• 2 1
  • 0

تابستانی بپوشید

دوشنبه 3 تیر 1392 ساعت 10:15
اگرچه از مدتها پیش لباس‌های گرم به گنجه‌ها منتقل ‌شده اما حالا که فصل گرم تابستان از راه رسیده، استقبال از لباس‌های تابستانی با رنگ‌های روشن و شاد بیشتر شده است. با این حال، مشخصه یک لباس تابستانی فقط این نیست که بازتر و آستین کوتاه‌تر باشد.

 

دکتر سید مسعود داوودی، متخصص پوست و دانشیار دانشگاه معتقد است: این تصور که لباس تابستانی هر چه بازتر و آستینش هم کوتاه‌تر باشد خنک‌تر خواهد بود، اشتباه است زیرا با وجود افزایش گرمای این فصل، لباس‌های تابستانی باید پوشاننده‌تر باشند تا پوست در برابر اشعه آفتاب در امان بماند.
 
۳ قانون اساسی: پوشیده، روشن، نخی
 
در تابستان آفتاب عمودی می‌تابد، بنابراین احتمال بروز آسیب‌های ناشی از آن بیشتر است. دکتر داوودی می‌گوید: پیراهن‌های تابستانی باید آستین بلند و شلوارها پاچه بلند باشد. رنگ این لباس‌ها هم باید روشن باشد چون لباس‌های روشن، نور خورشید را منعکس می‌کند و گرمای آفتاب جذب این پارچه‌ها نمی‌شود. جنس پوشاک تابستانی هم از آنجا که تهویه و تبخیر عرق بدن از پارچه های نخی بهتر انجام می‌شود، بهتر است نخی باشد.
او با اشاره به این که پوشیدن لباس‌هایی که تار و پود درشت دارد طوری که نور از آن عبور می‌کند، در فضای آزاد، مناسب نیست و بهتر است زیر نور آفتاب لباس‌هایی با تار و پود فشرده و متراکم‌تر پوشیده شود، تاکید می‌کند: تمام این نکته‌ها باید در مورد لباس بچه‌ها با دقت بیشتری در نظر گرفته شود، زیرا پوست بچه‌ها به آفتاب حساس‌تر است و باید پوشش کافی داشته باشند.
 
پوشیدن زیر پیراهنی واجب است
خیلی‌ها فکر می‌کنند هر چه کمتر لباس بپوشند، از گرما بیشتر در امان می‌مانند، اما دکتر داوودی نظر دیگری دارد و توضیح می‌دهد: بعضی افراد بخصوص آقایان، از پوشیدن زیرپوش غفلت می‌کنند، در حالی که این پوشش اگر از جنس نخی باشد، مثل یک حوله روی بدن عمل می‌کند، عرق را به خود می‌گیرد و از نشت عرق به پیراهن جلوگیری کرده، از ایجاد بوی نامطبوع عرق در لباس رو تا حدی جلوگیری می‌شود.
او می‌افزاید: از سوی دیگر پیراهن را به دلیل این که عرق به آن سرایت نمی‌کند، مدت بیشتری می‌توان پوشید بدون این که بوی بدی گرفته باشد.
 
در فضای باز؛ کلاه و عینک
خیلی از ما ایرانی‌ها با کلاه بیگانه‌ایم و غیر از کلاههای بافتنی زمستانی، کلاه دیگری نداریم، اما این پوشش حکم یک ضد آفتاب فیزیکی را دارد و استفاده از آن در روزهای آفتابی واجب است.
دکتر داوودی توصیه می‌کند: هنگام گردش در مناطقی مانند کوه، دشت و دریا، گذاشتن کلاه لبه داری که هم صورت، هم گردن و هم گوش‌ها را از اشعه آفتاب محافظت کند، بسیار ضروری است. علاوه بر آن حتما باید از عینک مناسبی که چشم و پوست اطراف آن را محافظت کند، استفاده کرد.
این متخصص پوست یادآوری می‌کند: البته در زندگی روزمره و برای تردد در شهر هم استفاده از کلاه پیشنهاد می‌شود، زیرا می‌تواند از آسیب پوست تا حد زیادی جلوگیری کند.
 
