• ابوترابی در برنامه کوی محبت:

  روزه مدرسه تربیت انسان صابر است

  حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد با اشاره به خصایص انسان صبور گفت: یکی از برکات ماه مبارک رمضان این است که انسان صبور تربیت می کند.

 • استادی که با خواندن نوشته‌های علامه امینی کتاب خود را آتش زد

  نوه علامه امینی گفت: علامه با درک بیشتر از شخصیت امام علی(ع) سعی داشتند تا دلیل این مظلومیت را ریشه‌یابی کنند و بررسی کنند که چه زمینه‌هایی در جریانات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در جامعه آن روزگار وجود داشته است که باعث شده تا فردی مانند امیرالمؤمنین(ع) این چنین مظلوم واقع شوند

 • نمایشگاه‌ بین‌المللی قرآن بکار خود پایان داد

  تجلیل از بانوان هنرمند قرآنی

  بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با تجلیل از برگزیدگان جشنواره «بانوی ایرانی، هنر قرآنی» شب گذشته در باغ موزه دفاع مقدس به کار خود پایان داد.

 • روزانه​ها

  قضاوت با خداست

  در گوشه‌ای از این شهر، شاید بالاترهایش، به هنگام افطار راه گلو‌ها باز می‌شود با زرده‌های خام تخم‌‌مرغ تا انرژی و ویتامین‌های از دست رفته در طول روز با اشتهایی که تحریک شده، دوباره بازآید. سفره‌ای گسترده می‌شود مملو از جورواجور اطعمه و اشربه. افطاری مقوی و شام مفصل و ته‌بندی آخر شب و دوباره، سحر هنگام تا خرخره خوردن و آشامیدن برای تاب آوردن در برابر گرسنگی و تشنگی‌ای که روزه با خود می‌آورد.

 • آن مرحوم بر دورغ نگفتن تأکید بسیاری داشت

  سبک زندگی آیت الله بهاء الدینی از زبان پسر

  حجت الاسلام سید عبدالله بهاءالدینی گفت: وقتی جوانان از پدر راهنمایی می‌خواستند ایشان بر دروغ نگفتن تأکید می‌کردند و می‌گفتند تارک محرمات و فاعل بر واجبات باشید.

 • قریش، یادگاری از مهاجرت ابراهیم

  یکی از موارد تاریخی که در قرآن بیان شده قبیله قریش و سفرهای تجاری تابستانی و زمستانی مردم آن است. آن‌طور که در تاریخ ذکر شده سرزمین مکه ابتدا ناحیه‌ای بیابانی بود که هیچ‌گونه حیاتی در آن وجود نداشت تا زمانی که حضرت ابراهیم(ع) برای استقرار همسرش هاجر و حضرت اسماعیل وارد این ناحیه شد.

 • غم و شادی در اردوی مسلمانان و مشرکان

  ساسانیان، دودمانی ایرانی بودند که با شکست اشکانیان توانستند شاهنشاهی بزرگ خود را پایه‌ریزی کرده و با تکیه بر اصالت و نژاد ایرانی خود و پیوند آن با هخامنشیان بر جغرافیای وسیع ایران و ممالک تابعه حکومت کنند.

 • حسن، حزن و عشق در قصه یوسف

  یکی از بیکران جلوه‌های قرآن کریم، تاریخ است ؛‌ قرآن که از عالم غیب بر وجود محمدی(ص) و سپس بر لسان مبارکش جاری شده در باره امم سابقه و ادیان ایشان و چگونگی رفتار مردم و پادشاهان و سلوک ایشان و همچنین پیامبران الهی سخن رانده و خردمندان را دعوت به تفکر و تعمق در آن کرده است.

 • از تاریخ تا قصه در روایات قرآنی

  با توجه به تصریح قرآن و نیز ماهیت و جایگاهی که این کتاب در بین مسلمین دارد، مقصود اولیه از بیان داستان‌ها و قصص، تدبر و عبرت‌آموزی است و نه صرف بیان روایت تاریخی. از این‌رو، هرچند نزد یک مسلمان مومن به وحیانی‌بودن قرآن، نام آوردن از هویت‌های تاریخی و سرگذشت آنها یک سند معتبر در ارتباط با واقعیت این هویت‌ها تلقی می‌شود، ولی جایگاه اولیه و اساسی داستان قرآنی نزد مسلمانان، یک منبع تاریخی نیست، بلکه روایت و داستان در این کتاب در خدمت بیان پیام قرار دارد.