• 10 5
  • 26

ازدواج با اتباع بیگانه در میان دخترهای ایرانی افزایش یافته

دختران ایرانی، دربه‌در به دنبال شوهر خارجی!

دوشنبه 29 دی 1393 ساعت 11:24
جام جم سرا: «در حالی که شرایط ازدواج جوانان در ایران روز به روز سخت‌تر شده و به‌ تبع آن سن ازدواج رو به افزایش است، آمارهای رسمی می‌گوید که با وجود کاهش آمارهای ازدواج داخلی، ازدواج دختران ایرانی با اتباع غیر ایرانی ۲۶ درصد افزایش پیدا کرده است».

آن گونه که از شواهد بر می‌آید، گویا دختران ایرانی میل زیادی به ازدواج با اتباع غیر ایرانی پیدا کرده‌اند و مرد زندگی آینده خود را از میان مردان غیر ایرانی انتخاب می‌کنند. آمارهایی که مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال داده حکایت از آن دارد که در ۹ ماهه امسال ۶۱۵ مورد ازدواج زنان ایرانی با مردان اتباع غیرایرانی در پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال ثبت شده و این در حالی است که تعداد این نوع ازدواج‌ها در مدت مشابه در سال گذشته ۴۸۷ مورد بوده و این مهم رشد ۲۶/۳ درصدی این آمار را نشان می‌دهد.
اینکه چگونه آمار ازدواج دختران ایرانی با مردان خارجی! افزایش یافته و این مسئله چه تبعاتی را می‌تواند در پی داشته باشد موضوع گزارشی است که در ادامه می‌خوانید:


آمار‌ها از ازدواج خارجی چه می‌گوید؟

بر اساس آمار سازمان ثبت احوال، در ۹ ماهه سال جاری ۵۳۸ هزار و ۷۷۶ ازدواج ثبت شده است که هم زن و هم مرد ایرانی بودند. همچنین آمار ازدواج مردان اتباع غیرایرانی با زنان ایرانی یک در هزار در مقابل کل آمار ثبت شده از ازدواج در سال جاری است. از سویی، در زمان ازدواج میانگین سنی مردان اتباع غیر ایرانی ۳۸/۲ سال و میانگین سنی زنان ایرانی ۳۳/۶ سال بوده است.
همچنین، بیشتر زنان ایرانی که با مردان اتباع غیرایرانی ازدواج کرده‌اند بیشتر بین ۲۵ تا ۲۹ سال سن داشته‌اند که شامل ۱۳۸ مورد می‌شود. ۱۱۶ مورد نیز در فاصله سنی ۳۰ تا ۳۴ سال قرار دارد. از طرفی باید توجه کرد که ۱۴۵ مورد از زنان ایرانی در گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ سال و ۱۳۶ مورد در فاصله سنی ۲۵ تا ۲۹ سال قرار دارند.
نگاهی به ترکیب استانی ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی نیز گویای آن است که ۹۰ مورد ازدواج زنان ایرانی با مردان اتباع غیر ایرانی در استان تهران، ۴۸ مورد در استان خوزستان، ۴۴ مورد در استان قم، ۴۲ مورد در استان آذربایجان غربی و ۳۶ مورد در استان خراسان رضوی ثبت شده است.


مردان ایرانی هم بی‌میل نیستند!

همزمان با اینکه ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در سال جاری افزایش داشته، مردان ایرانی نیز تقریبا پا به پای زنان ایرانی پیش رفته‌اند و آمار ازدواجشان با زنان خارجی افزایش پیدا کرده است. چنانکه در ۹ ماهه اول سال جاری ۵۶۰ مورد از این ازدواج‌ها به ثبت رسیده است اما در سال گذشته این آمار ۴۵۳ مورد بود که نشان دهنده رشد ۲۳/۶ درصدی ازدواج مردان ایرانی با زنان اتباع غیر ایرانی است. میانگین سنی مردان ایرانی ۳۳/۵ و میانگین سنی زنان اتباع غیر ایرانی ۲۷/۷ بوده است.

