• آداب همنشینی و همزیستی

  انسان را از یک نظر می‌توان موجود دوساحتی دانست. یک ساحت انسان، جبری است که بر او حاکم است و شکل، یعنی نمای ظاهری و حتی بخشی از باطن او شامل روحیات و استعدادهایش را در بر می‌گیرد و ساحت دیگر او، قلمرو اختیار، گزینش و اراده اوست.

 • عاشورا، ایثار و آگاهی بخشی

  در باب این که شهادت به چه معنایی است و چگونه تعریف می‌شود، معیارهای بسیاری مطرح می‌شود؛ ولی به نظر می‌رسد یکی از اساسی‌ترین معیارها، ایثار است. شهید کسی است که آرمانی الهی و آسمانی دارد و جان خود را در این راه اهدا می‌کند.

 • تکریم شهریار بدون برنامه

  بزرگداشت استاد شهریار در حالی برگزار شد، که مثل همیشه با برنامه ریزی عجولانه، دعوت از اشخاص نامربوط، محل نامناسب، باعث نارضایتی اکثر ادب دوستان و شهریاردوستان تبریزی شد.

 • دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور در گفت و گو با جام جم آنلاین:

  ولنگاری فرهنگی،‌ خدافراموشی می آورد

  حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی که مسوولیت دبیری ستاد عالی کانون های مساجد کشور را بر عهده دارد معتقد است ولنگاری فرهنگی زمانی رخ می دهد که ما مبدا حرکت خودمان را فراموش می کنیم، او خودفراموشی و خدافراموشی را از تبعات این آفت می داند.

 • پرچم ایران، زمانی که بالا رفت

  پرچم ایران نماد صلح و دوستی و نشان دلاورمردانی است که پای آن جان باختند تا خاک وطن جاودانه بماند و بسیار زمان طول کشید تا ابعاد مستطیلی و سه رنگ آن تثبیت شد و حالا در دستان ما قرار دارد در حالی که هزاران سال حوادث تاریخی را در خود نهفته دارد...

  • دانش
 • یک کارشناس مذهبی از اهداف ماه رمضان می‌گوید

  جامعه تشنه تربیت دینی

  آیا امروزه همه آنچه در ارتباط با وجوه مختلف ماه مبارک رمضان در جامعه اتفاق می‌افتد یا از سوی برخی افراد ترویج می‌شود، به تثبیت و ماندگاری اهداف و فلسفه وجودی آن کمک می‌کند؟ به نظر می‌رسد اندکی برداشت‌های نادرست و باورهایی که مبنای دینی ندارد، سبب شده است برخی مفاهیم بلند این ماه به فراموشی سپرده شود.

 • رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد جشنواره شعر حوزه:

  توجه به مقوله شعر منافاتی با علمیّت، فضل و مقولات مهم حوزه‌های علمیه ندارد

  بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد جشنواره بین المللی شعر حوزه که در تاریخ 13 مهر 1394 برگزار شده بود، بعد از ظهر امروز (دوشنبه) در محل برگزاری این جشنواره در تالار ایوان شمس تهران منتشر شد.

 • یک روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم تشریح کرد

  اراده فردی، ضرورت ترک عادت‌های بد

  چگونه می‌توانیم عادت‌های بد را ترک کنیم؟ کسی که در سطح جامعه به عنوان یک فرد هنجار شکن شناخته می‌شود تا خود عزم جدی برای ترک عادت‌های بد نداشته باشد نمی‌توان او را مجبور به ترک رفتارهای ناپسند کرد.

 • برخورد با کودکان خطاکار، چگونه؟

  هر محیط اجتماعی قوانینی برای خود وضع کرده است و اعضا موظفند آن را رعایت کنند و متخلفان هم باید انتظار برخورد و مجازات را داشته باشند. خانواده هم مثل هر واحد اجتماعی دیگری چنین چارچوب‌هایی را برای خود تنظیم کرده است و از اعضای خود انتظار دارد از چنین قوانینی سرپیچی نکند.

 • منشور سبک زندگی اسلامی در رساله حقوق امام سجاد(ع)

  در دوره‌ای که ارزش‌های جاهلی توسط خلافت بنی‌امیه ترویج می‌شد و عصبیت قبیله‌ای، محور و مدار نظام فکری جامعه را تشکیل می‌داد، حضرت امام سجاد(ع) توانستند با تدوین رساله حقوق، بنیادهای حقوقی و اخلاقی جامعه را به مسیر مستقیم خود رهنمون شوند و در فضای یالثارات‌الحسین(ع) طنین‌انداز شده در جهان اسلام، نهضت تجدید حیات اسلام امام حسین(ع) را با نگارش منشور سبک زندگی اسلامی (رساله حقوق) استمرار ببخشند.

 • یک روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان کرد:

  میانه‌روی در تشویق و تنبیه

  تربیت درست کودکان یکی از دغدغه‌های خانواده‌هاست و از این رو سعی می‌کنند با تشویق باعث تقویت صفات پسندیده و با تنبیه‌ باعث از بین بردن عادات ناپسند در کودکان شوند.

 • زندگی اصیل؛ جان دادن به پای اصول

  بازمحرم آمد و شهر رنگ و بوی عزا گرفت. عزای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و بیش از 70 تن از یاران با وفایش. شور و غوغایی که هرسال بر شکوه و جلالش افزوده می‌شود.

 • زنان، قربانیان متلک‌های خیابانی

  چندی پیش در خبری آمده بود یک زن آمریکایی در نیویورک با حمل یک دوربین مخفی و یک پیاده‌روی ده ساعته در خیابان، تمام رفتارها و آزارهای کلامی مردانی را که از کنار او رد می‌شدند، ثبت و ضبط کرد و بعد از بارگذاری خلاصه‌ای از این فیلم در یکی از تارنماها به فاصله کمی این کلیپ با 14 میلیون بازدید مواجه شد.

 • دکتر احد فرامرز قراملکی در گفت‌وگو با جام جم:

  متلک‌پرانی،‌ ناقض حقوق شهروندی است

  در کوچه و خیابان، گاه با مناظری روبه‌رو می‌شویم که احساس می‌کنیم حد و حریم جامعه با برخی رفتارها مخدوش شده است. آزارهای کلامی یکی از این رفتارهاست.

 • یک ناهنجاری، عوامل و آثار

  یکی از نعمت‌هایی که پروردگار متعال در اختیار بشر قرار داده، بینایی است. برای هر نعمتی شکری واجب است و بهترین سپاسگزاری، استفاده صحیح از آن در جهت رضای الهی است؛ موضوعی که متاسفانه امروز نه‌تنها کمتر به آن توجه شده، بلکه مورد سوءاستفاده نیز قرار گرفته است. یکی از این موارد، سوءاستفاده از چشم و به‌کارگیری آن در راه ارضای تمایلات جنسی است که از آن به چشم‌چرانی تعبیر می‌شود.