• نقد و انتقاد نیازمند روش مناسب است

  عناصری در تعریف فرانسوی نقد که از چند فرهنگ لغت و دائره‌المعارف استخراج شده، عبارتند از: جدی، خطر، مهم، پیچیده، درهم تنیدگی، دشوار، هدفمند، تهدیدکننده، روشمند، خردورز، محکم، نکوهش‌‌گر، صدمه زننده، مشاهده، قضاوت، امتحان و ارزیابی. باید بگویم دو نوع نقد، نقد ساختاری و محتوایی داریم. وقتی بحث نقد به میان می‌آید باید گفت نقد ظرافت دارد و بسیار هم جدی ‌ است.

 • نسخه‌های متعددی برای درمان یک پدیده

  ایرانیان به سبک زندگی ـ چه در حوزه نظر و حوزه عمل و چه در مقام نقد و تحلیل ـ چگونه فکر می‌کنند. چرا ایرانی‌ها به بحث سبک زندگی توجه می‌کنند؟ چه مشکلی در ما وجود دارد؟ سبک زندگی برای کسانی مهم است که به تغییرات زندگی توجه دارند. آیا ما الان از حجم آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها آگاه شده ایم؟

 • عقلانیت و سبک زندگی در گفت‌وگو با دکتر نواب مقربی

  نقد بیماری‌های عقل‌گریز

  دانش‌های فلسفی موجب گسترش عقلانیت در جامعه می‌شود. فلسفه دانشی است که تنها بخشی از آن به معرفی و تشریح و تحلیل مکاتب فلسفی می‌پردازد، اما بخش دیگری از این علم، در صدد افزایش قدرت تحلیل و عقلانیت است که اگر این بُعد در انسان تقویت شود، او می‌تواند راحت‌تر و با سهولت بیشتری به مشکلات خود اندیشیده و آنها را اولویت بندی و ریشه‌یابی کرده و پیوند میان مسائل را شناسایی کند.

 • رسیدن به شرایط مطلوب در میان بیم و امید

  چه اتفاقی خواهد افتاد؟ نگرانی از رخدادهای محتمل در ازدواج گاه چنان شدت می‌گیرد که انسان به تنهایی نمی‌تواند از پس آن بر بیاید. با این که ازدواج پیشینه‌ای طولانی دارد، اما برای هر کس که تصمیم به آن می‌گیرد، ترس و نگرانی از نتیجه وجود دارد.

 • قانونگرایی ضامن حیات اجتماعی

  هدف ما از آسیب‌شناسی سبک زندگی نادیده گرفتن فضایل و توانمندی‌هایمان نیست بلکه دغدغه نگهداشت فضایلمان را داریم و می‌خواهیم رذایل زندگیمان را نابود کنیم. نقطه عزیمت بحث ما در این مرحله رویکرد فلسفی است چون همه بحث ما مفروضاتی است که در ذهن داریم.

 • یک جامعه‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم تاکید کرد

  اعتماد در خانواده، ستون سلامت اجتماعی

  بسیاری از زنان و مردانی که درصدد تامین معاش خانواده هستند با بسیاری از ناملایمات و نابسامانی‌های اجتماعی و اقتصادی دست به گریبانند. طبعا چنین عواملی، اثراث نامطلوبی بر روح و روان آنها خواهد گذاشت.

 • به خوشبختی زیبا نگاه کنیم

  از آرزوهای بزرگ زندگی هر انسانی به دست آوردن خوشبختی یا بهتر بگوییم تجربه کردن حس خوشبختی است. این خوشبختی از آن دسته آرزوهایی است که هرکس تعریفی از آن دارد، برای مثال فردی خوشبختی را در مال و ثروت و دیگری در شهرت و مقام و دیگری در کسب علم و دانش و... می‌داند.

 • زندگی به سبک اصیل

  تاریخچه‌ای برای خوشبختی

  آیا می‌توان برای خوشبختی تاریخچه‌ای در نظر گرفت؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به این پرسش پاسخ داد که خوشبختی چیست؟ هر کدام از ما در ذهن خود شاید توصیفات و تصوراتی از خوشبختی داشته باشیم، اما باز هم برایمان روشن نیست که خوشبختی چیست. مثلا ثروت یکی از لوازم خوشبختی است، سلامت لازمه دیگر آن است، امنیت و ارتباطات سالم و خوب اجتماعی هم از عوامل دیگر خوشبختی محسوب می‌شود، اما با همه اینها باز هم خوشبختی را نمی‌توان به یکی از این موارد تقلیل داد.

