• 0 0
  • 25

درخواست اعدام مجدد یک پیرمرد ۶۵‌ ساله‌

گفتگو با همسر اعدامی زنده‌شده: شوهرم دیگر طاقت ندارد

یکشنبه 9 شهریور 1393 ساعت 08:18
پرونده اتهامی مردی که ۲۲‌ سال قبل در جریان درگیری به سبب سوءظن خانوادگی مرتکب قتل شده‌ بود درحالی دوباره به جریان افتاده است که او آن سال‌ها‌ در اتفاقی نادر بعد از اجرای حکم قصاص دوباره زنده شده و با موافقت اولیای‌ دم، دیه پرداخت کرده بود، اما حالا فرزندان صغیر مقتول بزرگ شده‌اند و درخواست اجرای دوباره حکم قصاص را دارند.

جام جم سرا: به گزارش خبرنگار ما، نیازعلی که حالا ۶۵‌ ساله‌ است، زمانی که ۴۳‌ساله بود به‌دلیل سوء‌ظن به پسرعمه‌اش او را به قتل رساند و سپس خود را تسلیم پلیس همدان کرد. مطابق اوراق پرونده، نیازعلی بعد از اینکه می‌نی‌بوسی را به‌صورت شریکی با پسرعمه‌اش خرید، متوجه رفت‌وآمدهای مشکوک وی به خانه‌اش شد و با این تصور که پسرعمه‌اش قصد دارد با همسر او رابطه برقرار کند وی را با واردآوردن ضربات چاقو به قتل رساند. او از‌‌ همان ابتدای تشکیل پرونده به قتل اعتراف کرد و عمه و شوهرعمه‌ نیازعلی هم از طرف خودشان به‌عنوان ولی‌دم و هم به‌عنوان قیم فرزندان صغیر متهم درخواست قصاص کردند.

در ‌سال ۷۴ بعد از اینکه تلاش برای جلب‌رضایت اولیای‌دم به جایی نرسید، طناب دور گردن نیازعلی حلقه ‌زد و او به‌دار آویخته ‌شد. ۲۰دقیقه بعد وقتی جسم بی‌جان نیازعلی از بالای چوبه‌دار زندان همدان به پایین آورده‌شد، پزشکی که از سوی پزشکی قانونی در محل حاضر شده‌ بود، مرگ او را تایید کرد و جسد در آمبولانس قرار گرفت تا به سردخانه منتقل ‌شود. اولیای‌دم به خانه برگشته و برادران نیاز‌علی هم منتظر تحویل جسد بودند که تکان‌خوردن انگشت دست نیازعلی توجه پزشکی را که در آمبولانس بود، جلب کرد و بعد از معاینه دقیق مشخص شد نفس این مرد دوباره برگشته‌ است. بنابراین بلافاصله عملیات احیا توسط پزشک آغاز شد و وی به بیمارستان انتقال یافت و سرانجام این مرد به زندگی بازگشت.

به نقل از شرق، دو‌ ماه بعد با بهبود نیاز‌علی، او دوباره به زندان بازگردانده ‌شد. رییس دادگستری همدان با توجه به اتفاقی که افتاده ‌بود از رییس وقت قوه‌قضاییه درباره این پرونده کسب تکلیف کرد؛ ارسال این نامه با تغییر رییس قوه‌قضاییه همزمان شد و آیت‌اله یزدی جای خود را به آیت‌اله هاشمی‌شاهرودی داد. وی نیز نامه را به دفتر مقام‌معظم‌رهبری ارسال کرد تا کسب‌تکلیف شود، سرانجام در پاسخ اعلام شد با توجه به اینکه حکم اجرا شده و مجرم زنده مانده مصلحت این است که مصالحه انجام شود.

به این ترتیب قضات اجرای احکام همدان با برگزاری جلساتی با پدر و مادر مقتول موفق به جلب‌رضایت آن‌ها از سوی خود و اولیای‌دم صغیر شدند و دیه دریافت کردند اما این پایان پرونده نیاز‌علی نبود؛ چند‌سال‌بعد، یکی از اولیای‌دم صغیر با دریافت حکم رشد از پزشکی قانونی به دادگستری همدان مراجعه کرد و خواستار قصاص قاتل پدرش شد؛ این درخواست دوباره به دفتر رییس قوه‌قضاییه فرستاده‌ شد و آیت‌الله هاشمی شاهرودی یک‌بار دیگر اعلام کرد با توجه به اجرای حکم و زنده‌ ماندن متهم مصالحه شود و اولیای‌دم دیه دریافت کنند، اما باوجود جلسات متعددی که با فرزند مقتول برگزار شد او حاضر به دریافت دیه نشد و همچنان بر قصاص پافشاری کرد؛ نتیجه این مذاکرات یک‌بار دیگر به رییس قوه ‌قضاییه اعلام شد و دستور جدید نیز تاکید بر اجرای دستور قبلی داشت.

