• «یا امتاه؛ ای مادرم»

  ‌دستان عبدالله در کربلا حماسه آفرید

  چند تن از پسران امام حسن مجتبی (ع) نیز در صحنه کربلا حضور داشتند که یکی از پسران ایشان عبدالله بود، عشقی عمیق میان فرزندان امام حسن(ع) و امام حسین(ع) وجود داشت، چرا که سید‌الشهدا مهربانی مضاعفی نسبت به فرزندان یتیم برادرش داشت.

 • سوگنامه عاشورا

  توفان حوادث

  حسین من! هر روز که می‌گذرد شاهد غم و رنج‌هایی می‌شوی که سخت‌تر از هر سختی دیگر است. نمی‌دانم، شاید تقدیر بر آن است که با درد و رنج انس بگیری و خود را برای پیشامدهای دیگر آماده کنی.

 • (فیلم)

  تعزیه خوانی حر بن ریاحی / چهارم محرم

  تعزیه نمایشی است که در آن واقعهٔ کربلا به دست افرادی که هر یک نقشی از شخصیت‌های اصلی را بر دوش دارند، نشان داده می‌شود.این نمایش نوعی نمایش مذهبی و سنتی ایرانی-شیعی و بیشتر دربارهٔ شهادت حسین بن علی و مصائب اهل بیت است. در این تعزیه نمایش حر بن ریاحی به تصویر کشیده شده است.شب چهارم عزاداری محرم اختصاص به یکی از شهیدان سربلند کربلا یعنی حربن یزید ریاحی دارد.

 • (فیلم)

  شهید حر بن یزید ریاحی

  شب چهارم عزاداری محرم اختصاص به یکی از شهیدان سربلند کربلا یعنی حربن یزید ریاحی دارد. البته این شب را به پسران حضرت زینب (س) نیز منسوب کرده اند. حر الگوی توبه و حقیقت جویی است. او در آغاز برخورد با امام حسین(ع) چنین جایگاه وارسته ای نداشت اما ادب و تواضع حر در مقابل سالار شهیدان، سبب رهایی او شد.

 • سوگنامه عاشورا

  وای از غریبی

  عبیدالله‌بن زیاد مردم را به چه چیز وعده می‌دهد آن هم در مکان مقدسی همچون مسجد کوفه. آنجا که دارالخلافه امیرمومنان علی‌بن ابیطالب(ع) بود و هنوز فریاد عدالت خواهی حضرت در آن طنین‌انداز است.

 • پاسخ به پرسش‌های شرعی درباره عزاداری

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای طی فراخوانی اعلام کرد به پرسش‌های شرعی مخاطبان که مربوط به احکام عزاداری است، پاسخ می‌دهد.

 • شعائر آیینی یا معارف باطنی

  فرارسیدن ایام محرم هر سال با یک چالش مهم همراه است که دین‌مداران و اندیشه‌ورزان را سال‌هاست به خود مشغول داشته؛ چالشی که عبارت است از ابتنای سوگواری و عزاداری بر شعائر ظاهری یا تکیه آن بر حقایق باطنی.

 • حجت الاسلام رحیمیان:

  کسانی که به منافع مالی اندیشیدند از کاروان کربلا جاماندند

  رحیمیان گفت: مردم ایران در جریان‌های انقلاب اسلامی از جمله برخورد با فتنه 88 ثابت کردند که از مسلمانان زمان سیدالشهدا(ع) بهترند. دشمنان در تلاش‌اند ارزش‌ها را ضد ارزش جلوه دهند