 • این حریم، خصوصی نیست!

  اواخر دهه 80 شمسی، وزیر حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان آلمان، به رئیس و موسس شرکت فیسبوک نامه‌ای نوشت که موضوع آن می‌تواند برای آن دسته از کاربران شبکه‌های مجازی که کمتر در باب ظرفیت‌های این شبکه‌ها اطلاع دارند، شایان توجه باشد.

 • یک پژوهشگر از راه‌های رسیدن به خوشبختی می گوید

  خوشبختی‌،حاصل‌ شکوفایی‌ استعدادها

  هر انسانی آرزو دارد در زندگی خوشبخت شود و برای رسیدن به خوشبختی، راه‌های زیادی را امتحان می‌کند. معیارهای خوشبختی برای افراد مختلف متفاوت است. برخی گمان می‌کنند اگر در زندگی به رفاه مناسبی برسند، خوشبخت هستند و برخی دیگر هم در پی تجلی اخلاقیات در زندگی هستند و حرکت در مسیر معنوی را تنها راه ممکن برای رسیدن به خوشبختی و شادکامی می‌دانند. نغمه‌ پروان، پژوهشگر حوزه فلسفه دین در گفت‌وگو با جام‌جم از راه‌های رسیدن به خوشبختی گفت.

 • همکاری، مقدمه پالایش روح

  «در نیکوکاری و پرهیزگاری با یکدیگر همکاری کنید و در گناه و تعدی دستیار هم نشوید و از خدا پروا کنید» (سوره مائده، آیه 2)

 • زندگی به سبک اصیل

  مصرف می‌کنم، پس هستم

  بیراه نیست اگر دوره‌ای را که در آن قرار داریم، دوره اسراف بدانیم. تبلیغات، در و دیوار خیابان‌ها و اتوبان‌ها ما را به مصرف دعوت می‌کنند. از آنجا که نیازهای اصلی ما خیلی زود برطرف می‌شود، این تبلیغات بیشتر در جهت ایجاد نیازهای ثانویه یا مصرف فارغ از نیاز است. یعنی این که با ظاهر خوش و آب و رنگشان ما را وسوسه می‌کنند و این گونه در ما نیازی برای به دست آوردن آنها ایجاد می‌کنند.

 • رابطه انسان با طبیعت در گفت‌وگو با محمدمهدی اردبیلی؛ پژوهشگر فلسفه:

  عشق ما به طبیعت توهم است

  بحث بر سر رابطه انسان با طبیعت، سابقه‌ای طولانی دارد که به نخستین تاملات انسان درباره محیط اطرافش بازمی‌گردد. آیا انسان با نابودی طبیعت، در حال نابود کردن خود است؟ آیا باید از طبیعت در مقابل تخریب‌های انسان دفاع کرد؟ آیا مدافعان طبیعت، در واقع نه از طبیعت، بلکه از خود دفاع می‌کنند؟ فرهنگ و سیاست در این خصوص چه نقشی ایفا می‌کنند؟ در این خصوص با دکتر محمدمهدی اردبیلی، استاد دانشگاه و پژوهشگر فلسفه درباره جایگاه و چگونگی رابطه انسان با طبیعت گفت‌وگو کردیم که اکنون ماحصل آن پیش روی شماست.

 • کارشناسان از شیوه‌های صحیح مصرف می‌گویند

  اسراف نتیجه نداشتن برنامه‌ریزی در مصرف

  بهبود و اصلاح سبک زندگی همواره یکی از دغدغه‌های جوامع انسانی است. انسان‌ها دوست دارند شرایط را برای زندگی بهتر و استفاده مطلوب‌تر از امکانات آماده و فراهم کنند. رسیدن به چنین هدفی البته نیازمند مشارکت تک‌تک عناصر جامعه در عرصه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است.