در این مدت نیازعلی با قرار وثیقه آزاد بود. برگزاری جلسات جدید هم نتوانست کارساز باشد و فرزند مقتول یک‌بار دیگر بر درخواست قصاص پافشاری کرد و این‌بار رییس قوه‌قضاییه اعلام کرد درصورت اصرار اولیای‌دم با رعایت قانون حکم اجرا شود.

این دستور مورد اعتراض متهم قرار گرفت و دوباره پرونده به جریان افتاد. این‌بار نیازعلی بازداشت اما دوباره دستور بر عدم اجرای حکم صادر شد. با این حال فرزند مقتول همچنان اصرار بر اجرای حکم قصاص دارد و عنوان کرده‌ حاضر به دریافت سهم دیه از صندوق دادگستری نیست.

حسن ساسانی، وکیل مدافع نیازعلی روز گذشته بعد از دیدار با موکلش در زندان به خبرنگار ما گفت: در صحبت‌هایی که با قاضی اجرای احکام داشتم، فهمیدم او با توجه به فتوای مقام‌معظم‌رهبری و دستور چندین‌باره رییس قوه‌قضاییه به این نتیجه ‌رسیده‌ است که ارسال دوباره پرونده برای استیذان جایگاه قانونی ندارد بنابراین مطابق دستور قبلی باید صلح و سازش برقرار شود.

گفت‌وگو با همسر متهم

درباره قتل توضیح بده، ظاهرا قتل به خاطر تو اتفاق افتاد؟
بله درست است. شوهرم با پسرعمه‌اش می‌نی‌بوس شریکی خریده‌ بودند و کار می‌کردند. مقتول هر روز وقت و بی‌وقت به خانه ما می‌آمد. یک‌روز به او گفتم این رفت‌وآمد‌ها برای چیست. تو با شوهرم کار‌داری چرا وقتی او نیست به خانه ما می‌آیی؟ گفت همانطور که در ماشین با او شریک هستم تو را هم می‌خواهم با او شریک باشم. من قبول نکردم و خیلی ناراحت شدم، با این حال دست‌بردار نبود تا شوهرم متوجه ناراحتی من شد. او گفت من کار می‌کنم و همه چیز داریم. هیچ‌مشکلی هم با هم نداریم، چرا آنقدر پریشان هستی؟ گفتم می‌نی‌بوس را بفروش و دیگر با پسرعمه‌ات کار نکن، پرسید چرا گفتم برای اینکه پیشنهاد‌های بی‌ربط و کثیفی به من می‌دهد. شوهرم دیگر چیزی به من نگفت تا اینکه روز حادثه گفت می‌خواهد با او صحبت کند. اصلا متوجه نشدم کجا رفت و چه اتفاقی افتاد. وقتی برگشت تصمیم گرفت خودش را به پلیس معرفی کند و آنجا بود که متوجه شدم پسرعمه‌اش را کشته‌ است.

در مدتی که شوهرت زندان بود چطور زندگی‌ات را می‌گذراندی؟
زندگی خیلی برایمان سخت‌ شده ‌بود. من دو دختر و دو پسر داشتم. در خانه پدرم زندگی می‌کردم و فرش می‌بافتم تا هزینه زندگی‌ام را تامین کنم و تنها منبع در‌آمدم همین بود.

درباره روز اعدام نیاز‌علی توضیح می‌دهی؟
من در جریان نبودم. آن روز برای ملاقات رفتم. نیازعلی نیامد. از هرکسی سراغ او را می‌گرفتم یک حرف می‌زد، دلم‌ لرزید که مبادا اعدامش کرده ‌باشند. بعد به من گفتند رییس زندان صدایت می‌کند. وقتی وارد اتاقش شدم گفت، باید قول بدهی شیون نکنی، گفتم نکند اعدامش کردند، گفت بله امروز صبح شوهرت اعدام شد اما حالا در بیمارستان است. شوهرت بعد از اعدام زنده شد ولی در کماست. وقتی حکم اجرا و شوهرم زنده ‌شده ‌بود به پدر و برادرانش خبر داده ‌بودند. آن‌ها در بیمارستان بودند ولی من خبر نداشتم.

