• 51 10
  • 16

والدین و «مراقبت جنسی» در حضور کودکان

سه شنبه 26 فروردین 1393 ساعت 13:52
پوشش مناسب والدین در حضور کودکان چگونه باید باشد؟ حد و مرز رعایت پوشش در حضور فرزندان چیست؟ آیا بین دختران و پسران در این باره تفاوتی هست؟ بی‌مبالاتی در روابط جنسی والدین چه اثرهایی بر روحیه کودکان دارد؟ چگونه باید عفت یا مراقبت جنسی را در حضور کودکان رعایت کرد؟ آیا اصلا نیازی به چنین مراقبتهایی هست؟ این‌ها از جمله پرسش‌هایی است که آگاهیهایی درباره آن را در ادامه این مطلب پیش رویتان نهاده‌ایم.

جام جم سرا: در دوران شیر خوارگی و خصوصاً نوزادی، کودک خود را از مادرش جدا نمی بیند. به نحوی که خود و مادر را موجود واحدی می بیند.کودک آن چنان خود را به مادر نزدیک می بیند که وقتی سینه مادر را می مکد احساس می کند، دارد مادرش را می خورد .

در دوران طفولیت، دیدن یا لمس کردن سینه مادر، پاسخ های مکیدن را در کودک پدید می آورد که می توان این خواسته را با شیر دادن به کودک، ارضا کرد .

اما در دوران کودکی (سه تا چهار سالگی به بعد) دیدن پدر یا مادر برهنه، بر انگیخته شدن و تحریک و میل جنسی کودک را سبب می شود که به هیچ وجه نمی توان در یک زمینه کودک را ارضا کرد .

متأسفانه بعضی از والدین، برهنگی را با تمدن اشتباه می گیرند و فکر می کنند که هر چه برهنه تر باشند متمدن تر هستند. در حضور فرزندان پسر و دختر خود به صورت عریان و نیمه عریان حاضر می شوند. برخی از آن ها فکر می کنند با این کار، حساسیت جنسی فرزندانشان کم خواهد شد و چشم فرزندشان از دیدن صحنه ها پر خواهد شد. در صورتی که 3 تا 4 سالگی، سن بیداری جنسی و تشکیل خاطرات در ذهن کودکان است و در 5 تا 7 سالگی، کودکان، وقتی با بدن برهنه والدین مواجه می شوند، کنجکاو می شوند که بدن آن ها چه ویژگی هایی دارد و همین ممکن است خطرآفرین و نگران کننده باشد .

میزان پوشش در خانواده های مختلف، با فرهنگ ها و اعتقادات مختلف، متفاوت است. رعایت پوشش مناسب بر اساس الگوهای اخلاقی و اسلامی در خانواده بسیار مهم و با ارزش است و ثبات و آرامش و امنیت در خانواده ایجاد می کند. پوشش مناسب نه تنها سبب آرامش والدین می شود، بلکه رشد طبیعی کودکان را نیز تضمین می کند. بر عکس، عریان و نیمه عریان بودن، پوشیدن لباس های تنگ و چسبان که اعضای بدن را به صورت برجسته نشان می دهد، در حضور فرزندان که به سن تمیز رسیده اند،خصوصاً فرزندان غیر هم جنس، می تواند بسته به سنین متفاوت آن ها، تبعات و اثرات منفی متفاوتی به جای بگذارد .

شایسته است والدین با نشان دادن حساسیت و رعایت پوشش مناسب در حضور کودکان و در ارتباط با غیرمحارم، کودکان را از 4 سالگی به بعد با محارم و غیرمحارم آشنا کنندو میزان پوشش مناسب و عدم تماس بدن با نامحرم را بوضوح برای کودکان توضیح دهند .

والدین برای سلامت جنسی فرزندانشان به نکات زیر توجه کنند

رعایت اصول اخلاقی جنسی در خانواده، نقش مهمی در سلامت جنسی کودکان دارد. علاوه بر پوشش مناسب که توضیح داده شد، والدین باید از رفتارهای زیر در حضور فرزندان، پرهیز کنند :

*پرهیز از دیدن فیلم های نامناسب جنسی که در آن زنان و مردان با پوشش های نامناسب، عریان و نیمه عریان، روابط و رفتارهای زننده، رقص های تحریک آمیز، معاشقه و روابط جنسی را به نمایش می گذارند .

