• عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با جام جم آنلاین مطرح کرد:

  کودتایی علیه منافع ملی ایران/ نیروهای داخلی زمینه ساز کودتا علیه خواست مردم

  65 سال پیش در چنین روزی نیروهای اطلاعاتی انگلستان و شریک استراتژیک این کشور یعنی ایالات متحده آمریکا با طرح کودتا علیه دولت دکتر مصدق به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کردند که منافع و خواست مردم ایران نه تنها از بین رفت، بلکه از آن پس رژیم مستبد شاه همواره در راستای منافع دو دولت یاد شده سیاستگذاری کرد.

 • بمناسبت کودتای 28 مرداد در گفت وگو با جام جم آنلاین بررسی شد؛

  دو نفری که کودتا را کلید زدند و رفتند/ نقش پنهان شوروی در سرنگونی مصدق

  مشاور رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی ضمن تشریح عوامل وقوع کودتای 28 مرداد از نقش دو سیاستمدار تندرو غرب در به آشوب کشیدن ایران سخن گفت.

 • ژست های شاه کودتاچی مقابل دوربین

  محمدرضا شاه پس از استقبال در فرودگاه و مسیرهای تعیین شده تا کاخ سعدآباد در همان جا پذیرای خبرنگاران و عکاسان مختلف شد؛ او در حالیکه با ژست پیروزمندانه، سیگار می‌کشید در مقابل دوربین عکاسان قرار گرفت و به سوالات خبرنگاران پاسخ ‌داد؛ "کارول میدانس" یکی از عکاسانی بود که آن روز برای عکاسی از شاه به کاخ دعوت شده بود. عکس­های او به خوبی محمدرضا شاه را در حالیکه احساس پیروزی می کند، نشان می‌دهد. در این عکس­ها تیمسار نصیری یکی از عوامل اصلی کودتا و حامل نامه نخست وزیری زاهدی برای مصدق در روز ۲۵ مرداد در کنار شاه حضور دارد.

 • موسی حقانی در گفت وگو با جام جم آنلاین:

  مصادره نفت ایران در یک نیمروز/ سیاستی که مصدق از آن غافل ماند و ضربه خورد!

  استاد دانشگاه و مسئول موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران با آسیب شناسی از جریان نهضت ملی نفت در ایران، به عوامل سقوط دولت مصدق در یک نیم روز و ادامه توطئه قدرت ها علیه کشورمان پرداخت.

 • روح الله حسینیان در گفت وگو با جام جم آنلاین:

  ریشه های ظهور و سقوط یک دولت ملی چه بود؟

  رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با اشاره به نقش جاسوس های بیگانه در براندازی دولت مصدق با نگاهی آسیب شناسانه به نهضت ملی کردن صنعت نفت به پیامدهای شوم کودتای 28 مرداد در ایران پرداخت.

 • یک پژوهشگر تاریخی در گفت‌وگو با جام جم آنلاین:

  کودتای 28 مرداد به اعتماد مردم ضربه زد

  یک پژوهشگر تاریخی گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف مشترک میان آمریکا و انگلیس، تسلط بر صنعت نفت ایران بود. از بین بردن قانون ملی شدن نفت، یکی از اساسی ترین نقشه های این دو شیطان بزرگ برای برپایی کودتای 28 مرداد بود و به همین دلیل بعد از کودتا نیز با تشکیل کنسرسیوم، قانون ملی شدن نفت از بین رفت.

 • کودتای 28 مرداد؛ ماشین پروپاگاندای غرب در تداوم استبداد ایران

  کودتای 28 مرداد نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران محسوب می شود. این کودتا که با طرح ریزی مستقیم دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس صورت گرفت ، باعث بازگشت مجدد محمدرضا پهلوی به اریکه قدرت شد.

 • کودتا 28 مرداد برای تمام ملت ها درس بزرگی شد

  یکی از ترفندهای استکبار جهانی، تزریق اندیشه های اشتباه و توهمی به مردم است؛ به عنوان مثال نیروهای آزادیخواه و سازمان‌های سیاسی طرفدار استقلال و آزادی، به ملت ها می قبولاندند بدون اتکا به یک قدرت خارجی نمی توان علیه دیکتاتورهای خارجی حاکم بر کشور قیام و مبارزه کرد.

 • آمریکا نقش کلیدی در کودتای 28 مرداد داشت

  طی دوران نخست‌وزیری دکتر محمد مصدق از اردیبهشت 1330 تا 28 مرداد 1332 وقایع و حوادث فراوانی برای ملت ایران اتفاق افتاد؛ هر چند سرنگونی مصدق در یک کودتای برنامه‌ریزی شده توسط عوامل داخلی و خارجی از همه آن وقایع معروف‌تر و ناگوارتر بود.