• یادداشت؛

  تداوم بخشی غدیر خم با غدیر خونین کربلا/ اصلی‌ترین پیام عاشورا

  یکی از بنیادی‌ترین پیام‌های اعتقادی، سیاسی امام حسین (ع)، حفظ و صیانت از حریم مقدس ولایت و تداوم بخشی جریان غدیر خم با غدیر خونین کربلا است؛ چه اینکه اکمال دین و اتمام نعمت منوط به ولایت اهل‌بیت (ع) است

 • در گفت و گو با جام جم آنلاین مطرح شد؛

  چرا امام حسین (ع) در تاریخ اسلام جاودان شدند؟

  عاشورا، روز دهم از ماه محرّم. اهمیت این روز برای شیعیان به دلیل واقعه عاشورای سال ۶۱ قمری است. امام حسین (ع) در روز عاشورا به همراه یارانش در سرزمین کربلا در جنگ با سپاه کوفه به فرماندهی عمر بن سعد به شهادت رسید. مصائب امام حسین (علیه‌السلام) و اهل‌بیتش در این راه آن‌قدر عظیم و جان‌سوز است که اگر همه ایام محرم هم از آن گفته شود بازهم نمی‌توان حق مطلب را به‌درستی ادا کرد.

  • گفتگو
 • کویر کربلا بر پرده نقره‌ای سینما

  تنها سه فیلم، این سهم سینمای ایران از پرداختن به واقعه سترگ عاشوراست. واقعه‌ای که منحصربه‌فردترین بخش از هویت شیعه است. بااین‌حال سینمای ایران، در طول تاریخ خود تنها سه بار به‌طور مستقیم به این مهم پرداخته و تأسف‌بار اینجاست که از میان سه فیلمی هم که در این زمینه ساخته‌شده‌اند، تنها دو فیلم اکران شده‌اند و سرنوشت اکران سومی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

  • معارف
 • روایت های عاشورایی برای کودکان

  شب اول : حضرت مسلم (ع) (صوت )

  امشب شب اول ماه محرم است که به نام مسلم بن عقیل نام گذاری شده است این پادکست با هدف آشنایی کودکان با شخصیت های قیام عاشورا تهیه شده است.

 • تعزیه‌خوانی و پرده‌خوانی ماه محرم به روایت جواد انصافی

  کار شبیه‌خوان‌ها کار دل است

  از دیشب غوغایی به پا شده؛غوغایی برای پوشش همه دلتنگیها و بغضها و حسرتها.اصلا انگار محرم با همه اندوه و حُزنش میآید تا آبی باشد بر همه دردها و رنجها.انگار محرم و بخصوص دهه اولش که به حادثه عظیم تاسوعا و عاشورا ختم میشود، می آید تا مردم صبرشان را به صبر همه آنهایی که محشر کربلا را تجربه کرده اند، گره بزنند و یاد بگیرند که چگونه ببینند، چگونه صبر کنند، چگونه جوانمردی کنند، چگونه پای عهد انسانیت بایستند چگونه ایمان را حفظ کنند و بدانند که خدایی هست و همان خدا اجر خواهد داد و جبران خواهد کرد همه صبوریها و اشکها و حرمانها و کمبودها را .

 • همه چیز درباره پایگاه مذهبی ایران صدا

  «صدا»ی پای نور می‌آید

  مدتی است که مدیریت چندرسانه ای و فضای مجازی معاونت صدا در حال ایجاد پایگاههایی در فضای مجازی است تا از این طریق امکان دسترسی آنان که با وجود رسانه های دیداری گوناگون همچنان دل در گرو شنیدن دارند را به محتواهای شنیداری سهل تر کند.