• خدایی که در این نزدیکی است

  بی‌پناهم، بغض در گلویم بی‌تابی می‌کند، اشک‌های بی‌قرارم به دنبال شانه‌های صبور آرامش در تکاپوست. با زمزمه‌های دعای عرفه همراه می‌شوم، دعایی که حضرت حسین‌بن‌علی(ع) در روز عرفه بر لبان مبارک خود جاری کرد. دعایی که زمزمه‌هایش جان را مسخر می‌کند و تا هنوز و همیشه دل‌های بیدار را الهام‌بخش می‌شود.

 • قصه​های سرزمین حج

  مقاومت آخرین رسول

  همه چیز از ندایی در جان محمد بن عبدالله آغاز شد، زمانی که خداوند تکلیف خواندنش کرد، در غاری که محلی برای شب‌زنده‌داری بود. گفته بود نمی‌تواند بخواند و جانش فشرده‌تر شده بود که بخوان به نام پروردگارت که گرامی و بزرگ‌تر است، خدایی که نوشتن با قلم را به بندگانش آموخت.

 • قصه​های سرزمین حج

  آن که در جوار کعبه برکت گرفت

  حریم کوچکی که با یک دیوار نیمدایره‌ای کوتاه احاطه شده به ضلع شمال غربی کعبه متصل است. دو سر این دیوار نیمدایره‌ای نرسیده به گوشه‌های شمالی و غربی قطع می‌شود تا راه عبور زائران باز بماند، اما بسیاری از زائران وقتی به اینجا می‌رسند دایره طواف خود را پهن‌تر می‌کنند و این حریم را نیز در درون دایره طواف خود قرار می‌دهند، یعنی از بیرون دیوار کوتاه دور می‌زنند.

 • قصه​های سرزمین حج

  بیم و امید مرد مومن

  سرزمین حج، جایی است که تاریخ دیرینه‌ای دارد. ما مسلمانان مکه را مهم‌ترین و مقدس‌ترین شهر می‌دانیم، اما از تاریخ آن بی‌اطلاعیم. هرچند حضرت محمد (ص) بزرگ‌ترین انسانی است که این شهر شاهد آن بوده، ولی تاریخ قداست این شهر به سال‌های دور، پیش از پیامبر اسلام باز می‌گردد.

 • اشراق

  مسئولیت سنگین پیشوای پنجم

  هفتم ذی‌حجه، مدینه در شهادت پنجمین اختر سپهر امامت و ولایت به سوگ نشست. نشر و تبلیغ فرهنگ اسلامی، رهبری امت مسلمان و جامعه، اجرای سنت پیامبر خاتم(ص) در میان خلق خدا، تربیت و تعلیم شاگردانی شایسته، فرهیخته، عالم و عامل، توجه و ترغیب دستگاه غاصب حکومت به خط مشی صحیح رهبری، هدایت مردم در شناخت رهبری واقعی و کارآمد، رسالتی سنگین بود که امام محمدباقر(ع) در دوران بیست ساله امامت خویش بردوش کشید و لحظه‌ای از آن غفلت نکرد.

 • شفیعی سروستانی:

  یک درس دانشگاهی برای آشنایی با تفکر یهود نداریم

  گرچه نام اسماعیل شفیعی سروستانی با انتشار ماهنامه موعود به عنوان اولین نشریه مهدوی 20 ساله کشور ما گره خورده و خود او نیز هیچ توفیقی را بالاتر از این خدمتگزاری نمی داند، اما باید او را از غرب شناسان و پژوهشگرانی دانست که سال های عمر خود را به تلاش برای معرفی ابعاد مختلف آخرالزمان و وظایف منتظران امام حاضر پرداخته است. از وی تاکنون 30 کتاب مستقل و بیش از 800 مقاله در حوزه‌های متنوع فکری و فرهنگی به زیور طبع آراسته شده است.

 • (فیلم)

  همگام با مناسک حج

  «همگام با مناسک حج» برنامه ای است در مورد نقش حضور پیامبراکرم(ص) در شهر مکه و مدینه و شرایط و تاثیرات و اتفاقات بعد از ورود ایشان...

 • حضور کمرنگ مردان در فعالیت‌های قرآنی

  روز جمعه قرار است آزمونی از سوی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شود تا توانایی63 هزار نفر را در رشته‌های حفظ قرآن کریم، ترجمه، تدبر مفاهیم قرآنی و نهج‌البلاغه بیازماید و به کسانی که نمره بالای 60 درصد کسب کنند، گواهینامه معتبر اهدا کند.

 • اشراق

  عجز خلافت عباسی در برابر پیشوای جود و کرامت

  تاریخ زندگی ائمه شیعه دربردارنده نکات بسیار ظریف و عبرت‌آموز است. اما یکی از مهم‌ترین نکات این است که هر چند اغلب ائمه از قدرت خلافت بهره‌مند نبودند ولی فضایل و جایگاه علمی و اخلاقی‌ و نیز حیثیت و آبروی آنها نزد مردم به قدری والا بود که برای دستگاه خلافت اموی و عباسی خطری دائم محسوب می‌شدند.

 • عواملی که روزی را زیاد می کند

  روزی با حقوق و درآمد عادی که با کسب و کار بدست می‌آوریم، تفاوت دارد. حقوق و درآمد مستند به بندگان است ولی روزی مستند به خداوند است. حقوق و دست‌مزدها مشخص است، ولی خدای متعال گاهی از جایی روزی انسان را می‌دهد که قابل محاسبه نیست.

 • عوارض نخوردن شام از نظر اسلام

  در دنیای مدرن امروز یکی از مسائلی که رواج یافته کنار گذاشتن شام است در صورتی که طبق دستورات اسلام شام باید خورده شود حتی به مقدار کم.

 • روز «دحوالارض» برتر از 100 سال است

  25 ذی‌القعده که امسال با 30 شهریور ماه همزمان شده روز «دحو الارض» است. روزی بزرگ برای مسلمانان جهان. روزی که زمین از زیر خانه خدا یعنی قبله گاه مسلمانان پهن و فراخ شد.