• اعمال روز عید غدیر

  روز هیجدهم ذی الحجه روز عید غدیر و عید الله الاکبر و عید آل محمد(ع) است و عظیم ترین اعیاد است ازاین رو در این عید بزرگ براساس سفارش ائمه اطهار(ع) و روایات برای شب و روز این عید مسعود اعمال مستحبی برشمرده شده که دو رکعت نماز، غسل، روزه، دید و بازدید مومنین از آن جمله است.

 • پاسخ به پرسش‌ها و شبهاتی درباره غدیر

  قرآن به صراحت به ولایت امیرالمومنین(ع) اشاره کرده است

  یک کارشناس دینی در پاسخ به برخی از شبهات درباره غدیر گفت: برخی از علمای اهل سنت، مراد از «الیوم» در آیه «الیوم اکملت لکم دینکم...» را روز عرفه می گیرند. اگر بنا باشد روز عرفه مراد آیه باشد آن بخشی از آیه که می‌گوید دشمنان اسلام و کفار مأیوس شدند با آن جور در نمی‌آید زیرا در روز عرفه اتفاق خاصی نیفتاده است که مأیوس کننده دشمنان باشد.

 • شادباش

  غدیر خم در پس یک داستان*

  او می‌دانست که پیامبر در ذیقعده سال دهم هجری به آخرین حج خود می‌رود زیرا پیامبر به تمامی قبیله‌ها و همه مناطقی که مسلمان‌ها زندگی می‌کردند خبر حج رفتن خود را داده بود.

 • (فیلم)

  آداب اسلامی و شکر نعمت های الهی

  در این بخش از برنامه سمت خدا ، حجت الاسلام محسن قرائتی نکاتی از آداب اسلامی و نیز شکر نعمت های الهی را به نقل از قرآن کریم و ائمه اطهار (ع) تشریح می کند.

 • امامزاده صالح، یک قرن پیش و اکنون |عکس|

  امام‌زاده صالح از جمله ساداتی است که بعد از شنیدن خبر ولیعهدی امام رضا(ع) در اواخر قرن دوم از عراق به سمت ایران کوچ کرد و از سمت «کَره رود» رو به ولایت شمیران نهاد. هنگامی که به قریه تجریش رسید در باغ گلشن زیر درخت چنار بزرگی نزدیک چشمه ایشان را به شهادت رساندند. نمایی از این زیارتگاه در یک قرن پیش، و تصویری از وضعیت آن در دوره معاصر را ببینید.

 • اعمال شب و روز عید قربان

  شب دهم ذیحجه از لیالی مبارک و شب هایی به شمار می رود که احیاء و شب زنده داری در آن مستحب است. در روایات فراوان آمده که در شب عید قربان، درهای آسمان باز است و این عید را عید رهایی از تعلقات بیان داشته اند و برای شب و روز آن اعمالی ذکر شده است.

 • خدایی که در این نزدیکی است

  بی‌پناهم، بغض در گلویم بی‌تابی می‌کند، اشک‌های بی‌قرارم به دنبال شانه‌های صبور آرامش در تکاپوست. با زمزمه‌های دعای عرفه همراه می‌شوم، دعایی که حضرت حسین‌بن‌علی(ع) در روز عرفه بر لبان مبارک خود جاری کرد. دعایی که زمزمه‌هایش جان را مسخر می‌کند و تا هنوز و همیشه دل‌های بیدار را الهام‌بخش می‌شود.

 • قصه​های سرزمین حج

  مقاومت آخرین رسول

  همه چیز از ندایی در جان محمد بن عبدالله آغاز شد، زمانی که خداوند تکلیف خواندنش کرد، در غاری که محلی برای شب‌زنده‌داری بود. گفته بود نمی‌تواند بخواند و جانش فشرده‌تر شده بود که بخوان به نام پروردگارت که گرامی و بزرگ‌تر است، خدایی که نوشتن با قلم را به بندگانش آموخت.

 • قصه​های سرزمین حج

  آن که در جوار کعبه برکت گرفت

  حریم کوچکی که با یک دیوار نیمدایره‌ای کوتاه احاطه شده به ضلع شمال غربی کعبه متصل است. دو سر این دیوار نیمدایره‌ای نرسیده به گوشه‌های شمالی و غربی قطع می‌شود تا راه عبور زائران باز بماند، اما بسیاری از زائران وقتی به اینجا می‌رسند دایره طواف خود را پهن‌تر می‌کنند و این حریم را نیز در درون دایره طواف خود قرار می‌دهند، یعنی از بیرون دیوار کوتاه دور می‌زنند.

 • قصه​های سرزمین حج

  بیم و امید مرد مومن

  سرزمین حج، جایی است که تاریخ دیرینه‌ای دارد. ما مسلمانان مکه را مهم‌ترین و مقدس‌ترین شهر می‌دانیم، اما از تاریخ آن بی‌اطلاعیم. هرچند حضرت محمد (ص) بزرگ‌ترین انسانی است که این شهر شاهد آن بوده، ولی تاریخ قداست این شهر به سال‌های دور، پیش از پیامبر اسلام باز می‌گردد.

 • اشراق

  مسئولیت سنگین پیشوای پنجم

  هفتم ذی‌حجه، مدینه در شهادت پنجمین اختر سپهر امامت و ولایت به سوگ نشست. نشر و تبلیغ فرهنگ اسلامی، رهبری امت مسلمان و جامعه، اجرای سنت پیامبر خاتم(ص) در میان خلق خدا، تربیت و تعلیم شاگردانی شایسته، فرهیخته، عالم و عامل، توجه و ترغیب دستگاه غاصب حکومت به خط مشی صحیح رهبری، هدایت مردم در شناخت رهبری واقعی و کارآمد، رسالتی سنگین بود که امام محمدباقر(ع) در دوران بیست ساله امامت خویش بردوش کشید و لحظه‌ای از آن غفلت نکرد.