• چرا اسیر نقدینگی شدیم ؟

  ‌‌نقدینگی به بیش از 1500 هزار میلیارد تومان رسیده که بررسی‌ها نشان می‌دهد خلق این نقدینگی توسط شبکه بانکی صورت گرفته است. بانک‌ها از طریق خلق پول، تسهیلات ارائه می‌کنند و درنهایت نقدینگی ایجاد خواهد شد. اگر بانک‌ها تسهیلات ارائه نکنند و وارد حوزه خریدوفروش نشوند خلق پول صورت نمی‌گیرد اما بانک‌ها در این بخش فعالیت زیادی داشتند. در شرایطی که نقدینگی افزایش می‌یابد سرعت چرخش پول بالا می‌رود و درنهایت موجب تورم خواهد شد.

 • تجدید بیعت با آرمان‌های اصیل رسانه‌ای

  در تقویم جمهوری اسلامی 17 مرداد سالروز شهادت شهید محمود صارمی به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است. روزی برای تجلیل از اصحاب رسانه و قلم، هم‌آنان که در خط مقدم نبرد رسانه‌ای ایستاده‌اند و از آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی و اهداف مقدس ملت بزرگ ایران در عرصه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دفاع می‌کنند.

 • به بهانه روز خبرنگار

  خبرنگار نه خبر بیار...

  ١٧مرداد که به پاس گرامیداشت روز شهادت شهید صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزارشریف افغانستان روز خبرنگار نامگذاری شده، فرصتی است تا نگاهی داشته باشیم به اهمیت و جایگاه خبرنگاران در عرصه رسانه .

 • به بهانه هفدهم مرداد، روز خبرنگار

  خبرنگاران و فضای مجازی

  هرساله به بهانه هفدهم مرداد روز خبرنگار، علاوه بر گرامیداشت این حرفه و خبرنگاران، یادداشت های مختلفی هم درباره اهمیت کار خبرنگاران، سختی های کار و مطالبات آنان و ... منتشر می شود، که همه آنها مهم و به جای خود، قابل تامل و پیگیری است، اما این کمترین در این یادداشت بنا دارم تا با نگاه به شرایط کنونی جامعه، به یکی از الزامات مهم خبرنگاری به روز، و به طور مشخص، حضور و فعالیت در فضای مجازی سخن بگویم .

 • لزوم اجرای نظام چندلایه تامین‌اجتماعی

  سیر صعودی قیمت دلارو تورم موضوعی است که این روزها اذهان عمومی را به طرز عجیبی درگیر کرده است. به گونه‌ای که تاثیر آن در زندگی مردم عادی هم به چشم می‌خورد. بالارفتن تورم یا افزایش شدید و مستمر قیمت کالاها و خدمات، آثار مخربی در ابعاد اقتصادی و اجتماعی باقی می‌گذارد. این آثار مخرب علاوه بر مردم عادی اکنون گریبانگیر قشر خاصی در جامعه شده است. قشری که زنان سرپرست خانوار هستند و کوچک‌ترین تنشی در شرایط اقتصادی، زندگی این گروه آسیب‌پذیر را به چالش می‌کشد.

 • روز خبرنگار؛

  نقش خبرنگاران کمتر از دانشمندان نیست...

  امروز با گسترش وسایل ارتباط جمعی، ارتباط بین انسان ها در سراسر کره زمین به قدری نزدیک بهم شده که تئوری«دهکده جهانی» آقای مارشال مک لوهان که در توصیف آینده جهان، تحت تأثیر وسایل ارتباط جمعی به کار برد، امروزه به وقوع پیوسته است.

 • پیامدهای بحران آفرینی در کانون ژئوپلتیک ایران

  ژئوپلتیک عمدتا بر تاثیر دو عامل " قدرت" و "مکان" بر یکدیگر تکیه دارد . تاثیر مکان بر قدرت به حدی است که گاه قدرت به تمامی تحت الشعاع حساسیت مکانی قرار می گیرد. به عبارت دیگر در مفهوم ژئوپلتیک ، ویژگی های جغرافیایی یک منطقه می تواند به راحتی قدرت سیاسی و نظامی آن را در مقایسه با دیگر مناطق تا چند برابر افزایش دهد.

