• ائتلاف چهارجانبه در عراق و شکست حربه «مداخله جویی» ایالات متحده

  انتخابات پارلمانی عراق با تمام فراز و نشیب هایی که طی قریب به سه ماه گذشته پشت سر گذاشت، اکنون به ایستگاه «ائتلاف سازی‌های پسا انتخاباتی» که از قضاء ازجمله سرنوشت سازترین مراحل در جریان انتخابات محسوب می شود، رسیده است. برهمین اساس، احزاب، جریان ها و گروه‌های سیاسی هریک بر اساس خط مشی و ایدئولوژی که دارند در تکاپوی تشکیل ائتلاف‌های گسترده هستند.

 • لوازم پیشرفت خودروسازی

  این روزها که قیمت خودرو به طور مداوم افزایش می‌یابد بد نیست نگاهی به عمق این معضل بیندازیم که به سه سال پیش بازمی‌گردد. در سال 94 زمزمه همکاری دوباره خودروسازان بزرگ ایرانی با شرکت‌های پژو و رنو فرانسه پس از رفع تحریم‌ها مطرح شد و درنهایت قراردادهایی بین شرکت‌های خودروساز ایرانی و فرانسوی به امضا رسید.

 • عبرت های تاریخی 28 مرداد

  رویداد 28 مرداد 1332 از دو جنبه مداخلات خارجی و زمینه و بستر داخلی قابل بررسی است. واقعیت آن است که توطئه علیه نهضت ملی ایران از سوی انگلستان و آمریکا ابدا اتفاق بعیدی به نظر نمی‌رسید. به هرحال انگلستان منافع خود را در فرآیند نهضت ملی ایران از دست داده و در دادگاه بین‌المللی لاهه هم به در بسته خورده بود.

 • 28 مرداد؛ کودتا یا قیام ملی؟

  آنچه باعث شد جریان ۲۸ رقم بخورد اشتباهات عدیده دکتر مصدق است. باید توجه داشت در هر شکستی یک اشتباه وجود دارد که منجر به شکست می‌شود. دولت دکتر مصدق نیز سال 1332 شکست خورد و این شکست مولود اشتباهات بزرگ ایشان بود.دکتر مصدق بر این عقیده بود با همکاری با آمریکایی‌ها می‌تواند انگلیس را از کشور بیرون کند و در این راه امتیازات فراوانی به آمریکایی‌ها داد؛ اما در پایان، آنها همان‌گونه که انتظار می‌رفت ماجرای 28 مرداد را به‌وجود آوردند.

 • به بهانه کودتای 28 مرداد

  کودتای 28 مرداد سرنوشت کشورمان را نیم قرن به تباهی کشاند

  جهان در آستانه جنگ جهانی دوم به دو قطب کمونیستی و سرمایه داری تقسیم شده بود. انگلیس، آلمان، آمریکا، ژاپن و روسیه، پنج قدرت اصلی جهان به شمار می رفتند. در این میان آمریکا با رویارو قراردادن آلمان و روسیه، رقیب را تضعیف کرد و با افزایش تولیدات نظامی خود، گروه کثیری بیکار را جذب کرد و اقتصاد نابه‌سامان خود را سروسامان داد، به طوری شکوفایی اقتصاد آمریکا به زیان کشورهای اروپایی به پایان رسید، در نتیجه آمریکا توانست تمام عوارض بحران اقتصادی خود را جبران کند.

 • کودتا 28 مرداد برای تمام ملت ها درس بزرگی شد

  یکی از ترفندهای استکبار جهانی، تزریق اندیشه های اشتباه و توهمی به مردم است؛ به عنوان مثال نیروهای آزادیخواه و سازمان‌های سیاسی طرفدار استقلال و آزادی، به ملت ها می قبولاندند بدون اتکا به یک قدرت خارجی نمی توان علیه دیکتاتورهای خارجی حاکم بر کشور قیام و مبارزه کرد.

 • عباس سلیمی نمین:

  عدم اتحاد ملت ایران، کودتای 28 مرداد را رقم زد

  آنچه بیش از همه چیز می تواند برای ما قابل توجه باشد ، این است چه عواملی باعث برتری دشمن نسبت به ما می شود. آیا تحریم یکی از فاکتورهای برتری دشمن است ؟ آیا فشارهای متعدد سیاسی و نظامی می تواند موثر باشد؟ تمام اتفاقاتی که امروزه شاهد آن هستیم به نوعی سال های گذشته که ملت ایران اصرار به ملی شدن نفت داشت و در صدد جلوگیری از غارت منابع خدادادی کشور بود نیز با آن مواجه شد.

