• تاملی درباره زمینه‌های اقتصادی و مادی یک اختلاف دیرینه

  تکنولوژی، بهانه جنگ سرد قرن 21

  چند وقتی است، از اروپای شرقی خبر می‌رسد که کشور اوکراین درگیر یک تنش پیچیده داخلی شده است. تنش در اوکراین جنبه‌های متنوع بین‌المللی دارد، به‌طوری که زمزمه آغاز یک رقابت خطرناک بین آمریکا و روسیه بر سر توسعه منافع در اوکراین شنیده می‌شود.

 • مهدویت، باوری مشترک در میان اغلب فرق اسلامی است

  مهدویت و تاریخ اسلام

  از مسائل مهم و غامض تاریخ معنوی اسلام و ملل سابقه اعم از زرتشتی، مسیحی، ‌یهودی، ‌هندو و... توجه و اذعان به وجود منجی و رهاننده آخر‌الزمانی است تا با ظهور خویش ملت‌های مظلوم و دربند ظلمت و تاریکی را با نیروی ایزدی برهاند و عدل و داد را برقرار سازد.

 • جنگ سرد بدون دیوار سخت

  آندره فونتن در مقدمه کتاب جنگ سرد تعریف کلاوزویتس، یکی از نظریه‌پردازان بزرگ مسائل جنگی، جنگ را این گونه تعریف می‌کند: جنگ عبارت است از برخورد منافع بزرگ از راه خونریزی، فقط از این لحاظ است که با دیگر برخوردها فرق دارد. به گفته فونتن، این برداشت کاملا کلاسیک است که در پی تحولات عظیم قرن بیستم غیرمعقول به نظر می‌رسد.

 • خشونت از نتایج فقدان اخلاق‌گرایی در روابط ملت‌هاست

  جایگاه «نگاه اخلاقی» در روابط ملل

  در حالی‌که در سراسر جهان کنش‌های خشن بین برخی نهادهایی که قدرت را در کشورهای مختلف در دست دارند ادامه دارد، نقش نگاه اخلاقی در حل و فصل آرام و کم‌تنش امور بسیار حائز اهمیت است.

 • جایگاه عدالت در جامعه

  برای یافتن پاسخ از دو مشکلی که در جامعه امروزی ظهور می‌یابد؛ یعنی 1 ـ اجتماع محل تنازع است یا تسابق؟ 2 ـ عدم مساوات شرایط طبیعی (تکوینی) با شرایط قراردادی چرا؟ آثار شهید مطهری می‌تواند راهگشا باشد. از این رو از دیدگاه شهید مطهری به تبیین جایگاه انسان با اجتماع و قانون می‌پردازم.

 • چهره امام سجاد(ع) در میان عوام دچار تحریف است

  انسانی مافوق، نه مافوق انسان

  سایه‌های تحریف در باب یک امام می‌تواند ویژگی سرمشق بودن را از ایشان دور کند و همین امر موجب عدم کوشش برای شناخت امام و محروم ماندن انسان‌ها از آگاهی لذت‌بخش و بیشتر دانستن درباره ائمه شود.