• ‌اقتصاد بن‌بست ندارد

  در اواخر سال 92 که سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد هدف اصلی از ابلاغ این سیاست‌ها این بود که اقتصاد ایران بتواند اقتصادی مقاوم را طراحی و عملیاتی کند؛ اقتصادی که در مقابل تکانه‌های داخلی و خارجی مقاوم باشد. به همین منظور نیز ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شکل گرفت تا عملاً آمادگی اقتصاد ایران برای تکانه‌های داخلی و خارجی فراهم شود. رهبر انقلاب در ابلاغ همان سیاست‌ها به 5 مؤلفه تاکید داشتند که باید در ستاد فرماندهی برنامه‌ریزی می‌شد:

 • 3 مسیر متفاوت ایران امروز

  رمضان دو سال پیش دردیدار شاعران، یکی از شاعران خطاب به رهبر انقلاب گفت اگر شمشیر بکشید، سینه‌هایی که بیایند جلوی شما بایستند و مقابل دشمنان شما سینه سپر کنند [زیاد است‌] و رهبری در جواب گفتند من شمشیر را کشیدم، مشغولیم، ما از چپ و راست داریم می‌زنیم... بیانات دیروز رهبری از مصادیق همین شمشیرزنی از چند جهت بود؛چرا که سه جریان با توجه به مشکلات جاری کشور تلاش می‌کنند بر آینده کشور تاثیر منفی بگذارند و رهبری علاوه بر این‌که در مقابل این سه ایستاده است، به دنبال ایجاد راه چهارمی برای حل مشکلات اقتصادی و مبارزه با فساد است.

 • پشتوانه محکمی برای مبارزه با فساد

  دستور مهم رهبر انقلاب در پاسخ به درخواست رئیس قوه قضاییه برای برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی از جمله ظرفیت‌های قانون اساسی است که با توجه به شرایط جنگی اقتصادی امروز کشور اتخاذ شده است و کاملا با موازین قانونی تطابق دارد.

 • گرانی، شکارچی حیات‌وحش شد

  حیات وحش کشور چوب حراج خورده است؛ زهرفروشان به دنبال شکار عقرب و مار هستند، عده‌ای دیگر‌ در سودای فروش لانه خفاش غارها را یکی پس از دیگری می‌گردند، عده‌ای نیز در جنوب کشور به جان صدف و مرجان‌ها افتاده‌اند. در زیستگاه‌ها و مناطق حفاظت‌شده نیز کم نیستند شکارچیانی که ماشه اسلحه‌شان را با هدف گوشت شکار می‌چکانند.

 • ماهیگیری از خزر گل‌آلود

  درباره وضعیت تراز آب خزر این روزها اطلاعات متفاوتی منتشر می‌شود که برخی از این اطلاعات درست نیست. به عنوان مثال سمیناری به مناسبت روز دریای خزر توسط معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شد که در این سمینار، کارشناسی از وزارت علوم درباره وضعیت خزر و نوسانات تراز آب این دریا اطلاعاتی ارائه کرد. به نظرم این اطلاعات خیلی درست نیست. بر اساس نظرات ارائه شده در این سمینار، تراز آب خزر همچنان در حال کاهش و پسروی است.

 • مقابله سیستمی با احتکار‌‌

  به نظرم برای مقابله با موضوع احتکار، نیازی به وضع قوانین جدید نیست بلکه باید روش‌هایمان را اصلاح کنیم. رئیس مجلس چندی پیش موضوع مهمی را مطرح کرد و آن بحث الکترونیکی کردن سیستم‌ها بود که متاسفانه بعد از 40 سال هنوز روش‌های ما سنتی است که این موضوع در همه زمینه‌ها به ما آسیب می‌زند.

 • آینده ملتهب و مبهم کردستان عراق

  در شرایطی که وضعیت سیاسی - اجتماعی عراق در چند وقت اخیر به خصوص بعد از انتخابات پارلمانی چندان مثبت ارزیابی نمی شود، اقتضائات اقلیم کردستان عراق هم التهابات، تنش ها و اختلافات خاص خود را در این مدت داشته است.

