• بررسی زوال آمریکا (قسمت دو)؛

  کاهش قدرت نظامی، خطر اول پروسه زوال در ایالات متحده / خیزش عظیم چین برای حذف آمریکا از پایگاه‎های نظامی آسیا

  «پکس امریکانا» لفظی است در خصوص مفهوم صلح نسبی در نیم‌کره غربی و بعدتر در جهان در نتیجه برتری قدرت ایالات متحده آمریکا که از میانه قرن بیستم شروع شده و تاکنون ادامه دارد. با این که کاربرد اصلی این لفظ در نیمه دوم قرن بیستم بوده، این لفظ در ادوار و معانی گوناگون به کار رفته است مثلاً در دوره پس از جنگ داخلی آمریکا در آمریکای شمالی، و به طور منطقه‌ای در قاره آمریکا در ابتدای قرن بیستم. اما با توجه به زوال قدرت آمریکا، «پکس امریکانا» به موضوع حساسیت برانگیزی تبدیل شده است. در ادامه این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

 • سناتور ارشد کنگره آمریکا:

  باید روی چین تمرکز کنیم نه ایران

  «تیم کین» سناتور ارشد کنگره آمریکا ضمن هشدار به دونالد ترامپ درباره تکرار اشتباهات پیشین این کشور در مسائل سیاست خارجی تاکید کرد، آمریکا باید به جای تقابل با ایران، روی چین تمرکز کند.

 • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:

  خواستار خویشتن‌داری و خردورزی در خلیج فارس هستیم

  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از شرکت در نشست وزیران خارجه و دفاع اتحادیه اروپا در پاسخ به پرسشی در خصوص تحولات منطقه خواستار خویشتن داری حداکثری در خلیج فارس شد.

 • «ماجرای پودر سفید را هنوز فراموش نکرده‌ایم»

  طعنه مسکو به «دروغ» آمریکا درباره ایران

  سخنگوی کرملین ضمن رد اتهام‌زنی‌های بی سند به ایران درباره حادثه دو نفتکش در دریای عمان، به «سخنان دروغ» وزیر خارجه وقت آمریکا برای توجیه حمله به عراق در سال 2003 اشاره کرد و گفت: «ما ماجرای پودر سفید را فراموش نکردیم».

 • بررسی زوال آمریکا (قسمت یک)؛

  دونالدو ترامپ چگونه به تهدیدی برای آمریکا تبدیل شد؟ / تغییر قدرت جهان؛ از آمریکا به چین

  انتخابات دونالد ترامپ در نوامبر سال ۲۰۱۶ برخی از جناح ها را به لرزه در آورد چرا که او را تهدیدی جدی برای نظم ، قواعد و قوانین بین‌المللی می‌دانستند. صبح بعد از انتخابات، پیروزی ترامپ به دوره ای موازی با تاریخ 240 ساله ایالات متحده آمریکا توصیف شد. نویسنده واشنگتن‌پست، دیوید ایگناتیوس نیز به این نکته اشاره کرد که نخستین سیاست آمریکا، ائتلاف امنیت ایالات‌متحده در اروپا و شرق آسیا را خنثی خواهد کرد. بدبینی ها روز به روز نسبت به ترامپ تا آنجا افزایش یافت که به تهدیدی برای امنیت آمریکا مبدل شد.

 • بولتون اتهام زد؛ روسیه تکذیب کرد

  مشاور امنیت ملی کاخ سفید مدعی است رئیس‌جمهوری ونزوئلا پول مردم این کشور را صرف عقد قرارداد نظامی جدیدی با روسیه کرده حال آنکه مسکو از این باب ابراز تعجب می‌کند.

 • حمله جدید انصارالله به فرودگاه أبها

  انصارالله از حمله مجدد صبح امروز (دوشنبه) یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به فرودگاه أبها (در جنوب عربستان) خبر داد و گفت: این حمله پروازها به فرودگاه را متوقف کرده است.

 • رئیس کمیته اطلاعات مجلس ایالات متحده:

  خروج از برجام؛ آمریکا را منزوی کرد

  رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از سیاست های دولت ترامپ درباره توافق هسته ای ایران گفت: خروج آمریکا از این توافق، نه تنها باعث ثبات و امنیت بیشتر نشد، بلکه آمریکا را منزوی کرد.