• پیمان NPT یا اجرای دکترین داموکلس توسط قدرت‌ها

  ازجمله مفاهیمی که در عصر حاضر ارتباط گسترده‌ای با موضوع حفظ صلح و امنیت جهانی و منطقه‌ای دارد، مقوله خلع سلاح خصوصاً خلع سلاح اتمی است. بااینکه طی سالیان گذشته تلاش‌هایی در این راستا صورت گرفته است اما تغییرهای سیاسی و رویکرد تبعیض‌آمیز قدرت‌ها موانع مهمی در تحقق نتایج مطلوب در این مسیر به وجود آورده است.

 • NPTپیمانی برای صلح جهانی یا ابزار فشاری علیه برنامه هسته‌ای ایران

  پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (Nuclear Non-Proliferation Treaty & NPT) در ژانویه 1967 بین چند کشور منعقد شد. این پیمان در مقام عمل کشورهای جهان را به دودسته برخوردار از صلاح هسته‌ای و کشورهای فاقد سلاح هسته‌ای تقسیم می‌کند.

 • رسانه ملی در برابر تاراج و حراج «سرمایه اجتماعی»

  رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مد ظله العالی) اخیرا در دو سخنرانی مختلف و با فاصله زمانی اندک، یک موضوع مهم را مورد توجه ویژه قرار داده‌اند که ضرورت تأمل درباره آن را دوچندان می‌کند.

 • پیشرفت، راهکار مقابله با تصویرسازی دشمن

  هفته گذشته، پیش‌نویس الگوی پایه اسلامی- ایرانی پیشرفت، همراه ابلاغی از سوی رهبر حکیم انقلاب اسلامی منتشر شد؛الگویی که با تلاش نظام‌مند هزاران صاحب‌نظر و استاد دانشگاه و حوزه و پس از هفت سال به این مرحله رسید.

 • آفت خطرناکی به نام فقر

  با توجه به تعاریفی که درباره فقر شده استفقر عبارت است از ناتوانی در تامین نیازمندیهای کافی انسانی درجهت رسیدن به یک زندگی شایسته که سبب رسیدن به کمال انسانی است.

 • پروژه مشهد و درس اربعین برای آمریکا

  شواهد نشان می‌دهد هدف طرح رسانه‌ای مشهد - تایلند نه ایران بلکه عراق بود. نتایج انتخابات عراق بعد از خرج های سنگین عربستانی‌ها و یارکشی هایی که کرده بودند و اتفاقات دیگری مانند عدم وحدت شیعیان، چندان به نفع جبهه مقاومت نشده بود و کفه کرسی های مجلس به سمت کسی نچرخید. انتخابات عراق با گره‌ای روبه‌رو شده بود و هرکسی که آن را باز می‌کرد،برنده انتخابات عراق می‌شد.

 • الزامات استانداردسازی محصول تولیدی

  ​بدون شک تولید یک محصول با کیفیت و مطابق با استانداردهای بین‌المللی می‌تواند نقش موثر و تعیین کننده ای درجهش برای رقابت پذیری و پیداکردن بازارهای صادراتی ایفا کند.

 • در باب حضور رئیس‌جمهور در دانشگاه

  دستگاه آموزش عالی از اهمیت بسیار بالایی در کشور برخوردار است و گاهی اهمیت دانشگاه برابری می‌کند با بحث‌های امنیت ملی. بر همین اساس از رئیس‌جمهور به‌عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور انتظار می‌رود به دانشگاهیان قول بدهد که به آموزش عالی اهمیت می‌دهد. این درحالی است که برداشت شخصی بنده به‌عنوان یک عضو هیات علمی این است که آنچنان که باید و شاید دولت به دانشگاه و آموزش عالی اهمیت نداده است.

 • نیکیتا خروشچف ؛ رهبر تجدید نظر طلب شوروی و تقابل با غرب

  نیکیتا خروشچف سومین رهبر شوروی بعد از استالین و دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست در اتحاد جماهیر شوروی از ۱۹۵۳ و از ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۴ نخست‌وزیر اتحاد جماهیر شوروی بود. وی در آوریل 1894 به دنیا آمد و با پیوستن به بلشویک ها در جریان انقلاب سرخ به تدریج سلسله مراتب قدرت را طی کرد.

 • دلدادگان اربعین

  بی‌هوا شروع کنید، مهم نیست راجع به چه چیزی صحبت می‌کنید یکهو بحث را ببرید سمت این موضوع؛ اربعین را می‌گویم. یا تجربه‌اش را داشته‌اید یا نداشته‌اید، اگر داشته‌اید از شیرینی‌های سختش یا چه فرقی می‌کند از سختی‌های شیرینش بگویید، مهرش را به دل طرفش بیندازید، اگر هم نرفته‌اید از حسرتتان بگویید از دلتنگی‌تان، اگر می‌خواهید بروید و نمی‌توانید پول را به کسی که می‌تواند و ندارد قرض بدهید و اگر پول ندارید از کسی که دارد و مقدورش نیست قرض بگیرید.

 • بازتاب جهانی اندیشه و سخن حافظ

  پژواک شاعرانه شرق در ادبیات غرب

  شعر حافظ چکیده­ی حکمت، اندیشه، عرفان و هنر است که به زیباترین سبک به رشته سخن درآمده است و بی جهت نیست که گوته، شاعر بزرگ آلمانی در آغاز دفتر «حافظ نامه» از دیوان غربی- شرقی چنین می­سراید: اگر لفظ عروس باشد***معنی داماد است***و کسی پیوند لفظ و معنا را میداند***که حافظ را بستاید.

 • حافظ، حافظه تاریخ است/ جایگاه حافظ در میان ایرانیان و ادب دوستان مسلمان ایران چگونه است؟

  «جان فدای دهنش باد که در باغ نظر / چمن آرای جهان خوش تر از این غنچه نبست».لسان الغیب، شمس الدین محمد حافظ شیرازی، بزرگ سراینده سده هشتم هجری شمسی و برجسته ترین غزل سرای سبک عراقی، از شاعران پرشگفتی است که سخنان هنرمندانه و سحّار و اعجاز گونه اش، مردم ایران زمین را به طرز عجیبی مجذوب ساخته و برخی دیوان پر از حکمت و عرفان و لبریز از لطایف قرآنی و الهامات ربانی اش را در کنار قرآن و نهج البلاغه و کتب دعا و نیایش در سحرگاهان می خوانند.