 • اهداف آمریکا از تشکیل گروه اقدام

  وزیر خارجه آمریکا از تشکیل گروه اقدام ایران متشکل از کارشناسان سیاست خارجی این وزارتـــــخانه و دیــــــــــگر بخش‌های دولت آمریکا خبر داده است.

 • رنگ سیاه بر پرده نقره‌ای

  نام زنده یاد سید ضیاءالدین دری با سریال‌های مشهوری همچون «کیف انگلیسی» و «کلاه پهلوی» گره خورده است، کارگردان نام آشنای سینما و تلویزیون ایران که خالق آثاری همچون «سینما سینماست»، «در سرزمینی دیگر»، «باد و شقایق» و «لژیون» هم بود، فیلم‌هایی که هر کدامشان، خاطرات بسیاری برای سینمادوستان بر پرده نقره‌ای آفریدند و اینک، خاطره‌ساز هنرمندی هستند که این آثار را به جامعه هنری ایران تقدیم کرد.

 • یادداشت شهریار زرشناس برای جام جم آنلاین

  دولت سازندگی با نسخه نئولیبرالی ساختمان اقتصاد را رو به فروپاشی برد

  شهریار زرشناس پژوهشگر برجسته ایرانی معتقدست: از سال 68 به بعد تحت عنوانی که جنگ تمام شده و فرصت برنامه ریزی استراتژیک وجود دارد، دولت سازندگی الگوی توسعه را ارائه داد، الگوی توسعه ای که دقیقا بر مبنای نئولیبرالیسم است. دولت سازندگی با نسخه نئولیبرالی ساختمان اقتصاد را رو به فروپاشی برد.

 • ‌اقتصاد بن‌بست ندارد

  در اواخر سال 92 که سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد هدف اصلی از ابلاغ این سیاست‌ها این بود که اقتصاد ایران بتواند اقتصادی مقاوم را طراحی و عملیاتی کند؛ اقتصادی که در مقابل تکانه‌های داخلی و خارجی مقاوم باشد. به همین منظور نیز ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شکل گرفت تا عملاً آمادگی اقتصاد ایران برای تکانه‌های داخلی و خارجی فراهم شود. رهبر انقلاب در ابلاغ همان سیاست‌ها به 5 مؤلفه تاکید داشتند که باید در ستاد فرماندهی برنامه‌ریزی می‌شد:

 • 3 مسیر متفاوت ایران امروز

  رمضان دو سال پیش دردیدار شاعران، یکی از شاعران خطاب به رهبر انقلاب گفت اگر شمشیر بکشید، سینه‌هایی که بیایند جلوی شما بایستند و مقابل دشمنان شما سینه سپر کنند [زیاد است‌] و رهبری در جواب گفتند من شمشیر را کشیدم، مشغولیم، ما از چپ و راست داریم می‌زنیم... بیانات دیروز رهبری از مصادیق همین شمشیرزنی از چند جهت بود؛چرا که سه جریان با توجه به مشکلات جاری کشور تلاش می‌کنند بر آینده کشور تاثیر منفی بگذارند و رهبری علاوه بر این‌که در مقابل این سه ایستاده است، به دنبال ایجاد راه چهارمی برای حل مشکلات اقتصادی و مبارزه با فساد است.

 • پشتوانه محکمی برای مبارزه با فساد

  دستور مهم رهبر انقلاب در پاسخ به درخواست رئیس قوه قضاییه برای برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی از جمله ظرفیت‌های قانون اساسی است که با توجه به شرایط جنگی اقتصادی امروز کشور اتخاذ شده است و کاملا با موازین قانونی تطابق دارد.

 • گرانی، شکارچی حیات‌وحش شد

  حیات وحش کشور چوب حراج خورده است؛ زهرفروشان به دنبال شکار عقرب و مار هستند، عده‌ای دیگر‌ در سودای فروش لانه خفاش غارها را یکی پس از دیگری می‌گردند، عده‌ای نیز در جنوب کشور به جان صدف و مرجان‌ها افتاده‌اند. در زیستگاه‌ها و مناطق حفاظت‌شده نیز کم نیستند شکارچیانی که ماشه اسلحه‌شان را با هدف گوشت شکار می‌چکانند.

 • ماهیگیری از خزر گل‌آلود

  درباره وضعیت تراز آب خزر این روزها اطلاعات متفاوتی منتشر می‌شود که برخی از این اطلاعات درست نیست. به عنوان مثال سمیناری به مناسبت روز دریای خزر توسط معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شد که در این سمینار، کارشناسی از وزارت علوم درباره وضعیت خزر و نوسانات تراز آب این دریا اطلاعاتی ارائه کرد. به نظرم این اطلاعات خیلی درست نیست. بر اساس نظرات ارائه شده در این سمینار، تراز آب خزر همچنان در حال کاهش و پسروی است.