• به این صنعت دوباره آپشن اضافه نکنیم!

  درحالی طرح ساماندهی صنعت خودروسازی این‌روزها میان نمایندگان مجلس و برخی مسئولان دولتی دست به دست می‌شود که آمارهای منتشر شده از این صنعت و دغدغه‌های مصرف‌کنندگان خبر از حال نا خوش گل سرسبد صنایع ایران علی‌رغم تمام حمایت‌های نهان و آشکار از آن می‌دهد.

 • اثر افزایش قیمت بنزین بر تورم

  حامل های انرژی بویژه بنزین و گازوئیل از جمله کالاهایی هستند که بطور مستقیم و غیرمستقیم در سبد مصرفی خانوارها جای دارند و بنابراین افزیش قیمت آنها سطح زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می دهد.

 • باید‌های جذب سرمایه‌ در سال رونق تولید

  حوزه معدن به دلیل نیاز به حجم سرمایه‌گذاری زیاد و دوره بازگشت سرمایه طولانی‌، جذابیت کم‌تری نسبت به سایر حوزه‌های سرمایه‌گذاری دارد بنابراین تسهیل فضای کسب و کار ، نقش بسزایی در ایجاد جذابیت سرمایه‌گذاری در این حوزه از اقتصاد کشور دارد. درنتیجه می‌توان با تغییر چند قانون، جذب سرمایه‌گذاری در کشور را تشویق کرد. اما به راستی مشکل این بخش از اقتصاد ایران که اتفاقا می‌تواند ارزش افزوده بالایی برای کشورمان ایجاد کند چیست که سرمایه‌ها از این بخش گریزان هستند و واقعا راهکار چیست؟

 • افزایش قیمت مسکن و آسیب‌های پیش‌رو

  موضوع افزایش قیمت مسکن یکی از واقعیت‌های است که مدت‌هاست که آن روبرو هستیم؛ براساس مطالعاتی که در بحث افزایش قیمت مسکن از 50 سال گذشته تا به امروز انجام شده، روند رو به رشد قیمت مسکن همواره وجود داشته و دلیل آن این است که به هر حال در کشور ما مسکن یا ملک کالای سرمایه‌ای هم محسوب می‌شود.

 • یادداشت

  خطرات تداوم بحران اقتصادی بر مردم‌سالاری کشور

  در چهل سال اخیر دولت‌های بسیاری با گرایش‌های مختلف سیاسی بر سرکار آمده‌اند که هرکدام به سهم خود دارای نقاط قوت و ضعف بسیار بوده‌اند. در اینجا قصد ندارم با مقایسه‌ میان دولت‌ها یکی را بر دیگری ترجیح دهم ولی لازم دانستم در مورد شرایط پیش رو و دولت حسن روحانی نکاتی را بیان دارم.

 • مسکن رمقی برای افزایش ندارد

  هرچند پارامترهای متفاوتی در بازار مسکن وجود دارد که پیش‌بینی را دشوار می‌کند بااین‌حال چیزی که می‌توان گفت این است که شیب رشد قیمت‌ها در سال آینده کاهش پیدا خواهد کرد و قطعاً شتابی که سال گذشته داشت نمی‌تواند تداوم داشته باشد.

 • آسیب شناسی وضعیت گردشگری ایران

  یکی از بزرگترین آسیب های اجتماعی در وضعیت موجود گردشگری کشور؛ ابتذال اخلاقی است که چهارمین الویت مقام معظم رهبری در مبارزه با آسیب های اجتماعی کشور است.

 • فرازوفرودهای ارزی؛ ناشی از چیست؟

  درحالی طی روزهای گذشته نرخ دلار در بازار‌ آزاد پس از دوره‌ای تثبیت وارد کانال 13 هزار تومان شد که ظاهراً اتفاق خاصی در اساس اقتصاد کشورمان رخ نداده و بسیاری از خود می‌پرسند واقعیت امر چیست و چطور علی‌رغم انتشار اخبار مدیریت بازار از سوی مسئولان دولتی و بانک مرکزی بازهم شاهد افزایش نرخ دلار هستیم؟

