• مواقعی که می توان در رمضان مسافرت کرد

  عقوبت ترک عمدی روزه ماه رمضان

  بر اساس روایات اسلامی مسافرت در ماه رمضان مکروه است و تأکید شده است که مسلمان در شرایط ضروری مثل حج عمره، بیم تلف شدن مال و یا بیم هلاک شدن برادر می تواند در این ماه مسافرت کند اما پس از شب بیست و سوم که شب قدر است می تواند به سفر برود.

 • «انسان‌شناسی‌اسلامی» و «انسان‌شناسی‌اسلام»

  این مقاله به‌بررسی پیشنهادات مختلف در باب انسان‌شناسی‌اسلامی و روابط آنها با انسان‌شناسی‌اسلام می‌پردازد. رهیافت‌های انسان‌شناسی‌ اسلامی، پدیده‌های اجتماعی و فرهنگی را بر پایه‌ی ارزش‌ها و اصول اسلامی و با تکنیک‌های تحلیلی برگرفته از متون اسلامی و سنت بررسی می‌کنتد.

 • ای روزه دار! بنگر تا مبادا شب در خواب باشی و روز در غفلت

  امام علی(ع) در خطبه‌ای فصیح با تشریح فضایل ماه مبارک رمضان؛ به بیان برخی اخبار غیبی پرداخته و نسبت به غفلت از این ماه چنین هشدار می دهد: "ای روزه دار! در کار خویش نیک بنگر که در این ماه میهمان پروردگار خویش هستی. بنگر که در شب و روزت چگونه ای و چگونه اعضای خود را از نافرمانی خدا حفظ می کنی. بنگر تا مبادا شب در خواب باشی و روز در غفلت؛ پس این ماه بر تو بگذرد و بار گناهت همچنان بر دوشت مانده باشد..."

 • دعای روز سوم ماه رمضان

  خدایا مرا از جهالت و کار باطل دور گردان

  در دعای روز سوم ماه مبارک رمضان می‌خوانیم: اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی فِیهِ الذِّهْنَ وَ التنْبِیهَ وَ بَاعِدْنِی فِیهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَ التمْوِیهِ‌ وَ اجْعَلْ لِی نَصِیباً مِنْ کُلِّ خَیْرٍ تُنْزِلُ فِیهِ بِجُودِکَ یَا أَجْوَدَ الْأَجْوَدِین.

 • آیت الله جوادی آملی:

  اگر در ماه رمضان به لقاء الله نرسید به باطن روزه نرسیده‌اید

  آیت الله جوادی آملی در کتاب حکمت عبادات با بیان اینکه اگر انسان در ماه رمضان که در حقیقت شهر الله است، به لقاء الله نرسد به باطن روزه نرسیده، گفت: در این حالت روزه ای در سطح طبیعت گرفته است، پاداشی هم که به او می رسد در همان سطح خواهد بود.

 • جزای روزه‌دار لقای حق است

  تبیین رابطه روزه با صبر در کلام ائمه اطهار (ع)

  روزه نوعی تمرین تهذیب، تزکیه نفس و راهی مناسب برای تحقق تسلط انسان بر نفس خویش و مبارزه با هوس های نفسانی است و عاملی مؤثر در تحقق بخشیدن به مهم ترین هدف و فلسفه حیاتی انسان، یعنی کمال و قرب الهی است.

 • دعای روز دوم ماه رمضان

  خدایا مرا در این ماه به خشنودیت نزدیک کن

  در دعای روز دوم ماه مبارک رمضان می خوانیم: "اللّهُمَّ قَرِّبْنی فیهِ اِلی مَرْضاتِکَ وَ جَنِّبْنی فیهِ مَنْ سَخَطِکَ و نَقْماتِکَ وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِقِراءَةِ آیاتِکَ بِرحْمَتِکَ یا أَرْحَمَ الرَّاحِمین".

 • انسان‌شناسی اسلامی و منتقدانش

  این یادداشت در واقع نقد و بررسی دو مقاله در باب انسان‌شناسی اسلامی است که یکی توسط اکبر احمد انسان‌شناس مسلمان هندی با‌عنوان «انسان‌شناسی‌اسلامی» که در‌واقع فصل دوم کتابی است که او برای برای اندیشکده اسلامی واشنگتن در سال 1986 با نام «به‌سوی انسان‌شناسی‌اسلامی» نوشته است و دیگری توسط ریچارد تپر انسان‌شناس بیریتانیایی با‌عنوان «انسان‌شناسی‌اسلامی و انسان‌شناسی‌اسلام» نوشته شده است که این نیز نقد نوشته احمد می‌باشد در این مقاله وی ابتدا به طرح‌ موضوعات کلی در باب انسان‌شناسی و سپس به نقد نظرات احمد می‌پردازد، می‌باشد. که در این نوشتار خصوصیات هر یک شرح داده شده و مورد نقد قرار می‌گیرد.

 • انسان‌شناسی اسلامی

  الف: مشکلات تعریف: به نظر می‌رسد این مسئله که انسان‌شناسی مخلوق غرب و به‌ویژه امپراطوری غربی است اگر فرزند آن نباشد، مربوط به بحث‌های شرق‌شناسانه است، اما چنین نیست. کار ابن‌خلدون – با قالب تئوریک و پشتیبانی داده‌ها – درآثار برخی از بانفوذترین نظریه پردازان معاصر غربی از جمله کارل مارکس، ماکس وبر، ویلفرد، پارتو و ارنست گلنر بازتاب یافته است.

 • آیت الله حسینی بوشهری:

  علامه طباطبایی روزه خود را با بوسه زدن بر ضریح اهل بیت باز می‌کردند

  آیت الله حسینی بوشهری گفت: علامه طباطبایی همیشه مقید بودند که نزدیک غروب حرم کریمه اهل بیت حضرت معصومه علیها السلام باشند و وقتی به حرم می رسیدند بر ضریح حضرت بوسه می زدند و پس از آن روزه خود را باز می کردند

 • دعای روز اول ماه رمضان

  الهی مرا در زمره روزه‌داران قرار ده

  در دعای روز اول ماه رمضان می خوانیم: "اللهمَّ اجعل صِیامی فیهِ صِیامَ الصائِمین، وَ قِیامی فیهِ قِیامَ القائِمین، وَ نَبِّهنی فیهِ عَن نَومَةِ الغافِلین، وَ هَب لی جُرمی فیهِ یا اِلهَ العالَمین، وَاعفُ عَنّی یا عافِیاً عَنِ المُجرِمی".