• خطیبی درباره معافیت 8 کشور از تحریم‌های آمریکا به جام جم آنلاین :

  عقب نشینی ترامپ از تحریم نفتی ایران

  معاون سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت، مجوز آمریکا به 8 کشور برای خرید نفت ایران را عقب نشینی ترامپ از مواضعش خواند و گفت: با این عقب نشینی صفر شدن صادرات نفت ایران و جهش قیمت به 100 دلار منتفی است.

 • بررسی روند تغییر قیمت بنزین در دهه نود ؛

  موج هفت ساله بنزین

  «بنزین» و قیمت تعیین شده برای آن همواره یکی از مهم ترین مباحث اقتصادی در بُعد اجتماعی در ایران بوده است. بنزین از دهه پنجاه تاکنون همیشه با تغییراتی در قیمت مواجه بوده است هر چند در چهار سال اخیر به یک ثبات رسید. اما آیا این ثبات قرار است دائمی باشد؟ پاسخ به این سوال قطعا خیر است.

 • رئیس اتحادیه جایگاه داران سوخت کشور در گفت و گو با جام جم آنلاین؛

  کشور آمادگی استفاده مجدد از کارت های سوخت را ندارد

  رئیس اتحادیه جایگاه داران سوخت کشور گفت: در حال حاضر شرایط کنونی کشور آمادگی استفاده مجدد از کارت های سوخت را ندارد مگر اینکه تغییرات بایسته در سیستم های منصوب جایگاه فراهم گردد که متاسفانه هنوز هیچ اقدامی در این راستا صورت نپذیرفته است.

 • رئیس کمیته حقوقی انرژی مجلس در گفت‌وگو با جام جم آنلاین

  گرانی سوخت فرمول مناسب مهار مصرف نیست

  رئیس کمیته حقوقی انرژی مجلس با غیرواقعی خواندن خبر دونرخی شدن بنزین بعد از اربعین، گفت: هنوز هیچ تصمیمی در مورد قیمت بنزین اتخاذ نشده و در صورت تصویب قیمت‌های جدید، اجرای آن به سال آتی موکول خواهد شد.

 • وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد:

  بررسی معافیت برخی کشورها از تحریم‌ های نفتی ایران

  وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد سرگرم بررسی معافیت‌های احتمالی از تحریم‌های نفتی ایران برای برخی از کشورها است که وارداتشان را به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند.

 • وزیر انرژی عربستان با نزدیک شدن به تحریم‌ها علیه کشورمان:

  ردیابی صادرات نفت ایران سخت‌تر می‌شود

  طبق گفته وزیر انرژی عربستان، هیچ‌کس نمی‌داند پس از تحریم‌ های آمریکا، ایران چه مقدار نفت می‌تواند صادر کند. اما باید دقیق‌تر گفت که داده‌های نفت‌کش‌های ایرانی از همین حالا به یک معما تبدیل شده است.

 • نقش دولت در ارتقای جایگاه صادراتی کشور

  در سال‌های اخیر تسخیر بازارهای مناسب جهانی برای بسیاری از شرکت‌های تولیدی، صنعتی و بازرگانی از مهم‌ترین رموز بقای آن‌ها بوده است و اتخاذ سیاست‌های مناسب تجاری از سوی دولت‌ها، تأثیر بسزایی در تحقق آن داشته است. حال با توجه به آنکه منابع نفتی کشور محدود بوده و طبق اعلام وزارت نفت تا سال 1474 منابع نفتی به صفر خواهد رسید، لذا اتخاذ سیاست‌های تجاری باید به سمتی گرایش یابد که توسعه صادرات غیرنفتی از طریق تعامل با بازارهای جهانی هدف‌گذاری شود.

 • رئیس انجمن علوم و فناوری بسته بندی ایران در گفت‌وگو با جام جم آنلاین مطرح کرد:

  اهمیت بسته بندی در توسعه صادرات غیر نفتی غیرقابل انکار است

  امروزه بسته‌بندی بیش از هر موضوع دیگری برای یک صادرکننده موفق، اهمیت دارد و اهمیت آن برای بازارهای خارجی به مراتب از بازارهای داخلی بیشتر است. به همین دلیل برای بسته‌بندی، اصول و قواعدی تنظیم شده که هر فروشنده به طور کلی و هر صادر‌کننده به طور خاص، جهت موفقیت خود بایستی به آن‌ها توجّه نماید. به عبارتی دیگر، برای حضور در بازارهای جهانی که تعداد زیادی از تولیدکنندگان، عرضه‌کننده کالاهای مشابهی نیز هستند، بسته‌بندی مناسب صادراتی، یکی از اصول اساسی برای موفقیت در امر صادرات است و تولیدکننده‌ای که به این امر توجّه نداشته باشد، از دور رقابت خارج می‌شود.

 • یک استاد دانشگاه در گفت‌وگو با جام جم آنلاین مطرح کرد

  عملکرد دولت در بخش صنعت غیرقابل توجیه است

  درحالی نمایندگان مشغول طرح استیضاح محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت هستند که به یکباره اخباری مربوط به احتمال جابجایی وی از وزارت صمت به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر می‌شود. این جابجایی اگرچه به بهانه ایجاد تحول در سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی ممکن است صورت پذیرد اما آیا واقعا چنین رویایی محقق خواهد شد؟

 • عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با جام جم آنلاین مطرح کرد

  شریعتمداری در وزارت رفاه واقعاً چه‌کار خواهد کرد؟

  اخبار مربوط به جابجایی محمد شریعتمداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اگرچه طی چند روز گذشته در رسانه‌ها مطرح‌شده است، اما کارشناسان در این زمینه معتقدند این جابجایی دستاوردی برای بهبود شرایط نخواهد داشت.