• تصاویری از زندگی کارمندی

  اصطلاح زندگی کارمندی، اختراع تازه‌ای نیست و مشهور و جهانی است. این زندگی و وصف خصوصیات مختلف آن در همه جای دنیا متداول است. زندگی کارمندان یا کسانی که به آنها حقوق‌بگیر می‌گویند، نوعی زندگی است که در کشورهای مختلف دنیا سبک اصلی و رایج زندگی شده است.

 • هنر نگاه کردن

  سرپیکو بودن‌‌ یعنی‌ کارمند نبودن

  روزی نیست که به خودم نگویم،‌ قیدش را بزن. روزی نیست که هوای بیرون رفتن از این زندگی تکراری به سرم نزند. به خودم می‌گویم، کمتر خرج کن، ولی آقای خودت باش. یاد جمله بهرام بیضایی می‌افتم که می‌گفت، زندگی کارمندی زندگی نکبتی است.

 • چرا مسلمان زیستن را برگزیدم

  اسلامگرا، جهادی، داعشی، برقع پوش 11 سپتامبری، رانندگی نکردن زنان در عربستان، همه اینها برای توصیف کسانی استفاده می‌شود که اطاعت مسالمت‌آمیز از خدا را پذیرفته‌اند. اسلام دینی است که در رسانه‌ها اغلب از آن با مفاهیمی منفی یاد می‌شود و بدتر این که با دلایلی غلط، همان مفاهیم توجیه می‌شود. بنابراین چرا یک دختر جوان استرالیایی که تحصیلکرده است به سفری برود و به دینی ایمان بیاورد که به طور چشمگیر عقبگرد به حساب می‌آید؟

 • روزمرِّ گی،‌ آفت زندگی‌ کارمندی

  هر کس در زندگی برای تامین معاش خود شغلی انتخاب می‌کند. در جامعه امروز، بسیاری از افراد به عنوان کارمند مشغول فعالیت هستند. روال زندگی کارمندی، حضور در اداره در ساعات مشخصی از روز و انجام کاری روزانه براساس رویه‌ای عادی و تکراری است.

 • سرگشتگی فرهنگی در همسایه‌داری و آپارتمان‌نشینی

  قانون، فرهنگ نیست. ممکن است بخشی از فرهنگ باشد، اما ممکن است نباشد و هیچ گاه به فرهنگ بدل نشود. آنچه به عنوان فرهنگ می‌شناسیم وجهی درونی دارد که علت رفتارها و گفتارهای ماست. فرهنگ به مجموعه عواطف، باورها و خواسته‌ها و آرزوهای ما گفته می‌شود که در رفتار و گفتار ما تبلور و عینیت پیدا می‌کند. این که یک عمل چگونه و با چه نیت و اراده‌ای انجام شود، می‌تواند شامل فرهنگ یا بی‌فرهنگی شود.

 • استاد روان‌شناس دانشگاه علامه طباطبایی از عوامل کمرنگ شدن دوستی‌ها می‌گوید

  سایه سنگین دنیای مجازی بر محافل دوستانه

  انسان یک موجود اجتماعی است که هویت او در برقراری روابط و تعاملات دو یا چند جانبه با دیگران معنا پیدا می‌کند. یکی از شیوه‌های برقراری تعامل پیوند میان دو نفر به‌عنوان دوست است. دوستی یک رابطه عاطفی است که امکان رشد و تعالی میان انسان‌ها را مهیا می‌کند و اگر انتخاب درستی در مورد ایجاد رابطه با یک دوست صورت نگیرد انسان متحمل آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری‌می‌شود.

 • نقش الگوهای دینی در سبک زندگی ما

  هر انسان مؤمنی برای دستیابی به زندگی معیار، در پی یافتن الگویی پسندیده است تا خود را با او مقایسه کند و زندگی خویش را با رنگ آن‌ بیاراید. الگوخواهی و قهرمان‌پرستی، ریشه در ارزش‌پرستی آدمی دارد. قرآن با توجه به این نیاز، به زندگی شخصیت‌هایی همچون حضرت ابراهیم(ع)، اسماعیل(ع)، موسی(ع) مریم(س)، یحیی(ع)، یوسف(ع) و بخصوص پیامبر اعظم(ص) اشاره می‌کند و همگان را به سرمشق‌گیری از زندگی آنان ترغیب می‌سازد.

