• حسن، حزن و عشق در قصه یوسف

  یکی از بیکران جلوه‌های قرآن کریم، تاریخ است ؛‌ قرآن که از عالم غیب بر وجود محمدی(ص) و سپس بر لسان مبارکش جاری شده در باره امم سابقه و ادیان ایشان و چگونگی رفتار مردم و پادشاهان و سلوک ایشان و همچنین پیامبران الهی سخن رانده و خردمندان را دعوت به تفکر و تعمق در آن کرده است.

 • از تاریخ تا قصه در روایات قرآنی

  با توجه به تصریح قرآن و نیز ماهیت و جایگاهی که این کتاب در بین مسلمین دارد، مقصود اولیه از بیان داستان‌ها و قصص، تدبر و عبرت‌آموزی است و نه صرف بیان روایت تاریخی. از این‌رو، هرچند نزد یک مسلمان مومن به وحیانی‌بودن قرآن، نام آوردن از هویت‌های تاریخی و سرگذشت آنها یک سند معتبر در ارتباط با واقعیت این هویت‌ها تلقی می‌شود، ولی جایگاه اولیه و اساسی داستان قرآنی نزد مسلمانان، یک منبع تاریخی نیست، بلکه روایت و داستان در این کتاب در خدمت بیان پیام قرار دارد.

 • ذوالقرنین در افسانه، روایت و تاریخ

  آن‌طور که در تواریخ آمده گروهی از یهودیان با تحریک کفار قریش برای تحقیر پیامبر نزد ایشان آمده و در باره فردی که از او با نام ذوالقرنین در تورات سخن برده شده سوال کردند. پیامبر نیز در جواب آیات 83 تا 98 سوره کهف رابرای ایشان قرائت کردند.

 • فلسفه تاریخ و قرآن از نگاه شهید مطهری

  استاد شهید مطهری معتقد است درس‌آموختن از تاریخ و رخدادهای تاریخی، منوط به کشف ضوابط و قوانین کلی حاکم بر این رخدادهاست. در نتیجه، مورخ و محقق تاریخ تا زمانی که از این ضوابط و قوانین کلی آگاهی نداشته باشد، نمی‌تواند حوادث را بخوبی تحلیل کند.

 • کتاب‌های پرخریدار مذهبی را بشناسیم

  کتاب‌های مذهبی چه برای مردم عادی و چه برای متخصصان این حوزه، همواره طی سال بازار گرمی دارد تا جایی که قم را به یکی از مهم‌ترین مراکز تهیه و توزیع کتاب در کشور تبدیل کرده است؛ البته این بازار در ماه رمضان بیش از همیشه گرم می‌شود زیرا بسیاری از ناشران تخصصی کتاب‌های مذهبی دور هم جمع می‌شوند تا هم پاسخگوی مردم عادی باشند و هم متخصصان. گشتن و شنیدن پرسش‌های مخاطبان کتابخوان در بخش مکتوب بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن موجب می‌شود تا نیازهای مردم در باب محتواهای پراهمیت از نظر آنان تا حدی شناسایی شود.

 • پیشگویی‌های قرآن

  تاریخ سرگذشت گذشتگان است؛ کسانی که قبل از ما بودند و برای رسیدن به سعادت تلاش کردند و گاه در مسیر دستیابی به اهدافشان شکست خوردند و گاه به پیروزی رسیدند؛ تجربیاتی که گذشتگان ما برای حل مشکلات و نیل به اهدافشان کسب کرده‌اند، درسی مهم برای آیندگان است.

 • نوه آیت‌الله سید جمال گلپایگانی:

  آسید جمال در جواب وزیر شاه گفته بود اطرافیان من نان خور امام زمان هستند

  سید کاظم گلپایگانی گفت: پدرم می‌گفتند نبود لحظه‌ای که پدر به فکر فرو برود و اشکش از یاد خداوند جاری نشود، ایشان همیشه از ذکر خداوند اشک می‌ریختند

 • تأخیر انداختن نمازهای واجب مانع اجابت دعا می شود

  حشمت الله قنبری در برنامه «کوی محبت» موانع استجابت دعا را از کلام امیرالمؤمنین(ع) و امام سجاد(ع) برشمرد و گفت: تأخیر انداختن نمازهای واجب مانع اجابت دعا می شود. در نماز اول وقت حکمت و حقایق و آثاری نهفته است که باید جدی بگیریم.

 • دعای روز بیست و سوم ماه رمضان

  جایگاه ویژه‌ تقوای پیشه گان در روز قیامت

  در دعای روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان می خوانیم: اللهمّ اغسِلْنی فیهِ من الذُّنوبِ وطَهِّرْنی فیهِ من العُیوبِ وامْتَحِنْ قَلْبی فیهِ بِتَقْوَی القُلوبِ یا مُقیلَ عَثَراتِ المُذْنِبین.خدایا در این روز مرا از گناهان پاکیزه گردان و از هر نقص و عیبی پاک ساز و دلم در آزمایش، رتبه دلهای اهل تقوا بخش ای پذیرنده عذر لغزشهای گناهکاران.

 • دعای روز بیست و دوم ماه رمضان

  انسان چه هنگام به درجه رضایت الهی می رسد

  در دعای روز بیست و دوم ماه رمضان می خوانیم: اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ فَضْلَکَ وأنـْزِل علیّ فیهِ بَرَکاتِکَ وَوَفّقْنی فیهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِکَ واسْکِنّی فیهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِکَ یا مُجیبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّین.

 • علت مخفی ماندن قبر امیرالمؤمنین(ع)

  در تشییع پیکر امام علی(ع) چه کسانی حضور داشتند

  امام حسن(ع) بر پیکر پاک امیرالمؤمنین(ع) نماز خواند، پس از نماز، تابوت را کنار زدند و با جا به جا کردن خاک، آرامگاهی ساخته یافتند که سنگ نوشته‌ای نشان می‌داد که آن قبر را حضرت نوح(ع) برای حضرت علی(ع) آماده ساخته است!

 • دعای روز بیستم ماه رمضان

  بهشت بر انسان گنهکار حرام خواهد بود

  در دعای روز بیستم ماه رمضان می خوانیم: اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ الجِنانِ واغْلِقْ عَنّی فیهِ أبوابَ النّیرانِ وَوَفّقْنی فیهِ لِتِلاوَةِ القرآنِ یا مُنَزّلِ السّکینةِ فی قُلوبِ المؤمِنین.

 • شب قدر شب آرزوها

  عجب شبی است شب قدر قرآن به سر گرفتن و خواندن ذکر بک یا الله، بک یا الله، به محمد به محمد، به علی، به علی به علی (ع) این شب آزادی روح است و رسیدن به خدا برای طلب مغفرت کردن.

 • آیت الله میرزا جواد تبریزی از زبان فرزند

  من تا خوب نشوم از اینجا نمی‌روم

  حجت الاسلام تبریزی فرزند آیت‌الله العظمی میرزا جواد آقا تبریزی بیان داشت: پدر معتقد بودند که فاطمیه مانند عاشورایی دیگر شود لذا با پای برهنه در خیابان برای حضرت زهرا(س) عزاداری می‌کردند.

 • شهادت امیر و تقدیر ما

  رمضان ماه خداست و ماه عبادت و شب قدر، شب تقدیر انسان است. در ایامی که بنابر روایات، شب قدر در یکی از آنها واقع شده است، حادثه‌ای بسیار مهم رخ داده است، حادثه‌ای که نمی‌توان تقارن آن را با شب قدر، تصادفی دانست.