• پاسخ به پرسش‌های شرعی درباره عزاداری

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای طی فراخوانی اعلام کرد به پرسش‌های شرعی مخاطبان که مربوط به احکام عزاداری است، پاسخ می‌دهد. پیرو این فراخوان، حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده، کارشناس مسائل فقهی به پرتکرارترین سوالات، مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌ العظمی خامنه‌ای پاسخ داده است که بخش ‌هایی از آن در روزهای گذشته منتشر شد.

 • سوگنامه عاشورا

  یاران با وفا

  حسین من! تو دستور برپایی خیمه‌ها را صادر می‌کنی. خیمه‌ها یکی پس از دیگری بر پا می‌شود در دل بیابان. می‌دانی دنیا به تو پشت کرده است. چاره کار همان است که در اندیشه داری. تمام اصحاب خویش را، آنان که سایه به سایه مسیر مکه و مدینه و عراق را با تو پیموده‌اند، جمع کنی آن هم تنها و بدون اهل بیت و برای بیان مصلحت تا وفاداری آنان بر تو معلوم شود و تو هم حجت را بر آنان تمام کنی. تو بر این یقین و باوری که آنان در صدق و صفا و وفا بی نظیرند. این جهاد دو بیعت می‌خواهد و بیعت مخصوص.

 • حشمت الله قنبری در گفتگوی ویژه خبری مطرح کرد:

  چرا امام حسین(ع) عمربن‌سعد را در شب هشتم محرم دعوت کرد؟ + فیلم

  «راز ماندگاری درس کربلا برای ستیز با زورگویان با حضور حشمت الله قنبری استاد دانشگاه و کارشناس معارف اسلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری مورد بحث و بررسی قرار گرفت. مشروح این گفت​وگو را ببینید.

 • رفتار شناسی مردم کوفه

  حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر در برنامه مرثیه خورشید که به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) هر شب ساعت 21:30 از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود به موضوع شناخت مردم کوفه و همچنین بررسی شخصیت و شهادت حضرت مسلم(ع) پرداخت.

 • نماهنگ ماه محرم

  در این کلیپ بیننده شاهد عزاداری مردم مومن در ماه محرم در ماتم سیدالشهدا و روزهای تاسوعا و عاشورا با نماهنگی به نام چنگ و نای با صدای محمد اصفهانی خواهد بود.

 • روزشمار عاشقی؛

  اول محرم «حضرت مسلم بن عقیل»

  مسلم‏ بن عقیل، برادر زاده امیرالمؤمنین و پسر عموی حسین‏ بن علی (ع) بود. دودمانی که مسلم در آن رشد یافت، دودمان علم و فضیلت و شرف بود.مسلم به افتخار دامادی امیرالمؤمنین علی علیه السلام نایل شد و با یکی از دختران امام به نام "رقیه" ازدواج کرد. این وصلت‏ بر میزان فضیلت هایش افزود و او را بیشتر در محور «حق‏» و در خدمت نظام الهی آن حضرت در دوران خلافتش قرار داد.

 • پاسخ به پرسش‌های شرعی درباره عزاداری

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای طی فراخوانی اعلام کرد به پرسش‌های شرعی مخاطبان که مربوط به احکام عزاداری است، پاسخ می‌دهد.

 • سوگنامه عاشورا

  رسم مهمان‌نوازی

  حسین جان! این نامه و نوشته ابن‌زیاد است که از سوی سواری به دست حر، فرمانده سپاه عبیدالله رسیده است تا کار را بر تو، یاران، اهل و عیال و خاندان تو که خاندان رسول خدایند، سخت بگیرند و نگذارند در جایی منزل بگیری، مگر در این بیابان بی‌آب و گیاه.

 • سوگنامه عاشورا

  اینجا کربلاست

  حسین من! اینجا کربلاست که مرکب نجیب تو از حرکت بازمی‌ایستد و هیچ رغبت و تمایلی در ورود به این سرزمین از خود نشان نمی‌دهد. حیوان هرگز هیچ حرکتی نمی‌کند. اسب و مرکب خود را عوض می‌کنی، اما آن هم قدم از قدم برنمی‌دارد. همین‌طور مرکب سوم و چهارم، پنجم و ششم. و این اتفاق تو را به این سوال وامی‌دارد تا بپرسی مگر این سرزمین چه نام دارد و پاسخ می‌دهند: غاضریه.