• الزامات استانداردسازی محصول تولیدی

  ​بدون شک تولید یک محصول با کیفیت و مطابق با استانداردهای بین‌المللی می‌تواند نقش موثر و تعیین کننده ای درجهش برای رقابت پذیری و پیداکردن بازارهای صادراتی ایفا کند.

 • در باب حضور رئیس‌جمهور در دانشگاه

  دستگاه آموزش عالی از اهمیت بسیار بالایی در کشور برخوردار است و گاهی اهمیت دانشگاه برابری می‌کند با بحث‌های امنیت ملی. بر همین اساس از رئیس‌جمهور به‌عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور انتظار می‌رود به دانشگاهیان قول بدهد که به آموزش عالی اهمیت می‌دهد. این درحالی است که برداشت شخصی بنده به‌عنوان یک عضو هیات علمی این است که آنچنان که باید و شاید دولت به دانشگاه و آموزش عالی اهمیت نداده است.

 • نیکیتا خروشچف ؛ رهبر تجدید نظر طلب شوروی و تقابل با غرب

  نیکیتا خروشچف سومین رهبر شوروی بعد از استالین و دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست در اتحاد جماهیر شوروی از ۱۹۵۳ و از ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۴ نخست‌وزیر اتحاد جماهیر شوروی بود. وی در آوریل 1894 به دنیا آمد و با پیوستن به بلشویک ها در جریان انقلاب سرخ به تدریج سلسله مراتب قدرت را طی کرد.

 • دلدادگان اربعین

  بی‌هوا شروع کنید، مهم نیست راجع به چه چیزی صحبت می‌کنید یکهو بحث را ببرید سمت این موضوع؛ اربعین را می‌گویم. یا تجربه‌اش را داشته‌اید یا نداشته‌اید، اگر داشته‌اید از شیرینی‌های سختش یا چه فرقی می‌کند از سختی‌های شیرینش بگویید، مهرش را به دل طرفش بیندازید، اگر هم نرفته‌اید از حسرتتان بگویید از دلتنگی‌تان، اگر می‌خواهید بروید و نمی‌توانید پول را به کسی که می‌تواند و ندارد قرض بدهید و اگر پول ندارید از کسی که دارد و مقدورش نیست قرض بگیرید.

 • بازتاب جهانی اندیشه و سخن حافظ

  پژواک شاعرانه شرق در ادبیات غرب

  شعر حافظ چکیده­ی حکمت، اندیشه، عرفان و هنر است که به زیباترین سبک به رشته سخن درآمده است و بی جهت نیست که گوته، شاعر بزرگ آلمانی در آغاز دفتر «حافظ نامه» از دیوان غربی- شرقی چنین می­سراید: اگر لفظ عروس باشد***معنی داماد است***و کسی پیوند لفظ و معنا را میداند***که حافظ را بستاید.

 • حافظ، حافظه تاریخ است/ جایگاه حافظ در میان ایرانیان و ادب دوستان مسلمان ایران چگونه است؟

  «جان فدای دهنش باد که در باغ نظر / چمن آرای جهان خوش تر از این غنچه نبست».لسان الغیب، شمس الدین محمد حافظ شیرازی، بزرگ سراینده سده هشتم هجری شمسی و برجسته ترین غزل سرای سبک عراقی، از شاعران پرشگفتی است که سخنان هنرمندانه و سحّار و اعجاز گونه اش، مردم ایران زمین را به طرز عجیبی مجذوب ساخته و برخی دیوان پر از حکمت و عرفان و لبریز از لطایف قرآنی و الهامات ربانی اش را در کنار قرآن و نهج البلاغه و کتب دعا و نیایش در سحرگاهان می خوانند.

 • بمناسبت روز بزرگداشت حافظ؛

  چرا حافظ؟ چرا امروز؟

  خاطرم هست روزی از زبان یکی از شاعران نامدار کشور شنیدم که می­گفت غزل سعدی و حافظ با شرایط جهان امروز مطابقت ندارد و مشتاقان این نوع شعر باید در بهشت به چنین نغمه­های روحانی گوش جان بسپارند. این گفتار او محملی شد تا چند سطری قلم را به نوشتن در مقام حافظ وادار کنم.

