• خانه ملت

  اولين روزنامه الکترونيکي ايران

  درست در ایامی که شبکه‌ اینترنت تازه وارد فضای رسانه‌ای کشور می‌شد، اندیشه تأسیس نخستین روزنامه اینترنتی ایران در مجلس شورای اسلامی مطرح گردید. مجلس شورای اسلامی پنجمین دوره کاری خود را شروع کرده بود که ضرورت تأسیس «اتاق فکر» و «آینه رسانه‌ای» برای قوه مقننه مطرح شد. محمدجواد اردشیرلاریجانی، نماینده مردم تهران در پنجمین دوره مجلس و رئیس کمیسیون سیاست خارجی با طرح این دو ایده خود از سوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی مامور شد تا ایده‌هایش را عملیاتی کند. به زعم او اتاق فکر می‌توانست کیفیت بررسی طرح‌ها و لوایحی که قوه مقننه در دستور کار خود دارد را غنا ببخشد.

  • مجلس
 • آشنايي با مجلس شوراي اسلامي

  مرکز پژوهش‌ها / اتاق فکر مجلسيان

  در جهان امروز، طرح پرسش‌های نو و مسائل پیچیده و چندوجهی در حوزه‌های مختلف، نهادهای قانون‌گذاری را ناگزیر از تأسیس مراکز علمی و پژوهشی ساخته تا با اتکا به تخصص‌ها و مطالعات فراهم آمده در آن مراکز و بهره‌گیری از آن‌ها، به شناخت کارشناسانه مسائل و پاسخگویی به نیازهای نو در تدوین قوانین توفیق یابند. مجالسی که چنین تکیه‌گاه‌های علمی و تحقیقاتی سازمان‌‌یافته‌ای در اختیار دارند، با مجالسی که نمایندگان‌شان با اتکا به توان علمی و تجربی خود به کارشناسی و تدوین قوانین مبادرت می‌ورزند، در روش و در نتیجه قابل مقایسه نیستند. مجلس شورای اسلامی با درک این ضرورت‌، مرکز پژوهش‌های خود را بنا نهاده است.

  • مجلس
 • آشنايي با مجلس شوراي اسلامي

  هيأت رئيسه / مديريت قانون گذاري

  هیأت رئیسه مجلس کار دشواری را برای مدیریت مجلس بر عهده دارد. اعضای هیأت رئیسه مدیران کانون قانون‌گذاری هستند. در این دوره اعضای هیأت رئیسه عبارتند از:

  • مجلس
 • آشنايي با مجلس شوراي اسلامي

  کميسيون‌ها / اتاق فکرهاي تخصصي

  کمیسیون‌های مجلس نیز در 14 گروه اتاق فکرهای تخصصی برای تنظیم و تصویب قوانین هستند. کمیسیون‌های دائمی مجلس شورای اسلامی به شرح ذیل هستند:

  • مجلس
 • تلقي غلط مردم از وظايف نمايندگان

  مردم از نمايندگانشان چه توقعي دارند؟

  مجلس شورای اسلامی رکن اصلی قوه مقننه در نظام جمهوری اسلامی ایران است که از نمایندگان منتخب مردم تشکیل شده و مصوبات آن در صورت تأیید شورای نگهبان برای اجرا به قوه مجریه ایران و قوه قضائیه ابلاغ خواهد شد. مجلس شورای اسلامی مطابق اصل 62قانون اساسی تولد، اعتبار و مشروعیت یافت. این مجلس مطابق قانون اساسی از ابتدا و از زمان تأسیس جمهوری اسلامی ایران، در نگاه و در کلام مسئولین ارشد جمهوری اسلامی از رهبر انقلاب گرفته تا نویسندگان قانون اساسی، از هر گروه و طیف فکری، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود به گونه‌ای که رهبر فقید انقلاب آن را در رأس همه امور دانستند و نویسندگان قانون اساسی نیز اختیارات ویژه‌ای را در قانون اساسی برای مجلس پیش‌بینی و در نظر گرفتند و در واقع مجلس را در رأس همه امور قرار دادند.

  • مجلس
 • همه آنچه در قوانين جمهوري اسلامي درباره مجلس و نمايندگان تبيين شده است

  خانه اي براي ملت

  مجلس شورای اسلامی رکن اصلی قوه مقننه در نظام جمهوری اسلامی ایران است که به بنا بر نظر حضرت امام خمینی (ره) مجلس در رأس امور است که از نمایندگان منتخب مردم تشکیل شده و مصوبات آن در صورت تأیید شورای نگهبان برای اجرا به قوه مجریه ایران و قوه قضائیه ابلاغ خواهد شد. در حال حاضر تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی، 290 نفر است.