چرایی انتخاب شوهر خارجی از سوی دختران ایرانی


اینکه چرا گروهی از زنان و دختران ایرانی، مرد خارجی را برای ساختن آینده‌شان به مرد ایرانی ترجیح می‌دهند، تابع عوامل مختلفی است که به نظر، شرایط بهتر اقتصادی، حضور در کشورهای دیگر به خصوص زندگی در اروپا، استفاده ابزاری از مرد خارجی برای اقامت در کشورهای دیگر، دست یافتن به آرزوهای جوانی در زندگی با مرد خارجی و... از جمله آنهاست. این در شرایطی است که عمدتا پس از ازدواج زنان با مردان خارجی، خلاف تصورات پیش از ازدواج رقم خورده و مشکلات خاصی نیز برای زنان ایرانی پیش می‌آید. به خصوص آنکه بخش زیادی از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی به حوزه مردان افغان بر می‌گردد.
از دیگر سو، تبعات ویژه‌ای نیز دختران ایرانی را در ازدواج با مرد خارجی تهدید می‌کند از آن جمله می‌توان به بلاتکلیفی فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها اشاره کرد. میان رواج پدیده ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه و احتمال افزایش افراد فاقد هویت، اسناد سجلی رابطه معناداری وجود دارد، به‌ طوری‌ که هرچه این پدیده یعنی ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه افزایش یابد، تعداد افراد فاقد هویت و اسناد سجلی نیز به مراتب افزایش می‌یابد.
هرگونه ازدواج و ثبت ازدواج با مهاجران غیرمجاز غیرقانونی است زیرا بخشی از این ازدواج‌ها با انگیزه‌های سودجویی و اخذ اقامت با استفاده از نا‌آگاهی زنان ایرانی صورت می‌گیرد. به گفته کار‌شناسان، زنان ایرانی از طریق ازدواج با اتباع خارجی که ۸۰ درصد آن‌ها افغانی هستند، بدون ثبت قانونی یا حتی رسمی، دچار آسیب‌های روحی و روانی بسیاری می‌شوند. به‌عنوان مثال با تداوم بازگشت اتباع کشورهای افغانستان و عراق به کشورشان، تشدید وضعیت مبهم زنان به طوری که همراه شوهرشان و رفتن به مقصد آن‌ها وضعیت حقوقی روشنی نخواهند داشت و ماندن در ایران و ترک از طرف شوهرانشان از طرف دیگر مشکلات عدیده‌ای برای آنان به‌وجود می‌آورد.
این زنان پس از مدتی دچار اختلالات روحی و روانی می‌شوند و بهداشت روانی آن‌ها به خطر می‌افتد، آنان به یکباره خود را تنها می‌بینند، با تجمیع این شرایط ناگوار دچار انواع افسردگی‌ها، کاهش اعتماد به نفس، اعتیاد به مواد مخدر و الکل، مشاجرات خانوادگی و غیره می‌شوند.


زنان، مراقب ازدواج با اتباع افغان باشند

جامعه‌شناسان هشدار می‌دهند از نظر تابعیت، حداکثر مردان خارجی ازدواج کرده با زنان ایرانی را مردان تبعه افغانستان و سپس اتباع عراقی تشکیل می‌دهند. آنان بر این باورند که وجود بحران‌های اجتماعی و سیاسی در این کشور‌ها و بازبودن درهای کشور روی مهاجران و آوارگان از عوامل عمده مهاجرت وسیع و گسترده این افراد به کشورمان بوده که متاسفانه به علت تداوم بحران در کشورهای مبدا، فراهم‌بودن شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در ایران، حضور مهاجران در کشور تداوم پیدا کرده و زنان ایرانی به گمان رسیدن به آرزوهای واهی، تن به ازدواج با این افراد می‌دهند.
این در حالی است که همسران خارجی زنان به منظور رفت و آمد به کشورشان عمدتا از طریق مرزهای زمینی اقدام می‌کنند، اعلام می‌کنند که برای تردد خود دچار مشکلات زیادی نیستند که این بیانگر عدم وجود، یا عدم اعمال قوانین سخت و دقیق در کنترل ورود و خروج از مرزهاست و این مسئله خود منشأ پیامدهای زیادی از جمله افزایش ازدواج‌های غیرقانونی و افزایش تعداد فرزندان بی‌سرپرست، فاقد اسناد هویتی و غیره است.
به گفته مدیران سازمان ثبت احوال، ازدواج زنان ایرانی با تبعه خارجی بدون رعایت ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی و اخذ پروانه زناشویی ممنوع بوده و ثبت ازدواج برای زوجین و فرزندان آنان آثار حقوقی، مالی و اجتماعی به همراه دارد. به همین دلیل است قانون‌گذار بر ثبت ازدواج تاکید کرده و حتی در قانون مجازات اسلامی برای عدم ثبت ازدواج دایم مجازات در نظر گرفته شده است.
در صورت عدم ثبت ازدواج و بروز اختلاف، معمولا زنان از لحاظ نفقه، مهریه، ارث و نسب فرزندان با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. از آنجایی که در ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی، یک طرف عقد، خارجی است ثبت ازدواج آنان برای دفاع از حقوق زن ایرانی بسیار مهم و ضروری است. زنان ایرانی برای ازدواج با اتباع خارجی باید پروانه زناشویی دریافت کنند، پروانه زناشویی در داخل ایران را مقامات وزارت کشور (استانداری‌ها) و در خارج از کشور را روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران صادر می‌کنند.
اگر بانوان ایرانی بدون رعایت قوانین، مقررات مربوطه و مشاوره‌های حقوقی اقدام به ازدواج با اتباع بیگانه کنند، برخی مشکلات حقوقی از جمله نبود ضمانت اجرای قانونی و رسمی تعهدات برای پایبندی زوج به ادامه زندگی و نیز بلاتکلیفی وضع هویتی فرزندان آنان به وجود خواهد آمد، چراکه در قوانین فعلی یکی از شروط اصلی دریافت شناسنامه برای فرزندان متولد از مادران ایرانی و پدران خارجی، ثبت ازدواج والدین آنهاست. (قانون)