درمان شوهرت چقدر طول کشید؟
خیلی سختی کشیدیم. مدتی در کما بود. بعد که از کما خارج شد خون‌هایی را که در بدنش لخته می‌شد بیرون کشیدند و حتی مجبور شدند خونش را عوض کنند. چند‌ماه در بیمارستان ماند و بعد دوباره به زندان بازگردانده ‌شد.

شما دیه پرداخت کردید، این مبلغ را چطور تهیه کردید؟
زمین‌هایی که شوهرم داشت، خانه و ماشین را دادیم. مقداری هم پول خواستند آن‌ها را هم با کمک فامیل دادیم و بعد هم گفتند باید از روستا بروید که قبول کردیم و کوچ کردیم. بعد از کوچ ما حتی خانه‌مان را آتش زدند.

پرونده چه زمانی دوباره به جریان افتاد؟
شوهرم با وثیقه آزاد شده ‌بود که دوباره علیه‌ا‌ش پرونده تشکیل دادند.

شوهرت در حال حاضر زندان است؟
چند‌ماه پیش وقتی ماشینش را به تعمیرگاه برده ‌بود ماموران آنجا رفتند و او را گرفته و بعد هم به زندان بردند. ۲۲‌سال از آن موضوع گذشته. شوهرم حالا بزرگ فامیل و ریش‌سفید شده ‌است. بعد از آن ضربه‌ای که جسمش برای اعدام خورد و قلبش آسیب دید دو بار سکته کرده‌ که یکبارش در زندان بوده. وضع جسمی و روحی خوبی هم ندارد. برای نجات شوهرم حتی حاضر هستم ۱۵۰ میلیون‌تومان دیگر که دیه قانونی است با کمک وام و پس‌اندازی که در این چند‌سال داشتم، بپردازم. او دیگر تحمل این وضعیت را ندارد.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1626782093232277059
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 25 نظر )

