرنگ تر شده حتما به یك ارتوپد جهت بهبودی تاندونها و عضلات مراجعه كنید.
سلام من دیشب بر اثر یک ظربه رو استخوان اولنام بلافاصله ورم کرد دیشب خیلی درد داشت انگشتام تکون نمیخوردن الان دردش کم شده ولی هنوز ورم داره. ایا شکسته؟نیاز به مراجعه به دکتر داره؟ لطفا جواب بدین با تشکر
سلام من ۲۳ سالمه. كف دست من به دلیل ضربه شدیداز چند جا شكسته الان تو گچه دستم ولی بعد ۱۰ روز هنوز انگشتام ورم داره میخواستم بدونم طبیعیه یا نه. خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین
 

اخبار مرتبط

پربازدیدها

آخرین مطالب همه سایت

ضمیمه این هفته