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1800493980406343442
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 26 نظر )

کاره خوبی میکنند چون پسرای ایرانی هم معتادن
فرقی نداره هر دو انسانن
لطف كنید اینهمه سفسطه كاری نكنید خودتون هم میدونید مشكل چیه و راه حلشم میدونید فقط اقدام نمیكنید مخصوصا برای دهه شصت وپنجاه كه قربانیان واقعی هستند
به نظر من الان از نظر پایبندی به زندگی حتی به پسر ایرانی هم خیلی نمیشود دلبستگی پیدا كرد
بله پس دختران ایرانی با افغانها ازدواج می كنند كه بروند اروپا , عجب حكایتی است . اما تا آنجائیكه بنده میدانم در اروپا به ازدواج می خندند زیرا فرهنگ اروپا كاملا تغییر كرده آمار ازدواج در اروپا بسیار پایین است و كسانیكه با هم زندگی می كنند را می گویند شریك نه همسر یعنی با توافق كنار هم زندگی می كنند زنان و مردان , ازدواج در اروپا تاریخ مصرفش سالهاست كه به پایان رسیده و به قول مسلمانان اروپا , مردم اروپا ولد الحرام هستند یعنی متولد حرام . اما هویت ایرانی در خطر است با اینگونه ازدواجها بویژه ازدواج با اتباع افغانی كه معلوم نیست روی چه تفكری با اتباع افغانی ازدواج میكنند متاسفانه
شما چن سال تو اروپا زندگی كردی كه فهمیدی اونجا به ازدواج میخندن...حرفی كه شما زدید برای همه ی جامعه ی اروپایی صادق نیست...نكه ما خودمون اصلا تو كشورمون همچین چیزی نداریم اونجا بهش میگن زندگی توافقی اینجا میگن صیغه...فرق زیادیم توش نیست
من قربانی همین نوع ازدواجم رویا پردازی و تخیل گرایی یكی از عمده ترین این دلایل تمایل دختران ایرانیه فرهنگ كاملا متفاوت ما. خشونت طلبی اغلب افاغنه . نفرت بیش از حدشون نسبت به مردم ایران .وضع بد اقتصادی اكثر افاغنه در كشور خودشون .نداشتن تعادل روانی و فرهنگ شهر نشینی.و..... همه اینها كم كم به مصیبت بزرگی تبدیل میشه بچهای حاصل از این ازدواج هویتی ندارند و فشار روحی روانی وحشتناكی متحملند و افاغنه انهارو ایرانی و ایرانیها افغانی میخوانند هیچ حقوق شهروندی ندارند و مانند بیگانها برخورد میشه لطفا اطلاع رسانی و شفاف سازی بشه همچون برنامه شوك تا كور كورانه به دل اتش سو استفاده این مردم نریم وای از بی فرهنگی و جهل
با سلام چرا كارشناسان به نفطه های مهم اشاره نمیكنن.. و دلیل بالا رفتن سن مردان مجرد را برسی نمیكنن...اگر واقعا نگرانینین چرا در یك طرح و لایحه به مجلس مكاتبه نمیكنین... و برای هر جوانی كه بخواهد تشكیل زندگی بدهد 5 میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت شود تا كی بشینیم و ابنطور موارد را مطالعه كنیم..كه اخرش چی وقتی مردان ایرانی ا نظر مالی در حد پایین باشن و نتوانند خانم اختیار كنن دخترانمان هم میرن با بیگانه ازدواج میكنند...برادر كارشنناس قصه تعریف نكن همه میدانند راه حلی بنویس
چرا در به در مگه ما چمونه ....................
چون این كار بهترین راه برای رفتن از ایران هست....(یعنی اسان ترین ....)
سلام، من هم نمیدونم چرا عادت داریم موضوعی میان گروه خاص را به تمامی افراد ان گروه/ صنف نسبت دهیم. رسانه باید بسیار مراقب جملات و سبك نوشتاری اش باشد. الان میل به ازدواج در میان درصد قابل توجهی از مردان ایرانی كاهش یافته است اما نمی توان آنرا فقط وابسته به دلایل مشكلات اقتصادی دانست. فضای فرهنگی، بی بندوباری، عدم حس مسئولیت پذیری و تغییر معانی و اصول زندگی متاسفانه با گذاشتن سرپوش روشن فكری روی آن جامعه را به این سوی سوق داده است و چون تلاش درخور توجهی نسبت به رفع آن صورت نمی گیرد روز به روزشرایط بحرانی تر می شود.