کفش تابستانی یادتان نرود
درست خواندید؛ کفش تابستانی هم شرط و شروطی دارد که حتما باید به آن‌ها توجه کرد. به گفته این استاد دانشگاه، بهترین کفش برای فصل گرما، کفش‌هایی است که تهویه بهتری دارد، مانند کفش‌های روباز و صندل‌ها، اما اگر کسی در محل کار یا به علت موقعیت اجتماعی امکان پوشیدن چنین کفش‌هایی را ندارد، می‌تواند کفش‌های چرمی یا کفش‌های پارچه ای بپوشد. البته کفش‌های پارچه ای از کفش‌های چرم خنک‌تر و بهتر است، اما آلودگی محیط را به خود می‌گیرد.
به عقیده این متخصص پوست، بدترین کفش‌ها برای پوشیدن در فصل‌های گرم، از جنس چرم‌های مصنوعی است که در قالب کفش‌های ورزشی آن‌ها را می‌بینیم؛ البته در کفش‌های ورزشی جدید امکان تهویه هوا از طریق کف یا کناره‌ها وجود دارد، اما به هر حال پوشیدن کفش با چرم مصنوعی باعث تعریق زیاد پا و اضافه شدن قارچ و ایجاد مشکل می‌شود. وی در مورد پوشیدن کفش و صندل بدون جوراب می‌گوید: در افرادی که تحرک زیادی دارند، چون سر خوردن لبه های کفش و صندل روی پوست راحت‌تر است، پوشیدن جوراب نخی از آسیب پوست پیشگیری می‌کند، ولی در افرادی که تحرک چندانی ندارند، آنچنان مشکل ساز نیست.
از سوی دیگر، با نپوشیدن جوراب، امکان تابش آفتاب به پوست پا بیشتر است. البته آفتاب از جوراب هم رد می‌شود، ولی پوشیدن جوراب سفید با رنگ روشنی که نور آفتاب را منعکس کند، عوارض و اثر آفتاب را کمتر خواهد کرد.
 
در گشت و گذارها لباس روشن نپوشید
در فصل تابستان اگر قصد رفتن به محیط باز را دارید، باید بدانید شرایط لباس پوشیدن متفاوت است. دکتر داوودی می‌گوید: برخلاف آنچه در مورد رنگ لباس در شرایط عادی توصیه شد، نباید در چنین محیط‌هایی لباس روشن پوشید، چون باعث جذب حشرات می‌شود و امکان گزیدگی افزایش می‌یابد. در این شرایط لباس نخی، ولی با رنگ‌های نه چندان روشن بهتر است؛ ضمن این که لباس‌ها حتما باید پوشیده باشد.
 
عرق سوز، بلایی تابستانی
تا به حال هر چه گفتیم در مورد لباس‌های رو بود، اما نباید از لباس‌های زیر هم غافل شد. این متخصص پوست با بیان این جمله‌ها ادامه می‌دهد: لباس‌های زیر هم باید از جنسی باشد که امکان تهویه و تبخیر عرق با پوشیدن آن‌ها فراهم باشد، یعنی باید نخی باشد. تمام لباس‌های تابستانی، حتی لباس‌های زیر نباید چسبان باشد بلکه باید گشاد باشد تا به دنبال فعالیت، ساییدگی لباس با پوست، اتفاق نیفتد و پوست آسیب نبیند.
وی ادامه می‌دهد: مهم‌ترین آسیبی که در اثر ساییدگی لباس تنگ با پوست ایجاد می‌شود، عرق سوز است پس کسانی که مستعد عرق سوز هستند، به خصوص افرادی که وزنشان زیاد است، ضمن این که لباس گشاد می‌پوشند، حتما باید لباس زیر پاچه دار بپوشند تا دچار مشکل آزاردهنده عرق سوز نشوند. به گفته این استاد دانشگاه، لباس‌هایی با پارچه های ضخیم‌تر و زمخت مثل شلوارهای جین ساییدگی کشاله‌ها را به دنبال دارد و باعث عرق بیشتر و عرق سوز می‌شود و به دلیل مرطوب بودن محیط، امکان قارچی شدن ناحیه های مورد تماس با لباس و بروز مشکلات بعدی بیشتر است. عرق سوز بیشتر سوزش و خارش را در پی دارد و اگر قارچ روی آن سوار شود، خارش بیشتر می‌شود. اگر عرق سوز طول بکشد، می‌توان به قارچی شدن آن شک کرد.

 

 

تعویض روزانه لباس و استحمام را فراموش نکنید

در تابستان به علت تعریق امکان آلوده شدن لباس به عرق زیاد است، بهتر است کسانی که تعریق زیادی دارند، حتما هر روز لباس های زیر و رویشان را عوض کنند و استحمام داشته باشند.

این استاد دانشگاه با یادآوری این که اگر کسی زیرپیراهنی بپوشد، مجبور نخواهد بود لباس های رویش را هر روز تعویض کند، تاکید می کند: البته این موضوع به شرایط هر فرد بستگی دارد، ولی بهتر است زیرپیراهنی در هر صورت به طور روزانه عوض شود چون یکی از دلایل بوی نامطبوع بدن، دیر عوض کردن این لباس است. ممکن است کسی هر روز دوش بگیرد، ولی چون همان لباس روز قبل را به تن می کند، بوی عرق بدهد.

>> جام جم آنلاین

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1091345621639524120
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

اخبار مرتبط

پربازدیدها

آخرین مطالب همه سایت

ضمیمه این هفته