• فهرست محرمانه‌ها

  این که برخی از دولتی‌ها می‌گویند انتشار فهرست تمام دریافت‌کنندگان ارز 4200 در طول چهار ماه گذشته به مصلحت کشور نیست و برخی از موارد این فهرست همچنان در فهرست محرمانه‌ها قرار دارد نوعی فرار به جلو و نگرانی از افشای مفاسد احتمالی رخ‌داده است.

 • نمی‌توانند مانع روابط خوب ایران و عراق شوند

  آغاز مجدد برخی تحریم‌های آمریکا علیه ایران واکنش‌هایی را میان قاطبه مردم عراق، رهبران، گروه‌ها و دولتمردان عراق در پی داشت، چرا که مردم عراق خودشان قربانی تحریم‌های اقتصادی ظالمانه‌ای هستند که در گذشته به دلیل سیاست‌های صدام شکل گرفته بود و از آن به عنوان تجربه تلخ یاد می‌کنند.

 • هیمنه‌ای که در آتش می‌سوزد

  یکی از مهم‌ترین اقدامات هوشمند غرب بویژه آمریکا، تصویری است که از خود در ذهن مردم جهان ساخته‌اند. در این تصویر، آمریکا ابرقدرتی شکست‌ناپذیر، فاقد مشکلات اساسی، توانمند برای حل همه بحران‌ها و مردم آمریکا خوشبخت‌ترین مردم دنیا معرفی شده‌اند. به عبارت دیگر، این باور در داخل و خارج آمریکا ایجاد و تقویت شده است که آمریکا ثروتمند، قدرتمند، سخاوتمند و اصیل‌ترین کشور جهان است!

 • تخلفات اندک اما غیرقابل پذیرش‌‌

  اغلب قریب‌به اتفاق نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با شناختی که در سه دوره نمایندگی کسب کرده‌ام افراد پاکدستی هستند که صرفا در چارچوب قوانین و اختیارات عمل می‌کنند و هیچ‌گاه وارد زد و بندهای سیاسی نمی‌شوند.

 • خبرنگاران کوچک!

  این‌که چطور کشیده شدم به دفتر نشریه را یادم نیست. این‌که به دعوت رفقا بود یا برگه پرینت شده در تابلوی اعلانات دانشکده. سال‌های اول دهه 80 بود و دو سه سال آخر دولت دوم اصلاحات و اوج کنش‌های سیاسی.

 • نوشتن روی زمین خاکی

  «از کجا شروع شد؟»؛ زمین‌های خاکی جنوب شهر خاطره مشترکی میان همه فوتبالیست‌های مطرح دهه 50 و 60 ایران بود.

 • چرا اسیر نقدینگی شدیم ؟

  ‌‌نقدینگی به بیش از 1500 هزار میلیارد تومان رسیده که بررسی‌ها نشان می‌دهد خلق این نقدینگی توسط شبکه بانکی صورت گرفته است. بانک‌ها از طریق خلق پول، تسهیلات ارائه می‌کنند و درنهایت نقدینگی ایجاد خواهد شد. اگر بانک‌ها تسهیلات ارائه نکنند و وارد حوزه خریدوفروش نشوند خلق پول صورت نمی‌گیرد اما بانک‌ها در این بخش فعالیت زیادی داشتند. در شرایطی که نقدینگی افزایش می‌یابد سرعت چرخش پول بالا می‌رود و درنهایت موجب تورم خواهد شد.

 • تجدید بیعت با آرمان‌های اصیل رسانه‌ای

  در تقویم جمهوری اسلامی 17 مرداد سالروز شهادت شهید محمود صارمی به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است. روزی برای تجلیل از اصحاب رسانه و قلم، هم‌آنان که در خط مقدم نبرد رسانه‌ای ایستاده‌اند و از آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی و اهداف مقدس ملت بزرگ ایران در عرصه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دفاع می‌کنند.

 • به بهانه روز خبرنگار

  خبرنگار نه خبر بیار...

  ١٧مرداد که به پاس گرامیداشت روز شهادت شهید صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزارشریف افغانستان روز خبرنگار نامگذاری شده، فرصتی است تا نگاهی داشته باشیم به اهمیت و جایگاه خبرنگاران در عرصه رسانه .

 • به بهانه هفدهم مرداد، روز خبرنگار

  خبرنگاران و فضای مجازی

  هرساله به بهانه هفدهم مرداد روز خبرنگار، علاوه بر گرامیداشت این حرفه و خبرنگاران، یادداشت های مختلفی هم درباره اهمیت کار خبرنگاران، سختی های کار و مطالبات آنان و ... منتشر می شود، که همه آنها مهم و به جای خود، قابل تامل و پیگیری است، اما این کمترین در این یادداشت بنا دارم تا با نگاه به شرایط کنونی جامعه، به یکی از الزامات مهم خبرنگاری به روز، و به طور مشخص، حضور و فعالیت در فضای مجازی سخن بگویم .

 • لزوم اجرای نظام چندلایه تامین‌اجتماعی

  سیر صعودی قیمت دلارو تورم موضوعی است که این روزها اذهان عمومی را به طرز عجیبی درگیر کرده است. به گونه‌ای که تاثیر آن در زندگی مردم عادی هم به چشم می‌خورد. بالارفتن تورم یا افزایش شدید و مستمر قیمت کالاها و خدمات، آثار مخربی در ابعاد اقتصادی و اجتماعی باقی می‌گذارد. این آثار مخرب علاوه بر مردم عادی اکنون گریبانگیر قشر خاصی در جامعه شده است. قشری که زنان سرپرست خانوار هستند و کوچک‌ترین تنشی در شرایط اقتصادی، زندگی این گروه آسیب‌پذیر را به چالش می‌کشد.

 • روز خبرنگار؛

  نقش خبرنگاران کمتر از دانشمندان نیست...

  امروز با گسترش وسایل ارتباط جمعی، ارتباط بین انسان ها در سراسر کره زمین به قدری نزدیک بهم شده که تئوری«دهکده جهانی» آقای مارشال مک لوهان که در توصیف آینده جهان، تحت تأثیر وسایل ارتباط جمعی به کار برد، امروزه به وقوع پیوسته است.

 • پیامدهای بحران آفرینی در کانون ژئوپلتیک ایران

  ژئوپلتیک عمدتا بر تاثیر دو عامل " قدرت" و "مکان" بر یکدیگر تکیه دارد . تاثیر مکان بر قدرت به حدی است که گاه قدرت به تمامی تحت الشعاع حساسیت مکانی قرار می گیرد. به عبارت دیگر در مفهوم ژئوپلتیک ، ویژگی های جغرافیایی یک منطقه می تواند به راحتی قدرت سیاسی و نظامی آن را در مقایسه با دیگر مناطق تا چند برابر افزایش دهد.

 • اقدامات فرا«بسته» نیاز است

  ‌‌بسته ارزی بانک مرکزی یکشنبه شب توسط رئیس کل جدید بانک مرکزی رونمایی شد و انتظار می‌رفت این بسته ابعاد مختلفی داشته باشد؛ اما تنها به بدیهیات اشاره کرده و کاستی‌های زیادی دارد. بسته ارزی که پیش از این منتشر شده بود دارای خطاهای زیادی بود و موجب رانت ارزی، غیرشفاف شدن بازار ارز، فساد و هرج مرج اقتصادی شد اما بسته جدید به عنوان اصلاحیه انتشار یافت و نمی‌توان نام آن را بسته نامید بلکه باید اصلاحیه بسته اشتباه قبلی عنوان کرد.