  • مجلس
 • بررسي مجالس گذشته ايران در بيان دکترعلي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي

  سرگذشتي از صدر مشروطه تا امروز

  متنی که در پی آمده اشاره‌ای گذرا از زبان دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در 10 آذر 1388 است. رئیس مجلس در روز مجلس و سالگرد شهادت شهید مدرس به بررسی مجالس گذشته ایران و نقش شهید بزرگوار مدرس در تاریخ ایران پرداخته است: بررسی سرگذشت مجالس گذشته ایران از صدر مشروطه تا امروز مجال طولانی می‌طلبد، اما بیان اجمالی این ماجرا، پندآموز خواهد بود. در تاریخ دو قرن اخیر ایران، اولین باری که به لفظ «قانون» به معنای شایع آن برمی‌خوریم در زمان امیرکبیر است که وی در پی تدوین قانون اساسی برای کشور بود. پس از او، گاه مجالس مشاوره‌ای مرکب از طبقات حاکم یعنی درباریان، اشراف و صاحب نظران، برپا می‌شد که البته نظم و وقت معینی نداشتند و بیشتر به امیال حاکمان منوط بودند.

  • مجلس
 • تاريخ مجلس

  به توپ بستن مجلس شوراي ملي

  روز دوم تیر 1287 ساختمان مجلس شورای ملی توسط قزاقان مسلح روس با توپخانه هدف حمله قرار گرفت و آسیب دید. این حادثه در دومین سال سلطنت محمدعلی شاه قاجار و در شرایطی که مجلس شورای ملی اولین دوره تجربه قانونگذاری را پشت سر می‌گذاشت‌، اتفاق افتاد. حادثه به توپ بستن مجلس که از خشن‌ترین مقاطع حوادث عصر مشروطه بود، نقطه اوج خصومت نظام استبدادی قاجار با مردم بود. این حادثه در دومین هفته رئیس الوزرائی میرزا احمدخان مشیرالسلطنه و در شرایطی که محمدعلی شاه با راهنمایی نظامیان روس نقاط مختلف تهران را به ستاد عملیاتی خود علیه مشروطه خواهان تبدیل کرده بود، رخ داد.

  • مجلس
 • پيشينه مجلس و شوراي امور حکومتي در ايران

  از مهستان تا بهارستان

  شواهد تاریخی نشان می‌دهد که پیشینه مجلس و شورا در امور حکومتی ایران به دوره اشکانیان باز می‌گردد. اشکانیان متاثر از فرهنگ مقدونی که برای 80 سال توسط اعقاب سلوکوس بر ایران حاکمیت یافته بود؛ مجلسی باعنوان «مهستان» تشکیل داده بودند که امور مهم در آنجا حل و فصل می‌شد. این مجلس از شاهزادگان اشکانی و از رؤسای خانواده‌های درجه اول تشکیل شده بود. مورخان رومی از این مجلس با نام «سنا» یاد کرده‌اند. مجلس «مغستان» نیز مجلسی مرکب از اعضای مجلس مهستان و روحانیون درجه اول بود که در برابر مهستان اختیار چندانی نداشت. از آن پس تا زمان تشکیل مجلس تنظیمات در دوره ناصری که ارگانی تشریفاتی بود و مدت زیادی دوام نیاورد ایران هیچ گاه حکومت شورایی به خود ندیده بود و همواره به صورت پادشاهی اداره می‌شد.

  • مجلس
 • دوران قانون‌گذاري و رؤساي مجالس از مشروطه تا پيش از انقلاب اسلامي

  مجلسين ايران در عصر مشروطه و پهلوي

  مجلس شورای ملی در جریان جنبش مشروطه و بر پایه اولین قانون اساسی ایران تشکیل شد و همراه با مجلس سنا، در حکم پارلمان ایران بود. مجموعه مجلس شورای ملی و مجلس سنا را اغلب به نام «مجلسین» می‌خواندند. نخستین جلسه دوره اول مجلس شورای ملی در 18 شعبان 1324 (برابر با 14 میزان (مهر) 1285 ‏ و برابر با 6 اکتبر 1906) در کاخ گلستان و در حضور مظفرالدین شاه قاجار گشایش یافت و پس از آن خانه میرزا حسین خان سپهسالار (صدراعظم معروف دوره ناصری) واقع در میدان بهارستان (جنب مسجد و مدرسه سپهسالار) به تشکیل جلسات مجلس شورای ملی اختصاص یافت که تا انقلاب ایران در سال 1357 ه‍. ش بیشتر جلسات در همانجا تشکیل می‌شد.

  • مجلس