• چرا حسین بن علی(ع) حاضر به اسارت و گرفتاری خانواده خویش شد؟

  محرم ماهی است که عدالت در مقابل ظلم و حق در مقابل باطل قیام کرده و به اثبات رسانده است که در طول تاریخ، همیشه حق بر باطل پیروز شده است. محرم ماه خداست، ماهی که بهترین بندگان خدا در دست بدترین موجودات زمینی به شهادت رسید. واقعه عاشورا مصیبتی است که بزرگی آن قابل وصف نیست و چه مصیبتی از این بالاتر که فرزند امام علی (ع) که جانشین پیغمبر خدا (ص) بود توسط کسانی که خود را از امت رسول خدا می‌دانستند به شهادت رسید.

 • چرا امام حسین (ع) در تاریخ اسلام جاودان شدند؟

  عاشورا، روز دهم از ماه محرّم. اهمیت این روز برای شیعیان به دلیل واقعه عاشورای سال ۶۱ قمری است. امام حسین (ع) در روز عاشورا به همراه یارانش در سرزمین کربلا در جنگ با سپاه کوفه به فرماندهی عمر بن سعد به شهادت رسید. مصائب امام حسین (علیه‌السلام) و اهل‌بیتش در این راه آن‌قدر عظیم و جان‌سوز است که اگر همه ایام محرم هم از آن گفته شود بازهم نمی‌توان حق مطلب را به‌درستی ادا کرد.

 • چه روندی باعث به وجود آمدن عاشورا شد؟ /چرا امام حسن (ع) صلح را برگزید اما امام حسین (ع) جنگید؟

  مسؤول حوزه علمیه آیت الله صالحی(ره) گفت: امام حسین (ع) با ترک طواف و عزم به‌سوی میدان نبرد پیام بزرگ «تأسیس حکومت الهی» را به جهانیان ، به‌خصوص کشورهای استعمار زده امروزی می‌رساند که در غیر این صورت چرخیدن به دور کعبه با چرخیدن به دور بت‌خانه یکسان خواهد بود.

 • نقش زنان در واقعه عاشورا

  نقش زنان موضوعی است که اکثراً در طول تاریخ و در حماسه‌آفرینی‌ها نادیده گرفته می‌شود، درصورتی‌که زنان در تاریخ اسلام از سهم بسزایی برخوردار هستند. به‌عنوان‌مثال، واقعه عاشورا نیز برهه‏ای از همین تاریخ سراسر صبر و ایثار و مقاومت و ازخودگذشتگی است. زنان حتی در هنگام رخ دادن این واقعه نیز حضور داشتند که در رأس آن‌ها به حضرت زینب (س) می‌توان اشاره کرد.

 • داستان رزم حر در روز واقعه

  داستان جنگ حر در صحرای کربلا و سپس جانبازی و شهادت وی، از ماجراهای شنیدنی و پندآموز تاریخ است که می‌تواند راه توبه را بر دل‌های مشتاق برای بندگی پروردگار باز کند و آنان را به فضل و رحمت خدا امیدوار سازد.

 • کمپین "حسین برای صلح" در اروپا به راه افتاد

  به اعتقاد بسیاری از مختصصین علوم اسلامی، شناختن و شناساندن امام حسین (ع) دروازه ورود به جهان مهدوی است؛ از این رو اگر آزروی تنفس در عالم مهدوی را داریم مسیر تحقق چنین آرزویی حرکت در جهت معرفت افزایی درباره امام حسین و نهضت حسینی است.

 • تا کربلا؛ تفسیر جامعه‌شناسانه علل وقوع حادثه کربلا (بخش دوم)

  شواهدی تاریخی بر ابعاد گمراهی جامعه

  روز دهم محرم سال شصت و یکم هجری در عالم اسلام واقع ای رخ داد که هنوز بعد از گذشتن قرن‌ها ماهیت و ابعاد و فلسفه و تفسیر و تحلیل آن به بحث و بررسی نیاز دارد؛ واقعه‌ای که سؤالات اساسی و مهمی را همراه خود آورد.

 • علامه عسکری از زمینه سازی شهادت امام حسین (ع) می گوید

  برگرفته از مقتل الحسین (ع)

  هنگامی که یزید بن معاویه در ماه رجب سال 60 هجری، پس از مرگ پدرش به خلافت رسید اولین و مهمترین انگیزه اش، گرفتن بیعت از افرادی بود که در زمان حیات معاویه از بیعت برای قبول ولایت عهدی او سر باز زده بودند.

 • قیام برای مواجهه با ضلالت و جهالت

  تا کربلا؛ تفسیر جامعه‌شناسانه علل وقوع حادثه کربلا (بخش اول)

  روز دهم محرم سال شصت و یکم هجری در عالم اسلام واقعه‌ای رخ داد که هنوز بعد از گذشتن قرن‌ها، ماهیت، ابعاد، فلسفه، تفسیر و تحلیل آن به بحث و بررسی نیاز دارد؛ واقعه‌ای که سؤالات اساسی و مهمی را همراه خود آورد.

 • نوشتار کربلا؛

  مکتب حسین: عقلانیت و معنویت

  واقعه کربلا که منجر به شهادت امام حسین (ع) ویاران آن حضرت شد، درس‌ها و عبرت‌های فراوانی دارد. اشک و سوگ و عزاداری نباید ما را از آموختنی‌های این واقعه مهم دورنگه دارد.