*پرهیز والدین از شوخی های رکیک و زننده، ایماها، اشاره ها، کنایه های جنسی، لمس و در آغوش کشیدن هم دیگر که معنی جنسی بدهد .

*پرهیز از ناز و نوازش، بوسیدن و معاشقه با همدیگر در حضور فرزندان

*پرهیز از حرف ها، طنزها و فحش های رکیک جنسی ( چون کودکان ممکن است بعداً حرف ها را کلمه به کلمه معنی کنند و همین، سبب انگیزش و تحریک جنسی زودرس آن ها شود).

برخی والدین فقط به پوشش دختران حساسند و دختران را بیشتر از پسران می پوشانند و حساسیتی روی برهنگی پسران در سنین کودکی و حتی تا بلوغ ندارند که ممکن است باعث سرخوردگی جنسی دختران در بزرگسالی شود

رعایت پوشش مناسب در خانواده کمک شایانی به رشد طبیعی جنسی کودکان و پیشگیری از انحرافات اخلاقی در نوجوانی و جوانی خواهد داشت.

پوشش کودکان چگونه باید باشد؟

در حدود 3 تا 4 سالگی کودکان دوست دارند بدنشان محرمانه باشد و از این که دیگران آن ها را عریان ببینند، احساس خجالت و شرم می کنند و دوست ندارند برهنه و عریان باشند. بنابراین لازم است که والدین این احساس را در فرزندشان تقویت کنند تا حجب و حیا و عفت در آن ها تقوت و بی پروایی جنسی در آن ها ضعیف شود. والدین، هنگام تعویض لباس کودکان 2 تا 3 ساله که کاملاً متوجه جنسیت خود شده اند، باید مواظب باشند که فرد دیگری، خصوصاً کودک دیگری، بدن برهنه او را نبیند. هم چنین باید به آن ها تأکید کرد که هیچ کس اجازه ندارد به قسمت تناسلی آن ها نگاه کند یا دست بزند. اگر سؤال کنند حتی پدر و مادر؟ باید به آنها توضیح داد، پدر و مادر فقط تا 5 تا 6 سالگی اجازه دارند داخل دستشویی و حمام و موقع عوض کردن لباس به آن نگاه کنند و بعد از این سن که توانایی حمام رفتن، دستشویی رفتن و تعویض لباس را مستقلاً پیدا می کنند، هیچ کس، حتی پدر و مادر هم اجازه ندارند قسمت تناسلی آن ها را نگاه یا لمس کند .

اجازه ندهید کودکتان لخت بخوابد

برخی والدین فقط به پوشش دختران حساسند و دختران را بیشتر از پسران می پوشانند و حساسیتی روی برهنگی پسران در سنین کودکی و حتی تا بلوغ ندارند که ممکن است باعث سرخوردگی جنسی دختران در بزرگسالی شود. توصیه می شود والدین، کودکان را همواره با لباس و پوشش هر چند بسیار کم مانند شورت و زیر پوش بپوشانند تا به برهنگی عادت نکنند و حتی موقع خوابیدن هم نباید برهنه و بدون لباس به رختخواب بروند، چرا که تماس اندام و اعضا به همدیگر و تماس بدن برهنه به رختخواب، می تواند تحریک جنسی کودک را فراهم آورد .

رعایت نکات مهم هنگام رابطه زناشویی

گاهی والدین به علل مختلف، مثل نداشتن اتاق خواب مجزا، محدودیت فضای خانه، داشتن بچه زیاد و شلوغ بودن خانه و گاه اهمال کاری و سهل انگاری، نمی توانند شرایط و محیطی امن و آرام برای روابط زناشویی خود فراهم کنند .

برخی دیگر از والدین، کودکانشان را با عروسک اشتباه می گیرند و فکر می کنند، آن ها نه احساس دارند، نه می فهمند، نه می شنوند و نه می بینند. ولی کودکان نه کرند و نه کور. کودکان خیلی خوب احساس می کنند، خیلی خوب می فهمند، همه چیز را می بینند و خیلی خوب صداها را می شنوند و درک می کنند ،حتی اگر خواب باشند یا خود را به خواب زده باشند. هر چند کودکان دو ساله بیان خوبی ندارند و نمی توانند مسائل را توضیح بدهند ولی از حافظه ای قوی برخوردارند و همه مناظر، تصاویر و صداهای دور و بر خود را مثل یک دوربین و ضبط صوت، در ذهن و خیال خود ثبت می کنند .

