• رایحه آشنای نذری محرم

  شرکت در هیات امام حسین(ع) برای اهلش زیبایی‌های متنوعی دارد، از جمله نشستن پای صحبت واعظ و افزودن معرفت اهل بیت (ع)، عزاداری و همدردی با خاندان پیامبر (ص)، همیاری و تجدید دوستی با دوستداران اهل بیت (ع) و ... در کنار همه این امور زیبا و لذتبخش، نذری امام حسین (ع) نیز برای بچه‌های هیات، طعم خاصی دارد؛ طعمی که در هیچ رستوران زرق و برق‌دار و آنچنانی قابل تجربه نیست. بوی عطر قیمه محرم طعم خاصی دارد که نه غذای خانگی و نه فست‌فودهای رستورانی جای آن را نمی‌گیرد.

 • دل‌های ‌آشفته، چشم‌های سرگردان

  یکی از عادت‌های ناپسندی که برخی به آن دچار هستند، چشم‌چرانی است. در کوچه و خیابان آدم‌هایی را می‌بینید که به محض رد شدن خانم‌ها نگاه خیره‌ای به آنها دارند. نگاه‌داری چشم و داشتن تقوای دید، یکی از وظایفی است که در قرآن و سنت نبوی بر آن تاکید شده است.

 • میانبری که بسیار تو در توست

  اسمش را هر چه بگذاری از زشتی آن کم نمی‌کند. پول چایی یا زیرمیزی، قرار است میانبری باشد برای راه‌های پر پیچ و خم. قرار است از بالا و پایین رفتن در ساختمان ادارات راحتمان کند و کارمان را به‌راحتی راه بیندازد.

 • یک اقتصاددان درگفت‌وگو با جام‌جم مطرح کرد

  رشوه، شیوه‌ای پلید برای کسب درآمد‌

  رشوه یکی از پدیده‌های مذموم اجتماعی و اقتصادی است که از سوی برخی افراد تحت عنوان رشوه‌دهنده و رشوه‌گیرنده صورت می‌گیرد. کسانی که به چنین رویه ناپسندی روی آورده‌اند، گمان می‌کنند در شرایط عادی امکان پیشبرد کارها و کسب درآمد بیشتری وجود ندارد. از این‌رو برای این که زودتر به اهداف و برنامه خود برسند از رشوه استفاده می‌کنند.

 • پایمال کردن حقوق حیوانات در فرهنگ اسلامی پذیرفته‌شده نیست

  از حقوق حیوان تا زندگی با حیوان

  انتقاد به یک نظام فکری، ناپسند نیست. هر نظام فکری برای رشد و پویایی نیازمند استقبال از منتقدان است، اما شایسته است که نقد با معیارهای منطقی و عقلانی صورت گیرد.

 • زندگی به سبک اصیل

  چگونه یک نجات غریق خوب باشیم؟

  فردی که در حال غرق شدن است پس از این‌که در یافتن اکسیژن ناموفق می‌شود، شروع به تنفس و مکش آب به درون ریه‌ها می‌کند.

 • ایرانیان مهمان نوازترین مردم دنیا

  یکی از منابع شناخت آداب و رسوم جامعه، سفرنامه‌ها و خاطرات افرادی است که گردشگری پیشه آنان بود. ایران هم به واسطه این که شاهراه ارتباطی تمدن‌های شرق و غرب است، در طول تاریخ پذیرای بسیاری از جهانگردانی است که در طول اقامتشان در سرزمین‌مان با اقوام و طوایف مختلف و جوامع شهری و روستایی مواجه بودند و حکایات و مطالب مهمی را در مورد خصوصیات این افراد در کتاب‌های خود آورده‌اند.

 • از کیسه خلیفه می‌بخشد

  آدم‌هایی هستند که ادعاهای بزرگی در بخشش و کمک‌رسانی دارند، اما همیشه بدون این که هزینه‌ای بپردازند از اعتبار دیگران خرج می‌کنند. در چنین مواقعی است که می‌گویند طرف از کیسه خلیفه می‌بخشد.

 • ما معمار خانه خود هستیم

  حتما با آن دسته از منتقدان زندگی آپارتمان‌نشینی آشنا هستید که همیشه آه و حسرت حیاط‌های بزرگ خانه‌های قدیمی را می‌خورند و می‌گویند وسط حیاط یک حوض فیروزه‌ای بود که هر‌گاه آبی از آن حوض به دست و صورت می‌زدیم، خمودی از ما رفع می‌شد و هر‌گاه به باغچه‌های حیاط نگاه می‌کردیم و به گیاهانش آب می‌دادیم، به زندگی امیدوار می‌شدیم.

 • خانه جای راحت و آسایش است؟!

  ایام کودکی این جمله را از زبان پدرم به‌خصوص وقتی با خستگی به خانه می‌آمد، زیاد می‌شنیدم: «خانه جای راحت و آسایش است». بعدها فهمیدم این جمله، جمله‌ای از کتاب درسی دوره ابتدایی بچه‌های هم‌نسل پدرم بوده است. خانه برای این نسل، چنین تعریفی داشت؛ تعریفی که اگر انصاف به خرج دهیم، تعریفی زیبا از خانه است.

 • آثار تقویت و تضعیف وجدان کار

  وجدان کاری به مثابه یکی از عوامل کارآمدی نیروی انسانی، هم ریشه در فرآیندهای جامعه‌پذیری دارد و هم در پی تعاملات افراد در سازمان کار و سلسله مراتب نقش‌ها و پایگاه اجتماعی ـ سازمانی کارکنان تکوین می‌یابد. همچنین عاملی است که باعث ایجاد نظم در کار و حس انجام وظیفه در افراد می‌شود.

 • کسب روزی حلال، چگونه؟

  یکی از اساسی‌ترین مسائل پیش روی بشر که تأثیر مستقیم و غیر‌مستقیم بسزایی در سرنوشت دنیا و آخرت او دارد، کسب روزی حلال است.

 • برخی طراحی‌های فضای بیرونی و داخلی منازل با معیارهای علمی تطابق ندارد

  تقلید ناقص از الگوی مدرن در معماری شهری

  معماری جدید در بناهای شهری و منازل شخصی از چه معیارهای علمی پیروی می‌کند؟ آیا این نوع طراحی باعث ایجاد تغییراتی در سبک زندگی انسان‌ها شده است؟ جایگاه و پایگاه اقتصادی،‌ شغل و حرفه و میزان درآمد چه تاثیری بر سبک معماری امروزی دارد؟

 • زندگی با محاسن اخلاق یا مکارم اخلاق

  تنها راهکار موفق و عملی که سعادت بشر را در زندگی فردی و اجتماعی تضمین می‌کند، اخلاق دینی است؛ اخلاقی که بر پایه‌ تعالیم مکتب و جهان‌بینی دینی است و با ایمان به مبدأ و معاد، احساس حضور خدا در صحنه‌ هستی و محاسبه‌ کردار و پاداش و کیفر آن در روز رستاخیز و مسئولیت اعضا و جوارح انسان و ثبت اعمال در پرونده‌ شخصی، ضمانت اجرایی برای تحقق ارزش‌های اخلاقی و پایبندی انسان به امور ارزشی است.