• چرا کوفه پایتخت حکومت مهدوی است؟

  کوفه مقرّ حکومت عدل امیرمؤمنان، حضرت علی(علیه‌السلام) بوده است. احتمال می‌رود انتخاب کوفه به این جهت است که عدالت مهدوی ادامۀ حکومت عدل علوی است.

 • شأن نزول سوره هل اتی

  گفته شده است که روز 25 ذی الحجه روزی است که سوره هل اتی در آن روز بر پیامبر اکرم(ص) نازل شده است و اما در رابطه با شأن نزول آن از ابن‌عباس آمده است: حسن و حسین علیهماالسلام بیمار شدند. پیامبر صلی الله علیه و آله به همراه جمعی به عیادت آنان آمدند و به علی علیه‌السلام پیشنهاد کردند تا برای شفای فرزندان خود نذری بکند.

 • هشدارهای یک عالم حسینی در آستانه محرم

  بار دیگر ایام محرم حال و هوای متفاوتی به شهرهای ایران خواهد داد و شیعیان اهل بیت(ع) در این ماه به بزرگداشت و برپایی آیین‌های شکوهمند مربوط به عاشورای حسینی خواهند پرداخت.

 • به مناسبت 24 ذی‌الحجه

  جریان مباهله و مفاد قرارداد پیامبر (ص) با مسیحیان

  بیست و چهارم ذی‌الحجّه نه تنها روز مباهله و روز نزول آیه «تطهیر» بر قلب مبارک پیامبر(ص) است بلکه در این روز حضرت امیرالمؤمنین(ع)در حال رکوع انگشتری خود را به سائل داد و آیه «اِنَّما وَلِیُّکُمُ اللّهُ..» در شان ایشان بر قلب نازنین پیامبر(ص) نازل گردید.

 • چگونگی بزرگداشت عیدغدیر از سوی ائمه اطهار(ع)

  عید غدیر تنها نه به عنوان واقعه ای تاریخی، بلکه باید آن را روز اسلام خواند چراکه در این روز خداوند فرمود «الیوم اکملت لکم دینکم واتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا» و امام حسن عسکری(ع) در کلامی، جمله «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» را نشان و پرچمی برای شناخت حزب خدا می خواند.

 • اعمال روز عید غدیر

  روز هیجدهم ذی الحجه روز عید غدیر و عید الله الاکبر و عید آل محمد(ع) است و عظیم ترین اعیاد است ازاین رو در این عید بزرگ براساس سفارش ائمه اطهار(ع) و روایات برای شب و روز این عید مسعود اعمال مستحبی برشمرده شده که دو رکعت نماز، غسل، روزه، دید و بازدید مومنین از آن جمله است.

 • پاسخ به پرسش‌ها و شبهاتی درباره غدیر

  قرآن به صراحت به ولایت امیرالمومنین(ع) اشاره کرده است

  یک کارشناس دینی در پاسخ به برخی از شبهات درباره غدیر گفت: برخی از علمای اهل سنت، مراد از «الیوم» در آیه «الیوم اکملت لکم دینکم...» را روز عرفه می گیرند. اگر بنا باشد روز عرفه مراد آیه باشد آن بخشی از آیه که می‌گوید دشمنان اسلام و کفار مأیوس شدند با آن جور در نمی‌آید زیرا در روز عرفه اتفاق خاصی نیفتاده است که مأیوس کننده دشمنان باشد.

 • شادباش

  غدیر خم در پس یک داستان*

  او می‌دانست که پیامبر در ذیقعده سال دهم هجری به آخرین حج خود می‌رود زیرا پیامبر به تمامی قبیله‌ها و همه مناطقی که مسلمان‌ها زندگی می‌کردند خبر حج رفتن خود را داده بود.

 • (فیلم)

  آداب اسلامی و شکر نعمت های الهی

  در این بخش از برنامه سمت خدا ، حجت الاسلام محسن قرائتی نکاتی از آداب اسلامی و نیز شکر نعمت های الهی را به نقل از قرآن کریم و ائمه اطهار (ع) تشریح می کند.