کودکان که نزد والدین می خوابند یا کودکانی که به علت بی مبادلاتی والدین و باز بودن در اتاق خواب، شاهد روابط زناشویی آن ها شوند ،درباره روابط زناشویی پدر و مادر دچار ترس، نگارنی و اضطراب شدید می شوند، چرا که رابطه زناشویی را نوعی خشونت پدر علیه مادر تصور می کنند و فکر می کنند که پدر می خواهد با مادر دعوا کند یا آسیبی به او برساند

والدینی که در حضور کودکان و فرزندان خود روابط زناشویی انجام می دهند، نه تنها در حق آن ها خیانت بلکه بزرگ ترین جنایت را مرتکب می شوند، چرا که باعث تحریک و بیدار شدن زودرس غریزه جنسی کودکان و عامل تباهی و انحراف اخلاقی آن ها در آینده می شوند.|از کتاب «مسائل جنسی کودکان»|دکتر مجتبی امین‌زاده

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1457043965764695211
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 16 نظر )

چگونه به سوال جنسی فرزند دختر 9ساله ام درباره رابطه جنسی زن وشوهر پاسخ بدهم
سلام.مهم این است كه دروغ نگویید.به اندازه ای كه می توانید باید جواب درست بدهید. اگر گیر میفتید و نمی دانید در لحظه چه بگویید ،‌حتما بگویید كمی باید فكر كنم یا بهتر است درباره اش تحقیق كنم و بعد به تو خواهم گفت.حتما هم باید بعدا جواب مناسب را بدهید.اجازه دهید فرزندتان از شما به جواب برسد تا راه های نامناسب و نادرست.گاهی حتی می توانید كتاب بخرید و بدهید بخواند.مهم این است كه شما را به عنوان منبع درست به رسمیت بشناسد.موفق باشید. لیلاكامرانی،كارشناس ارشد روان شناسی بالینی
من جز اون بچه های هستم كه ناخودآگاه در سن 8 سالگی شاهد روابط پدر و مادرم بودم..به خاطر این مشاهده ناگوار دست به چه گناهانی كه نزدم اما بالاخره خدا اون دنیامو اورد جلوی چشام.به قران قسم میخورم اینی كه دارم میگم عین حقیقته.تو عالم خواب و بیداری بودم،دیدم صحنه ای كه دارم میبینم دو قسمته،سمت راستم سفید سفید دورتر یه پله ای هست كه دور نرده هاش فقط گلهای رنگارنگ بودن اون بالاها هم خورشید چنان میدرخشید دیدم روی پله ها مردی با عبای سفید و لباس سفید روشو از من برگردوند كه اون لحظه بهم الهام شد كه اون حضرت علی هست روشو ازم برگردون از پله ها خیلی ناراحت رفت بالا صداش میكردم و گریه وزاری در همین حین هم سمت چپ صحنه شیطان با صورتی سیاه و وحشتناك با چشای قرمز و موهای ژولیده مشكی داره میخنده بهم صحنه اول و فقط صورتشو دیدم.بعد كشید كنار پشت صحنه شو دیدم كه طرف راستش موجودات وحشتناكی كه میدونستم انسان بودن اون دنیا اون شكلی شدن بسته بودن به چوبها و سوخته و زغاله شده بودن موهای همشو بلند بود عین خود شیطان منم كه از كنارشون رد كه میشدم هجوم میاوردن به سمتم خیلی ترسیده بودم.با وحشت نگاشون میكردم و گریه میكردم ،سمت راست صحنه هم دره ای عمیق بود كه آتیش بود توش،انسانها توش میسوختن بعد فریاد بلندی میكشیدن میومدن بالا دوباره میرفتن توی آتیش،سوخته و جزغاله شده بودند.هر چی قربونش برم مولامونو صدا میكردم جواب نمیداد.داشتم میدیدم كه داره از پله ها میره بالا.دیگه بیدار كه شدم به قران مجید قسم اذان صبح گفته میشد.تازه تو الله اكبر بود بلند شدم زار زار گریه كردم.