 • یادداشت

  ونزوئلا از ابتدای انقلاب بولیواری تا امروز

  در خصوص شرایط امروز ونزوئلا باید به سه دوره در این کشور توجه کرد، دوره اول قبل از انقلاب بولیواری، دوره دوم بعد از انقلاب بولیواری با مدیریت چاوز و درنهایت دوره سوم انقلاب بولیواری با مدیریت مادورو است، این سه دوره زمانی چند نکته را در بردارد که می‌تواند در خصوص رسیدن ونزوئلا به شرایط فعلی تأثیرگذار باشد، اولین نکته این است که قبل از انقلاب بولیواری در ونزوئلا، این کشور کاملاً ازنظر اقتصادی، نظامی و دیگر زمینه‌ها تحت سلطه آمریکا بود، همان موضوعی که در دیگر کشورهای آمریکای لاتین هم وجود داشت اما انقلاب بولیواری اتحاد نظامی و مدنی در جامعه ونزوئلا را رقم زد.

 • گزارش «جام‌جم آنلاین» از زندگی خبرنگار پرس تی‌وی

  «مرضیه هاشمی» از پناه به اسلام تا زندان‌های آمریکا

  «مرضیه هاشمی» خبرنگار و مستند ساز آمریکایی است که سال‌های طولانی در ایران فعالیت و زندگی می‌کند. او در آخرین سفرش به آمریکا بدون ارائه هیچ توضیحی توسط اف بی آی دستگیر و شکنجه شده است.

 • رانت «وتو» تا کی؟؟؟!!!

  با گذشت بیش از 60 سال از جنگ جهانی دوم و تغییرات اساسی در عرصه نظام بین الملل قدرت های بزرگ، با ادعای اشاعه «صلح» و حفظ و پاسداری از آن و بهره گیری از حق تبعیض آمیز به نام «وتو» برای پیشبرد سازو کار مقاصد خود در جامعه جهانی بر مرکب مراد سوارند، اما وقت آن نیست که جهان امروز در قرن بیست و یکمحلقه این تاخت و تاز را محدود کند؟...

 • بودجه نویسی با 3 فاکتور جدی

  تصویب لایحه بودجه سال 98 به دلیل شرایط وی‍ژه اقتصادی کشور نیازمند رعایت سه فاکتور جدی و غیرقابل اغماض است که دولت و مجلس با در نظر گرفتن آنها می توانند مانع تشدید فشارهای اقتصادی بر مردم شوند و از این طریق از اولویت‌های اساسی کشور هم بازنمانند.

 • استقلال و امنیت غذایی زیرسایه انقلاب اسلامی

  ایران کشوری است غنی از سرمایه‌ها و ثروت ملی و فرهنگ و پیشینه‌ای غنی که نخبگان و دانشمندان بزرگی از این خاک برخاسته و گنجینه‌ای از دانش و علم و بالندگی است. انقلاب اسلامی را باید سرآغاز تحولات بزرگ و بنیادین در ایران، منطقه، جهان اسلام و سایر نقاط جهان دانست.

 • دستاورد رونق صادرات غیر نفتی، ارتقاء ارزش پولی ملی است

  با توجه به تک محصولی بودن اقتصاد ایران، جریان دلار در اقتصاد کشورمان ارتباط مستقیم و قابل توجهی با صادرات طلای سیاه و بازگشت دلارهای حاصله دارد، این درحالی است که نرخ دلار با توجه به عرضه و تقاضا در بازار مشخص می شود.

 • پایانی بر سنت پلورالیسم سیاسی کردی در سایه پیگیری پارادیم قدرت موروثی

  برکسی پوشیده نیست که تمام تلاش ها مسعود بارزانی، رئیس سابق اقلیم کردستان عراق بعد از شکست در همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق و استعفای ناخواسته اش این است که قدرت از کف رفته خود، حداقل از خاندان بارزانی خارج نشود.

 • یادداشت اختصاصی افروغ برای جام جم آنلاین

  اعتراض جلیقه‌زردها نماد تضاد لیبرالیسم

  نظام سرمایه‌داری با تضادهای چندگانه‌ای روبرو است و چون هیچ‌گاه نتوانسته‌ این تضادها را حل کند بدنبال فرافکنی در خصوص آن است، در این میان مهمترین تضاد شناخته شده تضاد سود و نیاز است که معنای آن این است که سود سرمایه‌داری با نیازهای واقعی مردم سازگار نیست.