 • بمناسبت بزرگداشت حافظ؛

  حافظ و رسم مسلمانی

  خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین محمد حافظ شیرازی معروف به لسان‌الغیب شاعر بزرگ سدهٔ هشتم ایران و یکی از سخنوران نامی جهان است. هرساله در تاریخ ۲۰ مهرماه مطابق تقویم رسمی ایران این روز را روز بزرگ‌داشت حافظ نامیده‌اند.

 • به مناسبت روز بزرگداشت حافظ؛

  فراخواندن حافظ به موقعیت حال

  می‌گویند، چنان در سیر درون غرق بود حافظ که به سیاحت بیرون علاقه‌ نداشت؛ می‌گویند شعرهایش کشف همان غیب است. می‌گویند حافظ اهل درد و دردمندی است و اعتراضات‌اش به فریادهای اجتماعی تبدیل شده و دیگر شخصی نیست. می‌گویند حافظ اهل معرفت است و برای فهم‌اش، غزلی و حتی بیتی از او کافی است.

 • بمناسبت روز بزرگداشت حافظ؛

  آیینه خیال

  ابن‌عربی و حافظ دو تن از بلندمرتبگان بی‌بدیل عرفان و حکمت اسلامی هستند. ابن عربی در شرح و بیان غوامض و رموز عرفانی و حافظ در شرح شاعرانه و شورانگیز این رموز و معانی.

 • نگاهی به حافظ شیرازی و شعر عاشورایی؛

  در ولایت رندان تشنه ­لب

  سخن گفتن درباره‌­ی حافظ و شعر او آسان نیست، چراکه اطّلاعات قابل اعتمادی که از زندگیِ حافظ در اختیار ماست، اندک است و همین امر، هر گونه اظهار نظر در مورد او را مشکل می­‌کند. آنچه ما از حافظ می­‌دانیم، اطّلاعاتی اندک از زندگی وی به نقل از تذکره‌ها و کتب دیگر و نیز حدود پانصد غزل و تعداد محدودی شعر در قالب­‌های دیگر از آثار اوست.

 • در سوگ اُم‌عماد‌

  بعضی‌ها یک جوری‌اند. یک جور خاص یک جوری که حرصت را درمی‌آورند. یک جوری که وقتی رفتارهایشان را می‌بینی با خودت می‌گویی: خب دیگر این آخرین چشمه‌ای بود که رو کرد. دیگر نمی‌شود کار خفن‌تری کند. نمی‌شود از این خاکریز جلوتر رفت.

 • 3 نکته درباره طرح‌های پیش‌فروش

  ‌در شرایط فعلی اقتصاد کشور که با التهابات ارزی، تورم شدید و سرگردانی نقدینگی صدها هزار میلیارد تومانی مواجه هستیم و تحریم‌ها و فشارهای دشمنان نیز نقاط آسیب اقتصاد کشور را هدف قرار داده، هر تصمیم اشتباهی از سوی دولت، تولیدکنندگان و سازمان‌های دیگر منجر به آسیب مردم می‌شود.

 • اقتدار پلیس، دندان تخریب بیگانه را کند می‌کند

  نیروی انتظامی در طول سال‌های گذشته بیشترین بار امنیت کشور به ‌ویژه در شهرها، جاده‌ها، مرزها و راه های مواصلاتی را بر دوش کشیده و در این‌ بین با اتخاذ ساز و کارهای ظریف عملیاتی- امنیتی توانسته است توطئه‌های مشترک دشمنان داخلی و خارجی کشورمان را به گونه ای شایان توجه خنثی‌سازی کند.

 • تاثیرات کاهش نرخ ارز بر صنعت کشور

  یکی از مسائلی که از تأثیرات آن بر تمام صنایع به ویژه در سال های اخیر نمی توان چشم پوشی کرد بی شک نوسانات نرخ ارز بوده است . در ماه های اخیر بازار ایران و تورم در کشور، بزرگترین شوک ناشی از نوسانات نرخ ارز را تجربه کرد.

 • جام‌جم آنلاین گزارش می‌دهد؛

  روزی روزگاری بازی کودکان اشکنک داشت

  اشکنک در بازی کودکان معنای بسیار مهمی دارد و یادآور بازی آنها در گذشته همراه با مخاطره و سختی‌ها است چراکه بازی خیلی هم بازی نیست و دارای کیفیت‌هایی نیز هست که حتی ممکن است سرشکستنک داشته باشد.