یكی باید به جام جم تیتر زدن یاد بده. خودت به اماری كه زدی نگاه كن بعدا بگو در به در.
درود بر شما؛ اگرچه كم نیستند تعداد تیترهایی كه تمجید خوانندگان را در بخش نظرات مطالب به دنبال داشته است، با این حال به همكارانمان توصیه كردیم دقت بیشتری در انتخاب تیتر داشته باشند. از یادآوریتان سپاسگزاریم.
من در مورد متنتون نظری ندارم اما لطفا واسه جنجالی شدن مطلبتون از آبروی بقیه مایه نذارید!!! دختران ایرانی كه میگید همه رو در بر میگیره،مثه اینه برای وجود چند روزنامه زرد تیتر بزنیم روزنامه های ایران زرد هستند!!!!!!!!! اونوقت شما شاكی نمیشید!؟ شاید مطلب مفیدی درج شده باشه اما تیتر خیلی بدی داره لطفا بیشتر دقت كنید از این دست اتفاقات تو روزنامه آنلاین جام جم اخیرا زیاد شده،فكر كنم دقت و نظارت خیلی كم شده ،این روزنامه خیلی وزین نباید اینطوری وجهشو خراب كنید
كار كردن در ضایعات خریدو فروش پلاستیك كهنه و فاضلاب كشیدن كه هیچ ایرانی نمیتونه بره تو عمق زمین خودش یك هنره.فقط چطوری میشه افغانیه بیاد ایران زن بگیره كه اون دختر بره اروپا؟نكنه اینها میاد ایران از اینجا میرن اروپا!
خوب پسرای ایرانی از ازدواج میترسن یا طفره میرن، به دلایلی از جمله مهریه های بالا و عواقب زندان بعد از آن، هزینه ی بالای شروع زندگی، افزایش ناسازگاری و مشكلات اخلاقی هم در پسران و هم در دختران، توقعات نابجا با توجه به توان مالی كم اكثر جوانان ایرانی، رسم و رسومات دست و پا گیر ازدواج در شرایط فعلی كشور . به نظرم بزرگتر های فعلی كه به این رسم و رسومات دست و پا گیر و مشكل تر كردن ازدواج ها دامن میزنن تو اون دنیا بدجور پاشون گیره و باید جواب پس بدن، هر كسی كه مسئولیتی در این باره داره و داده اهمال میكنه همه مسئولن در پیشگاه خدا. اگه دقت كنید سالیان اخیر سختی ازدواج و مسكن و خرج های زندگی كلا در تاریخ بشریت سابقه نداشته. كدام زمان یه جوون دغدغه ی مسكن برای ازدواج داشته یا توقعات دختران این قدر بالا بوده؟
شمایی كه میگی توقع دختران بالاست لابد اندازه ی دهنت لقمه بر نمی داری.نه خیر دلیلش فقط مسائل مالی نیست چون شما مردهای ایرانی همتون پول پرست و ظاهربین هستید فكر می كنید همه همینن!!!دلیل اصلی اون بی بند و باری اخلاقی و مشكلات رفتاری و بی مسئولیتی مردان ایرانیه نه اون بهانه ای كه شما می تراشی!وقتی 1 پسر ایرانی خودش این قدر زشته كه نمیشه نگاش كرد بعد میره همه جا جار می زنه كه دختران ایرانی زشتن و لیاقت من ملكه ی زیبایی فلان جاست باید هم دختران ایرانی دیگه برن با خارجی ها!این كسی كه آین قدر تو توهمه و اعتماد بنفس كاذب داره از كجا معلوم بعدا هزار تا غلط بعد ازدواج نكنه!من خودم می شناسم دخترایی كه خیلی خوشگلن و چند تا خواستگار دارن و خواستگار هاشون هم از نظرمالی مشكلی ندارن ولی بازم ترجیح میدن برن با خارجی ازدواج كنن.
دختران ایرانی اگر از عواقب و خطرات ومشكلات حقوقی ازدواج بااتباع بیگانه مطلع بودند هرگز تن به اینگونه ازدواج ها نمیدادند و تنهایی را ترجیع میدادند حتما قبل از هر گونه اقدام به ازدواج با یك مشاور مشورت كنند
 

اخبار مرتبط

پربازدیدها

آخرین مطالب همه سایت

ضمیمه این هفته