• پیروزی از آن ماست اگر...

  تردیدی نیست که در دوران نبرد اراده ها بسر میبریم و در این دوران، پیروزی از آن کسی است که صاحب اراده ای قــــــوی‌تـــر و پایدارتر باشد.

 • رادیو معارف؛ رسانه مرجع

  رادیو، با وجود رسانه‌های عصر دیجیتال، رسانه‌ای سنتی به حساب می‌آید. گرچه ویژگی‌های منحصر به فرد رادیو، آن را از سایر رسانه‌ها متمایز کرده، ولی باید برای بقای خود در عرصه رقابتی راهکارهایی را پیدا کند. رادیو در دوره‌های مختلف، مقبولیت خود را حفظ کرده و در برابر رسانه‌های جدید از گردونه رقابت حذف نشده است.

 • عبور آسان از خط قرمز

  تاکنون مسئولان وزارت بهداشت در رابطه با ادامه و تکمیل طرح تحول سلامت شعارهای بسیاری داده‌اند. آنها نسبت به اقدامات مثبت برای کاهش هزینه‌های بیماران و ارتقای خدمات درمانی بیمارستان‌ها قول‌هایی فراوان داده‌اند، اقداماتی از این دست که اگر در بیمارستان دولتی بیمار بستری برای تهیه دارو به بیرون بیمارستان ارجاع شود مسئول مربوطه صد‌در‌صد برکنار خواهد شد.

 • دفاع از مطالبه مردم در پی اظهارات وزیر اطلاعات

  هشدار رهبر انقلاب نسبت‌به «مدارا با مفسدان»

  اظهارنظر مقامات مسئول درباره مسائل روز کشور گاهی بازتابی در اذهان عمومی پیدا می‌کند که ممکن است بی‌توجهی به این پژواک اجتماعی باعث تضعیف موقعیت فرد یا حتی نهادهای اجرایی شود.

 • یکی حسام‌بیک را از بنز تشریفاتش پیاده کند

  «روزی روزگاری»، یادگار دورانی است که هنوز عطر و بوی فضای معنوی جبهه‌ها در جامعه حضور دارد و دولت وقت، تازه در ابتدای راه تغییرات گسترده از بالا به پایین در اقتصاد و فرهنگ برخاسته از انقلاب اسلامی و همسان‌سازی آن با «جامعه جهانی» قرار دارد.

 • خطر سنگین فلزات سنگین

  برای کنترل آلاینده‌ها ویژگی‌های میکروبی منابع ساحلی از سوی نهادهای بین‌المللی اندازه‌گیری می‌شود. سازمان‌هایی نظیر سازمان منطقه‌ای حفاظت از محیط‌زیست خلیج فارس و دریای عمان (راپمی) با مشارکت سازمان حفاظت محیط‌زیست این پارامترها را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

 • احساس سوختن به تماشا نمی شود ...

  خبر کوتاه بود و واقعا داغ : یک اتوبوس حامل مسافر در پایانه مسافربری سنندج در آتش سوخت ... همین خبر کافی است تا یک روزت را به هم بریزت ... حباب‌ها بالای سرم یکی یکی شکل می‌گیرند ورم می کنند می‌ترکند و حباب بعدی ... خانواده هایشان ... آخرین تماسشان ... قرارهای فرداشان ... قول دادن‌های برگشتنشان ... ذهن خیالپرداز من هزار جا می رود و هزار فکر توی سرم هوریز می کند ...

 • پیام سفر ولایتی به مسکو

  روابط ایران و روسیه که تاریخی حدود 4 قرن دارد در مقاطع مختلف تاریخی فراز و نشیب داشته و مردم دو کشور براساس همین فراز و نشیب ها قضاوت‌های بسیار مختلفی دارند.

 • مصرف‌گرایی نقطه مقابل ساده‌زیستی

  مصرف‌گرایی پدیده‌ای است که درست در نقطه مقابل ساده‌زیستی قرار می‌گیرد؛ پدیده‌ای که ارمغان سبک زندگی غربی است و می‌تواند به مرور به پدیده‌ای اعتیاد‌آور تبدیل شود. پدیده‌ای که مدتی است به زندگی‌های بسیاری در جامعه ما راه پیدا کرده و نمودهایش را می‌توان در لباسی که مردم می‌پوشند، غذایی که می‌خورند و ماشینی که سوار می‌شوند، دید. اتفاقی که ریشه‌هایش به رواج ارزش‌های مادی در جامعه می‌رسد. وقتی در جامعه‌ای ارزش‌های مادی گسترش می‌یابد، به تناسب این موضوع مصرف کردن هم که بیشتر جنبه مادی دارد، گسترش خواهد یافت.

 • وقتی از آن‌ورِ بوم می‌افتیم

  تبلیغات از آن دست مفاهیمی است که حالا سال‌هاست معنایش عوض شده است و روز‌به‌روز هم معنایی گسترده‌تر می‌یابد. تبلیغات دیگر نه فقط به معنای ترغیب به خرید جنس یا کالا یا استفاده از خدمات، که تبدیل به دنیایی وسیع و اقیانوسی پهناور شده است. این روزها چه بخواهیم چه نخواهیم، هرکدام‌مان به نوعی در معرض تبلیغات قرار داریم و افکار عمومی اجتماع اطرافمان بر پایه همین تبلیغات و قدرت تصمیم‌گیری صاحبان تبلیغاتی شکل می‌گیرد.

 • دست اروپا قبلا رو شده است

  سیاست‌های پولی و مالی به واسطه این که یک اهرم فشار برای غربی‌ها محسوب می‌شود همیشه مورد استفاده برای فشار به ایران قرار می‌گیرد و در این شرایط بهتر است رویکرد اقتصادی ایران تغییر کند تا این که بخواهیم رفتار اروپایی‌ها را نسبت به خودمان تغییر دهیم.

 • شبح یک ستاره

  شبکه‌های مجازی به خودشیفتگی افراد دامن می‌زند و با افزایش میل به دیده شدن هیزم به آتش این اختلال می‌ریزد، اغلب افرادی که بدون هیچ هنری در شبکه‌هایی مانند اینستاگرام دنبال‌کننده‌های زیادی دارند و به اصطلاح ستارهای این دنیا لقب گرفته‌اند ویژگی‌های مشترکی دارند، ویژگی‌هایی که با کنار هم گذاشتن آنها می‌توان به این نتیجه رسید که آنها فقط شبحی از یک ستاره هستند.

 • پیامدهای اجتماعی بحران آب در جنوب کشور، تهدیدآفرین است

  بحران کم‌آبی برای ایران موضوع تازه‌ای نیست. کم‌آبی جزو ویژگی همیشگی این سرزمین بوده و خشکسالی پدیده رایج آن است، از داستان خشکسالی و قحطی سهمگین اوایل قرن 19 که بیش از 10 میلیون نفر از پدران و مادران ما را در کام خود فرو برد، هنوز زیاد نگذشته که روح جمعی انسان ایرانی آن را فراموش کند.

 • جای خالی سیاستگذاری عملیاتی

  ریشه‌ شناسی تاریخی بسیاری از تئوری‌ها و مکاتب علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی که در دانشکده‌های علوم اجتماعی تدریس می‌شوند اغلب به این نقطه ختم می‌شوند که تئوری و نظر، از واقعیت منبعث شده‌اند. اول از همه یک مساله وجود داشته که محل سوال و تامل شده و نظریه‌ها، تئوری‌ها و مکاتب در ادامه آن مساله بوده‌اند که آرام آرام مجال عرض اندام یافته‌اند.