 • فهرست محرمانه‌ها

  این که برخی از دولتی‌ها می‌گویند انتشار فهرست تمام دریافت‌کنندگان ارز 4200 در طول چهار ماه گذشته به مصلحت کشور نیست و برخی از موارد این فهرست همچنان در فهرست محرمانه‌ها قرار دارد نوعی فرار به جلو و نگرانی از افشای مفاسد احتمالی رخ‌داده است.

 • نمی‌توانند مانع روابط خوب ایران و عراق شوند

  آغاز مجدد برخی تحریم‌های آمریکا علیه ایران واکنش‌هایی را میان قاطبه مردم عراق، رهبران، گروه‌ها و دولتمردان عراق در پی داشت، چرا که مردم عراق خودشان قربانی تحریم‌های اقتصادی ظالمانه‌ای هستند که در گذشته به دلیل سیاست‌های صدام شکل گرفته بود و از آن به عنوان تجربه تلخ یاد می‌کنند.

 • هیمنه‌ای که در آتش می‌سوزد

  یکی از مهم‌ترین اقدامات هوشمند غرب بویژه آمریکا، تصویری است که از خود در ذهن مردم جهان ساخته‌اند. در این تصویر، آمریکا ابرقدرتی شکست‌ناپذیر، فاقد مشکلات اساسی، توانمند برای حل همه بحران‌ها و مردم آمریکا خوشبخت‌ترین مردم دنیا معرفی شده‌اند. به عبارت دیگر، این باور در داخل و خارج آمریکا ایجاد و تقویت شده است که آمریکا ثروتمند، قدرتمند، سخاوتمند و اصیل‌ترین کشور جهان است!

 • تخلفات اندک اما غیرقابل پذیرش‌‌

  اغلب قریب‌به اتفاق نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با شناختی که در سه دوره نمایندگی کسب کرده‌ام افراد پاکدستی هستند که صرفا در چارچوب قوانین و اختیارات عمل می‌کنند و هیچ‌گاه وارد زد و بندهای سیاسی نمی‌شوند.

 • خبرنگاران کوچک!

  این‌که چطور کشیده شدم به دفتر نشریه را یادم نیست. این‌که به دعوت رفقا بود یا برگه پرینت شده در تابلوی اعلانات دانشکده. سال‌های اول دهه 80 بود و دو سه سال آخر دولت دوم اصلاحات و اوج کنش‌های سیاسی.

 • نوشتن روی زمین خاکی

  «از کجا شروع شد؟»؛ زمین‌های خاکی جنوب شهر خاطره مشترکی میان همه فوتبالیست‌های مطرح دهه 50 و 60 ایران بود.

 • چرا اسیر نقدینگی شدیم ؟

  ‌‌نقدینگی به بیش از 1500 هزار میلیارد تومان رسیده که بررسی‌ها نشان می‌دهد خلق این نقدینگی توسط شبکه بانکی صورت گرفته است. بانک‌ها از طریق خلق پول، تسهیلات ارائه می‌کنند و درنهایت نقدینگی ایجاد خواهد شد. اگر بانک‌ها تسهیلات ارائه نکنند و وارد حوزه خریدوفروش نشوند خلق پول صورت نمی‌گیرد اما بانک‌ها در این بخش فعالیت زیادی داشتند. در شرایطی که نقدینگی افزایش می‌یابد سرعت چرخش پول بالا می‌رود و درنهایت موجب تورم خواهد شد.

 • تجدید بیعت با آرمان‌های اصیل رسانه‌ای

  در تقویم جمهوری اسلامی 17 مرداد سالروز شهادت شهید محمود صارمی به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است. روزی برای تجلیل از اصحاب رسانه و قلم، هم‌آنان که در خط مقدم نبرد رسانه‌ای ایستاده‌اند و از آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی و اهداف مقدس ملت بزرگ ایران در عرصه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دفاع می‌کنند.