توبه كردم.توبه كردم.امیدوارم خدا منو ببخشه.الان از گناهانم دست كشیدم تو رو خدا شما پدرومادرها این مسائل رو جدی بگیرین.خدا منو دوست داشت كه اون خواب رو دیدم.والا پدرو مادرم به خاطر سهل انگاری رسما جهنمیم كردن.نمیدونم واقعا اون دنیام چی میشه.ولی الان خیلی آرومم.هیچ وقت نمیبخشمشون.ازشون گله دارم.حلالشون نمیكنم.....یه بچه 8 ساله چی میفهمه؟؟؟؟؟بچه از 6 ماهگی قشنگ از صدای پدر و مادرش متوجه میشه و روش به مرور زمان تاثیر میذاره.تو رو جون هركی دوست دارین مواظب بچه هاتون باشین.
مطلب مفیدی بود.مخصوصا درمورد مراقبت جنسی .من كودك 3 ساله ای رو دیدم كه دور از چشم والدینش رفتار جنسی اونا رو تقلید میكرد وفكر میكرد یك بازی یا شوخی هست.
من16سالمه ولی نمیدونم چراپدرومادرم این رونمی فهمن كه نباید طوری رابطه جنسی برقراركنندكه من نفهمم ولی متاسفانه انها این را نمیدانند كه من همه چیزرامی فهمم و همه چیزرا درباره ان میدانم .به نظرتان من بایدچیكاركنم كه آنها این رابفهمند؟
منم همین بدبختی رو دارم ولی نمیدونم چكار كنم
آنهایی كه می گویند روانشناسان نظر دیگری دارند آیا منظورشان فرویدیسم است كه حالا تمام روانشناسان دنیا افكار فروید را خزعبلاتی بیش نمیدانند-هرچند او به روانشناسی به عنوان یك علم كمك كرد
موارد فوق كاملا علمی و ثابت شده است. اون روانشناسانی كه نظرات خاص دارن ،‌ احتمالا از افكار فروید تبعیت دارن و الا حریم میان فرزندان و والدین خصوصا مسائل زناشوئی بسیار حائز اهمیت است و باید رعایت شود.
ممنون از مطالب مفیدتان جاری من یك پسر 5 ساله داره كه تمام مسایل جنسی رو میدونه !
مطالب كاملا مفید و تمام موارد و عكس العملهای گفته شده توسط فرزندان درست و بدون اشتباه بود. من بهره لازم را بردم امید وارم شما نیز با تامل و تفكر بهره لازم را ببرید.
به نظر من جامعه ما آنقدر دو جنس را از یكدیگر جدا كرده‌است كه برای هر كدام از آنها جنس مخالف تبدیل به یك سوال و كنجكاوی بسیار بزرگ شده است و برای پاسخ به این كنجكاوی خود هم جرات نمی‌كنند كه از كسی سوال كنند و به همین دلیل ناچارند به منابعی مانند اینترنت و... روی بیاورند كه در آنها هم اطلاعات درست و هم اطلاعات نادرست پیدا می‌شود و مشكل از همان جایی آغاز می‌شود كه آنها اطلاعات نادرست را درست فرض می‌كنند.
خیلی بزرگ كردید موضوع را ...هیچ یك از این گفته ها مستندات علمی ندارد و نظر روان شناسان چیز دیگری است ...
خوب حالا گیریم والدین هم مراعات كنند ، بچه ها امروزه انواع فیلم ها و سریال های بد رو از ماهواره و ....می بینند .با اونها چه می شه كرد ؟
خیلی مطلب خوبی بود . من مادرانی رو میشناسم كه جلو پسر بچه هایشان لباس های باز می پوشند و فكر می كنند چون محرم است اشكالی ندارد
نظر شما درسته اما نباید خیلی سخت گرفت
من پسر بچه ای ساله دارم كه رفتارهای عجیبی دارد . وقتی بغلش می كنم حسابی مرا فشار می دهد . باید با او چگونه رفتار كنم ؟
من وقتی همسرم را می بوسیدم بچه 9 سالم دید حالا نمیدونم چطوری این موضوع رو پاك كنم وقتی دید خشك شده بود
 

پربازدیدها

آخرین مطالب همه سایت

ضمیمه این هفته