به نظر من پسر مقتول باید خجالت بكشه كه دوباره پرونده را به جریان انداخته! این ادم یكبار اعدام شده یكبار هم دیه داده هر روزهم كه داره میمیره.چرا ماانسانها اینقدر خودخواه هستیم ! فك كن این اتفاق برای خودت بیفته پسرمقتول؟آیادلت نمیخواست طرف مقابلت یك كم فقط یك كم گذشت داشته باشه؟ ببخش مطمئن باش خدا جای حق نشسته .ببخش
چرا دست و پای قانون تا این حد بسته و زبانش الكن است؟ چرا تكلیف روشن نیست؟ چرا یك انسان بدبخت بعد از به دار آویخته شدن و بعد از دیه دادن دوباره باید در ایام پیری و بیماری گرفتار ضعف قانون و سوءاستفاده اولیای دم شود؟
باسلام بربندگان مسلمان ومومن خداوند-درتمام آیات مبارك قران كریم واحادیث نبوی(ص) برگذ شت وبخشایش در میان مسلمانان سفارش مكرر شده است.دربخشش كه حاكی از سخا وروح جوانمردی بخشاینده است لذتی است كه در انتقام نیست.بعلاوه با توجه به مطالب مطروحه آن آقا فقط یك بار حالا به هر تقدیر وادار به انجام یك قتل شده ولی او مدت بیست سال است كه روزی صد بار میمیرد وزنده میشود .زنده كه چه عرض كنم.تقاضای عاجزانه وملتمسانه این حقیر بخشایش است.
امام بزرگوار حضرت علی علیه السلام به فرزندان خود وصیت فرمود كه به قاتل فقط یك ضربه برای قصاص وارد شود. این فرد هم قصاص شده و هم دیه پرداخته! خدا به او نظر كرده و عمر دوباره داده، بنابراین ایشون دوبرابر تاوان داده و شرع و قانون باید این حقایق رو لحاظ كنه.
مگر یك انسان چند بار مجازات بشه چند بار باید دیه بده دیگه نیازعلی بدبخت چیش مونده فقط لاشه اش مونده این هم به دنبال لاشه این بدبخته كه بخورتش ازهمچنین بابایی كسی به دنیا میاید تا دوباره همان راه و روال قدیمی ادامه پیدا كند تا چشمش دوباره پی جان و مال و ناموس مردم باشد تا دوباره اتفاقات دیروز امروز تكرار شود روز از نو و روزی از نو وبالاخره این داستان همچنان ادامه دارد
دل كینه توز و بدون گذشت هم بلایی است خدا نصیب كسی نكند
اگه می رفت شكایت می كرد قانون هیچ كاری نمی كرد و در جواب نیازعلی می گفت خب عملی انجام نشده كه شما از پسرعمه ات شكایت كردی ؟؟ باید عملی انجام بشه خلافی سربزنه تا ما به شكایت رسیدگی كنیم ...پس فهمیدی اگه قانون بود جلوی خیلی از خلاف ها را قبل از وخیم تر شدن خلاف می گرفت اما قانون صبر كرده خلاف انجام بشه بعد دنبال مقصر و اجرای حكم می گرده اینم از مشكلات قانون
بهتره همیشه تسلیم قانون باشیم ولی یه سوال از كجا معلوم زن نیاز علی راست بگه؟شاید دعوا سر چیز دیكه بوده اگرم زن راست بگه مرد باید قانونی عمل میكرد نه اینكه خودش اقدام كنه پس قانون واسه چیه ؟ ولی حالا كه به قانون عمل نكرد در اخر ،هم اعدام شده هم دیه داده ... من دوست دارم ازاد باشه دیه هم نده
سلام بنظر من اعدام دوباره خیلی كار زشت و خدا نشناسی ایه!یكبار اعدام كردید خدا بهش فرصت دوباره داده احتمالا بخاطر پوله یا الله
از جان این بدبختی كه یك بار طعم زهرآگین اعدام را چشیده و مرگ را تجربه كرده، چه میخواهند؟
دیگه تو این مملکت باب شده به بهانه ناموس هر کیو دلشون خواست میکشن بقیه هم کف میزنن براشون که اره از ناموسش دفاع کرده!! کسی حق نداره به خاطر ناموس قتل انجام بده مگه قانون نداره مملکت ؟! این اقا نیاز علی هم با این کار خود سرانش هم خودشو بدبخت کرده هم زندگی یه نفر دیگرو نابود کرده... متاسفانه ایرانیا تو قضیه ناموس خیلی خیلی افراطی عمل میکنن...خشونت جامعه بالا میره با این قتلها اقایونی که کف میزنین براش که خوب کاری کرده ممکنه این قضیه یه روز هم دامن خودتونو بگیره پس دیگه خواهشا اینقدر بشکن نزنین و قتل ناموسی رو ترویج ندین چون اول از همه به ضرر خودمونه مرد ستیزی به شدت داره رواج پیدا میکنه و این باعث خوشحالی فمنیستهاست یکم به خودتون بیایین ادم کشی اصلا چیز خوبی نمیتونه باشه نه حالا نه هیچ وقت دیگه والسلام...
مگر یكبار دیه نگرفتند این چه كاری است كه پسره راه انداخته . واقعا نیاز علی بیگناه بوده از ناموسش دفاع كرده دستش درد نكنه .ضمنا مقام معظم رهبری ورییس قوه قضاییه و قضات هم نظر بر گذشت دارند . بیخودكه تقاضای قصاص كرده . دیگه معلومه از چنین پدری چه باید عمل بیاد
حكم اجرا شده و دیه هم برداخت شده . ولی و قیم یعنی بدر و مادر هم مصالحه كردند.و دادگاه هم فبول كرده و زندانی ازاد شده . اگر فرزند رشید شده . اگر شكایت دارد باید از ÷در وماد خود شكایت كند كره چرا رضایت داده اند. در صورتیكه اساسا با توجه به علت كشته شدن . حق طرف بوده كه كشته شود.
حكم پیشنهاد ناجور قتل نیست تنبیه است مگر آنكه موقعه واقع شده باشد
طبق قانون مجازات جدید اجرای حكم نمیتواند به گذشته برگردد ولی حق شرعی وارث مقتول برقرار است به این معنی كه با توجه به اجرای حكم فقط میتواند دیه بگیرد (قصاص یا دیه چون حق است به ارث میرسد) و در موارد نادر حاكم شرع میتواند رفع اختلاف كند زیرا در غیر اینصورت نظم جامعه به هم میخورد
 

پربازدیدها

آخرین مطالب همه سایت

ضمیمه این هفته