 • اقدامات فرا«بسته» نیاز است

  ‌‌بسته ارزی بانک مرکزی یکشنبه شب توسط رئیس کل جدید بانک مرکزی رونمایی شد و انتظار می‌رفت این بسته ابعاد مختلفی داشته باشد؛ اما تنها به بدیهیات اشاره کرده و کاستی‌های زیادی دارد. بسته ارزی که پیش از این منتشر شده بود دارای خطاهای زیادی بود و موجب رانت ارزی، غیرشفاف شدن بازار ارز، فساد و هرج مرج اقتصادی شد اما بسته جدید به عنوان اصلاحیه انتشار یافت و نمی‌توان نام آن را بسته نامید بلکه باید اصلاحیه بسته اشتباه قبلی عنوان کرد.

 • رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در آستانه روز خبرنگار؛

  خبرنگاران امنیت شغلی ندارند

  هفده مرداد که به نام روز خبرنگار نامگذاری شده است هر سال در مناطق مختلف ایران اسلامی روزیست برای پاسداشت مقام خبرنگار .

 • منفعت‌طلبی اروپا در قبال ایران

  بسته تضمین‌های اروپا برای مقابله با آثار خروج آمریکا از برجام همچنان در پیچ و خم مذاکرات سیاسی قرار دارد. باور دولت و دستگاه دیپلماسی کشورمان این بود که اروپا از خروج آمریکا از برجام استقبال نمی‌کند و مقابل آن می‌ایستد. در عین حال باید توجه داشته باشیم نباید به یک موضوع مبهم اتکا کرده و فرض کنیم اروپا از ما حمایت خواهد کرد، چرا که اروپا دنبال منافع خود است و وابستگی‌های بسیاری به آمریکا دارد.

 • تحریم‌های مالی آمریکا جدی نیست

  ‌‌تحریم‌هایی که آمریکا قرار است امروز بازگرداند، دو نوع است:‌ تحریم‌های مالی و غیرمالی. تحریم‌های مالی شامل تحریم‌های مربوط به اسکناس و اوراق مالی و طلاست. تحریم‌های غیرمالی نیز شامل خودرو و هواپیماست که متخصصان مربوطه باید درباره میزان اثرگذاری آن براقتصاد کشورمان اظهارنظر کنند.

 • ریاض و ابوظبی؛ ائتلاف شکننده

  در سال‌های اخیر عربستان سعودی و امارات عربی متحده توانسته‌اند با اتخاذ سیاست‌های منطقه‌ای بر پایه تهدیدات مشترک، ائتلافی نظامی، امنیتی و سیاسی را در سطح شبه‌جزیره عربستان و حتی خاورمیانه شکل دهند که دارای ویژگی‌های خاص خود در میان اعراب است. به عنوان نمونه می‌توان شاخصه‌هایی چون بلندپروازی دیپلماتیک با تاثیرگذاری بر کشورهای خارج از محدوده ژئوپلتیک خود یا ایجاد روابط حداکثری متقابل خارج از شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس را مورد اشاره قرار داد.

 • سیاست هارمونیک

  موسیقی هنر مهمی است. همین است که وقتی رنگ اعتراض به خود می‌گیرد، می‌تواند توده مردم را با اعتراض خود همراه کند. نه این‌که دیگر گونه‌های هنر از این کار عاجز باشند، اما مانایی موسیقی بر ذهن افراد این تاثیر را نسبت به دیگر حوزه‌ها چند برابر می‌کند. این ارتباط آنقدر عمیق بوده که حتی گونه‌ای از موسیقی ظهور می‌کند که برخاسته از اعتراض است.