 • ارزش ازدواج و خانواده

  ازدواج یک سنت پسندیده اسلامی است و طلاق یک ضدارزش. مطلوب بودن ازدواج در اسلام و نامطلوب بودن طلاق، نشان‌دهنده یک نکته مهم است و آن، ارزش والای خانواده است. روایات اسلامی نشان می‌دهد خانواده یکی از والاترین عناصر فرهنگ اسلامی است.

 • دیوی به نام حرص و آز

  تقابل دو نیروی خیر و شر موضوعی است که از روزگاران کهن ذهن اغلب شاعران و نویسندگان را به خود معطوف کرده است.

 • یک استاد جامعه‌شناس تحلیل کرد

  گروه اجتماعی؛ مبنای تعریف اسراف و خساست

  خساست از صفات نکوهیده‌ای است که در زندگی اجتماعی برخی به آن دچار هستند. در این شکی نیست که همه خساست را مذموم می‌دانند و دوست ندارند از سوی دیگران به این صفت شناخته شوند، اما در عین حال همین افراد اگر در معرض چنین اتهامی قرار بگیرند، می‌گویند که این رفتاری که در پیش گرفتیم بیشتر صرفه‌جویی و پرهیز از زیاده‌روی است.

 • خانواده در برابر فضای مجازی فعال یا منفعل؟

  یکی از دغدغه‌های والدین در جوامع امروزی در زمانه گسترش ارتباطات الکترونیک این است که فرزندان خود را در مواجهه با شبکه‌های اجتماعی جدا افتاده از خود می‌بینند. فرزندان با اینترنت و تلفن همراه از خانواده فاصله می‌گیرند و در حضور آنها، به انزوا و خلوتی خود خواسته پناه می‌برند.

 • تعارف، هنر اخلاق است

  یکی از وجوه شناخت ما ایرانی‌ها تعارف کردن است. در مجامع عمومی و خصوصی این تعارف به عنوان یک اصل در رفتارهای ما وجود دارد، اما مدت‌هاست این مساله مورد نقد خود ما قرار گرفته و مدام می‌گوییم این خصوصیت ما ریاکارانه یا حتی دروغ است.

 • دکتر مهرانگیز پیوسته‌گر، استاد روان‌شناسی در گفت‌وگو با جام‌جم:

  مرز صراحت و تعارف را محترم بشماریم

  ایرانی‌ها اهل تعارف کردن هستند. این رفتار اجتماعی در برخی مواقع از حدود خود خارج می‌شود و ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای فرد و خانواده و اطرافیان او شود. مرز صراحت و تعارف کجاست؟ چرا در برخی رفتارهای اجتماعی زیاد تعارف می‌کنیم و در برخی دیگر از رفتارها مثل رانندگی اهل تعارف نیستیم و حق تقدم دیگران را رعایت نمی‌کنیم. دکتر مهرانگیز پیوسته‌گر، استاد روان‌شناسی دانشگاه الزهرا در گفت‌وگویی با جام‌جم به این سوالات پاسخ داده است.

 • ادبیات شفاهی

  چو فردا شود ‌فکر فردا کنیم

  این عبارت را بارها شنیده‌اید: «قدیمی‌ها یه چیزهایی می‌دانستند که می‌گفتند.» در چنین مواقعی فردی که در مقام نصیحت‌گویی است و قصد دارد برخی مشکلات و مسائل به وجود آمده برای جامعه را براساس دیدگاه‌های خود تحلیل کند، ضمن ارائه نظرات خود درباره موضوع مورد بحث و با قصد منطقی نشان دادن حرف‌هایش به یکی از ضرب‌المثل‌های رایج در سطح جامعه اشاره و سعی می‌کند مخاطب یا شنوندگان را برای ترغیب یا پرهیز از انجام کاری آماده کند.