• نمایشگاه‌ بین‌المللی قرآن بکار خود پایان داد

  تجلیل از بانوان هنرمند قرآنی

  بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با تجلیل از برگزیدگان جشنواره «بانوی ایرانی، هنر قرآنی» شب گذشته در باغ موزه دفاع مقدس به کار خود پایان داد.

 • روزانه​ها

  قضاوت با خداست

  در گوشه‌ای از این شهر، شاید بالاترهایش، به هنگام افطار راه گلو‌ها باز می‌شود با زرده‌های خام تخم‌‌مرغ تا انرژی و ویتامین‌های از دست رفته در طول روز با اشتهایی که تحریک شده، دوباره بازآید. سفره‌ای گسترده می‌شود مملو از جورواجور اطعمه و اشربه. افطاری مقوی و شام مفصل و ته‌بندی آخر شب و دوباره، سحر هنگام تا خرخره خوردن و آشامیدن برای تاب آوردن در برابر گرسنگی و تشنگی‌ای که روزه با خود می‌آورد.

 • آن مرحوم بر دورغ نگفتن تأکید بسیاری داشت

  سبک زندگی آیت الله بهاء الدینی از زبان پسر

  حجت الاسلام سید عبدالله بهاءالدینی گفت: وقتی جوانان از پدر راهنمایی می‌خواستند ایشان بر دروغ نگفتن تأکید می‌کردند و می‌گفتند تارک محرمات و فاعل بر واجبات باشید.

 • قریش، یادگاری از مهاجرت ابراهیم

  یکی از موارد تاریخی که در قرآن بیان شده قبیله قریش و سفرهای تجاری تابستانی و زمستانی مردم آن است. آن‌طور که در تاریخ ذکر شده سرزمین مکه ابتدا ناحیه‌ای بیابانی بود که هیچ‌گونه حیاتی در آن وجود نداشت تا زمانی که حضرت ابراهیم(ع) برای استقرار همسرش هاجر و حضرت اسماعیل وارد این ناحیه شد.

 • غم و شادی در اردوی مسلمانان و مشرکان

  ساسانیان، دودمانی ایرانی بودند که با شکست اشکانیان توانستند شاهنشاهی بزرگ خود را پایه‌ریزی کرده و با تکیه بر اصالت و نژاد ایرانی خود و پیوند آن با هخامنشیان بر جغرافیای وسیع ایران و ممالک تابعه حکومت کنند.

 • حسن، حزن و عشق در قصه یوسف

  یکی از بیکران جلوه‌های قرآن کریم، تاریخ است ؛‌ قرآن که از عالم غیب بر وجود محمدی(ص) و سپس بر لسان مبارکش جاری شده در باره امم سابقه و ادیان ایشان و چگونگی رفتار مردم و پادشاهان و سلوک ایشان و همچنین پیامبران الهی سخن رانده و خردمندان را دعوت به تفکر و تعمق در آن کرده است.

 • از تاریخ تا قصه در روایات قرآنی

  با توجه به تصریح قرآن و نیز ماهیت و جایگاهی که این کتاب در بین مسلمین دارد، مقصود اولیه از بیان داستان‌ها و قصص، تدبر و عبرت‌آموزی است و نه صرف بیان روایت تاریخی. از این‌رو، هرچند نزد یک مسلمان مومن به وحیانی‌بودن قرآن، نام آوردن از هویت‌های تاریخی و سرگذشت آنها یک سند معتبر در ارتباط با واقعیت این هویت‌ها تلقی می‌شود، ولی جایگاه اولیه و اساسی داستان قرآنی نزد مسلمانان، یک منبع تاریخی نیست، بلکه روایت و داستان در این کتاب در خدمت بیان پیام قرار دارد.

 • ذوالقرنین در افسانه، روایت و تاریخ

  آن‌طور که در تواریخ آمده گروهی از یهودیان با تحریک کفار قریش برای تحقیر پیامبر نزد ایشان آمده و در باره فردی که از او با نام ذوالقرنین در تورات سخن برده شده سوال کردند. پیامبر نیز در جواب آیات 83 تا 98 سوره کهف رابرای ایشان قرائت کردند.

 • فلسفه تاریخ و قرآن از نگاه شهید مطهری

  استاد شهید مطهری معتقد است درس‌آموختن از تاریخ و رخدادهای تاریخی، منوط به کشف ضوابط و قوانین کلی حاکم بر این رخدادهاست. در نتیجه، مورخ و محقق تاریخ تا زمانی که از این ضوابط و قوانین کلی آگاهی نداشته باشد، نمی‌تواند حوادث را بخوبی تحلیل کند.

 • کتاب‌های پرخریدار مذهبی را بشناسیم

  کتاب‌های مذهبی چه برای مردم عادی و چه برای متخصصان این حوزه، همواره طی سال بازار گرمی دارد تا جایی که قم را به یکی از مهم‌ترین مراکز تهیه و توزیع کتاب در کشور تبدیل کرده است؛ البته این بازار در ماه رمضان بیش از همیشه گرم می‌شود زیرا بسیاری از ناشران تخصصی کتاب‌های مذهبی دور هم جمع می‌شوند تا هم پاسخگوی مردم عادی باشند و هم متخصصان. گشتن و شنیدن پرسش‌های مخاطبان کتابخوان در بخش مکتوب بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن موجب می‌شود تا نیازهای مردم در باب محتواهای پراهمیت از نظر آنان تا حدی شناسایی شود.

 • پیشگویی‌های قرآن

  تاریخ سرگذشت گذشتگان است؛ کسانی که قبل از ما بودند و برای رسیدن به سعادت تلاش کردند و گاه در مسیر دستیابی به اهدافشان شکست خوردند و گاه به پیروزی رسیدند؛ تجربیاتی که گذشتگان ما برای حل مشکلات و نیل به اهدافشان کسب کرده‌اند، درسی مهم برای آیندگان است.

 • نوه آیت‌الله سید جمال گلپایگانی:

  آسید جمال در جواب وزیر شاه گفته بود اطرافیان من نان خور امام زمان هستند

  سید کاظم گلپایگانی گفت: پدرم می‌گفتند نبود لحظه‌ای که پدر به فکر فرو برود و اشکش از یاد خداوند جاری نشود، ایشان همیشه از ذکر خداوند اشک می‌ریختند